DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu stacjonarnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1076131  autor: marson
 14 lip 2019, 19:44
Witajcie

Pisząc w skrócie, jestem po rozmowie z jednym z lokalnych firm , poinformowali mnie, że mogą zainstalować światłowód u mnie w domu ale konieczne jest przekopanie się ok 5m pod ziemią do studzienki kanalizacyjnej przebiegającą na terenie bloku obok przez ogródek przy blokowy. Powiedzieli, że najlepiej, żebym sam dogadał się ze wspólnotą mieszkaniową w bloku, jeśli będzie zgoda firma wykona przyłączę. Twierdzą, że jeśli oni będą chcieli załatwić to przez nich wydłuży czas i koszty.

Tutaj moje pytanie, jak podejść do tematu takiej rozmowy w sensie jak taka instalacja zwykle wygląda, firma powiedziała mi tylko, że "Zrobimy tak, żeby nie zniszczyć działki" ale przydałoby się więcej szczegółów jak to może wyglądać?

Drugie pytanie, jak to wygląda później? Rozumiem, że do światłowodu podpina się jakiś router i na końcówkach w domu i tak jest ethernet czy wi-fi? Czy też mylę się i trzeba będzie zamienić skrętki na światłowody w całym domu?

No i znając realia, operatorzy dają największe badziewie, czy w związku z tym wystarczy kupić zwykły router DSL czy to musi być jakaś specjalna skrzynka?

Wiem, że to trywialne pytania ale szczerze mówiąc nie wiem jak podejść do tego wszystkiego.
 #1076153  autor: maniek357
 15 lip 2019, 10:09
W domu Ci postawią modem, który zamienia sygnał ze światełka na LAN. Do niego podpinasz kablem ethernetowym router gigabitowy i dalej w domu instalacja na skrętce.
 #1076611  autor: lordbyd
 20 lip 2019, 21:46
Lepiej późno niż wcale :) zatem:
Pierwsza sprawa to umowa udostępnienia nieruchomości ze wspólnotą. Zgodnie z paragrafem 33 ustawy o wspieraniu i rozwoju usług telekomunikacyjnych wspólnota może żądać opłaty za przejście przez ich teren. Teoretycznie nie powinna odmówić takiej zgody - bo do tego zmusza ich ta ustawa.
Wielkość opłaty miesięcznej czy rocznej nie jest nigdzie ustalona - wymaga indywidualnych ustaleń.
Druga sprawa to, że taką umowę lepiej aby podpisało przedsiębiorstwo telekomunikacyjne wpisane do rejestru UKE. Z Tobą jako osobą fizyczną wspólnota może nie chcieć w ogóle rozmawiać. Światłowód będzie własnością przedsiebiorstaw telekomunikacyjnego a nie Twoim.
Z uzgodnień to właściwie nie trzeba obecnie do budowy takich sieci ZUDP-u ani zgłoszenia ponieważ sieć/przyłącze ułożone będzie na terenie Twoim i wspólnoty od istniejącej studni. Zawsze potraktować to możemy jako instalacja wewnętrzna uzbrojenia terenu :)
Jednak wspólnota może żądać dokumentacji powykonawczej.
Wykonanie takiego przyłącza to wykop na około 0,8 [m] i ułożenie w nim mikrorurki, w której dopiero umieszcza się światłowód.
W budynkach wielorodzinnych montuje się zwykle w piwnicy przełącznicę (OPP), z której prowadzone są przewody do muf kablowych (MKD, czy KLD-BOX). Do tych muf przyłącza się dopiero użytkownika końcowego.
Do budynku jednorodzinnego prowadzony jest zwykle przewód od OPP, która obsługuje kilku użytkowników (domków). Taka przełącznica montowana jest w szafie ulicznej czy słupku ulicznym ( np. Optomer-u).
Do światłowodu doprowadzonego do domu podłączony jest zwykle bezpośrednio modem. Jeśli zastosowany jest zwykły modem kablowy ze złączem RJ-45 to światłowód przyłączony jest najpierw do przetwornika z własnym zasilaniem (ONT), z którego wyprowadzony jest zwykły kabel sieciowy ze złączem RJ-45.
 #1078736  autor: marson
 17 sie 2019, 20:25
Dziękuję za odpowiedzi w końcu mam światłowód, inna firma przyjechała i okazało się, że jest druga studzienka, której nie oznaczono na mapie, udało się bez rozmów z sąsiadami i wspólnotą i teraz mam światłowód.
Obrazek