DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1107658  autor: matteus
 04 gru 2020, 14:14
Witam.
Firma Fibee buduje u mnie swiatłowód z programu unijnego. Jest to swiatłowód do samego routera. Fibee ma jakiś związek z Ineą że Inea nie płaci im za utrzymanie łacza. U każdego innego operatora jest +15zł do rachunku. Teraz tak:
U jakiego operatora wybrać swiatłowód, u jakiego jest najlepiej, najszybciej, najtaniej?
Światłowodem ma zarządzać podobno firma Fiberhost.
 #1107673  autor: xinfx
 04 gru 2020, 19:08
Fibee należy do inei, do spółki celowe powołane do otrzymania dotacji. Fiberhost jest marką usług hurtowych należącą do inei.

Te 15zł to właściwie nikt nie wie, o co w tym chodzi, w ofercie hurtowej fiberhost nie ma takiej opłaty. Jak pisałem do t-mobile to jestem głupszy niż byłem, bo tyle się dowiedziałem, cytuję:

"Witam,

Na wskazanym adresie jest dostępny światłowód.
W naszej sieci klient nie płaci za utrzymanie łącza.
Nie posiadamy w ofercie publicznego adresu ip.

W razie pytań zapraszam do dalszego kontaktu.

Pozdrawiam"
Oraz w kolejnej odpowiedzi po pytaniu o dopisek w stopce
"Informacja o podwyższeniu dotyczy różnicy w cenie abonamentu przy usłudze świadczonej na łączu Orange a Inea. Te oferty na domki jednorodzinne są droższe."
Na tej sieci sprzedaje w tej chwili poza ineą t-mobile i upc, a niedługo również orange i cyfrowy polsat netia/plus.

W inei 74,90 za 300Mbit to jak widać biorąc abonament 300Mbit Orange 59,99 + 15zł wychodzi cennik jak z jednej drukarni.

Jeśli chodzi o jakość to sam rozważam wybór pomiędzy inea a upc, skłaniając się ku inei. Która spółka ma twój region Fibee I czy IV sieć już zbudowali czy dopiero będą, gdzie mieszkasz?
 #1107676  autor: Mattte
 04 gru 2020, 20:12
Fibee/Fiberhost to spółki Inei, stąd takie preferencyjne warunki.
Pod względem jakości/parametrów najlepiej wypada sama Inea, każda taryfa jest ma symetryczne parametry DL/UL.
 #1107693  autor: xinfx
 05 gru 2020, 00:22
No nie wiem, czy inea wypada najlepiej, upc też daje symetrycznie. Inea każe sobie płacić dodatkowo 5zł za publika a upc daje w zestawie. Mają chyba też dobry routing i niskie opóźnienia, nie wiem jak w inei.

W upc jest jakieś dziwne kombinatorstwo nie wiem, czy dobrze to czytam, ale wydaje mi się, że po przejściu na czas nieokreślony nagle podnoszą znacznie abonament.
https://www.upc.pl/pdf/oferta/upc_regul ... 2020-2.pdf
 #1107701  autor: kariam
 05 gru 2020, 08:54
matteus pisze:
04 gru 2020, 14:14
Witam.
Firma Fibee buduje u mnie swiatłowód z programu unijnego. Jest to swiatłowód do samego routera. Fibee ma jakiś związek z Ineą że Inea nie płaci im za utrzymanie łacza. U każdego innego operatora jest +15zł do rachunku. Teraz tak:
U jakiego operatora wybrać swiatłowód, u jakiego jest najlepiej, najszybciej, najtaniej?
Światłowodem ma zarządzać podobno firma Fiberhost.
Płacą za "utrzymanie łącza", przeciez Inea ma nawet opis na glownej stronie, ze w poza Poznaniem masz 75 zlotych za najnizsza usluge. Orange czy UPC kosztuja 60+15 zlotych czyli tyle samo.
 #1107756  autor: matteus
 05 gru 2020, 21:12
xinfx pisze:Która spółka ma twój region Fibee I czy IV sieć już zbudowali czy dopiero będą, gdzie mieszkasz?
Fibee IV budują, okolice Chełma, Lubelskie.

To teraz tak, jeśli wszędzie jest tak samo i łącze u wszystkich jest symetryczne to który operator jest najmniej problematyczny oraz brak gwiazdek i dodatkowych zbędnych bajerów?
Orientujecie się kto daje umowę na czas nieokreślony na najlepszych warunkach?
 #1107764  autor: xinfx
 05 gru 2020, 23:09
O to jesteś pod moim obszarem, u mnie Bialski A.
U mnie od 28 listopada trwają prace, i już kabelek mam. Martwi mnie jakość wykonania, czy u Ciebie też splittery (takie puszki) zwisają na kablach ze słupów i leżą na ziemi, albo w błocie? Bo powinny być na słupach...

Łącze nie będzie u wszystkich symetryczne, w inea i upc jest symetryczne. W t-mobile asymetryczne a w orange to już raczej na pewno nie zrównają uploadu. Niewiadoma to netia i plus, bo polityka pewnie będzie taka sama po przejęciu przez solorza, ale oni jeszcze nie zaczęli sprzedawać.

U wszystkich jest na czas określony, chyba że zaczekasz na cyfrowy polsat to może oni będą mieli. Jeśli chodzi o sam internet, to wybierałbym według jakości sieci operatora. Na pewno nie orange, bo trasy do Polski przez zachodnią Europę, dodatkowe opóźnienia. T-mobile z kolei daje router, w którym nie można nic ustawić poza hasłem i nazwą wifi, no i nie ma publicznego adresu. Jeśli Ci to nie przeszkadza to mają dobrą sieć. Ktoś gdzieś pisał, że wifi się wiesza w ich sprzęcie, więc trzeba kombinować z podpięciem własnego routera do ont.

Jeśli chcesz internet z telewizją i/lub telefonem stacjonarnym to się nie wypowiem, bo nie oglądam tv, oferty pewnie będą skrajnie różne.

Sam rozważam tylko internet pakiet 300Mbit, w inea albo upc, raczej w inea, bo chyba lepiej wziąć od właściciela na jego własnej sieci.
 #1107776  autor: matteus
 06 gru 2020, 10:08
xinfx pisze:O to jesteś pod moim obszarem, u mnie Bialski A.
U mnie od 28 listopada trwają prace, i już kabelek mam. Martwi mnie jakość wykonania, czy u Ciebie też splittery (takie puszki) zwisają na kablach ze słupów i leżą na ziemi, albo w błocie? Bo powinny być na słupach...
U mnie wszystko jest starannie zrobione, nic nie zwisa. Splittery solidnie przymocowane, zapas dany co drugi słup albo częściej. U mnie robią tak ze łącza ulicami. Skończą na jednej przechodzą na drugą i obrazu udostępniają internet. Wiesz zależy to pewnie od podwykonawców. Wykaz dostępnych adresów publikowany jest w inea 4 dnia każdego miesiąca. Także czekam na styczeń:) Orientujesz się jak wygląda montaż do domu i podpisanie umowy? Z tego co wiem to przyłącze jest linią napowietrzna do domu, wyjątek to słup z drugiej strony ulicy przecinajacy drogę powiatową. Wtedy ma być ziemia ewentualnie duża odległość od slupa. Też sądzę że lepiej wziąć od inea tylko w regulaminie jest jakaś dodatkowa opłata bezpieczny internet +9zł co miesiąc, ale można z tego zrezygnować.
 #1107800  autor: xinfx
 06 gru 2020, 18:38
Montaż tak jak wspomniałeś, jeśli masz słup po tej samej stronie co mieszkasz to pociągną Ci pojedyncze włókno z najbliższego splitera, u mnie następnego dnia po powieszeniu linii miałem na słupie w ogródku drugi cienki kabel ze splitera słup dalej.

Potem tylko przewieszą do domu i zapewne przewiercą dziurę tam, gdzie wskażesz, następnie założą gniazdo optyczne. Jeśli masz słup blisko po drugiej stronie drogi i to jakaś droga lokalna to przewieszą, linie energetyczne też wiszą nad takimi drogami. Powiatowa to pod ziemią na pewno.

Potem zależy jakiego operatora weźmiesz, jeśli to operator inny niż inea to modem optyczny z portem gpon i ethernet + do tego router z interfejsem wan. Jeśli inea to pewnie dadzą kombajn wielofunkcyjny, router z wifi i wbudowanym modemem gpon.

Te usługi dodatkowe nie są konieczne, można z nich zrezygnować więc nie martwiłbym się.
 #1107807  autor: matteus
 06 gru 2020, 19:28
xinfx pisze:Montaż tak jak wspomniałeś, jeśli masz słup po tej samej stronie co mieszkasz to pociągną Ci pojedyncze włókno z najbliższego splitera, u mnie następnego dnia po powieszeniu linii miałem na słupie w ogródku drugi cienki kabel ze splitera słup dalej.

Potem tylko przewieszą do domu i zapewne przewiercą dziurę tam, gdzie wskażesz, następnie założą gniazdo optyczne.
Ale montaż instalacji do domu to dopiero po podpisaniu umowy z którymś z operatorów?
 #1107808  autor: xinfx
 06 gru 2020, 19:46
Tak po umowie, montażu przyłącza abonenckiego dokonuje niezależnie inea, zależy jakie umowy mają z operatorem, czy oni wstawiają sprzęt dla operatora, czy operator przyśle swoich techników. Jeśli to drugie to założą gniazdo, a potem musisz czekać na technika ze sprzętem.
 #1108838  autor: Vieslav
 27 gru 2020, 12:42
Czy Orange świadczy już usługi na światłowodzie wybudowanym przez FIBEE I? Tak się składa, że mój adres jest objęty projektem i prawdopodobnie za kilka miesięcy doprowadzą światełko. Niestety za dwa tygodnie kończy mi się umowa na Orange Love (4w1 z internetem do 10mb/s). Nie chcę jej rozwiązywać i chętnie po prostu przeskoczyłbym na światłowód gdy się pojawi - w mieszkaniu w mieście mam światłowód od Orange i bardzo sobie chwalę, więc podejrzewam, że będzie podobnie.
Z drugiej strony jeśli przedłużę umowę to nie uśmiecha mi się płacić przez kolejne 2 lata za internet ~3mb/s mając za oknem zwisający światłowód.
 #1108866  autor: xinfx
 28 gru 2020, 00:15
Nie świadczy, podpisali umowy, ale nie zaczęli sprzedaży. Na chwilę obecną poza ineą tylko upc i t-mobile. U mnie we wrześniu już ktoś roznosił ulotki "Orange Światłowód", ale jak dotąd nie zaczęli sprzedaży.

Czemu chcesz orange, trasy mają z d@@y wszystko przez zagranice.
 #1109038  autor: Vieslav
 30 gru 2020, 18:42
xinfx pisze:
28 gru 2020, 00:15
Czemu chcesz orange, trasy mają z d@@y wszystko przez zagranice.
1. Mają pakiet 4 w 1 w korzystnej cenie.
2. Zależy mi, aby zachować numer stacjonarny i komórkowy.
3. Mam już Orange światłowód 600mb/s w innej lokalizacji i nie narzekam. Nie gram online, ale do wszystkich innych zastosowań służy mi dobrze.
Nie powiem, UPC kusi. Miałem u nich internet jeszcze gdy istniało Chello i długo później. Nie mogę narzekać. Niestety zależy mi na zachowaniu numeru komórkowego i stacjonarnego, a mając Orange Love przeniesienie może być kłopotliwe.
 #1109059  autor: xinfx
 30 gru 2020, 22:03
UPC ma świetną sieć z tego co sprawdzałem, mnie też kusi, ale nie wiem nic o aspektach technicznych upc na sieci inei.

Jak to nie możesz przenieść numerów? Stacjonarny można do jakiegoś operatora voip tylko do odbierania, w halonecie za 1 zł rocznie sam numer kosztuje.
 #1110516  autor: Vieslav
 23 sty 2021, 12:28
xinfx pisze:
30 gru 2020, 22:03
Jak to nie możesz przenieść numerów? Stacjonarny można do jakiegoś operatora voip tylko do odbierania, w halonecie za 1 zł rocznie sam numer kosztuje.
Ruszając którąkolwiek usługę rozwiązuję umowę na cały pakiet. Tak rozumiem odpowiedzi konsultantów na mój problem oraz wpisy na forum Orange. Jeśli komuś udało się rozdzielić Orange Love i zachować wszystkie numery to proszę o info. Na razie umowa przeszła na czas nieokreślony, czekam na pierwszy rachunek :? .
 #1122279  autor: johny7539
 23 wrz 2021, 22:16
Witam!
Podbijam temat wątku, od miesiąca jest w mojej okolicy światłowód Ftth (fiberhost), do wyboru mam dostawców: Inea, UPC, t mobile, orange. Ceny są podobne, bardziej mi zależy na opiniach i stabilności, publiczny adres też byłby atutem, chyba tylko Inea i upc posiadają publiczny. Orange ma ponoć tragiczny routing. Jakaś przewaga UPC nad Ineą? Orange i t mobile raczej odrzucam.
Dzięki i pozdro
 #1122290  autor: Mattte
 24 wrz 2021, 11:11
UPC/Inea/Orange mają publiczny adres.
W Inei jest za to dopłata 5 zł/mc.
Generalnie raczej nie będzie większej różnicy między Inea/UPC.
W Inei masz od razu bridge na terminalu, jeśli zależy Ci na wpięciu własnym routerem.
Nie wiem czy UPC daje taką możliwość.