DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 118 z 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179
 #1076726  autor: spotify
 22 lip 2019, 14:04
jarekt pisze:
22 lip 2019, 12:01
Z sieć własnej Play korzysta minimum 90-95% klientów i raczej nie obchodzą ich wyniki wraz z roamingiem krajowym, w którym internet jest ograniczony do 3Mbit/s.
Wróżbita Maciej znowu w natarciu. Skąd Ty masz takie dane?
Play od lat podaje takie bzdury. Nawet jak własnej sieci nie mieli, to podawali około 90% po ich sieci macierzystej.
Dwa. Kowalski używa sieci z RK. 90% społeczeństwa dostaje kartę Play i nawet nie zwraca uwagi, czy jest w Play czy w Play(....).
Testy powinny być robione tylko i wyłącznie z RK.
Oczywiście fajnie jest zobaczyć jak sieć działa tylko na macierzystym i mieć jakiś odnośnik
Trzy. Obecnie Play stawia stacje głównie tam, gdzie ich w ogóle nie było. Zatem ruch do tej pory zbierało W3 ze swoim stacjami.
Nowa stacja P4 z reguły ma oddech i dzięki temu głównie P4 skoczył w statystykach. Przez najbliższe lata wszystko się wyrówna między operatorami, ponieważ ludzie z często "zapchanych" stacji W3 przerzucą się na P4. I "zapchane" trochę się odetkają a Playowe dostaną obciążenie.
I tak trochę czasu minie, zanim do miejscowych dotrze, że po wielu latach w końcu P4 u nich stację postawił ;)
jarekt pisze:
22 lip 2019, 12:24
Ale o tym która sieć (który operator) jest najlepszy (tytuł wątku) nie decyduje tylko prędkość czy zasięg. Ważna jest np. oferta i masa innych rzeczy.
Dlatego obecnie wg mnie, uwzględniając dużo różnych czynników, mniej lub bardziej ważnych dla każdego klienta, obecnie najlepszy operator to Orange
Tu się wyjątkowo zgadzam :-) Jako całość owszem Orange.
Ale gdy weźmiemy tylko parametry sieci to nadal różowi są z przodu.
iphoneski pisze:
22 lip 2019, 13:06
Ale nawet biorąc testy na zlecenie T Play wypadł tam Nie znacznie gorzej od zlecającego testy a Orange i Plusa już wyprzedzili. Także niezależnie od tego jak niektórzy będą się starali temu zaprzeczać inwestycje w Play są widoczne bez znaczenia kto przeprowadza pomiary i jak to robi.
Już pisałem o tym kilka razy. Testy na zlecenie TM były wykonane na sieci macierzystej Play bez uwzględnienia RK. Co świadczy, że sieć P4 ma potencjał.
Ale jak wyżej napisałem znowu po raz któryś - poza miastami mało kto jest w sieci P4, bo wcześniej miał tylko RK. Ruch zbierało całe W3. To daje jeszcze duży oddech na stacjach co widać w testach prędkości.
W tych testach na zlecenie TM Play wygrał o zaledwie 5pkt (albo 6..) z Orange.
Gdyby testy uwzględniały RK, z którego przeciętny Kowalski korzysta to Play by się bił o nie bycie ostatnim z Plusem.
Play się poprawia bo buduje własną sieć i jest coraz lepszy. Tutaj nie ma co zakrzywiać rzeczywistości. Podobnie jak podbijanie średnich prędkości przez nowe stacje, gdzie w wielu jeszcze miejscach przez obciążenie sieci W3 lata na stacjach P4 wiatr.
No i jedna uwaga - im więcej stacji ma Play, im więcej własnej sieci, tym więcej problemów. No ale zobaczymy za dwa lata, bo N! też nie śpi i inwestycje trwają.

Wg mnie najlepiej te testy świadczą o sieci Orange (zarówno speedtesty jak i test TM), ponieważ ma największe obciążenie sieci (nie wierzę w te bajki P4 że mają najwięcej kart, skoro sami podają ok 3mln nieaktywnych) przez największą ilość userów.

Już wiele razy pisałem, że dla mnie te testy prędkości są g. warte. Każdy region w Polsce czy miejscowość lub miejsce rządzi się własnymi prawami.

PS Pierwszy raz widzę w speeteście aż tyle wykonanych testów w TM :mrgreen: Chyba rekord :D
 #1076737  autor: iphoneski
 22 lip 2019, 15:28
Właśnie wiem że o tym pisałeś dlatego pytam o źródło tych informacji. T-M podawał że są to zwykłe karty, których nikt specjalnie do testu nie przygotowuje żeby był wiarygodny.
 #1076771  autor: JFK2016
 22 lip 2019, 22:05
spotify pisze:
20 lip 2019, 17:18
Zbudowali ogólnopolskie LTE na L800 bo na prowincjach nie ma stacji obok stacji.
N! oszczędza, tania sieć, bieda itd.
Po raz kolejny podczepiasz się pod nie istniejący byt- nie ma wspólnej sieci N w LTE800, jest Orange i T-mobile, tak w miastach, jak i na prowincji są to sieci dysponujące różnymi zasobami w realu (to że systemy są zainstalowane na wspólnie zarządzanych masztach, ma się nijak do kopii zasobów).
spotify pisze:
20 lip 2019, 17:18
Zapominacie, że to właśnie N! dzisiaj zapewnia największe pokrycie LTE w Polsce i jak na razie żadna inna sieć nie ma startu.
I znowu masło, maślane :!: , tak Orange jak i T-mobile żeby dorównać Plusowi na prowincji na nadajniku musi mieć uruchomione co najmniej 2-pasma LTE (Plus ma uruchomione L1800 z 20MHz pasma na około 6,5 tys. stacji bazowych).
piotrzet pisze:
20 lip 2019, 17:21
Dyskusja nie ma z tobą sensu skoro twierdzisz, że Plus ma taką super sieć. Co prawdą oczywiście nie jest.
Na prowincji ma najlepszą, goni go Play, pewnie niedługo się zrówna. T-Mobile to zdecydowanie nr 4 na prowincji. Ty nie jesteś dla mnie partnerem do dyskusji, skoro wypisujesz takie "farmazony"... (mimo że sprzedają swój nielimitowany internet przez 2 lata, to w ogóle nie zagrozili Plusowi, gdyż nie dysponują infrastrukturą i ludzie tego nie kupią :lol: ).
 #1076777  autor: spotify
 22 lip 2019, 23:02
JFK2016 pisze:
22 lip 2019, 22:05
Po raz kolejny podczepiasz się pod nie istniejący byt- nie ma wspólnej sieci N w LTE800, jest Orange i T-mobile
Gdzie napisałem, że LTE800 jest wspólne?
Napisałem o L800 w kontekście N!.
I znowu masło, maślane :!: , tak Orange jak i T-mobile żeby dorównać Plusowi na prowincji na nadajniku musi mieć uruchomione co najmniej 2-pasma LTE (Plus ma uruchomione L1800 z 20MHz pasma na około 6,5 tys. stacji bazowych).
Jezusie.....ale Ty mieszasz.
Ja o chlebie, Ty o niebie.
N! rządzi zasięgiem i pokryciem kraju w LTE. To miałem na myśli. Plus pod tym względem nie ma startu, nawet z L900.
Skończ również o tej prowincji i z tym LTE1800 w Plusie.
Oceniam sieci globalnie jako całość w Polsce a nie jakieś wiochy. Co mnie wiochy interesują?
To samo mogę powiedzieć o Plusie w mieście, które obecnie jest zajechane przez Play a co dopiero wspominać o N!.
Nie masz żadnych argumentów na obronę Plusa. Jakbyś tej sieci nie bronił, obecnie jest najsłabszą siecią w Polsce. Kiedyś była najlepsza i za czasów Solorza zjechała po równi pochyłej....
 #1076782  autor: spotify
 23 lip 2019, 00:29
iphoneski pisze:
22 lip 2019, 15:28
Właśnie wiem że o tym pisałeś dlatego pytam o źródło tych informacji. T-M podawał że są to zwykłe karty, których nikt specjalnie do testu nie przygotowuje żeby był wiarygodny.
Tu masz
viewtopic.php?f=24&t=58796&sid=84b4ad58 ... tart=22230

Zakładam, że wprowadzenie w Orange kodeku EVS spowoduje, że Play straci przewagę tych 5 punktów ;) i spadnie poniżej Orange. EVS niebawem w Orange.
Plus po wprowadzenie VOLTE trochę też w górę pójdzie ale nie na tyle aby zagrozić Play na 3 pozycji :-)
W tym przypadku akurat mówimy, gdzie testy były w Play bez RK

Natomiast, gdyby Play był z RK, które nadal działa i trzeba w wielu przypadkach korzystać oraz z czego 90% userów tej sieci jest skazanych na RK (bo nie udzielają się tutaj) bo to jest w gratisie z kartą tej sieci, mogę zaryzykować, że Play byłby ostatni.
 #1076798  autor: piotrzet
 23 lip 2019, 09:23
JFK2016
Na prowincji mają najlepszą o ile w ogóle mają tam nadajnik. Play ich nie goni, a w wielu lokalizacjach przegonił. Tam gdzie nie ma zasięgu macierzystego jest przynajmniej awaryjny w postaci RK czy VoWiFi. Stacje Play to min 30 MHz, a nie długo jak jeszcze dodadzą 5 MHz w 2100 to będzie więcej.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076799  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 09:47
@spotify
Dzięki :)
Co do drugiego miejsca nie jestem przekonany czy EVS da tu jakieś duże punkty. Nie zapominaj, że następny test dopiero w przyszłym roku a Play wtedy będzie miał już pewnie ponad 8000 stacji, więc poprawi się zasięg i stabilność sieci co przełoży się też na osiągi. No i Orange coraz bardziej zapycha sobie sieć oferując różne pakiety z setkami gigabajtów za grosze czego Play już nie robi. Co do tego, że W3 jakoś odczuwalnie odetchnie po wyłączeniu RK też bym na to specjalnie nie liczył. Na większości kart Play nie działa już zasięg Plusa a jakoś nie widać poprawy w tej sieci.
 #1076801  autor: spotify
 23 lip 2019, 10:07
@iphoneski
Odniosłem się do testu na zlecenie TM. Brak EVS w Orange spowodował, że przynajmniej w voice byliby przed Play.

Co będzie za rok czy dwa to nie wiemy. N! też nie śpi.
W kontekście RK to napisałem nie o tym, że wpływa na działanie W3. RK obniża parametry sieci P4 a które w teście nie były brane pod uwagę. Dlatego gdyby Play był testowany z RK, to by miał dużo gorsze wyniki.

PS Play również robi zapychanie sieci. I na pewno będzie robił. Budowa sieci się musi zwrócić, więc lada moment będą kapsle, pakieciki itd.
 #1076805  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 10:18
Tylko jak kapsle czy pakieciki mogą dać zysk? To może dać jedynie bazę abonentów, z których przychód jest symboliczny nie mówiąc o zysku. Bo pewnie wiesz, że przychód i zysk to nie jest to samo. Play idzie raczej w bazę klientów wypłacalnych co widać po wyłączeniu prawie wszystkiego na czym siedzieli Janusze i zapychali sieć, podwyżkach abonamentów itd. I to też przekłada się na liczbę odejść z tej sieci, bo trzeba teraz płacić co wcześniej dla wielu użytkowników Play było nie do pomyślenia. Nie wiem tylko czy im się to opłaci. Bo skoro mam więcej płacić to chciałbym też więcej dostawać a tego w Play jakoś nie widać.
 #1076807  autor: piotrzet
 23 lip 2019, 10:37
Z tego co widzę, co było w tej tabeli na telepolis to Orange wygrał w kategorii "Połączenia głosowe" z Play. Orange uzyskał wynik: 317, a Play tylko 285, więc nie wiem czy ten EVS faktycznie dodaje wiele punktów.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076811  autor: spotify
 23 lip 2019, 10:59
@iphoneski
Tu chodzi o marketing. Orange też na tym nie zarabia, rozdając pakiety na lewo i prawo.
Pamiętaj ze to głównie promocje i oferty prepaid które nie są wiążące i które Orange w każdej chwili może zakończyć
Spokojnie rozbudują sieć w Play, pojawią się większe dane. Rozdawanie też się pojawi, bo marketing jak również badanie obciążenia sieci. I będą musieli jakoś zatrzymać odejście klientów.
I dwa - jaka zmiana w ogóle na forum ludzi. Play był super gdy był tani. Obecnie jak drożeje też jest super bo bla bla bla.
A TMobile ciągle jest zapyziałą siecią niemiecką, która jest droga i nie ma "taniej" oferty. :-)

@piotrzet - nie traciłby tyle do Tmobile i by sobie punktacje zwiększył, jednocześnie odrabiając do Play. Mnie tylko dziwi, że Orange tak słabo sobie z YT radził. Ja nie odczuwam tego na telefonie i nie widzę różnicy między TM czy O na telefonie.
Ale testy były robione dużo wcześniej, wiec może teraz Orange się poprawił
 #1076815  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 11:30
Właśnie nie był super tylko był tani. Jak kupisz używany rower za pół ceny to też nie będziesz marudził, że trochę porysowany, koła trzeba napompować, światełka by trzeba kupić itd bo i tak sporo kasy ci zostanie w kieszeni. No ale jak kupisz go w sklepie po cenie rynkowej to już raczej byś chciał wsiąść i jechać. I tak samo było z Play - po prostu było tanio. Teraz ceny są podobne do cen konkurencji dlatego więcej ludzi zaczyna na Play narzekać bo skoro płaci tyle co u reszty to chce mieć normalne usługi a nie RK z ograniczeniami.
 #1076825  autor: spotify
 23 lip 2019, 13:44
@iphoneski.
Porownanie z czapy ale ok :D
Klientom to nie przeszkadza i fanom tej sieci tez nie. I nigdy w Play nic nie przeszkadza, bo jak sama siec wszelkie zawsze wady obracała w zalety ("RK to jest super bo zasieg wszystkich sieci"). Od lat ludzie o tym piszą, nic nie zastapi własnej sieci. Ale fani swoje :P

Wczoraj bylem z kolega, ktory przedluzal umowe w Play (chcial Samsunga A50) i w Play wychodzila po rabatach dla stalego klienta najnizsza cena telefonu i usług (do tego najwiecej danych, gdzie konkurencja góra 15GB a w Play dostal 30GB). Nic sie nie wtracalem tylko sluchalem. Jaja jak berety jakich argumentow uzywaja sprzedawcy w salonach fioletowych.
Kolega typowy Janusz ale co zrobic. Lepiej sie meczyc w domu z RK niz doplacic sredniomiesiecznie za powyzszy sklad Samsung + abo w innej sieci okolo 8-9zl (tym bardziej, że na 36 miesiecy), jeśli W3 zapewnia idealny zasieg. A na pytanie - co zrobi kolega, gdy RK wylacza calkowicie? "Niech sie Pan nie martwi, budujemy siec"
Tylko gwarancji nie ma, skoro do dzisiaj stacji nie postawili, ze w ciagu dwoch lat cos powstanie, zeby nawet azymutem pokryc jego dom jednorodzinny i jego sąsiadów. Play ma w okolicach stacje (tyle co Plus a mnie niż N!) i jakoś pech chciał, że ich hotspoty nie sieją w jego kierunku. (chociaż już pisałem, że jedna wieża nie zawsze jest idealna bo nie pokryje zasiegiem jak 2/3 niższe N!, zwłaszcza na prowincjach)
Ale nie moja kasa, nie moje nerwy :) Najwyżej będzie łaził po dzielni aby zadzwonić :D

Tutaj dodam, dlaczego juz pisałem, że nie doradzam.
Człowiek poświeci czas, pokaże wady i zalety a osoba trzecia i tak po swojemu wybiera.

PS Notabene - w Play i Orange kolejki. TM i Plus - pustki.
JFK2016 pisze:
22 lip 2019, 22:05
(mimo że sprzedają swój nielimitowany internet przez 2 lata, to w ogóle nie zagrozili Plusowi, gdyż nie dysponują infrastrukturą i ludzie tego nie kupią :lol: ).
Piszesz pierdoły. Plus ma CP i SmartDOM, czego nie miał TM. Ludzie biorą głównie usługi wiązane i patrzą ile płacą za usługi. Dlatego TM nie zagrozil Solorzowi. Podobnie będzie z Play, jesli nie będzie miał alternatywy na Plusa. Nikt nie będzie płacił za necika u innego operatora, skoro w pakiecie wychodzi mu zdecydowanie taniej.
 #1076829  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 14:13
@spotify A ten samsunt ma chociaż wifi calling? Bo jeśli ma to nie będzie aż tak źle. O sieć po wyłączeniu RK raczej się nie martwię, skoro Plus ma podobne pokrycie do N posiadając mniej niż 8000 stacji Play z 9500 tym bardziej sobie poradzi. No i zawsze zostaje dodanie następnych sektorów tak jak to robi Plus i masz po 5 sektorów na stacjach. Ostatnio na GSM.biz czytałem o drugiej stacji Play na tym samym maszcie. Zrobili tak ze względu na obciążenie.
 #1076837  autor: spotify
 23 lip 2019, 15:53
iphoneski pisze:
23 lip 2019, 11:30
Teraz ceny są podobne do cen konkurencji dlatego więcej ludzi zaczyna na Play narzekać bo skoro płaci tyle co u reszty to chce mieć normalne usługi a nie RK z ograniczeniami.
@spotify A ten samsunt ma chociaż wifi calling?
Mieszasz. :-) Jak to mają niestety we krwi użytkownicy sieci fioletowej.
RK jest złe ale WifiCalling ok?
WifiCalling to usługa niepewna. Dzisiaj działa, jutro może się krzaczyć.
Do WifiCalling trzeba mieć stabilny net. Co innego zasięg Wifi w mieszkaniu, co innego w domu.
Zarówno WifiCalling jak i RK to jeden diabeł i nie zastąpi zasięgu sieci macierzystej.
No i zawsze zostaje dodanie następnych sektorów tak jak to robi Plus i masz po 5 sektorów na stacjach.
Nie zawsze i wszędzie. Zależy od nośności stacji. A wiemy dobrze, jakie "stacje" przed budową stawiał Play.
W jednych miejscach się uda, w innych nie.
Akurat to dotyczy wszystkich operatorów z tymi dodatkowymi sektorami itd.
 #1076838  autor: piotrzet
 23 lip 2019, 16:01
Wiadomo, że nie zastąpi ale przynajmniej jest jakimś wyjściem w przypadku braku zasięgu macierzystego. Lepiej mieć wybór niż nie mieć go wcale.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076839  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 16:15
@spotify Co ty mi tu porównujesz RK do wifi calling? Po wifi jesf normalna jakość połączeń a internet chyva każdy w domu ma. A to, że może się wysypać to żaden argument - normalna stacja też może się wysypać np po silnym wietrze może się dosył uszkodzić, jak były wichury 2 lata temu chyba to wiele stacji miało problemy. Od Koronowa do Sempulna zasięgu nie miałem na kilku kartach.
 #1076842  autor: spotify
 23 lip 2019, 16:41
piotrzet pisze:
23 lip 2019, 16:01
Wiadomo, że nie zastąpi ale przynajmniej jest jakimś wyjściem w przypadku braku zasięgu macierzystego. Lepiej mieć wybór niż nie mieć go wcale.
No więc właśnie. Z tym się można użerać od czasu do czasu a nie przez cały okres umowy.
Mógł wziąć coś innego a zaoszczędził ok 8zł co miesiąc. Zrozumiałbym różnice np. 30zł.
iphoneski pisze:
23 lip 2019, 16:15
@spotify Co ty mi tu porównujesz RK do wifi calling? Po wifi jesf normalna jakość połączeń a internet chyva każdy w domu ma.
Napisałem, co innego zasięg wifi w mieszkaniu a co innego w 2 piętrowym domku.
Jakość połączeń? Ile lat użytkownicy sieci w P4 wciskali kit, że w RK jest super jakość i nie gorsza a nawet lepsza niż na macierzystym Orange Plusie czy TM (do dzisiaj pamiętam wpisy @Kryniczanina z takimi stwierdzeniami :lol: )? Teraz będą tłumaczyć, że WifiCalling jest lepszy od RK do czasu wybudowania sieci przez Play.

Jak ktoś ma sieć Play zawsze znajdzie wytłumaczenie - wybór operatora roamingu, wificalling, satelita okołoziemska, stacja na księżycu - zawsze coś, co powoduje żeby wytłumaczyć wybór.
Ludzie w W3 nie muszą mieć takich wyborów. Biorą kartę SIM, wkładają do telefonu i niczym się nie muszą martwić. A tym bardziej ciągle grzebać w telefonie jak jakaś mumia, bo wpadł w RK (jeśli jeszcze o zgrozo nie w tego co miał) i trzeba wrócić do macierzystej itd. Jeszcze nie tak dawno było odświeżanie karty SIM, przypisywania do nadajnika i jakiś inne wynalazki ;)

Na koniec tego kolejnego wątku co się ciągnie jak czekoladowa krówka......
Znajomy mógł wybrać za kilka złotych więcej święty spokój. Wybrał RK i WifiCalling, gdzie RK zaraz się może skończyć a WifiCalling to jak plaster na pękniętą ścianę.
Ale nie moje zoo, nie moje małpy.
  • Strona 118 z 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179
  • 1
  • 116
  • 117
  • 118
  • 119
  • 120
  • 179