DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1120472  autor: Yare
 18 sie 2021, 14:51
Dzień dobry,

2. sierpnia w mojej miejscowości oddano do użytku światłowód budowany przez NEXER'ę w ramach POPC (w końcu). W związku z tym, że pierwotna planowana data zakończenia budowy tej sieci była wyznaczona na październik 2020, już jakiś czas przed tym terminem rozglądałem się już za potencjalnym dostawcą internetu - obecne 100GB LTE z plusa to stanowczo za mało dla pięciu osób.

Początkowo byłem zdecydowany na T-mobile, ale po prześledzeniu narzekań m.in. dot. Cogent'a różowy operator spadł na ostatnie miejsce.

Kolejnym typem był Plus sprzedający usługę Netii, na temat której czytałem wiele pozytywnych opinii na różnych forach, ale ten z kolei nie ma jeszcze oferty na moją miejscowość, a na infolinii nikt nie wie kiedy będzie/ czy będzie. (na stronie nexery plus jest wyszczególniony jako operator oferujący usługi w mojej miejscowości, więc teoretycznie powinien kiedyś wejść z ofertą, ale jestem już zmęczony czekaniem od zeszłego roku :| )

Pozostali operatorzy do wyboru (umowy na 2 lata):
- Orange – 600/100 – 70zł+20zł przy umowie na 24 miesiące – 80zł+20zł przy umowie bezterminowej
- UPC - 600/100 – 60zł+25zł
- RFC – 700/100 – 90zł
- Celcom – 600/? (nie mogę znaleźć informacji na temat upload'u, ale zapewne jest to 100Mb/s jak u innych) - 69zł+25zł
- Marton media – 600/100 - 84zł

Cenowo wygląda bardzo podobnie i nie jest ona tutaj głównym kryterium wyboru, bardziej zależy mi na dobrym pingu w grach tj. cs, valorant, cod warzone, płynnym netflixie i bezawaryjności. Stały publiczny ip mile widziany. Urządzenie od operatora nie ma większego znaczenia gdyż planuję od razu podłączyć swój router.

Orange jest na drugim miejscu od końca z uwagi na pingi w grach, ale korci tutaj umowa bezterminowa i kojarzy mi się z bezawaryjnością (mimo wcześniejszego posiadania Neostrady ;) ).

UPC wydaje mi się rozsądnym wyborem i jeśli dobrze kojarzę ma domyślnie stałe publiczne ip w pakiecie. Nie wiem jak wygląda tutaj kwestia awaryjności. Główne wątpliwości budzi we mnie możliwe przejęcie przez PLAY – różne rzeczy dzieją się z firmami po przejęciach. Miłym dodatkiem jest brak opłaty za utrzymanie łącza w ciągu pierwszych 12. miesięcy.

O RFC zbyt wiele informacji nie znalazłem, tak samo o pozostałych dwóch operatorach.

Proszę o pomoc w wyborze – jak myślicie, która oferta jest najrozsądniejsza? Wiązać się umową z jednym z powyższych operatorów czy może jednak netia jest warta dłuższego oczekiwania?
 #1120477  autor: xinfx
 18 sie 2021, 20:12
Niestety żaden operator nie daje stałego adresu ip, adres jest publiczny, ale zmienny. W RFC za opłatą chyba mogą dać pakiet dla biznesu ze stałym adresem IP na klienta indywidualnego, ale nie znam ceny, proponowali mi coś takiego na sieci inea, ale już było za późno. UPC ma dobry routing, ale niedługo pewnie zmieni się w play jak sfinalizują zakup.
 #1120483  autor: iphoneski
 18 sie 2021, 21:26
Przy tak zbliżonych cenach ja brałbym bezterminowy Orange. Sam nie mam, bo mam zbyt wysokie wymagania co do pakietu telewizji i wychodzą kosmiczne ceny, ale korzystam co jakiś czas, do tego znam wiele osób, które bardzo sobie chwalą ich światło. Przy okazji jak się uprzeć można dostać samo urządzenie do światłowodu (ONT)bez FunBoxa i możesz podpiąć swój router bez problemu, ale o ile wiem niechętnie chcą to dawać - musisz uargumentować dlaczego tak chcesz.
 #1120512  autor: Yare
 19 sie 2021, 14:53
@xinfx A orientujesz się jak z routingiem i pingami w grach w RFC?
iphoneski pisze:Przy tak zbliżonych cenach ja brałbym bezterminowy Orange. Sam nie mam, bo mam zbyt wysokie wymagania co do pakietu telewizji i wychodzą kosmiczne ceny, ale korzystam co jakiś czas, do tego znam wiele osób, które bardzo sobie chwalą ich światło.
Umowa bezterminowa kusi, ale w Orange mocno kuleją pingi w grach (a przynajmniej tak było do 2019-2020 - z tych lat widziałem ostatnie wątki z narzekaniami na różnych forach). Wiesz może czy coś się poprawiło w tej kwestii?
iphoneski pisze:Przy okazji jak się uprzeć można dostać samo urządzenie do światłowodu (ONT)bez FunBoxa i możesz podpiąć swój router bez problemu, ale o ile wiem niechętnie chcą to dawać - musisz uargumentować dlaczego tak chcesz.
Akurat z osobnym ONT jeśli się dobrze orientuję nie będzie u mnie problemu - światłowód do budynku doprowadzają technicy NEXER'y i wstawiają swoje ONT, operator detaliczny dostarcza tylko router.
 #1120514  autor: iphoneski
 19 sie 2021, 15:38
Ja gram raczej sporadycznie i gry mam na urządzeniu, także tu się nie wypowiadam. Ale w sunie, jak będzie słabo to najwyżej wypowiesz umowę skoro bezterminowa ;)
 #1120522  autor: Mattte
 19 sie 2021, 19:38
Orange słabo sobie radzi w godzinach szczytu (wieczorami) z ruchem zagranicznym, taka polityka tej firmy.
UPC tutaj wypada znacznie lepiej, trasy są bardziej optymalne, a łącza mniej przytkane.
 #1120546  autor: sql
 20 sie 2021, 11:55
Czy doliczana jest jakaś dodatkowa opłata do cenników operatorów działających na Nexerze "za utrzymanie łącza/podpięcia pod domek jednorodzinny" dla klienta nie licząc abonamentu ? Jeśli tak to ile ona wynosi ?
 #1120585  autor: Yare
 21 sie 2021, 12:41
Mattte pisze:
19 sie 2021, 19:38
Orange słabo sobie radzi w godzinach szczytu (wieczorami) z ruchem zagranicznym, taka polityka tej firmy.
UPC tutaj wypada znacznie lepiej, trasy są bardziej optymalne, a łącza mniej przytkane.
Czyli pomarańczowi odpadają. Jeśli w poniedziałek/wtorek plus/netia nie wejdzie z ofertą to chyba właśnie na UPC się zdecyduję.
sql pisze:Czy doliczana jest jakaś dodatkowa opłata do cenników operatorów działających na Nexerze "za utrzymanie łącza/podpięcia pod domek jednorodzinny" dla klienta nie licząc abonamentu ? Jeśli tak to ile ona wynosi ?
W pierwszym poście wymieniłem dostępnych u mnie operatorów i ceny - wartości po "+" są doliczane do abonamentu właśnie jako opłata za utrzymanie łącza/linii FTTH/za dom jednorodzinny (różnie to nazywają). Niektórzy operatorzy nie wydzielają tej opłaty, tylko od razu podają cenę abonamentu już z wliczoną opłatą np. RFC.
 #1120593  autor: Vieslav
 21 sie 2021, 15:32
Mattte pisze:
19 sie 2021, 19:38
Orange słabo sobie radzi w godzinach szczytu (wieczorami) z ruchem zagranicznym, taka polityka tej firmy.
Piszesz o każdym łączu czy tylko takim na POPC?
Nie gram online to się nie wypowiem, jak w tej kwestii jest, natomiast mam światełko z Orange od kiedy tylko jest dostępne w moim bloku (czyli ponad 4 lata) i przy użytkowaniu bez grania nie zauważam żadnej różnicy pomiędzy Orange a wcześniej posiadanym lokalnym dostawcą. Z tym, że ja mam łącze na infrastrukturze własnej Orange.
 #1120605  autor: Mattte
 21 sie 2021, 17:41
Vieslav pisze:
21 sie 2021, 15:32

Piszesz o każdym łączu czy tylko takim na POPC?
Nie gram online to się nie wypowiem, jak w tej kwestii jest, natomiast mam światełko z Orange od kiedy tylko jest dostępne w moim bloku (czyli ponad 4 lata) i przy użytkowaniu bez grania nie zauważam żadnej różnicy pomiędzy Orange a wcześniej posiadanym lokalnym dostawcą. Z tym, że ja mam łącze na infrastrukturze własnej Orange.
Piszę o każdym łączu z Orange.
Problemów nie będziesz miał, gdy praktycznie w całości korzystasz w sieci ze stron opartych o najpopularniejsze CDNy, czy gigantów pokroju FB/Google/Netflix.
Ich zawartość jest często dostępna bezpośrednio z serwerowni Orange'a.

Gorzej, gdy potrzebujesz połączyć się do serwerów z zagranicy, wtedy ruch poleci najgorszą możliwą ścieżką.
Tak jest w Orange od zawsze, chcesz jako kontentodawca mieć sensowną jakość połączenia do klientów Orange to nam płać.
"Za darmo" przepchniemy to najtańszym i zatłoczonym tranzytem.
 #1120698  autor: Yare
 23 sie 2021, 21:14
Yare pisze:
18 sie 2021, 14:51
UPC wydaje mi się rozsądnym wyborem i jeśli dobrze kojarzę ma domyślnie stałe publiczne ip w pakiecie. Nie wiem jak wygląda tutaj kwestia awaryjności. Główne wątpliwości budzi we mnie możliwe przejęcie przez PLAY – różne rzeczy dzieją się z firmami po przejęciach. Miłym dodatkiem jest brak opłaty za utrzymanie łącza w ciągu pierwszych 12. miesięcy.
Mała aktualizacja - jednak "miły dodatek" w postaci braku opłaty za utrzymanie łącza przez 12 miesięcy obowiązuje tylko jeśli bierze się pakiet internet + tv, w przypadku zamówienia samego internetu jest tylko pierwszy miesiąc za darmo.

Internet zamówiony, dziękuję wszystkim za pomoc :D
 #1121142  autor: myk6414
 01 wrz 2021, 15:14
troche ot - zazdroszczę dylematu. U mnie na słupach się jmdi rozwiesiło i za podpięcie 500zł sobie życzy, a najtańszy pakiet to 170zł (co prawda za 750Mbps, ale na cholerę tyle komu potrzebne?).