DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 98 z 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179
 #1068354  autor: spotify
 25 mar 2019, 17:16
Pewnie, musi kiedyś ale nie teraz. Data nadal rośnie. Wcześniej czy później będzie musiał coś dokładać, modernizować.

Czy w miastach musi wyciskać wszystkie soki ze swojej sieci? Nie musi. Nie ma takiego obciążenia jak Play.
To Play musi cały czas cerować swoje stacje bo przepycha znacznie więcej danych, jak i ma mniej stacji. Musi Play robić to i teraz. Stąd 5Gready.
Nie porównuj N! do Play, bo racja P4 wiesza nowe pasma i to robili zawsze ale gdzie? W miastach! A N! gdzie obecnie robi refarming ? Też w miastach. Gdzie N! modernizuje swoją sieć w pierwszej kolejności? W miastach. Z tą różnicą, że stacje z CA w N! nie klękały jeszcze.
Poza miastami nie musi bo nie ma zazwyczaj konkurencji. Plus często zapchany lub bez pokrycia. Playa z reguły nie ma.
@marcin z Kaszub już pisał o tym, ze jak tylko Play dostawił stację, zaraz N! się do nich dowiesza. Więc jak się Play pojawia, dopiero działają.
Oczywiście z jednej strony - biznesowo ok, bo dopiero wydają kasę jak ich konkurencja zmusi. Natomiast proklienckie to w ogóle nie jest, bo ludzie nie mając dużego wyboru muszą się kisić na zapchanym Plusie lub N!.
Co do mapki . 90% stacji wg mapki z UKE ma pozwolenie na L2600 i L800, a ile ich fizycznie jest? Niektóre stacje mają L1800, a wiem, że do dzisiaj tam się nie pojawiło. A wg btsearch jest mapa strasznie nie aktulna. Więc dlatego napisałem - nie wiem co tam było. Możesz mieć rację. Nie zaprzeczam. jak napisałem wcześniej.
Tych z L800/U900 na mapce Orange nie uświadczysz bo skąd na nich ma być sprzęt na 2100MHz ? Klienci tych stacji N! jeszcze długo sobie poczekają na normalny internet w Orange i T-mobile. Są na końcu kolejki.
Spokojnie, anteny zawsze można "dowiesić", jeśli oczywiście N! podejdzie do tego z głową, a nie będzie czekać aż im Play klientów zwinie.
Co nie mniej - Play nie ma jeszcze pokrycia, ma swoje ułomności (dość dużo nawet na własnej infrze) więc nadal N! rządzi (poza tymi spuchniętymi stacjami only L800 w całej Polsce, o których tylko od Ciebie słyszę) . W Play tylko LTE jest dopracowane ale bez pokrycia kraju.
Powtórzę po raz setny - poczekajmy do 2021. Play musi pokryć Polskę a N! musi się wziąć za stacje only L800. Zobaczymy kto odrobi najlepiej zadanie domowe.

By the way
Plus wprowadza to
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tel ... -evobox-ip

Pytania dwa:
1) Co na to Play i jak chce walczyć?
2) Jak sobie poradzi skansen Plus z TV po necie? Czyżby chcą zanim Play dojdzie na prowincje zabrać im potencjalnych klientów wiążąc na umowy wiążace?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:46 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068367  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 18:32
spotify pisze:
25 mar 2019, 12:41
Nie ma stacji N!, która jest aż tak spuchnięta (mówię o mieście) żeby mieć prędkości rzędu 1-2Mb/s przy CA.
O to ciekawe. Rozumiem, że sprawdziłeś wszystkie stacje w Polsce z kompletami i na tej podstawie stworzyłeś ten pogląd? Bo jeśli nie to nie mamy o czym rozmawiać. Osobiście nie znalazłem jeszcze stacji N z prędkościami 1 mega ale takie z 20:30 na kompletach już tak, podczas gdy w tym samym miejscu Play (na 3CA a nie 4) okolice 70:90. To który szybciej się zapcha? Stacji Play z zatkanym kompletem też nie znalazłem, minimum te 10 mega przy CA jest. N testuję krócej i jakoś nie widzę tej przewagi chociaż się staram. I na pewno są zatkane stacje Play pod korek, ale z pewnością są też takie w N i nic już się tam nie dołoży bo zwyczajnie nie ma co. Nawet kiedyś @Piotrzet podrzucił mi miejsce w Katowicach gdzie miałem test zrobić bo niby zatkane. Zrobiłem w tamtej okolicy tezt w Play i O i wyszły w okolicach 20 mega dla jednego i drugiego, więc ponownie N nie ukazało swojej przewagi. To gdzie ona jest się pytam? I pytam poważnie.
 #1068370  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 19:14
iphoneski
Podjedź na Plac Defilad nawet za dnia i pochwal się wynikami Play. Zobaczymy czy będzie poniżej 10 Mb/s czy nie. Co do Katowic w takim razie uruchomili nową stację w okolicy. Chyba, że tylko tak piszesz, bo speedtestu to ja nie widziałem.

Uprzejmie proszę użytkowników, by pohamowali temperament. Ja wiem, że temat dosyć kontrowersyjny, ale bardzo proszę o merytoryczną dyskusję, bez prywatnych uprzedzeń do drugiego człowieka. M
:smt018

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068373  autor: spotify
 25 mar 2019, 20:01
U mnie kilka jest takich stacji. Nawet na sypialniach. Już pisałem o tym jak testowałem Play (brałeś w tej dyskusji udział). Gdy ludzie w robocie to na komplecie 70-90Mb/s Wieczorami w szczycie prędkości po 1-3 Mb/s nie były nowościami. Oczywiście nie biegałem wokół każdej stacji sprawdzić czy każdy sektor zamulony.
W N! nie ma takiego obciążenia. Pewnie zdarzają się słabsze stacje, gdzie prędkości w okolicach 10Mb/s, ale po to właśnie dokładają L2100. Play obecnie dostał kolejne życie na wielu stacjach przez 5GReady.
Prędkości na pustej lub mniej obciążonej stacji Play mogą być wyższe niż w N! i ponad 100Mb/s nie dziwi, ponieważ w Play LTE2600 (i to aż 20Mhz) sieje mocniejszym sygnałem. Ale mimo L2600 prędkości mogą być bliższe 50Mb/s w Play. W N! ciężko o L2600 a ja nigdy przy złapanym L2600 (oczywiście nie jako podstawowe) nie spadłem poniżej 100Mb/s a i bez 5GReady nie dziwią mnie potwarzalne wyniki 170Mb/s i wyżej.
Każdy rejon rządzi się swoimi prawami. Ostatnio się chwaliłeś, że w Twojej okolicy powstało dość dużo nowych stacji Play, więc to też jakąś pojemność zwiększa.
W każdym razie wystarczy po necie polatać i zobaczyć od ludzi ogarniętych informacje, że jeśli N! ma co najmniej 2CA nie ma zadyszki żeby net osiągał 1-2Mb/s (pomijam stacje only L800) W Playu przed 5GReady takie wyniki nie dziwiły nawet z kompletem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:41 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068375  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 20:18
Nie porównuj N! do Play, bo racja P4 wiesza nowe pasma i to robili zawsze ale gdzie? W miastach!
Play wiesza nowe pasma wszędzie - to nie N gdzie nie robi się nic poza miastami. U mnie od początku roku L2600 pojawiło się w co najmniej dziewięciu wsiach gdzie Play ma stacje. Wpisz sobie w Google takie "metropolie" jak np. Paszyn,Kamionka Wielka, Łabowa,Nawojowa, Łęka, Gródek nad Dunajcem, Kurów, Męcina, Łącko a zobaczysz jakie to "miasta" bez praw miejskich.
Przypominam ja mówię tylko o jednym powiecie w którym mieszkam - Nowosądecki.
W Play tylko LTE jest dopracowane ale bez pokrycia kraju.
No jasne UMTS 2100 i UMTS 900 które są na 99% stacji Play są nic nie warte, za to samotne UMTS 900 które jest najczęściej poza miastami w wersji N jest światowym cudem techniki i wzorem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:38 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068376  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 20:24
Kryniczanin
Spójrz sobie na mapę i zobacz koło Krakowa ile jest nowych stacji dodanych ostatnio z L2600. Oczywiście nie jest tego tyle ile w Play, ale też nie jest nic. Swoją drogą dalej nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie co Play ma w ośrodkach wczasowych czy jak tam to nazwałeś gdzie N! ma tam samo GSM. Czyżby nic? :lol:

Co do prędkości UMTS2100 w N! to często gęsto działa ono lepiej niż LTE w Play. ;)

Swoją drogą tak jak wspomniał @spotify ciekawe co Play zrobi jak już im będzie brakować pasma, bo VoLTE też olewają i T-M nie mogą dogonić w ilości urządzeń. Tym bardziej, że tam dostają tylko nowe urządzenia, a w T-M (tej złej sieci) nawet te starsze.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:37 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068378  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 20:32
@piotrzet Wybacz, sporo się działo wtedy a jak wreszcie usiadłem po powrocie to byłem tak wypompowany że zapomniałem dodać ten test. Teraz mam info, że ten test nie może być udostępniony. Wynik Play to 18 down, 8 up i 70 ping (spory trochę). Test O robiłem na teście Netflix bo apka speedtest miesza coś przy dual sim w iphone i nawet jak korzystasz z dodatkowej karty pokazuje sieć z głównej i tam wyniki były w okolicy 20 mega też. W Warszawie mam być w maju z tego co kojarzę i jak czas pozwoli sprawdzę ten koronny argument. ;)
Stacje Play muszą być przeciążone bo ty sprawdziłeś kilka, a stacje N nie mogą bo też sprawdziłeś i nie znalazłeś. Kupiłem kartę N i niestety, ale szału nie ma. Wyniki przeciętne, a momentami nawet słabe i to na kompletach. W Play będzie jeszcze dodana agregacja czwartego pasma więc wyniki jeszcze podskoczą o te 5:10 mega, mogliby łyknąć jeszcze ten kawałek wolnego pasma po Plusie no ale to to już takie moje życzenie.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:36 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068379  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 20:39
Swoją drogą dalej nie doczekałem się odpowiedzi na moje pytanie co Play ma w ośrodkach wczasowych czy jak tam to nazwałeś gdzie N! ma tam samo GSM
Z miłą chęcią. Dla łatwości podaje najszybsze dostępne technologie na stacjach.

Krynica Play 3x 2600/2100/1800/800, 1x L800/1800/2100
N 1x 2600/1800/800, 1x 1800, 1x 1800/800, 1x800, 1 raz GSM/UMTS

Żegiestów Zdrój
Play U2100
N GSM 900(!)
Piwniczna
Play 2100/1800/800
N 1800
Tylicz
Play 2100/1800/800
N1800/800
Rytro
Play 2100/1800/800
N 1800
Muszyna
Play 2100/1800/800
N 2x1800, 1x 800.

N poza Muszyną gdzie ma przewagę i Tyliczem gdzie jest równo przegrywa.
Co do prędkości UMTS2100 w N! to często gęsto działa ono lepiej niż LTE w Play
Szczególnie na 5mhz które zostało bo N tak gęsto i szybko zmienia U na L :-)
A babcia miała wąsy. :smt005 :smt005 :smt005
Już któreś tam wcielenie jednego różowego hejtera próbowało mi udowodnić tutaj, że GSM 900 T-Mobile w Żegiestowie jest znacznie pewniejsze jako łączę od 3G DC Play - no bo przecież EDGE jest od T :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:33 przez Morvius, łącznie zmieniany 4 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068381  autor: piotrzet
 25 mar 2019, 20:39
@iphoneski
A jaki to problem wstawić ss i zamazać IP? Bo bardzo nie wiem.
Z tego co wiem tak apropo to testujesz na iPhone XR, a on ma w ogóle 4CA? Najlepiej do testów sieci nadają się S9 albo S10, które obsługują 4CA i MIMO 4x4 jednocześnie z 256QAM

Kryniczanin
Hmm szkoda, że tak wszystkiego nie porównałeś to ja dla równowagi podam inną lokalizację gdzie wygrywa zdecydowanie N!. Play nawet pozwoleń nie ma.
Kościelisko
N! UMTS 900 i 2100
Play nic
Zakopane - Kasprowy Wierch
N! GSM 900, 1800 i UMTS 2100
Play nic
Hala Gąsienicowa - Schronisko PTTK
N! L1800
Play nic
Zakopane - Myślenickie Turnie
N! UMTS 2100, L800 i GSM obie
Play nic
I można tak i dalej i dalej i dalej. Swoją drogą zastanawiam się gdzie się więcej ludzi czy tutaj czy tam gdzie podałeś. Jednak wydaje mi się, że więcej ludzi będzie w okolicach Zakopanego niż tam. I oczywiście to się zgadza i nikt tego nie przeczy tutaj są lokalizacje, w których Play wypada najlepiej, ale i niestety są takie co N! wypada dużo lepiej, a Play nawet tam pozwoleń nie ma i w skali kraju to jednak N! wypadnie korzystniej pod tym względem niż Play.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:31 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1068384  autor: spotify
 25 mar 2019, 21:03
Kryniczanin pisze:
25 mar 2019, 20:18
Play wiesza nowe pasma wszędzie - to nie N gdzie nie robi się nic poza miastami.
Play ma ponad 90% swojej infrastruktury w miastach. Co do dla niego dowieść się do 500-700 stacji na wioskach? Ma też w mieście Hel, ma też w wiosce Dębki swoje stacje.
Przecież stawiali stacje tam gdzie był ruch - w ośrodkach wczasowych, nad morzem itd. Wszędzie nawet mogła być jedna stacja HOTSPOT ale żeby była i zgarniała ruch najwięcej ile mogła..
W górach też mają kilka stacji ale co z tego jak ostatnio byłem w Białce ze znajomymi i w hotelu Playa brak, gdzie N! spokojnie LTE.
Ostatnio w pomorskim byłem w wiosce Szemudzie, gdzie w centrum tej wioski jest stacja Play własna. I przy wjeździe do Szemudu od strony Chwaszczyna - no signal Play.
I tak można wymieniać długo jeszcze, gdzie nie mają pokrycia.
No jasne UMTS 2100 i UMTS 900 które są na 99% stacji Play są nic nie warte
Napisałem w kontekście LTE ponieważ wyróżniają się technologiami przez 5GReady, których nie ma konkurencja. A co mnie z U2100/U900 jak nie ma zasięgu Play w eterze jeszcze na znacznej części Polski?
Szczególnie na 5mhz, które zostało bo N tak gęsto i szybko zmienia U na L
:mrgreen: :mrgreen:
Ty chociaż kiedyś testowałeś Play na samym L800Mhz? W 90% przypadków dzisiaj U900 w O/T wyciąga więcej, już nie wspominając o U2100 w N!
Dlatego wiele już napisano o tym, że L800 w Play jest praktycznie nie użyteczne. Dlatego muszą cisnąc sygnałem innych pasm.
Stacje Play muszą być przeciążone bo ty sprawdziłeś kilka a stacje N nie mogą bo też sprawdziłeś i nie znalazłeś.
Napisałem - znajdź taką stację. Nie będę każdej w Polsce stacji testował i sprawdzał, bo nie jestem w stanie. Wystarczy statystyka. Poza tym nawet na necie na portalach nikt na N! nie narzekał aby przy stacji z agregacją nie mógł korzystać z neta. W Play już nie raz takie wpisy widziałem.
Poza tym nie patrz na prędkości - już wiele tutaj napisało, że chodzi o pojemność sieci. N! nie ma 20Mhz na L2600 aby walczyć o prędkość. Oni zapewniają pojemność abyś mógł komfortowo korzystać z neta.

Co do elaboratów. Piszę bardzo szybko na komputerze więc nie problem. Jak mam chwile to nabazgram coś na forum. Staram się pisać jak najbardziej szczegółowo żeby było jasne i tak sie znajdą co nie rozumieją albo łapią za słówka.
Nie mam czasu siedzieć codziennie i bazgrać bo mam życie - ciekawsze i bardziej kolorowe niż wirtualne w necie.

PS A co do rozbudowy Play (który się głównie obecnie skupiał tam gdzie nie był czyli na prowincjach stawiając stacje) i ich 5GReady. Tydzien temu moja koleżanka z Gdańska przeniosła sie z Play do TM (przez wolny net i jakość połączeń), kolega z Torunia z żoną z Virgin (po Playu) do Nju (narzekał na wolny net) a dzisiaj kuzyn z Play do Plusha (za jakość połączeń w domu). Coraz więcej moich znajomych ucieka z Play albo wraca do swoich byłych opów.
Moja serdeczna przyjaciółka która mieszka w Bolszewie k/ Wejherowa wróciła po umowie do Plus.
Za chwilę w moim prywatnym telefonie będzie gartska w Play a co tak niedawno to dzielił najwięcej z Orange.
Już nie wspomnę o moich klientach (kontrahentach) którzy mają swoje telefony prywatne (na sieć w służbowym nie mają wpływu ale i tak z reguły w tym przypadku rządzi Plus lub Orange - w nich najwięcej służbowych ) przenieśli z Play do innych za całokształt w wielu miastach (Szczecin, Piła, Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Tczew, Koszalin i wiele wiele innych)
Notabene - najmniej w życiu (prywatnym i służbowym) spotykam się z telefonami w sieci TM. Czy oni na pewno mają te 10mln kart SIM? :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:29 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068386  autor: matek451
 25 mar 2019, 21:24
@spotify a jak z tym L2100 po refarmingu na Pomorzu, tylko na stacjach z U2100 czy też jak ty sadzisz też na tych only 800/900MHz? I czy stacje z tylko tym pasmem są w stanie zapewnić normalny internet dla klientów T-Mobile i Orange na ogromnych obszarach wiejskich, ile lat klienci tych sieci poczekają na modernizację tych stacji i przestana być klientami gorszego sortu?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:47 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068387  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 21:28
Play ma ponad 90% swojej infrastruktury w miastach
Dobrze, że nie 190%. W ostatnim roku 1300 stacji, ale Play ma 90% stacji w miastach :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Policzmy 90% *7000 = 6300 stacji - tyle stacji według Play ma w miastach, a na wsiach w całym kraju 700. Jesteś w błędzie.

Tu też dedykacja z Play na temat niewiedzy, którą nam tutaj prezentujesz.
Operator dotrzymał słowa, pod koniec 2018 roku działały 7003 stacje bazowe, w ciągu roku uruchomiono ich 1316. 820 stacji bazowych znajduje się na wysokich masztach, problem z zasięgiem dotyczył głównie terenów wiejskich, w związku z czym konieczne było umieszczanie ich na takich masztach.
https://android.com.pl/telekomunikacja/ ... -bazowych/

W tamtym roku 820 stacji a ile było ich wcześniej - coś około 1000 na wsiach - duża ich liczba była na masztach Emitela, ale było też trochę stacji własnych, trochę odkupionych od N.

No i znalazłem w 2017 play miał tysiąc masztów
Dzisiaj Play operuje na sieci nieco ponad 5 tys. nadajników, z czego większość, to urządzenia dachowe w miastach. Własnych wież operator ma nieco ponad tysiąc
https://www.telko.in/play-buduje-wlasna-siec

Jak widać potrzeba tylko chwili by odszukać odpowiedzi.

Play ma blisko 2000 stacji na wsiach i w małych miasteczkach czyli blisko 30%.

Ty chociaż kiedyś testowałeś Play na samym L800Mhz?
Cofnij się do wczoraj i poczytaj. Prędkości 2,5x wyższe od orange LTE 800 z tej samej stacji.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:23 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068388  autor: spotify
 25 mar 2019, 21:41
Kryniczanin pisze:
25 mar 2019, 21:28
W ostatnim roku 1300 stacji
Jesteś pewny że 1300 stacji? Chyba coś Cię ominęło?
Może to jest dokładnie 91% i ilościowo przy 7002 stacjach - 630.
Masz pełne dane?
W Wawie nie dostawili nowych stacji? Na obrzeżach Łodzi nie postawili nowych stacji? Wioski to prowincje.
Cofnij się do wczoraj i poczytaj. Prędkości 2,5x wyższe od orange LTE 800 z tej samej stacji.
Nie na stacji only L800 tylko na stacji z innym pasmami. Wymuś pasmo L800 na stacji Play i zobacz jak działa. Nie działa :)

Co za różnica czy napiszę 9/10 przypadków czy 90%. Jaskółki tylko mają prędkości dobre. Wystarczy przejechać się głównymi drogami w Polsce, gdzie Play nie ma pokrycia albo łapiesz tylko L800 (bo inne pasma już wyżyłowane nie docierają).
Hel ma prawa miejskie ale to jedna ulica i jedna stacja Play. Wiele wiosek jest od niego większych, stąd żartobliwie ją nazwałem wioską.

@matek
A Ty jak myślisz, Play zdąży ogarnać teren Polski do 2021r czy będziesz musiał zwinąć swój biznes?
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:19 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068389  autor: iphoneski
 25 mar 2019, 21:42
@piotrzet żaden tylko nigdy nie robiłem tak i nie chce czegoś zrobić źle, no i gdy te testy robiłem nie ogarnąłem, że jak zrobię ten na Netflix to nie będę go miał w historii także i tak byś mi musiał na słowo uwierzyć. Będę tam w czerwcu znowu ;) XR nie ma tylko 4X4 poza tym reszta jest. No ale nawet gdybym to miał to po prostu wyniki by były inne ale skala by została.
@spotify Jak znajdę to chętnie wstawię. Ta karta jest u mnie krótko, no i jadę tylko na bonusach także nie miałem jeszcze wystarczających możliwości żeby sprawdzić dogłębnie. I nie chodzi mi by udowodnić na siłę, tylko uświadomić, że nic nie jest czarne albo białe. Wg tego co piszesz Play może mieć zapchane stacje, N nie. Play może nie działać a N nie. Play może mieć 1 mega a N nie. A to wszystko mija się z prawdą.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:17 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068390  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 21:48
Play w 2017 miał około 1000 stacji na wsiach/małych miastach w 2018 doszło 820 wież na wioskach razem masz +- 2000 stacji w małych miastach/wsiach/ przy drogach/masztach emitela i tak dalej.

2000/7000 = w przybliżeniu 29%
Play ma około 70% infry w miastach, a 30% poza nimi i w maleńkich miastach jak Hel który sam nazwałeś wioską.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:15 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068392  autor: spotify
 25 mar 2019, 22:02
iphoneski pisze:
25 mar 2019, 21:42
Wg tego co piszesz Play może mieć zapchane stacje, N nie. Play może nie działać a N nie. Play może mieć 1 mega a N nie. A to wszystko mija się z prawdą.
Wprowadzili 5Gready więc na razie stacje odżyły i przez jakiś czas będzie ciężko taką stację znaleźć w Play. Mieli zadyszki więc musieli to zrobić. Teraz czas na 5G oficjalne albo Play będzie zmuszony budować kolejne nowe stacje.
Play ma mniej stacji i przewala danych tyle co O i TM razem?
Przecież pasma z gumy nie są i nawet hotspoty mają swoją wydajność.

@Kryniczanin - z tego linku co podałeś wynika, że 820 to wysokie wieże. Co do pozostałych 1000 nie jestem pewny. Ale niech Ci będzie. :mrgreen:
Biorę to klatę że się machnąłem.
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:12 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1068393  autor: Kryniczanin
 25 mar 2019, 22:10
- z tego linku co podałeś wynika, że 820 to wysokie wierze. Co do pozostałych 1000 nie jestem pewny. Ale niech Ci będzie. :mrgreen:
Oczywiście na wsiach nie ma żadnych lokalizacji na budynkach :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Są takie, sprawdź sobie choćby stację Play w miejscowości Bilsko - adres Bilsko 212.
nadajnik na domu przy drodze krajowej 75. Dlatego dla urelanienia danych należało dodać Playowi trochę stacji bo nie zawsze wieś/mini miasto = maszt.

Cieszę się, że w końcu zrozumiałeś. :)
Ostatnio zmieniony 25 mar 2019, 22:14 przez Morvius, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Wymoderowano. Aktualizacja treści by zachować sens wypowiedzi.
 #1068400  autor: JFK2016
 26 mar 2019, 02:28
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
Orange zarabia najwięcej na usługach łączonych, czyli na światełku TV itd.
Zobacz sobie ile zarabia Plus, dzięki właśnie SmartDom
Orange zarabia najwięcej na lanserach który kupują telefony x razy droższe, oraz abonamenty 5+...razy droższe od podstawowych oferowanych przez opa, Plus/CP prawie takich nie ma (w ogóle nie ma takich ofert), a porównywanie przychodów łączonych Orange do Plusa/CP "to śmiech na sali" (to raczej pewna/zabetonowana grupa abonentów), co innego Plus/CP-gdyż spółki Z.S sprzedają między sobą własne treści (TV,IPTV, Internet, telefonie...).
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
Więc dlatego w Orange oczkiem w głowie jest światłowód a nie sieć mobilna.
Orange zabiło telefonię stacjonarną ("śrubując" ceny abonamentu i nie dając nic w zamian-nawet usług dodatkowych aby ludzi przyzwyczaić i zatrzymać...), a o sieci światłowodowej przypomniało sobie 10 lat za późno (w dużych miastach wypadają słabo, w mniejszych dawno mają już konkurencję małych firm które nie odpuszczą-chyba że ich wykupią, także te światłowody to będą podłączać chyba żubrom :), poczytaj sobie jaki jest udział w rynku ISP operatorów tzw. mobilnych w Polsce, na tle średniej europejskiej i jakie są prognozy na kolejne 5 lat ).
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
Po co Orange i TMobile mieli inwestować w tamtych czasach jak zza kulisami dogadywali się w sprawie współpracy? Dogadanie się w sprawie sprzętu, siatki nadajników itd. Więc po inwestować w tamtym czasie a później to zmieniać lub demontować?
Może wyjaśnijmy-bo piszesz tak ogólnikowo że wychodzi z tego masło maślane-do 2015 N nie dysponowało siecią data na prowincji (jedynie Orange w ograniczonym stopniu ze względu na dostępność terminali w technologii CDMA), HSPA900 to nie jest sieć na której można sprzedawać abonamenty data. Po 2015 zmiany następowały bardzo szybko i LTE800 zostało szybko wdrożone. Niestety później dostali takiej zadyszki, że zrezygnowali z koncesji na CDMA450 za śmieszną kasę (mając określoną bazę abonentów na prowincji, wszyscy zostali zmuszeni do szybkiej migracji na LTE800, porównywalny przykład do LTE800 Plusa, z tym że Solorz jednak potrafił się zaasekurować LTE900, Orange równolegle powinno szybko monitorować obciążenie sieci i dokładać kolejne pasma LTE na nadajnikach, ale to olało, to nie łaska, teraz się "gotujesz" jak taki Play wchodzi w takie miejsca z 25MHz pasma i wmawiasz ludziom że sieć tak dobrze działa, bo jeszcze jej nikt nie używa: 25 nie jest równe 10 ). Sieć Plusa bardzo odstaje w miastach, ale na prowincji nie, ba w wielu miejscach obok L1800 z 20MHz pasma jest też L2600 (tak tam gdzie są klienci internetu/SD i nie robią im łaski bo za to płacą, mimo takiego "trzepania piany" na wielu forach jaki ten Plus jest zły, to baza abonentów [1.8mln] zmniejszyła się o 0,3%). Pochwal się jakie były wskaźniki odejść klientów ADSL Orange w poprzednich latach. :D
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
Każda sieć oszczędza.
Nie opowiadaj mi że każda sieć oszczędza-bo mogę to odwrócić, w każdej sieci są kwiatki z durnymi instalacjami nadajników-a T-Mobile i Orange są nr 1 pod tym względem (mam wrażenie że niektóre lokalizacje to wręcz celowe działanie...)
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
To tylko w tej sieci full wypasy mają prędkości po 1-2Mb/s.
Nie wierzę w coś takiego (owszem kiedyś gdy internet był za free i bez limitu u tego operatora, to zdarzały się takie przypadki, teraz to musieliby mieć 50% udziałów abonamentów data lub 3/4 voice), na gołym L800 mam dużo więcej, ale pewnie Ty używasz jakiejś wirtualnej sieci Play.
spotify pisze:
23 mar 2019, 17:07
Więc gadanie o tym, że N! oszczędza a Play inwestuje to pisanie bzdur. N! ma sieć ogólnokrajową i ma zapas oraz pojemność. Obecnie dokłada L2100. Robią to racjonalnie.
Strasznie oderwany jesteś od rzeczywistości, tak będziemy pisać o wirtualnych zapasach-zdaje się że liderem tutaj jest Plus. Pisałem to już wiele razy wcześniej i jeszcze raz powtórzę: Play najbardziej spójnie i najlepiej rozbudowuje sieć, tutaj całe W3 musi się uczyć. O tej "świetnej" rozbudowie Orange w Łodzi pisałem już wcześniej-"dramat".
spotify pisze:
23 mar 2019, 22:36
Pomijam fakt, że w mieście ma się dostęp do sieci kablowych, gdzie po kablu ma się stabilność łącza.
Tia, to po co N zaczyna od miast?! W dodatku robiąc to tak niechlujnie.
spotify pisze:
23 mar 2019, 22:36
W Play wystarczy, że brakuje L2600 na stacji i już stacja jest umarła, bo samo L800/L1800/L2100 nie daje rady. To w bardzo wielu przypadkach właśnie L2600 ratuje Play przysłowiowy zad (to aż 20Mhz) albo nawet i to jest za mało.
Ja mam to dawno już za sobą, gdy był DIL w RBM, nie jedna stacja padała-co robił Play? Dokładał L2100/L2600 na nadajniku, bez szumnych zapowiedzi o modernizacji jak w N, z których wyszła para w gwizdek. :)
spotify pisze:
23 mar 2019, 22:36
Wyznawców Play właśnie najbardziej boli N!, ponieważ ta sieć (jako TM i O) mają najlepsze pokrycie w Polsce i mają zapas. N! inwestuje gdzie musi. Stąd tylko uzupełnianie pojemności to główne zadanie N!. Gdy skończą się pasma w N! na LTE, to zaczną kolejne soki wyciskać takimi technologiami jakie ma obecnie Play. Bo będą musieli. Innego wyjścia nie będzie. Stąd N! ma jeszcze zapas. Stąd się ociągają, bo wyposażenie stacji we wszystko musi mieć uzasadnienie ekonomiczne.
OT wyznawca N napisał, także wiadomo o co chodzi, używam prywatnego telefonu w Orange, służbowego w Plusie, różnicy w zasięgu żadnej (centralna Polska), w miastach Orange data dużo szybciej, na prowincji z L800 only , zdecydowana przewaga Plusa.
spotify pisze:
24 mar 2019, 04:10
Myślisz, że zadłuzony po szyje Play na wioskach buduje stacje prawie na full wypasie (bo bez LTE2600), po to żeby po nich wiatr latał? :mrgreen:
Właśnie po to te stacje tam są tak wyposażone, aby ogarnąć neta mobilnego łacznie z TV.
Gdybyście byli właścicielami dużej firmy to dawno byście ich z torbami puścili. Żaden operator to nie jest dobry samarytanin ale firma, która ma zarabiać.
Play ma bardzo dużo klientów data, będzie walczył o kolejnych na prowincji (nie uda mu się tego zrobić bez budowy wydajnej sieci), coś ci się pomieszało-klienta dziś nie da nabrać się "na siano" (najlepszym przykładem jest T-Mobile, że musi odmawiać sprzedaży kolejnych aktywacji, pozwalać na skracanie umów, obniżanie abonamentu do 1 zeta-"za 20 stopień zasilania", net w nocy, po godzinach...).
piotrzet pisze:
24 mar 2019, 09:27
Tylko różnica jest taka że po pierwsze tam gdzie ma Play i Plus jedna stacje N! ma dwie lub trzy.
Ba z 5 będzie N, dobry towar bierzesz (nie wiedziałem że N już ma conajmniej 18tys. stacji). :mrgreen:
Kryniczanin pisze:
24 mar 2019, 15:32
W 2011 drastycznie spowolnili budowę sieci
Uważam to za największy błąd, niestety w decyzji zarządów utwierdzali Play jego "klakierzy" na forach.
 #1068402  autor: macc
 26 mar 2019, 07:20
@spotify
spójrz na mapę w btsearch i większość L2100 po refarmingu na Pomorzu poszło na teren trójmiasta,
od Łeby do Mielna nie ma L2100 a większość to L800 to nie wiem o czym mówi Jabczyński?
Jak zwykle jako użytkownicy sieci Orange od Łeby do Mielna jesteśmy traktowani jako drugi sort (pieniądze płacimy Im te same-polskie pln) i niby też Pomorze?.
Mam wrażenie, że dla Orange -Pomorze to tylko Trójmiasto i okolice.

ps. dlaczego Orange nie stosuje GSM1800 a T-Mobile wszędzie GSM 900-1800?
 #1068441  autor: piotrzet
 26 mar 2019, 22:07
macc
To, że nie ma tego w mapie BTSearch to nie znaczy, że faktycznie tam L2100 nie ma. Mapę aktualizują użytkownicy, którzy złapią na swoim telefonie nowe pasma. No chyba, ze byłeś w tamtych lokalizacjach i sprawdziłeś że nie ma L2100?

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
  • Strona 98 z 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179
  • 1
  • 96
  • 97
  • 98
  • 99
  • 100
  • 179