DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 86 z 179
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 179
 #1060672  autor: kozien70
 29 gru 2018, 23:44
Chciałbym przypomnieć, że do dyskusji o wadach/zaletach sieci, przewadze sieci A nad siecią B, przewadze Bożego Narodzenia nad Wielkanocą założono dedykowany wątek:
viewtopic.php?f=3&t=92416

Byłbym bardzo wdzięczny (myślę, że sporo innych osób również), gdyby w wątkach stricte technicznych, dotyczących budowy nie wywoływano g..burz wielbicieli sieci A czy B.

Od paru dni mam wyłączony RK na karcie Play. Wczoraj trasa samochodowa Nowy Sącz - Kraków, teren dość trudny, w sporej części górzysty. W tle aktywny streaming radia internetowego, telefon z VoLTE. Ani razu nie straciłem zasięgu, choć było kilka odcinków, gdy przez parę minut jechałem na oparach U900: był to Czchów (tu jeszcze U900 było znośne), a potem odcinek Tworkowa-Tymowa (tu chwilami były naprawdę opary U900). Reszta trasy LTE, z reguły jako główne pasmo było L800 lub L1800. W przeciwną stronę analogiczny test był kartą T-mobile, tu ani razu nie miałem zrzutu do 3G, cały czas stream w LTE. Podsumowując P4: było całkiem nieźle, choć 5MHz 800ki dawało o sobie czasem znać w postaci przycinek i wooolnego otwierania stron. Generalnie polecam potestować sieć z zablokowanym RK, można czasami się zdziwić ;-)
 #1060674  autor: spotify
 29 gru 2018, 23:52
kozien70 pisze:
29 gru 2018, 23:44
Podsumowując P4: było całkiem nieźle, choć 5MHz 800ki dawało o sobie czasem znać w postaci przycinek. Generalnie polecam potestować sieć z zablokowanym RK, można czasami się zdziwić ;-)
Dokładnie masz rację. Już sam podczas testów na A1 byłem zdziwiony (Rusocin - Nowe Marzy) Tylko dwa razy ale na krótko w 3G. Tam gdzie łapał sygnał innych pasm poza L800 to bardzo ładnie. Natomiast samo L800 trochę słabo. W porównaniu do N! - gdy agregował P4 pasma bo łapał sygnał L2100 albo L1800 - ładnie 40-70Mb/s. Samo LTE800 gorzej jak 3G w N!. NI głównie na L800 cały ten odcinek testowy.
Najważniejsze, że mimo włączonego RK, cały odcinek w zasięgu macierzystym.
No ale jest progres i z dnia na dzień coraz lepiej. Oby tak dalej. Można się zdziwić z dnia na dzień. Jadą ogniem z budową :-)
 #1060682  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 05:10
Od paru dni mam wyłączony RK na karcie Play. Wczoraj trasa samochodowa Nowy Sącz - Kraków, teren dość trudny, w sporej części górzysty. W tle aktywny streaming radia internetowego, telefon z VoLTE. Ani razu nie straciłem zasięgu, choć było kilka odcinków, gdy przez parę minut jechałem na oparach U900: był to Czchów (tu jeszcze U900 było znośne), a potem odcinek Tworkowa-Tymowa (tu chwilami były naprawdę opary U900). Reszta trasy LTE, z reguły jako główne pasmo było L800 lub L1800. W przeciwną stronę analogiczny test był kartą T-mobile, tu ani razu nie miałem zrzutu do 3G, cały czas stream w LTE. Podsumowując P4: było całkiem nieźle, choć 5MHz 800ki dawało o sobie czasem znać w postaci przycinek i wooolnego otwierania stron. Generalnie polecam potestować sieć z zablokowanym RK, można czasami się zdziwić ;-)
Kozien to co piszesz to od 3 lat było w U900 potem dodawali L800. Podobnie jak zasięg macierzysty od Roztoki pod Krzyżówką do Krakowa a nawet Wrocławia A dodatkowo od czwartku mamy lepszy motyw zasięg macierzysty minimum 3G i streaming od Żegiestowa przez Muszynę i Krynicę do Krakowa. Doskonale wiesz, że nawet N nie ma tak dużego zasięgu na tej trasie:-) W czwartek załatali dziurę na Krzyżówce - choć opary L800 i U900 z Jaworzyny były cały czas, ale była to dziura od Roztoki do Cichego Kącika.

Kończę rozmowę z Panem o wielu nickach. Szkoda klawiatury na kogoś dla kogo 25mhz Play to dramat a 10mhz N to optymalna liczba.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2018, 09:04 przez Kryniczanin, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1060684  autor: p2225
 30 gru 2018, 08:33
Pojawił się tutaj (albo w wątku o N! czy Plusie) mit, że Play odpala jakieś stacje z dziwnym zestawem pasm, albo z ich bardzo małą ilością, bo chcą zdążyć z 7000 stacji do końca roku, a przynajmniej tak to zrozumiałem w ostatnim nawale komentarzy. Otóż Play odpala stacje zgodnie z tym co zawarł w pozwoleniu ustalającym lokalizację celu publicznego, projekcie budowlanym itp. Kiedy już mają wszystkie decyzje to nie mogą sobie odpalić lub nie czego tam chcą. Wiadomym jest, że po jakimś czasie Play wraca na stacje i dokłada kolejne pasma. U mnie regułą dla nowych stacji jest wyposażenie ich początkowo w samo U900 lub samo U2100/LTE2100 i to nawet daleko od granicy.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1060686  autor: p2225
 30 gru 2018, 09:13
Ale nie ze względu na to, że chcą zdążyć przed końcem roku z 7000 stacji, bo robią tak od początku. Tamto brzmiało tak jakby Play dopiero teraz to robił, bo się nie wyrabia.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1060687  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 09:15
OmnibusTelko pisze:
30 gru 2018, 09:08
Swoim postem właśnie potwierdziłeś ze to nie mit a fakt. :-D
Samo U900 na start. Gdyby coś takiego Plus robił, to gównoburzy nie byłoby końca. :-D
No jasne Play wszystkiemu winny. Przykładowo stacja planowana i projektowana w 2010, od tego czasu wojna administracyjna. W końcu udało się wybudować, ale tylko w wersji z projektu czyli U2100/GSM 900 jak było pozwolenie mnet można jeszcze LTE 2100 i U900, ale nic więcej w takich przypadkach się nie da zrobić.
 #1060689  autor: piotrzet
 30 gru 2018, 09:29
W niektórych lokalizacjach faktycznie Playowi nie można nic zarzucić. Jednak wyłączenie na początek RK w Poznaniu to potwierdzenie tego co piszą użytkownicy na forach czyli zapchana sieć w centrum Warszawy czy Krakowa. W końcu tam mają na pewno największą konsumpcje danych, a wcale tam nie wyłączyli RK w pierwszej kolejności. Po za tym nie wiem czytałem gdzieś czy tutaj na forum czy u nich na Play, że Kraków ma zostać wyłączony na końcu. Natomiast N! przykładowo w tych miastach nie ma żadnego problemu. Podniecanie się teraz siecią jaką to mają super, a nie potrafią zapewnić dobrej pojemności w największych miastach w Polsce jest moim zdaniem śmieszne. Bo o ile jeszcze na wsi można zrozumieć może być nieopłacany nadajnik to już w tych miastach to śmiech na sali.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1060690  autor: matek451
 30 gru 2018, 10:20
Kolejny wyskakuje ze swoimi mądrościami, Kraków to jest specyficzne miasto z wiadomych względów i podawanie go jako przykład jest wielce wątpliwe. No i jak zawsze N! nie ma żadnych problemów, po prostu miód , malina a Krakusy są tam wniebowzięci z tych operatorów. A tak naprawdę to i w Krakowie są miejsca gdzie ci operatorzy maja białe plamy i problemy nie mniejsze od Play. Dużym miastem jest też Łódź i tutaj Play nie ma problemów z pojemnością sieci co ciekawe nadal buduje nowe stacje bazowe, N! póki co jest w trakcie modernizacji i ustępuje Play pod tym względem. Takich miast jest wiele ale nie ma co generalizować , bywa różnie. Śmiech na sali to są stacje N! na ogromnych obszarach Polski z L800/900/G900. I to jest drugie, prawdziwe oblicze tej sieci. Wracając do tematu rozbudowy to Play w Łodzi na moim zadupiu stawia eNB LOD1228, fundamenty już gotowe. Wniosek o pozwolenie do UM w końcu czerwca, decyzja wydana w końcu sierpnia, teraz pojawiło się pozwolenie UKE. Tempo wręcz wzorcowe, wkrótce stanie maszt więc cały proces od wniosku do uruchomienia zakończy się pewnie w ciagu 9m-cy.
 #1060724  autor: piotrzet
 30 gru 2018, 13:03
Ja mówię o samym centrum i rynku, a nie ogólnie i całym mieście. Myśl trochę logicznie za nim coś napiszesz. W N! spokojnie pod Galerią Krakowską czy na rynku przekracza 50 Mb/s. Takie śmieszne te stacje N! z L800, a w wielu tych lokalizacjach Play wcale nie ma swoich stacji. :lol: Dziwne, że o tym nie wspomniałeś. Jednak już wolę to i przynajmniej możliwość korzystania z połączeń niż brak zasięgu w ogóle.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1060727  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 13:23
Jednak wyłączenie na początek RK w Poznaniu to potwierdzenie tego co piszą użytkownicy na forach czyli zapchana sieć w centrum Warszawy czy Krakowa
Nie ma to jak wymyślić bajeczkę i dopisać do niej ideologię. Czemu nie od Warszawy...L2100 zaczęli uruchamiać od Torunia a DCS od Częstochowy to też był sygnał przeciążenia sieci w Warszawie?? :mrgreen:

Ja też mogę wymyślić podobną bajeczkę jak piotrzet...Np. dlaczego N rozpoczynało modernizację sieci od Nowego Sącza w 2011 roku? Bo bali się, że jak zaczną od Warszawy to im się wszystko rozsypie i przez rok się nie pozbierają :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Piotrzet nie wymyślaj bajeczek i nie pisz do niej swoich zakończeń bo zwyczajnie się ośmieszasz.


T
 #1060732  autor: Pabloeq
 30 gru 2018, 13:42
Ciekawe jak Kraków i jego specyficzna część "protestujących" przeżyje prawdopodobną a raczej pewną liberalizację norm dopuszczalnego natężenia PEM w 2019r.
Może wyłączą całkiem ten Kraków i będzie spokój;)
 #1060733  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 13:45
W 2019 mamy podwójne wybory, w 2020 pojedyncze. Na liberalizację bym liczył w 2021 jak PiS będzie dalej rządził. Jak wygra opozycja żadnej liberalizacji nie będzie.
 #1060736  autor: spotify
 30 gru 2018, 13:53
p2225 pisze:
30 gru 2018, 08:33
Pojawił się tutaj (albo w wątku o N! czy Plusie) mit, że Play odpala jakieś stacje z dziwnym zestawem pasm, albo z ich bardzo małą ilością, bo chcą zdążyć z 7000 stacji do końca roku, a przynajmniej tak to zrozumiałem w ostatnim nawale komentarzy.
To nie jest mit ale fakt. Chcieli mieć 7tys stacji to zrobili to w taki sposób aby je mieć - wszelkimi sposobami. Inaczej by nie zdążyli.
Tak jak napisałeś później
Ale nie ze względu na to, że chcą zdążyć przed końcem roku z 7000 stacji, bo robią tak od początku. Tamto brzmiało tak jakby Play dopiero teraz to robił, bo się nie wyrabia.
Pamiętaj, że akcjonariusze też chcą efektów. No i marketing też jest.
Nie oczerniam za to Play. Bo każda sieć tak robi. Ale podszedłem do tego WOW krytycznie, bo fani tej sieci już się podniecili.



@Kryniczanin
Dramat to jest wypisanie przez Ciebie argumentów. Nie jesteś na bieżąco a wypisujesz jakieś teorie, że N! daleko jest z tyłu. Nawet dynamicznym zarządzaniu pasmami LTE nie wiedziałeś.
Dramat to jest dla Ciebie taki, że takich stacji 10Mhz w LTE jest mało w porównaniu do wszystkich N!. Pamiętaj, że co z tego, że na jakimś tam procencie N! ma tylko 10Mhz w porównaniu do 25Mhz Play na LTE jak o wiele większy procent Play ma mniej stacji.
Twój argument od lat o ilości pasma na danej stacji staje się śmieszny. Powtarzasz to jak dzieciak.
Ostatnio zrobili coś w Twojej miejscowości z 12tys ludźmi i piszesz jakby na nowo odkryli koło. Ale Twoja miejscowość to nie cała Polska.
W Gdyni centrum Play ma dwa razy mniej stacji. W Sopocie ma mniej stacji. Wszędzie ma N! lepszą pojemność i praktycznie komplet pasm obecnie po modernizacji.
A czy podniecam się tym? Nie. Bo nie kręcę się tylko wokół komina.
U mnie w domu jak pisałem wieczorami przy full wypasie Play nie mogę przekroczyć 2Mb/s !!! Chyba, że wyjdę na balkon i jestem w stanie przekroczyć 10Mb/s. Dla porównania po modernizacji N!, zarówno w Orange jak i w TMobile nie spadam poniżej 30Mb/s, nawet w kiblu :-)
Nawet skansen Plus chodzi szybciej od Play u mnie w domu, ponieważ Play ma najmniej stacji u mnie. Jeśli znajomi w Trójmieście przenoszą numery do Plusha z Play i mówią, że mają szybszy net to chyba jest coś nie tak.
Tylko jak wspomniałem - nie oceniam wokół komina. Play już dawno wyprzedził Plusa ale po wynikach w mojej okolicy miałbym inne zdanie.

Dramat jest taki, ze uważasz Play za najlepszą sieć a masz abo w Tmobile, tłumacząc się jakimiś ściemami.
Dramat jest taki, że z tego co pamiętam to masz nawet internet domowy w Tmobile bo jest nielimitowany (albo miałeś na próbę)

@matek
Śmiech na sali to są stacje N! na ogromnych obszarach Polski z L800/900/G900
Śmiech na sali to jest pisanie takich właśnie mądrości. Piszesz to już jak mantra. Co wpis, to czepianie sie tego typu stacji. Jasne, są takie tereny. Ale Play ma dużo takich gdzie w ogóle go nie ma.
Śmiech na sali to jest podniecanie się nową stacją Play, gdzie nikt z tej sieci w danym terenie nie korzysta. A później kolejne podniecanie się prędkościami na nowej stacji nie obciążonej prawie przez nikogo.
Już mamy kilka przykładów na forum, gdzie się podniecali nową stacją a po roku okazało się że N! taki zły nie jest i lepiej sobie radzi z obciążeniem.
N! modernizował obecnie większe miasta. Obecnie wychodzi poza miasta. Dokładają co najmniej L2100.
Spokojnie, bo Ci żyłka pęknie. Play chce pokryć Polskę do końca 2020 czyli ma dwa lata na zrealizowanie planu. Patrząc po wyniku 7tys stacji na koniec 2018, to zrealizuje ten plan wszelkimi siłami, nawet nie wieszając jeszcze anten. Wg mnie pełna budowa się skończy w okolicach połowy 2021r. (czyli pełne gotowe maszty z antenami) A potem, podobnie jak N! będzie stawiał kolejne stacje ale z mniejszym rozmachem
Przez dwa lata N! ma czas na uzupełnienie braków. N! w całej Polsce budowali niecałe dwa lata (całą sieć). Wystarczy im czasu na dołożenia do stacji only G900/u900/L800 co najmniej L2100 czy dodatkowo L1800.
Obecnie i tak w skali kraju N! jest przed Play i nawet zagorzali fani sieci P4 tego nie zmienią, bo faktów nie da się zmienić.

Ogólnie, od lat nas fanatycy karmią super siecią Play (nawet jak Play miał stacji mniej niż 4k). Im lepsze osiągi osiąga tym więcej dostają wiatru w żagle. Spokojnie chłopaki. Fajnie że w końcu po 13 latach będą mieć własną sieć. Ale do najlepszych jeszcze im brakuje.
Rywalizacja trwa głównie między N! a Play i zobaczymy kto lepiej odrobi zadanie domowe przez te dwa lata. Moim zdaniem, powtórzę, Play się mocno zbliży ale nie zdoła przeskoczyć N!.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2018, 14:04 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1060741  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 14:03
Nie wiem czy płakać czy się śmiać...
Śmiech na sali to jest pisanie takich właśnie mądrości. Jasne, są takie tereny
Na koniec października 2017 roku 9950 stacji bazowych obsługiwało technologię LTE. 3400 obsługuje również technologię agregacji pasm.

https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... stacji-lte

Samo T-Mobile twierdziło, że rok temu 2/3 ich sieci to stacje z pojedynczym LTE :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Teraz po dodaniu LTE 2100 w części aglomeracji może będzie połowa tego.

Ale pozostała połowa stacji to gołe stacje z jednym pasmem LTE mające w porywach 10mhz na jednego opa :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Nie pisze więcej z Tobą - po co kopać leżącego.
 #1060742  autor: spotify
 30 gru 2018, 14:09
No właśnie. Śmiej sie dalej z siebie podając dane z 2017r na koniec 2018.
To są właśnie fakty @Kryniczanina, który wczoraj pisał, że N! nie ma dynamicznego zarządzania pasmami LTE. Pewnie o 4CA, QAM256 i MIMO 4x4 w sieci N! też nie słyszałeś :mrgreen: Itd.
Ale Play jest the best :smt120 :smt120
Dramat!!!
Nie pisze więcej z Tobą - po co kopać leżącego.
Jeszcze rok się nie skończył a już dałeś najlepszy dowcip roku 2019 :D
Chłopie, jakie kopanie leżącego, jak Ty sam robisz samozaoranie. :-)
 #1060745  autor: piotrzet
 30 gru 2018, 14:15
Kryniczanin
Lepiej nie pisz już nic z każdym postem coraz bardziej się kompromitujesz. Porównywać dane z końca 2017 z końcówką 2018 gdzie ruszył pełną parą refarming w tym roku. Co do Play oczywiście, że w centrum Krakowa i Warszawy są problemy o czym jest na forach itd ale oczywiście problemu udajesz, że nie widzisz. Po za tym z tego co mi się wydaje to w obecnej sytuacji refarming zaczął się w Błoniu pod Warszawą żeby później za moment objąć coraz większy jej obszar. A Play zaczął od centrum Poznania. Gdyby robili podobnie do N! to już kolejne miasto miałoby wyłączenie RK, a nie tylko samo centrum Poznania. Zresztą wystarczy spojrzeć na mapę BTS widać, że w Poznaniu to jeszcze jakoś wygląda dużo stacji i dużo kompletów pasm natomiast Warszawa czy Kraków to dno i metr mułu.
P.S Z tego co wiadomo Play ma wprowadzić 256QAM i pewnie też niedługo 4CA i tak myślę pewnie będzie pierwsza komercyjna sieć 5G tak jak to robi AT&T w USA. :lol:
Ostatnio zmieniony 30 gru 2018, 14:16 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1060746  autor: Kryniczanin
 30 gru 2018, 14:16
Połowa sieci leży i kwiczy z jednym jedynym pasmem taka prawda a w niektórych regionach jest jeszcze gorzej u mnie w dwóch gminach na 10 stacjach całe trzy mają więcej niż jedno pasmo.

Jedna 2600+1800+800 a dwie 800+1800.

Nawet Plus ma na 6 (zawsze 900+1800) a Play na każdej stacji ma od dwóch do czterech

Takie są fakty. N ma zasięg, ale oszczędza na czym się da i gdzie się da. W niektórych regionach nawet bardziej od zabytku o nazwie Plus.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2018, 21:26 przez Morvius, łącznie zmieniany 2 razy. Powód: Wymoderowano. Niestosowne zwroty personalne.
 #1060748  autor: Pabloeq
 30 gru 2018, 14:31
Kryniczanin pisze:
30 gru 2018, 13:45
W 2019 mamy podwójne wybory, w 2020 pojedyncze. Na liberalizację bym liczył w 2021 jak PiS będzie dalej rządził. Jak wygra opozycja żadnej liberalizacji nie będzie.
Własnie dlatego przed wyborami będzie liberalizacja przepisów i rok 2019 okaże się tym który obudzi te stacje do działania:)
Skąd możesz wiedzieć co będzie jak wygra opozycja? Ja się będę cieszył jak PiSuary nie będą rządzić samodzielnie - to już będzie bardzo wiele.
  • Strona 86 z 179
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 179
  • 1
  • 84
  • 85
  • 86
  • 87
  • 88
  • 179