DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1102330  autor: piotrzet
 01 wrz 2020, 17:39
Wczoraj dostałem emaila, że UPC zmienia nazwę usługi internetu na UPC światłowód.
Zmiana od dzisiaj.
Tylko, że jest pewien problem ja w domu żadnego światłowodu od tej firmy nie mam :lol:
Idąc tym tropem operatorzy, którzy mają podłączone stacje światłowodem też powinni reklamować internet mobilny jako światłowodowy.
Jestem bardzo ciekaw kiedy UOKiK w końcu z tym zrobi porządek.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102337  autor: szunaj
 01 wrz 2020, 18:07
piotrzet pisze:
01 wrz 2020, 17:39
Wczoraj dostałem emaila, że UPC zmienia nazwę usługi internetu na UPC światłowód.
Zmiana od dzisiaj.
Tylko, że jest pewien problem ja w domu żadnego światłowodu od tej firmy nie mam :lol:
Idąc tym tropem operatorzy, którzy mają podłączone stacje światłowodem też powinni reklamować internet mobilny jako światłowodowy.
Jestem bardzo ciekaw kiedy UOKiK w końcu z tym zrobi porządek.
Mam dokładnie tak samo :shock:
 #1102339  autor: kariam
 01 wrz 2020, 18:23
Bez przesady, dostajesz swiatlowod do budynku, pozniej koncentryk na klatce a jak podlaczasz swoje urzadzenia? Skretka albo po wifi... Swoja droga UPC jednak oferuje swiatlowod na infrastrukturze POPC, tutaj nie ma koncentryka.
Za to w Anglii VDSL nazywa sie swiatlowodem wiec coz, to chyba jest wieksze klamstwo marketingowe.
 #1102341  autor: piotrzet
 01 wrz 2020, 18:29
Ale my nie jesteśmy w Anglii tylko w Polsce ;)
Czyli według ciebie operatorzy komórkowi powinni mówić, że oferują internet światłowodowy skoro taki mają podpięty do BTS? ;)
Skoro jest to światłowód to czemu przy pobieraniu 1 Gb/s jest ledwo 40 Mb/s wysyłania, a nie do min 10%? Już nawet pomijam łącze symetryczne.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102349  autor: kariam
 01 wrz 2020, 20:13
Nie napisalem tego, dodatkowo zdarza sie, ze UPC wstawia swiatlowod, nawet nie ma koncentryka w budynku tylko dopiero za swiatlowodem w mieszkaniu jest RFOG.
Tak wlasciwie czemu wy sie tak napalacie na swiatlowod skoro nie podpinacie komputerow czy telefonow po swiatlowodzie? Wiekszosc nie ma nawet podlaczanych laptopow czy komputerow stacjonarnych po kablu. A gdyby jakis lokalny operator lecial z skretka tez byscie narzekali? Pomimo tego, ze tez mozna uzyskac teoretycznie gigabit symetryczny?
A upload zobaczcie na Orange, swojego czasu mieli niewiele wiekszy, dopiero od ostatniego roku zwiekszali? Margines operatorow daje symetryczny upload i to nie z zlosliwosci (wiadomo oszczednosci) ale z winy uzytkownikow, ktorzy wiecej sciagaja niz wysylaja. Widac marudzace osoby to margines, 99 procent osob nie wrzuca co chwile wielkich nagraniach do youtube czy do chmury.
 #1102351  autor: KR2615
 01 wrz 2020, 20:28
kariam pisze:
01 wrz 2020, 18:23
Za to w Anglii VDSL nazywa sie swiatlowodem wiec coz, to chyba jest wieksze klamstwo marketingowe.
Nie tylko w Anglii, w Polsce też. Kilka miesięcy temu miałem do ogarnięcia łącze dla klienta korporacyjnego w miasteczku, gdzie tylko Orange ma infrastrukturę. Na infolinii stoczyłem istną batalię. 7-miu jak nie 10-ciu konsultantów przełączało mnie między sobą a każdy chciał wcisnąć VDSLa do 80-ciu mega (realnie uzyskać tam 20mb to cud) czyli taki pół-światłowód jak oni to nazwali :lol: :lol: :lol:
 #1102352  autor: kariam
 01 wrz 2020, 20:40
KR2615 pisze:
01 wrz 2020, 20:28
kariam pisze:
01 wrz 2020, 18:23
Za to w Anglii VDSL nazywa sie swiatlowodem wiec coz, to chyba jest wieksze klamstwo marketingowe.
Nie tylko w Anglii, w Polsce też. Kilka miesięcy temu miałem do ogarnięcia łącze dla klienta korporacyjnego w miasteczku, gdzie tylko Orange ma infrastrukturę. Na infolinii stoczyłem istną batalię. 7-miu jak nie 10-ciu konsultantów przełączało mnie między sobą a każdy chciał wcisnąć VDSLa do 80-ciu mega (realnie uzyskać tam 20mb to cud) czyli taki pół-światłowód jak oni to nazwali :lol: :lol: :lol:
Czytałem o neostradzie fiber jednak nie natknalem sie na taki twor w terenie. Tak jak pisalem, gdyby wam podpiac komputery skretka a swiatlowodem watpie zebyscie zauwazyli roznice, to tylko ostatnia mila do klienta, istotna jest cala siec operatora ktory zapewnia usługę. Oczywiscie jest roznica miedzy ethernetem/gponem a hfc jednak mozna odniesc wrazenie, ze przeszkadza wam to jakby kazdy z was cos hostowal i robil nonstop upload.
Za to ja musze sie meczyc z lte albo radiowka przy braku jakiekolwiek lącza stacjonarnego, nawet neostrady., widac glodny sytego nie zrozmie.
 #1102354  autor: piotrzet
 01 wrz 2020, 22:01
kariam
Ale to żadne usprawiedliwienie, że światłowodu nie da się podłączyć do komputera czy, że większość i tak korzysta z WIFi. Dla mnie nazwa końcowa powinna być takie jakie jest końcowe podłączenie urządzenia czyli jest światłowodem to światłowód jest kablem to nie jest światłowód. W telefonach też masz podłączenie stacji bazowych światłowodem, a nikt tego światłowodem nie nazywa. I dokładnie tak samo powinno być w przypadku internetu stacjonarnego.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102358  autor: kariam
 02 wrz 2020, 08:00
Komputera tez nie podlaczasz swiatlowodem ( o ile w ogole podlaczasz go po kablu) wiec czemu nazywasz internet swiatlowowodym skoro to idzie po miedzi? Gdzie tu sens gdzie tu logika?
Nie rozumiesz, jak to dziala, ze jest to FTTB (to the building) nie FTTC jak z dslem (to the cabinet). Nawet Orange potrafilo wrzucac konwertery na skretke czy koncentryk poniewaz spodzielnia nie zgadzala sie na nowe kable.
Czepiacie sie o rzeczy ktora sa najmniej istotne, czepiajcie sie o parametry (z ktorymi i tak wiele nie zrobia pewnie bez przejscia na docsis 3.1 czy 4.0, drugi to piesn przyszlosci). Zwlaszcza, ze GPON poza sciaganiem majtek przez glowe dzieki swiatlowodowi oblozeniem wcale az tak sie nie rozni od HFC UPC (50-60 jak nie 128 osob na jednym swiatlowodzie!).
 #1102359  autor: piotrzet
 02 wrz 2020, 09:08
Ale komputera podłączyć światłowodem nie można, więc trudno żeby nazwę brac od tego jak podłącza się urządzenie klienckie typu telefon czy komputer. Fakty są takie że do miekszania nie idzie światłowód, a nazwa powinna być brana właśnie od tego.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102360  autor: kariam
 02 wrz 2020, 09:52
No i widac twoja ignorancje w temacie. Oczywiscie, ze mozna, sa karty sieciowe na wkladki SFP, ba sa nawet wkladki udajace ONT GPON czyli w niektorych przypadkach GPON mozna zakonczyc nawet na komputerze zamiast na modemie/ont/routerze.
Przeciez pisalem, UPC wrzuca w niektorych przypadkach dostarcza swiatlowod do mieszkania, wrzucajac RFOG miedzy swiatlowod a modem czy w sieciach POPC w ogole nie ma koncentryka, tylko swiatlowod i ONT.
 #1102363  autor: piotrzet
 02 wrz 2020, 11:47
U mnie do mieszkania jest pociągnięty światłowód (nowe budownictwo) jakoś nie widzę żebym miał podpięty internet tym kablem. Więc nie jest to światłowód. Koniec.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102364  autor: kariam
 02 wrz 2020, 12:13
No i w Orange tez bys nie mial, podpinal bys komputer skretka. Czyli widze nadal podejscie ignoranta oraz brak logiki czy zastanowienia, skoro Orange tez sie zdarza oni nie musza zmieniac nazwy uslugi.
 #1102376  autor: Mattte
 02 wrz 2020, 18:04
kariam pisze:
02 wrz 2020, 08:00
Czepiacie sie o rzeczy ktora sa najmniej istotne, czepiajcie sie o parametry (z ktorymi i tak wiele nie zrobia pewnie bez przejscia na docsis 3.1 czy 4.0, drugi to piesn przyszlosci). Zwlaszcza, ze GPON poza sciaganiem majtek przez glowe dzieki swiatlowodowi oblozeniem wcale az tak sie nie rozni od HFC UPC (50-60 jak nie 128 osob na jednym swiatlowodzie!).
Pamiętaj, że GPON na start ma pojemność splitu na poziomie 2.5G/1.2G, natomiast DS 3.0 pozwala na ~1G/200M przy standardowych 24 DS/8 US. Dodatkowo DOCSIS jest mocno narażony na szumy w kanale zwrotnym, podczas gdy na GPONie takich problemów nie ma.

Nawet na GPONie możesz bez problemu puścić symetryczną taryfę do gigabita, podczas gdy kablówki na HFC jeszcze przez długi czas (lub wcale) nie będą mogły oferować symetrycznych łączy w prędkościach zbliżonych do PONa.
DS 3.1 niewiele w tym temacie zmienia, a 4.0 z uwagi na swoją specyfikę będzie wymagał przebudowy dużej części sieci HFC, tylko po to, by dogonić światło (hehe)

Co do UPC, to sorry, ale ta sieć w bardzo nielicznych przypadkach stosuje FTTH (dodatkowo z nakładką do RFoG, więc korzyści z włókna niewielkie).
Podobnie jak Orange w wyjątkowych przypadkach nie dociąga światła prosto do ONTa.

Więc tak, duże znaczenie ma to, że zamiast światełka do terminala u klienta leci koncentryk.
Reklamowanie takiego rozwiązania jako "Światłowód" jest absurdem.

Dodam, że jedyną przewagą instalacji koncentrycznych względem światła jest to, że już istnieje i można z niej skorzystać oferując przyzwoite prędkości bez prowadzenia nowej instalacji światłowodowej.
W przypadku nowych instalacji ładowanie się w kabel koncetryczny to proszenie o kłopoty w przyszłości, gdzie upload będzie miał coraz większe znacznie.
 #1102396  autor: kariam
 03 wrz 2020, 08:26
Mattte pisze:
02 wrz 2020, 18:04
kariam pisze:
02 wrz 2020, 08:00
Czepiacie sie o rzeczy ktora sa najmniej istotne, czepiajcie sie o parametry (z ktorymi i tak wiele nie zrobia pewnie bez przejscia na docsis 3.1 czy 4.0, drugi to piesn przyszlosci). Zwlaszcza, ze GPON poza sciaganiem majtek przez glowe dzieki swiatlowodowi oblozeniem wcale az tak sie nie rozni od HFC UPC (50-60 jak nie 128 osob na jednym swiatlowodzie!).
Pamiętaj, że GPON na start ma pojemność splitu na poziomie 2.5G/1.2G, natomiast DS 3.0 pozwala na ~1G/200M przy standardowych 24 DS/8 US. Dodatkowo DOCSIS jest mocno narażony na szumy w kanale zwrotnym, podczas gdy na GPONie takich problemów nie ma.

Nawet na GPONie możesz bez problemu puścić symetryczną taryfę do gigabita, podczas gdy kablówki na HFC jeszcze przez długi czas (lub wcale) nie będą mogły oferować symetrycznych łączy w prędkościach zbliżonych do PONa.
DS 3.1 niewiele w tym temacie zmienia, a 4.0 z uwagi na swoją specyfikę będzie wymagał przebudowy dużej części sieci HFC, tylko po to, by dogonić światło (hehe)

Co do UPC, to sorry, ale ta sieć w bardzo nielicznych przypadkach stosuje FTTH (dodatkowo z nakładką do RFoG, więc korzyści z włókna niewielkie).
Podobnie jak Orange w wyjątkowych przypadkach nie dociąga światła prosto do ONTa.

Więc tak, duże znaczenie ma to, że zamiast światełka do terminala u klienta leci koncentryk.
Reklamowanie takiego rozwiązania jako "Światłowód" jest absurdem.

Dodam, że jedyną przewagą instalacji koncentrycznych względem światła jest to, że już istnieje i można z niej skorzystać oferując przyzwoite prędkości bez prowadzenia nowej instalacji światłowodowej.
W przypadku nowych instalacji ładowanie się w kabel koncetryczny to proszenie o kłopoty w przyszłości, gdzie upload będzie miał coraz większe znacznie.
Czyli wedlug ciebie split 60-120 moze byc nieodczuwalny gdyby wszyscy teoretycznie jechali na gigabicie? Policz to sobie.
A tak jak napisalem, UPC juz korzysta od paru dni z sieci Inea, moze juz Nexera wiec tam maja swiatlowod tak samo jak Orange.
 #1102397  autor: piotrzet
 03 wrz 2020, 08:28
Jeśli mają tam nie stoi na przeszkodzie, żeby tam nazywać to światłowodem, a nie w większości lokalizacji gdzie do domu nie dochodzi światłowód.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1102398  autor: KR2615
 03 wrz 2020, 08:38
kariam pisze:
03 wrz 2020, 08:26
Czyli wedlug ciebie split 60-120 moze byc nieodczuwalny gdyby wszyscy teoretycznie jechali na gigabicie? Policz to sobie.
W każdej sieci jest tzw. overbooking. Na Docsisie operatorzy dają łącza bliżej tego na co pozwala technologia niż w przypadku GPONa, np.600mbps na modemie 8xDS przy czym CMTS ma uruchomione tylko 16 kanałów downstream gdzie realny transfer to max ok. 1.4Gbps na całą sieć. A do jednego CMTSa nierzadko podłączonych jest 200 jak nie i po 300-stu subscriberów.
 #1102401  autor: kariam
 03 wrz 2020, 10:33
piotrzet pisze:
03 wrz 2020, 08:28
Jeśli mają tam nie stoi na przeszkodzie, żeby tam nazywać to światłowodem, a nie w większości lokalizacji gdzie do domu nie dochodzi światłowód.
Przeciez dochodzi do domu, niekoniecznie do mieszkania... Naprawdę wygoogluj FTTB kontra FTTH.