DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 2 z 179
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 179
 #987680  autor: maniek89
 07 kwie 2018, 16:08
spotify pisze:Pojawi się sieć, która robi wojnę cenową a potem znika. Play pewnie też z czasem zostanie sprzedany.
Tylko typowego Kowalskiego to nie obchodzi, jeśli dalej będzie mógł korzystać z usług na odpowiadających mu warunkach.
spotify pisze:Moje osobiste pytanie do jakości sieci. Po przewertowaniu kliku wątków na szybko i trochę wybiórczo, gdzie wypowiadają sie tutaj raczej świadomi użytkownicy nasuwa się jeden wniosek. Ponad 90% uzytkowników sieci Play na tym portau ustawia na sztywno Plus, TMobile albo Orange. Więc, jak można zatem oceniać sieć Play, skoro z niej nie korzystają a co najwyżej tylko w Play płacą rachunki??
To jest dobre pytanie. O ile ktoś nie mieszka na skraju zasięgu macierzystego, to takie ustawianie w lokalizacji, gdzie jest zasięg sieci macierzystej, jest bez sensu, bo już lepiej wziąć ofertę partnera roamingowego, tym bardziej, że różnice w ofertach pomiędzy operatorami są już naprawdę kosmetyczne. Wszędzie mamy no-limity ze sporymi paczkami danych, a raczej każdy ma świadomość, że większy priorytet będzie miała macierzysta karta w T-M niż ta będąca w Play w roamingu krajowym T-M.
 #987681  autor: Ramirez
 07 kwie 2018, 16:10
spotify pisze:
plk. Mortimer pisze: Orange - zasieg niby jak w T-Mobile, ale jednak nie. Jakosc polaczen przecietna, internet nie grzeszy szybkoscia, czesto zrywany. Czeste awarie calej sieci. Czary mary z fakturami. Jakis taki stechly zapach starej TP S.A. Ogolna ocena - 3
Jako użytkownik sieci Orange, żadnej ze słynnej awarii, zwanej ogólnopolską nie odczułem, które w tej sieci swego czasu praktycznie były co miesiąc. Nawet nie zauważyłem że jest awaria. To już szybciej rzadko zdarzające się awarie w Tmobile czy Plusie - zawsze odczuwam. To chyba zależy od lokalizacji albo szczęścia. Mimo wszystko, tak nie powinno się zdarzać. Mogą wystapić od czasu do czasu bo tylko sprzęt ale tymi awariami pomarańczowi mocno zaszli niektórym za skórę.
Od szczęścia zależy. Akurat jak miałem numer w orange to każda comiesięczna awaria trafiała na mnie :D Plus do tego wieczne problemy z wysyłaniem smsów, kłopoty z przeniesieniem numeru do orange w stylu brak możliwości doładowanie konta przez internet przez cały miesiąc (ale za to sami z siebie doładowali mi konto za 25 zł mimo że nie dopominałem się żadnych pieniędzy), nie działające promocje za przeniesienie numeru, nie działające pakiety, kasę za pakiet brało a pieniądze z konta leciały itd. BOK miły, sympatyczne ale każda reklamacja, naprawa wadliwej usługi trwała 3-4 tygodnie . Gdyby nie te problemy z smsami to pewnie dalej bym tam siedział ale to było wkurzające jak co dziesiąty sms nie chciał sie wysłać i trzeba było to powtarzać po kilka razy.
 #987684  autor: piotrzet
 07 kwie 2018, 16:42
Pabloeq pisze:
piotrzet pisze:Chcesz mieć pełną prędkość to kup abonament albo idź do konkurencji. Zawsze prepaid płaci najmniej a ma nie wiadomo jakie wymagania.
A cóż to za wymagania być ograniczonym jedynie parametrami sieci dostępnymi w danym miejscu i na danym terenie? Tylko oni w Polsce mają takie ograniczenia.
Idź do konkurencji - masz rację, ludzie tak zrobili i odeszli od nich, przez taką ich właśnie politykę.
Gdyby konkurencja trochę myślała nie musiałaby teraz błagać o dopłaty w roamingu. Jakoś wszystkie rzeczy które się sprzedaje te które są lepsze są droższe i tu powinno być tak samo. Chcesz płacić 25zł to miej ograniczenia a nie za 25zł wszystko a później płacz i zgrzytanie zębów opów żeby dostać tylko dopłaty. Ten lejek i tak jest za wysoki na 15 Mb/s zrobisz wszystko bez problemu na telefonie. Za granicą jakoś są takie ograniczenia i nikt nie narzeka. Pomijam już to że ceny są większe. A u nas nie dość że ludzie dostają coś taniej to jeszcze narzekanie i wymagania. Owszem VoLTE i VoWifi tak ale przy mniejszych abonamentach jak i ofertach na kartę lejki i jeszcze raz lejki. Albo mniejsze pakiety min sms mms i gb
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2018, 16:52 przez piotrzet, łącznie zmieniany 2 razy.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #987685  autor: spotify
 07 kwie 2018, 16:44
maniek89 pisze: Tylko typowego Kowalskiego to nie obchodzi, jeśli dalej będzie mógł korzystać z usług na odpowiadających mu warunkach.
Masz rację, bo Kowalski płaci i wymaga.
Osobiście wybieram z reguły miedzy Tmobile a Orange po przygodach jeszcze w Plusie czy Play. ponieważ N! uważam za najbardziej sensowny wybór jakościowy.
Obecnie raczej przejdę do nju bo TMobile nie ma alternatywnej oferty na abonament. A szkoda.
Tu już nie chodzi o cenę czy ilość danych ale o to, że nju jest umowa bezterminowa.
To jest dobre pytanie. O ile ktoś nie mieszka na skraju zasięgu macierzystego, to takie ustawianie w lokalizacji, gdzie jest zasięg sieci macierzystej, jest bez sensu,
Ludzie tak robią, bo na macierzystej im skacze, ma słabą jakość, drenuje baterie itd itp (to są tłumaczenia takich użytkowników). Nie korzysta z macierzystej sieci gdzie ma podpisaną umowę czyli Play czy też nie przejdzie do tej sieci, na której za pomocą roamingu korzysta. Tutaj zazwyczaj cena gra większą rolę. A reguły tłumaczy to, jak mój znajomy - miał nr za czasów Idei, zrywało połączenia, później miał w Play też zrywało. Dzisiaj ma w Vikingu i tez mu zrywa. Więc po co przepłacać. Tylko że dzisiaj Idea to już całkiem co innego jakościowo. I tym podobne.

Chociaż sam twierdze, że nie mam co brać pod uwagę jakość połączenia, ponieważ tak jakość zalezy od dwóch stron. Od Ciebie i od osoby po drugiej stronie słuchawki. Podobnie jak zrywanie czy zasięg. Tobie może na tym zależeć, innej osobie już mniej. Ja mogę mieć numer w najlepszej sieci na świecie i do tego dopłacać a druga strona ma to w nosie, bo jej zalezy głównie na niskich rachunkach. I dlatego też tylko skupiam się na jakości i zasięgu LTE, bo działanie internetu jest głownie zależne tylko między mną a operatorem, jak również na usługach dodanych jak VoLTE i WoWifi. I dlatego też wybór pada zawsze między Orange i Tmobile, którzy to ciągle inwestują i ciągle coś zmieniają. Obecnie czekam na finał podziału U900 i LTE2100, jak równiez oddzielnego LTE1800. A przede wszystkim licze, że w końcu konfiguracja LTE będzie na poziomie co najmniej Play jak nie lepszym
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2018, 00:49 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #987688  autor: iphoneski
 07 kwie 2018, 17:10
@spotify Musiałeś stare posty czytać, śledzę forum telepolis i od ok 1,5 roku mało kto tak wymusza partnera roamingowego, powiem więcej, niektórzy ten roaming wyłączyli na swoich kartach, albo zostawili jednego partnera na zaś. Gdy jakoś 3 lata temu korzystałem z play to wymuszałem konkretny zasięg, bo macierzysty play to było jakieś nieporozumienie, nawet gdy do łazienki w bloku wchodziłem potrafiło wywalić do t-m albo plusa. No i macierzysty operator z jakością miał wtedy mało wspólnego, ale było tanio. umowę podpisałem z mimi prawie 2 lata temu, bo była dobra oferta i na początku siedziałem na 3g t-m, bo na lte play było 8 mega, a w t-m spokojnie 14. Ale jakoś lekko ponad rok temu wzięli się solidnie do roboty - poszerzyli pasmo 2100 na lte, montują 2600 i 800, No i sporo stacji dostawili, przez co wyciągnąć 50 mega pobierania to żaden problem, nawet gdzieś testy samego 2600 z centrum wstawiałem, gdzie leciało ponad 100. Teraz już rzadko kiedy wpadam w roaming, jedynie na jakiejś wsi dechami zabitej albo w PKP, ale akurat w tym ostatnim chyba żadna sieć nie działa, więc jak telefon znajdzie jakiś zasięg to go włącza.
 #987694  autor: Pabloeq
 07 kwie 2018, 18:06
piotrzet pisze:
Pabloeq pisze:
piotrzet pisze:Chcesz mieć pełną prędkość to kup abonament albo idź do konkurencji. Zawsze prepaid płaci najmniej a ma nie wiadomo jakie wymagania.
A cóż to za wymagania być ograniczonym jedynie parametrami sieci dostępnymi w danym miejscu i na danym terenie? Tylko oni w Polsce mają takie ograniczenia.
Idź do konkurencji - masz rację, ludzie tak zrobili i odeszli od nich, przez taką ich właśnie politykę.
Gdyby konkurencja trochę myślała nie musiałaby teraz błagać o dopłaty w roamingu. Jakoś wszystkie rzeczy które się sprzedaje te które są lepsze są droższe i tu powinno być tak samo. Chcesz płacić 25zł to miej ograniczenia a nie za 25zł wszystko a później płacz i zgrzytanie zębów opów żeby dostać tylko dopłaty. Ten lejek i tak jest za wysoki na 15 Mb/s zrobisz wszystko bez problemu na telefonie. Za granicą jakoś są takie ograniczenia i nikt nie narzeka. Pomijam już to że ceny są większe. A u nas nie dość że ludzie dostają coś taniej to jeszcze narzekanie i wymagania. Owszem VoLTE i VoWifi tak ale przy mniejszych abonamentach jak i ofertach na kartę lejki i jeszcze raz lejki. Albo mniejsze pakiety min sms mms i gb
Co mają ograniczenia stosowane przez T-mobile w prepaidzie do roamingu i dopłat?
Nie chodzi o płacenie mniej czy więcej. Niech zrobi T-mobile taki pakiet no limit za 50zł miesięcznie albo za 40zł w prepaidzie ze wszystkimi usługami i pełną szybkością internetu. Jaki problem?
Ja nie chcę umów kontraktowych i abonamentów, poprostu.
To co jest na świecie mnie nie interesuje, i skąd wiesz że niikt tam nie narzeka na ograniczenia? Jeżeli wszyscy operatorzy w Polsce oprócz T-mobile mogą nie stosować takich ograniczeń tzn. że coś T-mobile nie zrozumiało z polskiego rynku i płaci za to cenę najmniejszej liczby klientów. A mogliby ich mieć więcej, dużo więcej, tylko ich poprostu nie chcą. Tak się marnuje potencjał dobrej sieci, niezrozumienie rynku i chora polityka ograniczeń. Może to ktoś od nich przeczyta.
 #987696  autor: Gregrin
 07 kwie 2018, 18:12
spotify pisze:Pewnie użytkownicy Play z zamulonego neta przerzucili się na LTE Orange z 3Mb/s (to i tak szybciej jak w Play) i zrobiło się tak, że Play się odetkał a Orange przymulił I pewnie po protestach Orange
Jakich protestach skoro to działa dopiero od grudnia i Orange samo się cieszyło. Włączenie LTE w plusie to bardziej odchodzenie od 3G niż odciążanie Orange ;) Po prostu powoli wszyscy zaczynają patrzeć na LTE a wjazd do roamingu z lejkiem 3Mbps nikogo raczej nie przeciąży ;)
piotrzet pisze:Ten lejek i tak jest za wysoki na 15 Mb/s zrobisz wszystko bez problemu na telefonie. Za granicą jakoś są takie ograniczenia i nikt nie narzeka. Pomijam już to że ceny są większe.
Takie czyli jakie ?? https://www.yesss.at/tarife/complete-m-spezialtarif "ograniczenie" to 50Mbps przy 4GB za 32zl. Za 40zl masz 100Mbps na 10GB. W skrócie, zarabia się tam 4x więcej bo taka jest różnica w walucie ale ogólnie z ofertami nie są strasznie drożsi i na pewno nie 4x. Fakt ze wybrałem "dyskontowe" MVNO ale u głównych opów nie jest wiele gorzej. Jedynym problemem jest pewnie to ze o ile obsługa klienta tez pewnie będzie ~1zl:1€ to sprzętu już raczej kupią więcej w przeliczeniu ;)
 #987697  autor: _Schron_
 07 kwie 2018, 18:15
Od zawsze używałem Play i sieci na tej "infrastrukturze" ze względu na stosunek GB do ceny.
W tamtym roku postanowiłem rozejrzeć się po sieciach i przeniosłem numer do Plusa.
Prędkości LTE w Trójmieście i Półwyspie Helskim były tak dobre, że pomyślałem " Zostaję".
Niestety bywając na terenach Ujścia Wisły, Wyspie Sobieszewskiej czy dalszych Kaszubach zobaczyłem na ekranie " brak sieci ". Tutaj nastąpiła chwila konsternacji, bo szukałem skrytki Geocache i przez myśl mi nie przeszło, że sieci może od tak nie być ;p
Po gęstości siatki wnioskując i większej ilości GB przeniosłem numer do Orange. Dobry zasięg i duże prędkości w Trójmieście były ok. Niestety schody zaczęły się, gdy pojechałem do pracy, a tam jedna kreska zasięgu " edge " internetu. A wiadomo, w pracy internet w telefonie jest potrzebny ;)
Jak bym bardzo nie chciał, musiałem wrócić do Play, aby paradoksalnie mieć zasięg "wszędzie".

Gdyby tylko Plus zagęścił siatkę bts'ów.
 #987698  autor: piotrzet
 07 kwie 2018, 18:22
Gegrin
Chodziło mi ogólnie o ograniczenia a nie, że 15 Mb/s. Owszem ja nie mówię, żeby podnosić ceny ale jeśli ktoś korzysta z tych najtańszych taryf ograniczenia powinny być. Tym bardziej że dla większości ta prędkość i tak będzie wystarczająca.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #987699  autor: maniek89
 07 kwie 2018, 18:26
spotify pisze: Tutaj zazwyczaj cena gra większą rolę. A reguły tłumaczy to, jak mój znajomy - miał nr za czasów Idei, zrywało połączenia, później miał w Play też zrywało. Dzisiaj ma w Vikingu i tez mu zrywa. Więc po co przepłacać. Tylko że dzisiaj Idea to już całkiem co innego jakościowo. I tym podobne.
Tak, to miało sens, kiedy Play był wyraźnie bardziej konkurencyjny, by mieć przykładowo atrakcyjne stawki Play na zasięgu T-mobile, czy Orange, które wtedy przykładowo nie zachwycały ofertą, ale wciąż jest spore grono osób, które siedzą w roamingu krajowym, mimo, że partner roamingowy oferuje to samo, w tej samej cenie, albo czasem nawet taniej ;)
 #987703  autor: Gregrin
 07 kwie 2018, 18:35
piotrzet pisze:Chodziło mi ogólnie o ograniczenia a nie, że 15 Mb/s.
Ale inne opy tez maja ograniczenia w prepaid. Fakt chyba 70Mbps (a w swojej głównej marce, play w regulaminach paru taryfach ma chyba nawet 7,2 którego nie stosują), orange nie ma chyba wifi calling za granica (dla mnie osobiście dziwne) ale te t-mob z 15Mb nie jest jakimś utrudnieniem tylko wizerunkowo słabo wygląda i tu ciężko tego bronic... Mnie się to kojarzy z 4gr za sprawdzanie. Mimo ze to całkiem inna sprawa to wizerunkowo zawsze muszą mieć jakieś rysy... To nie świadczy o jakości ich usług ale o ich mentalności.
maniek89 pisze:Tak, to miało sens, kiedy Play był wyraźnie bardziej konkurencyjny, by mieć przykładowo atrakcyjne stawki Play na zasięgu T-mobile, czy Orange, które wtedy przykładowo nie zachwycały ofertą, ale wciąż jest spore grono osób, które siedzą w roamingu krajowym, mimo, że partner roamingowy oferuje to samo, w tej samej cenie, albo czasem nawet taniej
No i tym moim zdaniem play wygrał wizerunkowo bo przy niskich cenach zapewnili przyzwoita jakość (dobra platforma i "normalne" usługi zapewniane w dużej mierze przez roaming) mimo biednej infrastruktury.
 #987704  autor: marcin19883
 07 kwie 2018, 18:38
Jestem dość długo w Play i to jedyna sieć, która się tak naprawdę rozwija. Zasięg macierzysty z roku na rok coraz lepszy. Od jakiegoś roku, na wsi mam zasięg macierzysty. W planach kilka btsów, bardzo blisko mojego miejsca zamieszkania. Wielka trójca nigdy nie miała w planach w tych miejscach masztów, za to Play dał radę. Za to duży plus.
Zawiedziony jestem postawą Networks, która nic nie robi po podpięciu lte800, który się w 3 miesiące zapchał. Lte1800 ciągle przykładane. Za to Play trzyma prędkość cały czas. Na każdym paśmie lte
 #987706  autor: piotrzet
 07 kwie 2018, 18:42
Ale ja tego nie bronię w sensie wizerunku. Bo owszem zgodzę się że pod tym względem wygląda to słabo. Jednak moim zdaniem takie ograniczenie powinien wprowadzić każdy. Skoro płacisz mniej to nie masz wszystkiego jak droższe abonamenty. A jeśli nie to zlikwidować droższe abonamenty które nie oferują nic więcej właściwie

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #987708  autor: Pabloeq
 07 kwie 2018, 18:47
piotrzet pisze:Tym bardziej że dla większości ta prędkość i tak będzie wystarczająca.
Nie, nie będzie "wystarczjąca" i niczego nie zrozumiałeś z tego co tu jest pisane a raczej czuć ból że skoro masz drogi abonament to jakim prawem dawać innym dostęp do sieci na normalnych warunkach? Przypominam że to jest sztuczne ograniczenie "do 15Mbps" a nie gwarantowane 15Mbps, czyli praktycznie może być (i jest) zawsze mniej. Kiedy to ma znaczenie? Przy pobieraniu wysyłaniu większych plików, do stabilnego oglądania FHD, do pobierania aktualizacji systemu które ważą nie mało i czas pobierania jest długi.
piotrzet pisze:Jednak moim zdaniem takie ograniczenie powinien wprowadzić każdy
To odpowiedz sobie teraz dlaczego takich ograniczeń nie wprowadzili pozostali? Bo to jest marketingowy strzał nawet nie w kolano a w głowę dla T-mobile.
 #987711  autor: maniek89
 07 kwie 2018, 18:54
piotrzet pisze:Ale ja tego nie bronię w sensie wizerunku. Bo owszem zgodzę się że pod tym względem wygląda to słabo. Jednak moim zdaniem takie ograniczenie powinien wprowadzić każdy. Skoro płacisz mniej to nie masz wszystkiego jak droższe abonamenty. A jeśli nie to zlikwidować droższe abonamenty które nie oferują nic więcej właściwie
Rynek się zmienił. Jeśli nie można konkurować już stawką za minutę czy liczbą minut w abonamencie, operatorzy idą w szereg usług dodatkowych. W Plusie masz iplę, zniżki z tytułu Smart Domu, w Play Tidala czy Showmaxa, Orange również oferuje w pakietach Love usługi dodatkowe, także w moim odczuciu tylko, jeśli potrzebujemy takich usług, warto wziąć abonament, bo dla samych rozmów, SMS-ów czy internetu nie opłaca się wchodzić w umowy terminowe, skoro w prepaidzie jest to samo, taniej i bez umowy.
 #987712  autor: Pabloeq
 07 kwie 2018, 18:54
marcin19883 pisze:Prędkość nie powinna być ograniczona nigdzie. Abonament vs karta różnią się tylko możliwością brania urządzenia na raty
Abonament vs karta tak ogólnie to różnią sie formą płatności za usługi. Raz płacisz "z dołu" a w prepaidzie płacisz "z góry". I nie powinno być żadnych różnic w dostępie do usług.
 #987713  autor: Gregrin
 07 kwie 2018, 18:59
marcin19883 pisze:Jestem dość długo w Play i to jedyna sieć, która się tak naprawdę rozwija.
Musieli się rozwijać skoro nic nie mieli ;) Wcześniej trochę im się za bardzo spodobało w roamingu i dopiero od jakiegoś roku - półtorej zabrali się porządnie za robotę.
piotrzet pisze:Skoro płacisz mniej to nie masz wszystkiego jak droższe abonamenty. A jeśli nie to zlikwidować droższe abonamenty które nie oferują nic więcej właściwie
Logicznie to ma sens ale jako prepaidowiec to moje serce woła stanowczo nie ;) Obecnie w prepaidzie jest bardzo fajnie i pogarszanie oferty jest ryzykowne dla opa. Na zachodzie jest inaczej bo tam od zawsze ich przyzwyczajali ze im drożej to tez "lepiej" (chociaż przy wejściu LTE musieli zaczynać od niższych progów za wyższa cenę niż starsze taryfy w 3G ale łatwo przekonać klienta do "nowinki technicznej" no i pakiety netu tez rosły). Oby u nas się to nie przyjęło, boje się nawet o tym rozmawiać, tym bardziej w kontekście t-mob ;) Nie podrzucajmy im pomysłów :D
 #987715  autor: piotrzet
 07 kwie 2018, 19:01
maniek89
Tylko że każda sieć oferuje to samo teraz co w cenie 25zł za 50zł a więc 2 razy drożej. Tidal jeśli chcesz kupić samemu to 19zł showmax jest tylko na 3 miesiące za darmo a nie na całą umowę więc zysk mały i za to tylko mam płacić 2x więcej? Trochę przegięcie. Co do zniżek w smartdom czy Orange Love rozumiem że 2 umowa to koszt 0zł tzn za 2 karty sim płacimy 50zł a nie więcej? Inne usługi nie sądzę aby też dawały takie zniżki aby wyszło taniej niż osobno na kartę plus sama usługa. Tym bardziej że np Orange nie daje w tej cenie 10 GB neta tylko więcej. Wystarczy spojrzeć na niektóre lokalizację w każdej sieci i widać że nie dają rady a wiadomo przez co dawanie w niskich cenach kilku GB. Gdyby GB było mniej albo miałoby jakieś ograniczenie moim zdaniem w wielu lokalizacjach nie byłoby aż takiego problemu jak jest teraz.
Gregrin
Nie sądzę aby już ktoś na to nie wpadł. Teraz czekają tylko inni na ruch tego pierwszego i się zacznie. Właściwie patrząc na ofertę T-Mobile jest to ukryte bo tylko informacja o lejku jest w regulaminie a prawda jest taka że mało kto czyta te regulaminy ważne że mu działa bez problemu net. Myślę, że jeszcze trochę zwiększy się konsumpcja danych i to nastąpi. Tym bardziej że sieci nie mają nie wiadomo ile pasma, a przeniesienie ruchu do 5G też nie nastąpi od razu. W tym momencie to w najlepszej sytuacji jest plus który ma najwięcej pasma a w najgorszej Orange czyli ten właściwie co rozdaje najwięcej.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #987717  autor: marcin19883
 07 kwie 2018, 19:09
Jeszcze muszę pochwalić Playa. Nie wiem jak oni to robią, ale pomimo tych samych odległości co konkurencja, zasięg jest znacznie lepszy tzn moc o kilka dB lepsza. Np lte800 Networks -110dB a taki Play na lte1800 ma tyle.
  • Strona 2 z 179
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 179
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 179