DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 10 z 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
 #1114643  autor: mp107
 04 kwie 2021, 15:12
Autor Have I Been Pwned zapowiedział, że przygląda się sprawie i jeśli to rzeczywiście wyciek, to doda informacje o nim (źródło - Twitter twórcy serwisu via Sekurak). W wątku Twitterowym można doczytać się też kilku dodatkowych informacji na temat wycieku.
Na Niebezpieczniku ma wkrótce pojawić się analiza pliku.
 #1114646  autor: Remington
 04 kwie 2021, 15:58
Wszystkie wyszukiwarki (polecam https://www.avast.com/hackcheck/ pozwalający zamówić sobie alert na przyszłość) opierają się na adresie e-mail. Tymczasem tu adresów wyciekło podobno mało, za to duuuuuużo numerów telefonów. Może któryś z serwisów rozszerzy możliwość wyszukiwania.
 #1119670  autor: Remington
 03 sie 2021, 14:17
Polecam: https://niebezpiecznik.pl/post/to-on-po ... w-taurona/

Jest to dobry przykład sytuacji, gdy usługodawca outsourcuje jakąś część swojej działalności do podeykonawców, o których standardach przetwarzania danych nic nie wie. Czy podobnie czynią telekomy? Zdziwiłbym się, gdyby tak nie było…
 #1123064  autor: Pawel28
 10 paź 2021, 14:12
Mam numer w plusie na kartę i kilka osób w rodzinie też ma i od dwóch miesięcy dzwonią na te numery firma windykacyjna automat mówi o połączniu z konsultantem i ofertą dla zadłużonych to tylko na numery z plusa bo mam kilka numerów u innych operatorów i tam nie ma takich połączeń są tak natrętni że dzwonią kilka razy dziennie z trzech różnych numerów na smartfonie mogę ich zablokować ale co ma zrobić osoba co posiada stary telefon bez funcji blokowania i jeszcze jedno te numery z Plusa gdzieś wyciekły i nikt z tym do tej pory nie zrobił porządku powinni już dawno zająć się tą pseudo firmą która to robi przecież wiadomo kto to jest czy tak trudno jest służbom odwiedzić ich i nałożyć dużą karę i odechce się im dzwonienia ?
 #1126059  autor: Michal1983
 28 gru 2021, 15:04
Jakiś czas temu hucznie ogłoszona rejestracja numerów, co prawda na kartę, miała ukrócić oszustwa i anonimowe telefonowanie. Nadal jednak oszuści mogą dzwonić z różnych numerów telefonów zarówno stacjonarnych jak i komórkowych. Jak to możliwe? Na dodatek każde połączenie to różny numer.
 #1126063  autor: Remington
 28 gru 2021, 15:47
Przecież ta ustawa to był bubel od początku do końca. Przypomnę mój wpis o rejestracji z 2016-12-27:

Wydarzeniem roku bez wątpienia jest w Polsce wprowadzenie rejestracji numerów, jak wiele ostatnio - bez pomysłu.
1. Dotknęło to wszystkich korzystających z prepaid
2. Zmieniło model sprzedaży i aktywacji funkcjonujący od 18 lat
3. Obowiązek rejestracji bez przepisów wykonawczych
4. Brak "właściciela" tej regulacji prawnej
5. Możliwość legalnego handlu zarejestrowanymi numerami
6. Brak obowiązku zgłaszania faktu zbycia karty SIM
7. Brak przepisów regulujących rejestrację w przypadku cesji
8. Brak prawnego związku rejestracji ustawowej z rejestracją pod MNP
9. Brak regulacji jak wyrejestrować numer i w jakim zakresie to możliwe (możliwe jest, bo wynika z ustawy o ochronie danych osobowych, w której przepisy o rejestracji nie wprowadziły wyjątku)
10. Brak jasnych wytycznych co z niezarejestrowanymi po okresie przejściowym
11. Brak konkretów odnośnie organizacji procesu rejestracji co spowodowało taką nie inną rejestrację w Lyca
12. Totalna dezinformacja w zakresie obowiązku rejestracji numerów VOIP (szkoda, że Telepolis nie zrobił jeszcze o tym artykułu)



Minęło 5 lat i żadna z tych spraw nie została uregulowana.

Jak dzwonią te numery? Po pierwsze one mogą w ogóle nie istnieć (spoofing numeru technologia umożliwia od lat 90). Po drugie nawet jeśli numer jest prawdziwy to może być zarejestrowany na słupa - osobę fizyczną lub fake'ową firmę.
 #1126065  autor: Michal1983
 28 gru 2021, 16:53
Niczym te numery nie wyróżniają się od normalnych numerów. Wyświetlają się jako normalne połączenie. Przez to, że są różne nawet nie można żadnego zablokować. W tle słychać odgłosy jak w normalnym "call center". Komuś się chyba nudzi bo okres bezruchu i stara sobie dorobić.
 #1126068  autor: Remington
 28 gru 2021, 17:29
Doklejam Twoje pytanie do wątku gdzie o tym dyskutujemy od dawna.

I tak masz szczęście jeśli dzwoni do Ciebie żywa osoba, a nie bot, który na pytanie ile to 2x2 odpowiada, że nie ma takich informacji 😉

To jest zwykły spam, tylko kanał komunikacji inny. W spamerskim mailu też masz adres nadawcy i nawet widzisz więcej, bo jakieś serwery. Przy połączeniu telefonicznym nie wiesz nic, widzisz tylko numer, który może w ogóle nie istnieć.

Oszustów i profesjonalnych spamerów trudno namierzyć, oni kryją się dobrze, używają zagranicznych serwerów i operatorów. Firmy udające uczciwe migają się natomiast kruczkami prawnymi i niewiedzą (było w tym wątku) i kupują te bajeczki nawet najwięksi reklamodawcy zamawiając u nich kampanie.
 #1127298  autor: jamto02
 25 sty 2022, 14:35
Często przenoszę nr do rożnych sieci ale ostatnio mam wrażenie że nr są komuś sprzedawane. Dziwnym trafem nagle rozdzwaniają się na ten nr rożne boty o fotowoltaice nie wspinając. Macie podobne wrażenie, czy doświadczenia?
 #1127305  autor: Remington
 25 sty 2022, 15:49
Jeden z moich ulubionych wątków :) Nie dziwi mnie wyciekanie numerów, w procesach przenosin bierze czasem udział sporo firm. Ta dyskusja rozpoczęła się od podejrzeń pod adresem Orange, choć jak wiadomo "zwykłe" wycieki miał Plus i Virgin, a innych możliwości wyciekania jest jak wspomniałem wiele. W jakich sieciach byłeś ostatnio i w jaki sposób przenosiłeś numery?
 #1127896  autor: Buhaj47
 07 lut 2022, 13:24
Od jakiegoś czasu spamerskie automaty próbują się do mnie dodzwonić, np. z +48 81 446 85 30. Mam je zablokowane w aplikacji Telefon, ale czy można się ich jakoś pozbyć, tak żeby w ogóle nie próbowali dzwonić?
 #1127909  autor: jamto02
 07 lut 2022, 18:05
Remington pisze:
25 sty 2022, 15:49
Jeden z moich ulubionych wątków :) Nie dziwi mnie wyciekanie numerów, w procesach przenosin bierze czasem udział sporo firm. Ta dyskusja rozpoczęła się od podejrzeń pod adresem Orange, choć jak wiadomo "zwykłe" wycieki miał Plus i Virgin, a innych możliwości wyciekania jest jak wspomniałem wiele. W jakich sieciach byłeś ostatnio i w jaki sposób przenosiłeś numery?
Akurat ten konkretny przypadek dotyczy Orange z przeniesieniem poprzez kuriera.

Swoje 2 główne nr (Play i Virgin z Virgin do Play i Play do Virgin, po prostu zrobiłem zamianę na operatorach) przeniosłem stacjonarnie i póki co jest cisza....
 #1128080  autor: Remington
 11 lut 2022, 14:40
Polecam coś czego po cichu się spodziewałem - związek telefonów ws. fotowoltaiki z oszustwami bankowymi: https://niebezpiecznik.pl/post/co-laczy ... ow-bankow/

Moim zdaniem, co jeszcze nie wyszło, oszuście celowo zbierają próbki głosu by się później pod nas podszywać.

Co jednak ciekawe, za kampanią ws. fotowoltaiki stała konkretna znana z nazwy i danych firma.
 #1128083  autor: torawa
 11 lut 2022, 16:42
Remington pisze:
11 lut 2022, 14:40
stała konkretna znana z nazwy i danych firma.
A czy ktoś w Polsce ściga przestępców? Choćby tych od 2 lat grożących śmiercią konkretnym lekarzom czy nawet politykom? W Polsce przestępców się notuje, wariaci za kierownicą dostają za karę filmik w internecie (zamiast więzienia), a przestępcy telefoniczni są w bazach w internecie z negatywnymi opiniami (zamiast aresztowania).

Mój przypadek jest nietypowy:
-dzwonią do mnie na całkowicie nieznany numer (mam go od bardzo dawna)
-nigdzie nie podawany, nie ma też zgód marketingowych, żadnych zniżek 5 zł czy coś
-dzwonią od czasu doładowania w internecie w Orange (BlueMedia)
-przykładowe nr przestępców: 717282560 746600183 814779841 734818132 (3 pierwsze stacjonarne).
Policja im pewnie uwierzy na słowo, że dzwonią na losowe numery co jest niemożliwe (jest ich miliard, z 20 mln aktywnych w danej sekundzie, z 5 mln bluzgi czyli z 1 mln by realnie pogadać w tym bardzo dużo płatnych, jeśli nie dzwonią na płatne tzn. nie dzwonią na losowe).
 #1128086  autor: mp107
 11 lut 2022, 18:01
Mój przypadek…
Przez lata uważałem, że telefony od "fotowoltaiki" i inny taki spam to jedynie kwestia zgód marketingowych rozdawanych "na lewo i prawo", bo i przez lata nikt taki do mnie nie dzwonił (było kilka podejrzanych "głuchych telefonów" w roku, ale ich nigdy nie odbierałem). Jednak byłem w błędzie. Sam wycofuję zgody marketingowe gdziekolwiek się da i okazało się, że wystarczyło JEDEN RAZ (13 grudnia 2021 roku) odebrać połączenie od takiego natręta, by za tym nadeszła fala kolejnych tego typu połączeń. I te fale odczuwam do dziś, co jakieś kilkanaście dni.

Numeru nigdy nie przenosiłem pomiędzy sieciami właśnie z niechęci do podawania większej ilości danych osobowych. Numer mógł wyciec z Morele, ale nie miałem do owego feralnego 13 grudnia 2021 roku problemu z fotowoltaiką. Ale od tego dnia już mam.
 #1128087  autor: mariusz9a
 11 lut 2022, 19:21
W Androidzie zaznaczyć w aplikacji Telefon filtrowanie całego spanu i problem z głowy. Sam to zaznaczyłem i jak ręką odjął - nic nie dzwoni :-) Tzn dzwoni, ale ja o tym nie wiem, jest tylko informacja w rejestrze połączeń że zablokowano :-)
 #1128089  autor: Remington
 11 lut 2022, 19:42
Nie będę się wdawać w szczegóły, poczytaj wcześniejsze posty szczególnie moje w tym wątku.

Spam jako taki jest karalny, jednak jak opisałem wyżej, spamerzy kryją się za siatkami firm i firemek, całkiem legalnych, które potrafią się wyłgać, że działają w dobrej wierze i nr telefonu uzyskały legalnie. Bardzo trudno dowieść im, że działają w złej wierze, a bez tego nikt ich za nic nie skaże.

Komentarz spod ww. artykułu na Niebezpieczniku:
Damian 2022.02.11 17:25 | # | Reply
Również przeprowadzałem małe śledztwo, dowiedziałem się że eurocallcenter kupuje paczki danych z ukrainy, adres jest podany na jakiś domek, w mieście które trudno wyszukać nawet ukraińskim google mapom, tam jest niby strona internetowa tej firmy ale nie ma w ogóle z nimi kontaktu

Dokładnie tak samo działa spam mailowy jak i telefoniczny. W papierach jest tak: legalna firma kupuje bazę od innej, a to przecież nie jej wina, że tamta firma jest krzakiem. Wystarczy, że oświadczy, iż dane pozyskała legalnie i ma wymagane zgody, więc kupujący kupił w dobrej wierze. Wymieniałem największe polskie firmy, które korzystają z usług takich spamerów, płacą im przez pośredników i mają w nosie, że uczestniczą w tym procederze ze szkodą dla własnego wizerunku.

Tyle o spamie reklamowym.

Za to spam nastawiony na oszustwa, to inna para kaloszy. Jeśli robi to amator, to można go złapać i często do tego dochodzi. Jeśli jednak stoją za tym profesjonaliści czyli przestępczość zorganizowana, to jest jak z hakerami mylącymi tropy, łączącymi się przez wiele krajówi posiadających sieci kont-słupów, a to do wytropienia jest niemal niemożliwe. To są międzynarodowe szajki, bo problem jest nie tylko w Polsce, ale wszędzie na świecie.
 #1128191  autor: DEVI_UI
 14 lut 2022, 09:23
Bardzo ciekawy artykuł napisał o tym niebezpiecznik. Polecam spojrzeć.

Odnośnie sprawy Orange, to oni sami na tym tracą, dziwnym trafem większość tych baz danych to numery abonentów Orange. Wiadomo jest tak u wszystkich operatorów, ale u nich jest to najbardziej widoczne. W Orange na kartę na nowo zarejestrowanym numerze prosto z półki w salonie jest tak samo, wystarczy poczekać tydzień i zaczyna się dosłownie bombardowanie spamem. Na szczęście aplikacja telefonu Google która jest na większości nowych telefonów dobrze radzi sobie z filtrowaniem tego syfu, jednak wiadomo, nie do końca.

https://www.speedtest.net/android/8093068941.png
https://ibb.co/C26MPQX - 4CA L2600+2100+1800+800 Play MIMO 4x4 - LUB1012
:-)
 #1128198  autor: Remington
 14 lut 2022, 11:07
DEVI_UI pisze:
14 lut 2022, 09:23
W Orange na kartę na nowo zarejestrowanym numerze prosto z półki w salonie

Co nie znaczy, że numer jest dziewiczy. Mógł do kogoś wcześniej należeć, być wykorzystywany jako Ekstra Numer itd. Najbezpieczniejsi pod względem ograniczonej liczby numerów z odzysku są operatorzy wirtualni posiadający własne pule numerów.
  • Strona 10 z 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15