DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert telefonii stacjonarnej i VoIP
Wszystko, co dotyczy ofert telefonii stacjonarnej i VoIP

Moderator: Moderatorzy

 #715600  autor: galtom
 07 maja 2014, 18:06
Witam,

okazuje sie, ze w miejscu gdzie mieszkam moj operator nie jest wstanie zaoferowac mi uslugi rozmow telefonicznych.
Mam lacze stale ADSL2 o predkosci 20mega.

Telefon ma mi w 100% sluzyc do odbierania polaczen przychodzacych z UK (uklad sluzbowy).
Zasugerowano mi rozwiazanie VOiP.

Jako, ze moj dotychczasowy kontakt z VOiP ograniczal sie do Skype to chcialbym wiedziec co dalej.

Potrzebuje numer stacjonarny - polski lub UK (bez znaczenia).
Wygodny telefon (to musi dzialac niezaleznie od komputera).
Potwierdzaona I wysoka jakosc polaczen.
I sensowny koszt posiadania takieo rozwiazania (najtanszy abo w Orange to ciut ponad 30zl/miesiecznie).

Bede wdzieczny za wszlekie uwagi I informacje potrzebne do uzyskania sensownego rozwiazania tego typu.

Pozdrawiam,
Galtom

 #715608  autor: ChuckyCiechanow
 07 maja 2014, 19:19
Od niedawna korzystamy z EasyCall koszt numeru stacjonarnego 5 zł . Na jaki czas niestety nie wiem .

Za odebranie polaczenia 3 minytowego otrzymujesz 1 minute na Polskie numery

 #715609  autor: galtom
 07 maja 2014, 19:20
Czyli place 5 zl miesięcznie za utrzymanie numeru. Ok. to jest mało.
A jaki sprzet potrzebuje, żeby wygodnie rozmawiać przy kompie (potrzebuje wysokiej jakości dzwieku).

Pozdrawiam,
Galtom

 #715618  autor: SomalijskiWluczega
 07 maja 2014, 20:28
galtom pisze:Czyli place 5 zl miesięcznie za utrzymanie numeru. Ok. to jest mało.
A jaki sprzet potrzebuje, żeby wygodnie rozmawiać przy kompie (potrzebuje wysokiej jakości dzwieku).
Hmm - a mieszkasz w małopolsce?
Jeśli tak to polecam zicom.pl - tam prócz taniego internetu masz 3 plany taryfowe: 1 za 1zł - w nim tylko nielimitowane rozmowy wewnątrz sieci zicom - a tak to bodajże minuta rozmowy na komórki pl to 16gr/min brutto a stacjonarne 8gr/min brutto bodajże. Jest też plan za 9,99zł miesięcznie gdzie w ramach abonamentu masz 100 min na stacjonarne pl i 100 min na pl komórki no i naturalnie rozmowy wewnątrz sieci zicom są za free - jest też 3 - drogi abonament za 69zł gdzie w ramach abonamentu ma się nielimitowane rozmowy do pl i ue stacjonarne i komórkowe - nielimitowane rozmowy w ramach abonamentu są też do kanady i usa.
Jeśli zaś nie mieszkasz w zasięgu zicom.pl to polecam net4call.pl - jest to voip dla wszystkich. Nr stacjonarny pl to koszt 1zł miesięcznie zaś numer angielski to koszt 35zł miesięcznie. Ceny?? np na pl komórki w zależności od planu wybranego już od 11,50gr/min brutto zaś na pl sieci stacjonarne 3,9gr/min brutto - rozmowy wewnątrz sieci net4call.pl są naturalnie bez limitów i darmowe.
Można też dzwonić przez tzw numery wdzwaniane stacjonarne - podajesz bodajże numer PUK czy PIN i wpisujesz nr docelowy i już dzwonisz :)

Jakoś połączenia przetestowałem i jest ok :)
Przemyśl te 2 opcje.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 maja 2014, 20:29 przez SomalijskiWluczega, łącznie zmieniany 1 raz.

 #715619  autor: Liquid
 07 maja 2014, 20:28
Ja Ci polecam FreecoNet. Jestem w tej firmie od lat i bardzo sobie chwalę jakość połączeń. Właściwie to jestem klientem przejętego przez FreecoNet Tlenofona i nie płacę nic za utrzymanie numeru, ważne aby miesięcznie wykonano do mnie ponad 10 minut połączeń. A z tego co czytałem to normalnie miesięczne utrzymanie numeru kosztuje jedynie 2 złote. Korzystam z telefonu tak jak Ty zamierzasz, tylko do odbierania. Nie pamiętam kiedy ostatnio doładowywałem konto. Do obsługi potrzebujesz bramkę VoIP którą podłączasz do routera WiFi a jeżeli nie masz (a chcesz mieć) WiFi to możesz od razu kupić router WiFi z wbudowaną bramką VoIP. Ja mam oddzielną bramkę VoIP gdyż posiadam router WiFi od dostawcy netu. Do bramki VoIP podłączasz zwykły analogowy aparat telefoniczny. U wybranego operatora musisz założyć sobie konto, następnie je doładować dostępną metodą (przelew z konta lub płatność kartą). Kolejny krok to konfiguracja bramki VoIP. Nie jestem w tym biegły ale poradziłem sobie z tym bez problemu. Nie wiem czy każdy operator udostępnia instrukcję konfiguracji popularnych bramek VoIP, FreecoNet na pewno tak:

https://www.freeconet.pl/pl/obsluga-kli ... ramki-voip

Pięknie, krok po kroku graficznie i tekstowo opisane co i jak po kolei zrobić. Jeżeli nie jesteś biegły w temacie to kup taką bramkę jaką znajdziesz w instrukcji. Sugeruj się jedynie marką (np. Cisco, DLink) i ceną, nie powinieneś wydać za bramkę VoIP więcej niż sto kilkadziesiąt zł.

 #715625  autor: galtom
 07 maja 2014, 21:07
Ok, freeconet brzmi ciekawie.

Polaczen wychodzących będzie zero.
Polaczen przychodzących (100% z UK) sporo.

0 zl za numer telefonu brzmi OK.

Co mam jeszcze dokupić, żeby to fajnie dzialalo?
I jak kupic u nich numer - wystarczy się zarejestrować?

Mam prosty router TP-Link TD-W8901G

I teraz nie wiem czy kupować tylko do tego jakiś telefon VOIP na allegro, to wygląda fajnie (http://allegro.pl/telefon-voip-call-cen ... 76781.html)
Czy cos jeszcze potrzebuje, czy mam zmienić router?


EDIT:

jednak mama zmiana w wykorzystaniu sprzętu
99% polaczenia przychodzące z UK
1% polaczenia wychodzące na komórki i stacjonarne w UK

Nadal Freeconet?

Pozdrawiam,
Galtom

 #715626  autor: greenrs
 07 maja 2014, 21:16
Również od lat korzystam z Tlenofona. W odróżnieniu od poprzednika używam tylko do połączeń wychodzących za granicę. Do mnie nikt nie dzwoni na ten numer. Nie wiem skąd pomysł, ze musi być ileś tam minut połączeń odebranych. Nie płacę nic za utrzymanie numeru, konto zasilam kwotą 20 zł raz na pół roku (cała kwota schodzi na połączenia). Ceny na stacjonarne 0,05 do Anglii, 0,07 do Niemiec i 0,09 do Polski (tu akurat nie dzwonię bo z innego mam za darmo). Jakość połączeń przyzwoita. Korzystam z biznesowej Nokii z Symbianem na której jest "fabryczna" funkcja do obsługi VOIP.

 #715628  autor: galtom
 07 maja 2014, 21:18
Tyz fajne...

Ale musze korzystać z tego przy kompie, wiec chce mieć wolne rece. Takie cos jak linkowalem wyzje będzie dzialac z moim routerem?

Pozdrawiam,
Galtom

 #715633  autor: Liquid
 07 maja 2014, 21:36
galtom pisze:0 zl za numer telefonu brzmi OK.
2 zł a nie 0 zł. Z oferty Tlenofonu już nie skorzystasz. 2 zł to oferta FreecoNet.
galtom pisze:Co mam jeszcze dokupić, żeby to fajnie dzialalo?
I jak kupic u nich numer - wystarczy się zarejestrować?

Mam prosty router TP-Link TD-W8901G

I teraz nie wiem czy kupować tylko do tego jakiś telefon VOIP na allegro, to wygląda fajnie (http://allegro.pl/telefon-voip-call-cen ... 76781.html)
Czy cos jeszcze potrzebuje, czy mam zmienić router?
Numer stacjonarny z dowolnej polskiej strefy numeracyjnej wybierasz w panelu sterowania po założeniu konta. Telefon VoIP to też rozwiązanie choć nigdy takiego nie konfigurowałem. Router który posiadasz jest OK.

galtom pisze:EDIT:

jednak mama zmiana w wykorzystaniu sprzętu
99% polaczenia przychodzące z UK
1% polaczenia wychodzące na komórki i stacjonarne w UK

Nadal Freeconet?
https://www.freeconet.pl/pl/cennik-2/polaczenia

 #715664  autor: galtom
 08 maja 2014, 06:48
Czemu z tlenofonu juz nie skorzystam?
http://www.tlenofon.pl/

Pozdrawiam,
Galtom

 #715667  autor: greenrs
 08 maja 2014, 08:16
galtom pisze:Czemu z tlenofonu juz nie skorzystam?
http://www.tlenofon.pl/
No niestety... Warunki już nieco gorsze - jest chyba jakaś opłata za utrzymanie numeru :?

 #715672  autor: slawekt
 08 maja 2014, 08:51
galtom pisze:No to rejestruje sie z freeconet.p
Zastanów się jeszcze nad Halonet.
Korzystam intensywnie (w zasadzie tylko do odbierania połączeń od ponad 2 lat), koszt utrzymania numeru niewielki (1 zł rocznie), jakość i stabilność platformy VoIP bez zarzutu.
galtom pisze:Oba beda działać z freeconet?
Powinny działać z każdym operatorem VoIP :-)
Ostatnio zmieniony 08 maja 2014, 08:54 przez slawekt, łącznie zmieniany 1 raz.

 #715673  autor: galtom
 08 maja 2014, 08:54
Mnie tam wszystko jedno czy freeco czy halo - wole placic mniej to oczywiste ale 1 z czy 10 zl na rok to juz bez roznicy. Wazna jest jakosc polaczen.

[ Dodano: 2014-05-08, 08:57 ]
A jeszcze jedno - kupowac telefon VOiP (jak wyzej) czy bramke VOiP + zwykly telefon?

Nie mam nic wiec sie zastanawiam co wygodniejsze...

Pozdrawiam,
Galtom

 #715675  autor: slawekt
 08 maja 2014, 08:58
galtom pisze:Mnie tam wszystko jedno czy freeco czy halo - wole placic mniej to oczywiste ale 1 z czy 10 zl na rok to juz bez roznicy. Wazna jest jakosc polaczen.
Korzystałem wcześniej z freeconet'a i Halonet'u. Jakość rozmów była porównywalna. Obecnie tylko i wyłącznie z Halonet, i nie mam żadnych uwag co do jakości rozmów. Dodatkowo też często rozmawiam po 3G z Halonet'u, i również jest OK (przetestowane na operatorach Play i Orange).

 #715677  autor: galtom
 08 maja 2014, 09:00
Ja bede z tego tylko stacjonarnie na 209 megowym laczu korzystal.
Boje sie tylko czy z konfiguracja sluchawki sobie poradze :-(

Pozdrawiam,
Galtom

 #715693  autor: Liquid
 08 maja 2014, 10:28
galtom pisze:A jeszcze jedno - kupowac telefon VOiP (jak wyzej) czy bramke VOiP + zwykly telefon? Nie mam nic wiec sie zastanawiam co wygodniejsze...
Bez różnicy w wygodzie użytkowania. Różnicę w wygodzie na zdecydowaną niekorzyść widziałbym gdybyś się zdecydował na aparat z tego drugiego linku - jesteś uwiązany "do druta" ;)
galtom pisze:Boje sie tylko czy z konfiguracja sluchawki sobie poradze :-(
Nie ma szans abyś sobie nie poradził. Do wpisania w ustawienia telefonu VoIP (lub bramki VoIP) jest tylko domena (np. FreecoNet), login i hasło. Inne ustawienia są z reguły już zapisane w ustawieniach. Zachęcam ponownie do przejrzenia przykładów konfiguracji urządzeń na stronach operatorów VoIP.
greenrs pisze:Korzystam z biznesowej Nokii z Symbianem na której jest "fabryczna" funkcja do obsługi VOIP.
To jest najwygodniejsze i najtańsze rozwiązanie. Nie musisz kupowac ani bramki ani telefonu. Warunek - telefon z obsługą VoIP. Jeżeli posiadasz również telefon z Androidem też jest możliwe skonfigurowanie VoIP pod tym systemem.

EDIT: Na Lumii 920 z WP z VoIP nie powalczysz :( Teraz dopiero zauważyłem z czego korzystasz ;)

 #715695  autor: galtom
 08 maja 2014, 10:58
Czyli co... kupic po prostu jakas komorke Nokii z Symbianem (i ewentualnie wtedy sluchawka BT do tego?)?

A jak z jakoscia polaczen w takim rozwiazaniu vs taka sluchawka jak Gigaset z pierwszego linku....

Pozdrawiam,
Galtom

 #715698  autor: Liquid
 08 maja 2014, 11:19
galtom pisze:Czyli co... kupic po prostu jakas komorke Nokii z Symbianem (i ewentualnie wtedy sluchawka BT do tego?)?

A jak z jakoscia polaczen w takim rozwiazaniu vs taka sluchawka jak Gigaset z pierwszego linku....
Po Ci słuchawka BT do tego? Rozmawiasz bezpośrednio przez komórkę. Chyba że bardzo potrzebujesz. Jakość połączeń będzie identyczna.

 #715701  autor: galtom
 08 maja 2014, 11:33
VOiP - czy tez numer stacjonarny jest mi zwodowo potrzeby, a w czasie rozmow musze miec wolne rece, stad pomysl ze sluchawka.

Pozdrawiam,
Galtom