DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1108927  autor: parcu1
 29 gru 2020, 05:56
Chyba w końcu się doczekam i moje męczarnie z Orange Neostradą "do 20Mb/s" (https://www.speedtest.pl/wynik/273079215) dobiegną końca...

W mojej wsi firma NEXERA będzie zakładać światłowód, pobliska szkoła podstawowa jest już podłączona od dłuższego czasu. Z tego co słyszałem od sołtysa, mieli to zrobić do końca tego roku, tymczasem mamy już 29 grudnia i dalej nic się nie dzieje, nie wiem dlaczego (może przez pandemię?). Natomiast kilka razy na telefon przyszedł mi SMS typu: "Światłowód od Plusa już wkrótce w twojej okolicy! Zapisz się już dziś...", zaś na stronie UPC po wpisaniu mojego adresu wyskakuje informacja:
Świetnie! Już niedługo będziesz mógł korzystać z usług UPC!

Właśnie rozszerzamy sieć w Twojej okolicy.
Zostaw nam kontakt do siebie, a odezwiemy się, gdy będziemy gotowi.
Więc jest duża szansa na to, że w ciągu kilku najbliższych tygodni (miesięcy) wreszcie to zamontują (próbowałem pytać na e-mail kiedy, ale chyba bezskutecznie). Tymczasem już teraz chciałem się rozejrzeć za jakimś operatorem, który świadczy swoje usługi na kablach tej Nexery. Może jest tu ktoś, kto wcześniej stał przed podobnym wyborem i zechce się podzielić jakąś opinią jak to wszystko wygląda itp.?

Sprawdziłem na stronie tej Nexery, którzy z operatorów świadczą usługę internetu światłowodowego na jej kablach w najbliżej położonej miejscowości do mojej, gdzie sieć jest już gotowa. Interesuje mnie tylko jakaś oferta z łączem max 300 Mb/s (szybszego raczej i tak nie wykorzystam). Są to:
- Orange (pobieranie 300 Mb/s wysyłanie 50 Mb/s za 60+15 = 75zł)
- T-Mobile (300/50 za 74zł)
- UPC (300/100 za 75zł + jakiś "pakiet bezpieczeństwa" płatny od 2 miesiąca za 9zł = 84zł)
- RFC (300/100 za 75zł)
- FORTES (300/100 za 69zł)
- Uninet światłowód (300/100 za 69zł)
- ne-trix.com (300/X - nie znalazłem prędkości wysyłania; za 69zł)
Ostatnia 3 jak mniemam to "lokalni" dostawcy, jako iż ich siedziby mieszczą się w moim województwie (świętokrzyskim).

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty: T-Mobile i Orange ma "ucięte" wysyłanie (tylko do 50 Mb/s), z kolei UPC jest najdroższe. Chciałbym uniknąć zwłaszcza Orange, po swoich kilkunastoletnich przygodach z ich wspaniałą "Neostradą" doświadczając przy tym wszystkiego co najgorsze; w dodatku słyszałem, że sporo osób korzystających z ich światłowodu narzeka na routing. Nie wiem jak obecnie wygląda sprawa z grupą Polsat (Plusem aka Netią), bo w tym roku Nexera podpisała umowę również z nimi, z tym że nie są chyba jeszcze wymienieni w gronie operatorów na stronie Nexery. Aczkolwiek z uwagi na SMS'y jakie otrzymywałem prawdopodobnie też będą sprzedawać na łączach Nexery, być może będzie jakaś ciekawa oferta.

Reszta z wymienionych wyżej raczej mniej znana, pewnie różnią się takimi aspektami jak np. oferowanym routerem czy łatwością konfiguracji (np. możliwością wymiany sprzętu na własny). W tej kwestii moja wiedza jest nikła, dlatego proszę Was o jakąś radę/opinię.

Które z powyższych warto brać pod uwagę? Z góry dziękuję za każdą sugestię :)
 #1108981  autor: kariam
 29 gru 2020, 21:06
Wcale nie jest powiedziane, ze bedziesz mial internet a soltys gada bzdury, Nexera ma straszne opoznienia, pewnie beda budowac siec do 2023 jak nie 2025 roku. Dodatkowo w niektorych miejscowosciach przylaczaja tylko szkoly, nie adresy prywatne.
Na netie czy plus nie czekaj, oni maja pretensje o stawki i oplaty zatwierdzone przez UKE wiec raczej szybko nie wejda a tak coz, ciezko powiedziec. Fizycznie siec jest Nexery, dopiero pozniej wpuszczaja ciebie do operatora ktory udostepnia internet, wiec od niego zalezy czesciowo jakosc uslugi ale na tempo napraw sieci Nexery juz nie maja wplywu.
Orange czy T-mobile maja obciety upload przez swoje warianty uslugi, standardowo wyglada to tak 300/50, 600/100 i 900/300. Nexera nie oferuje nikomu wiecej niz 100mbs upload dlatego Tmobile i Orange nie maja najszybszej oferty.
 #1109004  autor: kariam
 30 gru 2020, 11:36
Patrzylem na wyszukiwarce uke, Nexera wszedzie miala terminy do 2020 ale to byly dane z 2017 czy pozniej 2019 roku. Nie tylko oni maja obsuwy, u wszystkich to jest, Tauron dopiero zaczyna kombinowac z domami prywatnymi, Inea/Fiberhost ledwo co wychodzi poza wielkopolske. Bez Covida bylyby obsuwy, z covidem maja dodatkowa wymowke. I tak Nexera niezle idzie, w tym roku mieli 30 tysiecy adresow, na poczatku 2021 beda mieli z 80 tysiecy? Moze budowali siec w terenie a teran wykanczaja same domy.
 #1110350  autor: maciejnet
 19 sty 2021, 17:57
Brać u lokalsów. Po pierwsze jest taniej. Ale nie o to chodzi. W takim T-Mobile jak się zepsuje światłowód to masz jak w banku użeranie się na infolinii. Za to u lokalnego operatora będzie to łatwiej załatwić. Po drugie routing. Przede wszystki NIE BRAĆ Orange. Routing dno. Drugi od końca to właśnie T-Mobile. Też potrafią cisnąć na około.
Ja bym oprócz samego internetu zobaczył jakie są usługi dodatkowe, kto ma TV itp. Może w przyszłości zechcesz też TV po światłowodzie, a te usługi działają tylko w danej sieci. Możesz też zapytać o router jaki dają i w jakiej formie podłączają dom (napowietrzenie czy doziemnie). Ja bym przygotował dom, tak żeby chłopaki mogli wejść doziemnie (czyli puścił szel do granicy działki). Dzięki temu zaoszczędzisz sobie czasu na podłączenie i ewentualnej awarii.
 #1112143  autor: hakomo2020
 22 lut 2021, 23:50
i jak tam postęp? masz już światłowód? też mam w swojej miejscowości kabel położony na słupach. byli przedstawiciele upc, stara umowa się zakończyła a monterzy do dziś się nie pojawili, agent nie odpowiada, nexera nic nie zrobi bez umowy klienta z operatorem detalicznym czyli z upc. orange nie ma możliwości podłączenia, t mobile też nie chociaż konsultant był ciekawy dlaczego nie ma możliwości skoro na słupach już jest. generalnie nikt nic nie wie.
 #1130683  autor: tomrdu
 26 kwie 2022, 13:31
Hej Powiedzcie mi czy tak firemka jeszcze istnieje bo mozliwosc kontaktu zerowa.
Przegooglowalem ja strona jest ale proba jakiego kolwiek kontakto konczy sie albo bledem na stronie albo nieistniejacym numerem podanym na stronie. I zacąlem sie zastanawiac czy to juz nie firma kogucik.
Ciagnali mi na wiosce infrastrukture ale moj dom nie ma podpiecie brakuje około 400 m i chialbym sie skontaktowa coc zrobic w tym temacie jako sa opcje ale niemam mozliwosic czy kots moze mi tu pomoc ..?