DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 13 z 15
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
 #1143131  autor: Remington
 05 lut 2023, 13:37
Zapewne tylko tymczasowo.

Pewien mój adres email, który założyłem kiedyś na Gmailu jako rezerwowy i nigdy nie zdążyłem go nigdzie podać, znajduje się wśród adresów jakie wyciekły z serwisu ToonDoo (nawet nie wiedziałem o istnieniu czegoś takiego). Na ten adres przysyła mi spam pewna wrocławska firma, w pełni legalny podmiot zarejestrowany w KRS kilkanaście lat temu.

Ale legalnie to oni moim emailem nie obracają, bo nie mają go ode mnie ani nie posiadają mojej zgody na otrzymywanie reklam. Skoro kupili go od jakichś oszustów posiadających bazę z wycieku, to o dobre intencje ich też trudno podejrzewać. Korzystając więc z możliwości kontaktu z nimi lub zgłoszenia wykreślenia się z bazy, niniejszym uwiarygodniłbym im, że ów adres jaki mają w bazie jest poprawny i zapewne po pewnym czasie ilość spamu (oczywiście od innych nadawców) by się nasiliła.

Obawiam się, że ten sam scenariusz dotyczy numerów telefonów.
 #1143135  autor: koszalineo941268
 05 lut 2023, 14:39
Skąd pewność, że adres email nie należał wcześniej do innego użytkownika, który wyraził zgodę na jego przetwarzanie? Przecież w przypadku liczy elektronicznej też obowiązują zasady o wracaniu do puli porzuconych i odebranych pierwotnym właścicielom adresów.

Nadawca maila nie ma wiedzy, że zmienił się odbiorca danego adresu, więc domyślnie w sposób dorozumiany twierdzi, że adres należy do osoby, która udzieliła zgody.

Poza tym o tym, czy email istnieje i odbiera wiadomości nadawca wie od serwera pocztowego odbiorcy, który albo przyjmie maila, albo odbije error o tym, że dany adres nie istnieje.

Do mnie Asmanta po zgłoszeniu sprzeciwu też już nie dzwoni, a wcześniej robiła to parę razy w tygodniu z różnych numerów.
 #1143138  autor: koszalineo941268
 05 lut 2023, 15:05
Dodam, że Orange ręcznie wysyła maile reklamowe, a zgody nie działają w czasie rzeczywistym.

Wyłączyłem zgody marketingowe, a trzy dni później dostałem wiadomość z propozycją kupna telefonu. Zgłosiłem sprawę do IOD. Po prawie trzech tygodniach dostałem odpowiedź z działu reklamacji, że "maila reklamowego wysłaliśmy z powodu błędu przy tworzeniu bazy do wysyłki komunikatu. Przepraszamy, za powstałe błędy." Po łącznie ponad miesiącu przyszła odpowiedź od IOD, że "na dzień generowania danych do wysyłki poniższej korespondencji miał Pan wyrażoną zgodę na przesyłanie przez Orange Polska S.A. informacji handlowych środkami komunikacji elektronicznej. Po otrzymaniu Pana wiadomości wycofaliśmy powyższą zgodę w Pana danych, jak i pozostałe zgody marketingowe."
 #1143142  autor: biala1991
 05 lut 2023, 16:10
Zgody w Orange nie działają w czasie rzeczywistym ale jeśli je wyrazimy to od razu dostajemy bonus. W MO dopiero po kilku dniach widać, że zostały wyrażone a dopóki nie są ustawione na "tak" to nie możemy ich zmienić na "nie", przez te kilka dni zawieszenia Orange zdąży puścić nasze dane w obieg :D
A tych zgód co i rusz przybywa (w aplikacji jest ich więcej niż na www).


Miesiąc temu po odpaleniu startera w Orange dostałam sms od PlusFaktura o fakturze do zapłaty dla konta nr.....  Wyglądało jak standardowa wiadomość od operatora tylko jakim cudem trafiło to na mój świeżo aktywowany nr w Orange? Powiadomienia o fakturze można w Plusie aktywować wysyłając sms o treści TAK na jakiś tam nr. Nie wpisuje się z palca własnego numeru, na który mają przychodzić powiadomienia tylko z tego konkretnego numeru wysyła się smsa TAK więc nie ma możliwości, że ktoś pomylił cyferkę i pomyłkowo podał mój nr zamiast swojego. Przedwczoraj na ten nr dzwoniła windykacja z Plusa. Dziwny zbieg okoliczności, najpierw sms o wystawieniu faktury przez Plus, teraz telefon z windykacji od tego samego operatora.
 #1143151  autor: Remington
 05 lut 2023, 18:36
Co do Orange i innych wielkich firm, również korzystają z sieci "partnerów", którym zlecają wysyłki maili. Prowadziłem kiedyś drobne śledztwo w tej sprawie. Zleceniodawcy grzecznie płacą i na słowo wierzą, że owi "partnerzy" mają pozyskane legalnie zgody odbiorców. Nie weryfikują zgód, ani źródeł danych. Płacąc, tylko napędzają proceder spamu i handlu danymi z szemranych źródeł.

Znalazłem - firma, o której pisałem poprzednio, wspomniana jest tutaj:
https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na ... lub-zabki/
 #1144830  autor: bolek2004
 05 mar 2023, 10:40
Numeru w necie nie podaje staram się go nie udostępniać na lewo i prawo, a i tak nic to nie dało.
Od 4 dni dziwnym trafem po zmianie taryfy na Fakt mobile zaczęła jakaś firma wydzwaniać z ankietami dotyczącymi radia i tv.
Najlepsze że to jest jedna i ta sama firma, a codziennie dzwonią z innego numeru z innym prefixem. W takim przypadku praktycznie nie ma możliwości ich zablokować bo codziennie trzeba blokować inny numer. Wrzucę tu numery, może ktoś wie co to za firma bo już mnie coś trafia. Telefony stacjonarne w Polsce:
17 777 09 81
89 648 07 91
58 585 70 11
22 177 97 61
Ostatnio zmieniony 05 mar 2023, 13:29 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: Usunięcie plusa z numerów
 #1144840  autor: bolek2004
 05 mar 2023, 11:53
Remington Nie, jakoś szybciej mi się te numery przepisywało bez plus 48, ale są to numery z Polski. Do tego nie odbierałem ich bo od razu pokazywało że spam, po sprawdzeniu w necie wygląda na to że to jedna i ta sama firma bo wszystkie numery dotyczą tego samego.
Zablokowałem całkiem odbieranie spamerskich numerów, będzie info tylko w spisie połączeń, zobaczymy kiedy im się znudzi ale wątpię żeby kiedykolwiek to nastąpiło.
Pod którymś numerem w necie ktoś pisał że to niby Krajowy Instytut Mediów
https://kim.gov.pl/
Ale podejrzewam że to ściema i ktoś się tylko pod nich podszywa bo wątpię żeby instytucja rządowa była tak natarczywa.
 #1144843  autor: Remington
 05 mar 2023, 13:27
babciagienia1p pisze:
05 mar 2023, 11:53
Przecież te kierunkowe to wskaźniki dawnych województw w numerach stacjonarnych!

Tym razem to nie złośliwość. Jak wiesz, numerów województw nie poprzedza się plusem. Na tym bazuje ten rodzaj spoofingu - dzwonić z krajów, których kierunkowy odpowiada polskim strefom numeracyjnym. Potem ofiara oddzwania i buli krocie.

Tutaj @bolek2004 wyjaśnił, że sam wyciął fragment numeru zostawiając +. Usuwam, aby mieć pewność, że z wyszukiwarek ludzie trafią na jego wpis.
 #1147093  autor: R.Mandano
 04 kwie 2023, 12:49
Ja zawsze odbieram, i kiedy słyszę polski głos, to standardowo mówię że nie posiadam telefonu, a jak jakiś z obcym akcentem to mówię, żeby zadzwonił pojutrze.
Dodam, że robię to tylko wtedy, kiedy mam 0,00 pln na koncie. Jak do tej pory - sposób działa.
:mrgreen:
 #1153570  autor: Remington
 12 lip 2023, 10:37
pietro_042 pisze:
04 kwie 2023, 10:25
Po czasie odpowiem, że nie dzwonią do mnie z numerów stacjonarnych. Natomiast, dzwoniły falami jakieś komórkowe, które aplikacja „Orange Telefon” sklasyfikowała jako złośliwe lub telemarketing. Zgłosiłem ponownie sprawę do Asmanta, jednak już nie odpisali żadnym mailem. :roll:

Asmanta dostała karę od UOKiK:
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19719
 #1153661  autor: babciagienia1p
 13 lip 2023, 12:59
Trochę poza głównym tematem, ale żyjemy w czasach gdzie dane osobowe można wykorzystać WSZĘDZIE.
Cytat za PAP-em.
13.07.2023, Mikołów (PAP) - Policjanci z Mikołowa przedstawili sześciu przewoźnikom węgla zarzuty podrabiania dokumentów niezbędnych do zakupu opału w cenach preferencyjnych dla odbiorców indywidualnych.

Jak wynika z ustaleń postępowania, przewoźnicy, którzy fałszowali dokumenty wykorzystując dane potencjalnych klientów, kupowali węgiel po preferencyjnej cenie, a potem sprzedawali go z dużym zyskiem.

Postępowanie dotyczące fałszerstwa dokumentacji niezbędnej do zakupu węgla dla gospodarstw domowych prowadzili funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

"Chodziło o nabycie tego paliwa po cenach preferencyjnych w określonej ilości. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak potencjalni nabywcy zaczęli otrzymywać pisemne informacje z kopalni o wykorzystaniu zwolnionego od podatku akcyzowego limitu" - powiedziała PAP mł. asp. Ewa Sikora z mikołowskiej policji.

"Zdarzały się przypadki, w których osobami takimi byli mieszkańcy bloków ogrzewanych ciepłem systemowym, a więc osoby, którym z tego rodzaju opału nie korzystały. Dochodziło też do zdarzeń, że klienci, którzy węgiel faktycznie zamówili, otrzymali go w tonażu mniejszym niż przydział, który na ich konto nabył przewoźnik po preferencyjnej cenie. Pozostały opał przewoźnicy mieli sprzedawać także poza Śląsk, po cenach znacznie wyższych" - dodała policjantka.

Zarzuty dotyczą okresu między grudniem 2021 a czerwcem 2022 roku. W trwającym rok dochodzeniu, policjanci zabezpieczyli obszerną dokumentację oraz przesłuchali dziesiątki świadków, w tym przede wszystkich osoby, które widniały w ewidencji klientów indywidualnych kopalni.

W drugiej połowie czerwca policjanci przedstawili sześciu śląskim przewoźnikom łącznie 251 zarzutów. Wszyscy podejrzani złożyli wyjaśnienia, przyznali się do winy i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Za przestępstwo fałszowania dokumentów ustawodawca przewiduje nawet 5 lat więzienia.
 #1153687  autor: koszalineo941268
 13 lip 2023, 15:20
Remington pisze:
12 lip 2023, 10:37
Asmanta dostała karę od UOKiK:
https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19719
Niech zgadnę - znowu zlikwidują polski oddział ukraińskiej spółki? I kolejna ukraińska spółka powoła w Polsce swój kolejny oddział?
A ukarani członkowie zarządu albo już przepisali cały majątek na członków rodziny, albo ogłoszą upadłość konsumencką, w każdym razie kar pewnie nie zapłacą.

Zresztą kara na spółkę 1,2 mln zł przy ich skali działalności, liczbie naruszeń, ich świadomości i celowości też wydaje się być niska. Poczytam decyzję.

Edit: to dobry fragment:
Z decyzji :arrow: : "Numery telefonów, na które wykonywane są połączenia telemarketingowe, Spółka
nabywa od przedsiębiorcy (informacja prawnie chroniona). Zgodnie z wyjaśnieniami Spółki są to pakiety danych zawierające wyłącznie numer telefonu wytypowany w oparciu o
kryterium geograficzne bez przypisanych jakichkolwiek innych danych (dowód: karta 166)."

Czyli jednak wbrew wcześniejszym twierdzeniom numery nie zostały wylosowane? I nadreprezentacja numerów Orange jako adresatów takich połączeń nie jest przypadkowa? :roll:

I dalej: "Z zebranych w toku postępowania wyjaśniającego informacji wynika, że Asmanta w ramach prowadzonej działalności telemarketingowej świadczy lub świadczyła usługi na rzecz
(informacja prawnie chroniona) (dalej: „(informacja prawnie chroniona)”), (informacja prawnie chroniona) (dalej: „(informacja prawnie chroniona)”), (informacja prawnie chroniona), (informacja prawnie chroniona) (dowód: karta 168).

Tytułem komentarza: informacja prawnie chroniona :lol:
 #1153696  autor: babciagienia1p
 13 lip 2023, 17:37
koszalineo941268 pisze:
13 lip 2023, 15:20
Zresztą kara na spółkę 1,2 mln zł przy ich skali działalności, liczbie naruszeń, ich świadomości i celowości też wydaje się być niska. Poczytam decyzję.

Kosmicznie niska przy takiej skali działalności. Nawet gdyby, po odwołaniach, ją zapłacili, nie odczują jej w żaden sposób... Dają koperty wszędzie?
 #1153701  autor: koszalineo941268
 13 lip 2023, 18:02
Z ciekawostek jeszcze jeden cytat z decyzji :
"Prezes Urzędu w okresie od maja 2022 r. otrzymał kilkadziesiąt skarg i wiadomości od konsumentów, dotyczących działalności Asmanta Call Center. Do akt postępowania włączono 65 skarg." (pogrubienia moje)

Do tego skrin z aktualnego KRS ukaranego oddziału:
Obrazek
 #1160269  autor: babciagienia1p
 11 lis 2023, 12:11
@asdaf
Potwierdzam, że Orange to najszybszy sprzedawca danych w PL.
Wyraziłam zgody, wycofałam zgody po dwóch dniach (za długo czekałam, ale nie przychodził bonus).
Numer przenoszony, podany z fikcyjnym adresem dostawy via kurier i fikcyjnym (takim samym) moim adresem. Kuriera łapałam "w trasie". Teraz dzwonią "wiadomi" z propozycjami ekscytujących ofert i spotkań dla starszych osób w miejscowości gdzie nie mieszkam (tej z danych przenosinowych).
Prostuję, że mieszkam w Uhercach Mineralnych. Jak na razie działa...
  • Strona 13 z 15
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15