DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
  • Strona 10 z 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
 #1101676  autor: Remington
 21 sie 2020, 10:22
Flex raczej tak. Albo tryb kurierski lecz z podaniem innego numeru jako kontaktowego dla kuriera, a papiery niech kurier zaklei w kopercie przy Tobie. wtedy by się uniknęło jego bezpośredniego kontaktu z przenoszonym numerem (raczej nigdzie indziej on go nie ma wpisanego).
 #1104158  autor: Remington
 03 paź 2020, 11:59
Polecam gorąco artykuł:
https://www.money.pl/gospodarka/niech-p ... 5008a.html

W przypadku poważnych realnie istniejących firm, one często zlecają firmom reklamowym kampanię marketingową.

Firmy reklamowe zlecają je swoim podwykonawcom, którzy mają kierować ją do posiadanej przez tego podwykonawcę (nazwę go firmą A) bazy numerów oraz adresów e-mail osób, które jak firma A gwarantuje, posiadają wyrażone zgody na marketing.

Otrzymanie telefonu lub maila od firmy A w imieniu np. Volvo, Forda, mBanku, Orange czy Media Expert jeśli firma A jest poważna pozwala odwołać u niej zgody i uzyskać dane firmy B, która im nasze dane sprzedała wraz z rzekomo udzieloną przez nas zgodą.

Dane firmy B jednak na nic się nie zdają, bo ona zawsze już nie istnieje. Powstała tylko do sprzedania spamerskiej bazy danych, kasę wzięła i się zwinęła.

Tak właśnie działa proceder "legalizacji" spamerskich baz telefonów i adresów e-mail. I tak wielkie znane wszystkim firmy trafiają do sieci spamu razem z hotelami, garnkami czy środkami na potencję.
 #1107458  autor: hoegaarden
 30 lis 2020, 21:07
Witam,

Od około roku jak nie dłużej, pojawia się mnóstwo spam-telefonów z numerów rozpoczynających się od 41 336 XX XX - przynajmniej ja takie zarejestrowałem.

Jest to telemarketing w wykonaniu botów, które reagują na proste wypowiedzi. Można o tym sporo poczytać w necie, a nawet są filmy na youtube z przykładowymi rozmowami. W głównej mierze namawiają na wakacje w hotelach, fotowoltaikę itp.

Podejrzewam, że mają bazę od Orange, ponieważ "wiedzą", że mieszkam w mieście, które podawałem chyba jedynie w Orange (stary adres zamieszkania).

Wygląda na to, że w.w. połączenia to jakaś ogólnopolska plaga! Sam zablokowałem już przeszło kilkanaście numerów, ale nadal dzwonią z innych. Musiałbym chyba przyblokować cały 41 336 XX XX. W Internecie jest już kilka artykułów o tych telefonach, mnóstwo komentarz oraz nawet filmy na youtube.

Zastanawiam się, jak to możliwe, że taki masowy spam telefoniczny o zasięgu ogólnopolskim nadal ma się świetnie przez tyle czasu pomimo przepisów o RODO i podobnych?
 #1107462  autor: Remington
 30 lis 2020, 22:02
Poczytaj ten wątek dokładnie (pierwotnie był poświęcony właśnie Orange). Wyciek na pewno nielegalny, ale co się dzieje później to RODO tego nie ogarnia, bo... nie wiesz kto do Ciebie dzwonił, więc firma jest kryta.

Spam telefoniczny to plaga na całym świecie, nie tylko u nas. To tak na pociechę.
 #1108506  autor: Remington
 21 gru 2020, 18:54
Ciekawe dane o statystykach spamu telefonicznego:
https://truecaller.blog/2020/12/08/true ... in-2020-2/

Obrazek

A sharp increase in spam calls (168%), has resulted in Poland climbing up the list of most spammed countries. With an average of 20.4 spam calls per month, Poland becomes the 2nd most spammed country in Europe.

Last year, Poland wasn’t in the top 20 most spammed countries. This year the increase is comparatively consistent across a fairly even distribution of spam types, as seen in the graph above.
 #1109458  autor: hoegaarden
 05 sty 2021, 21:45
Remington pisze:
30 lis 2020, 22:02
Poczytaj ten wątek dokładnie (pierwotnie był poświęcony właśnie Orange). Wyciek na pewno nielegalny, ale co się dzieje później to RODO tego nie ogarnia, bo... nie wiesz kto do Ciebie dzwonił, więc firma jest kryta.

Spam telefoniczny to plaga na całym świecie, nie tylko u nas. To tak na pociechę.
Myślałem, że ktoś usunął mojego post-a (30 lis), ale widzę, że został on tutaj przeniesiony.

Tu już nie tyle chodzi o to, że ktoś odsprzedał moje dane, ile sam fakt, że od przeszło roku ktoś z różnych numerów zaczynających się od 41 336 XX XX spamuje automatem masowo na skalę krajową! O tym procederze są wątki na innych forach oraz filmy na youtube'ie pokazujące rozmowy z tym automatem.

Jak to możliwe, że tyle czasu ktoś spamuje na dobre i nikt się im jeszcze do d* nie dobrał? Przecież po numerze telefonu (a właściwie numerach) łatwo dotrzeć do spamera, który jest ich właścicielem.

Zgodnie z prawem, jeśli ktoś pozyskuje Twoje dane, to musi Cię o tym poinformować. Z RODO to już nie działa tak, że zaznaczysz ptaszek i już Twoje dane lecą gdzieś w siną dal, a Ty tracisz nad tym kontrolę. Jeśli tak się dzieje to nielegalnie.

BTW: mogę wrzucić tu tę listę spamujących numerów aby google-boty je zindex'owały?
 #1109461  autor: Remington
 05 sty 2021, 22:09
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 21:45
Jak to możliwe, że tyle czasu ktoś spamuje na dobre i nikt się im jeszcze do d* nie dobrał? Przecież po numerze telefonu (a właściwie numerach) łatwo dotrzeć do spamera, który jest ich właścicielem.

To teoria. Niby kto miałby to zrobić? Nie UODO, bo on działa tylko gdy administrator jest znany. UOKiK tylko jeśli dochodzi do naciągania klientów, a te telefony to raczej wyciąganie danych lub próbek głosu niż wprost oszustwo. Pozostaje policja, ale tylko gdy chodzi o stalking, a trudno to pod niego podciągnąć. Jeśli to reklamy, to można zgłosić wykroczenie spamu i liczyć na policję. W najbardziej optymistycznym wariancie ustalą dane słupa lub zarejestrowanej na niego firmy-krzak, ewentualnie firmy z Malediwów lub innego Belize.

Oni są bezkarni i działają na całym świecie. Spójrz choćby na mój ostatni post powyżej.
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 21:45
Zgodnie z prawem, jeśli ktoś pozyskuje Twoje dane, to musi Cię o tym poinformować. Z RODO to już nie działa tak, że zaznaczysz ptaszek i już Twoje dane lecą gdzieś w siną dal, a Ty tracisz nad tym kontrolę. Jeśli tak się dzieje to nielegalnie.

Ale oni nie działają zgodnie z prawem. Poczytaj wcześniejsze wpisy. Albo podają fikcyjne dane firm, albo prawdziwych rejestrowanych na słupów. W praktyce nie różni się to niczym od spamu mailowego, poza kanałem komunikacji.
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 21:45
BTW: mogę wrzucić tu tę listę spamujących numerów aby google-boty je zindex'owały?

Wrzuć, najwyżej usuniemy 😉. Modyfikuję tytuł pod te wyszukiwarki.
 #1109466  autor: hoegaarden
 05 sty 2021, 22:38
Ja widzę tu przynajmniej dwa paragrafy:
1) Niezamówiona treść marketingowa.
2) Przetwarzanie danych bez zgody.

Mógłbym jeszcze zrozumieć, że nikt nie ruszył palcem, gdyby akcja była krótka i na małą skalę. Ale to trwa już od przeszło roku w całym kraju! Link do filmu na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=gHL9goC0C6U Jak widać, niektórzy wszczęli już własne śledztwo i nagłośnili sprawę. I co? I nic. Nadal dzwonią z dokładnie tych samych numerów.
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 21:45
Wrzuć, najwyżej usuniemy 😉. Modyfikuję tytuł pod te wyszukiwarki.
Na dniach spiszę je z "zablokowanych" i tu wrzucę.
 #1109469  autor: Remington
 05 sty 2021, 22:43
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 22:38
Ja widzę tu przynajmniej dwa paragrafy:
1) Niezamówiona treść marketingowa.
2) Przetwarzanie danych bez zgody

Ad. 1 to wykroczenie, można zgłosić na policji. Napisałem wyżej co ustalą, jeśli w ogóle coś ustalą. Okaże się, że numery wynajmuje firma bezdomnego pijaczka, albo jakaś z siedzibą w Lesotho i co im zrobią? Tylko wykroczenie, więc zaangażują się w to zapewne nie bardziej niż w robienie confetti.

Ad. 2 to należy zgłosić do UODO, ale podając dane administratora danych.

Przeczytaj ostatnie ok. 5 stron tego wątku, wszystko już chyba tu było poruszane. RODO działa, ale tylko na legalnie działające firmy, kanciarzy nie tyka ani trochę.
 #1109664  autor: vh
 08 sty 2021, 16:42
Orange wysłało mi spam esemesowy (reklama jakiejś płatnej "bramki za darmo"). Na reklamację odpisali tak:
Aby nie otrzymywał pan tego typu SMS - ów przekazałam do realizacji blokadę na wszystkich dostawców marketingowych. Czas realizacji zgłoszenia to 7 dni.

Dodatkowo zaktualizowałam zgodę: Przesyłanie informacji handlowej środkami komunikacji elektronicznej.

Dodam, że skorzystanie z jakiegokolwiek serwisu (gra, tapeta, dzwonek, itp.) może spowodować, że zaczną przychodzić kolejne SMS - y marketingowe.
Nie wiem, o jakiej blokadzie mowa, skoro nigdy nie wyrażałem zgody na wykorzystywanie moich danych do celów marketingowych. Te "gra, tapeta, dzwonek" to bezczelność – niech sobie sprawdzą w logach, czy coś takiego kupowałem.

Za takie coś powinno być 500 zł mandatu, płatne natychmiastowo. Odwołanie dopiero po opłaceniu. A potem niech wykazują winę użytkownika.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2021, 18:30 przez vh, łącznie zmieniany 1 raz.

T10s, OT-311, 1650, X501, P780, GT-C3322, E560, 3S, 4X, G7 Power
 #1109666  autor: Remington
 08 sty 2021, 16:50
To standardowa formułka, choć prawdziwa. Wiele firemek żyjących z tapet czy dzwonków po skorzystaniu z ich usług spamuje takiego delikwenta.

Zgoda dot. przesyłania reklam drogą elektroniczną powinna być jednoznacznie wyrażona. Możesz podrążyć Orange (nie jest jednoznacznie powiedziane czy to oni do Ciebie słali czy inna firma) dlaczego wysyłali Ci SMS/y bez tej zgody.
 #1112025  autor: Remington
 21 lut 2021, 17:17
Remington pisze:
05 sty 2021, 22:43
hoegaarden pisze:
05 sty 2021, 22:38
2) Przetwarzanie danych bez zgody
Ad. 2 to należy zgłosić do UODO, ale podając dane administratora danych.

Pojawiła się ciekawa publikacja na stronie UODO: https://uodo.gov.pl/pl/138/1914

Potwierdza ona, że postępowanie administracyjne możliwe jest tylko gdy znany jest winowajca, do którego można się przyczepić.

Łańcuszki otwierających i po chwili zamykających się firm i firemek - krzaków legalizujące pozyskane z wycieków dane to sprawa tylko dla organów ścigania (policja, prokuratura).

Aby w ogóle wszczęły one dochodzenie, musimy umieć ich przekonać, że doszło do czynu zabronionego. Samo to nie będzie łatwe, lecz nawet gdy nam się to uda, nie możemy być pewni ich skuteczności.
 #1114078  autor: kiko8
 26 mar 2021, 16:04
Czy wam tez po przejściu na H01 zaczęli wydzwaniać z reklamą fotiwoltaniki lub na chore dziecko itd?
 #1114112  autor: Marek_G
 27 mar 2021, 14:36
Może nie stricte spam ale nie chciałem nowego tematu zakładać.
Ludzie dalej nabierają się na SMS-owe randki. Pani dzwoni do radia bo od roku romansuje na 72926 i jak tylko chce podać swój prywatny numer, serwis SMS Premium to blokuje.
https://streamable.com/7mun7y
 #1114643  autor: mp107
 04 kwie 2021, 15:12
Autor Have I Been Pwned zapowiedział, że przygląda się sprawie i jeśli to rzeczywiście wyciek, to doda informacje o nim (źródło - Twitter twórcy serwisu via Sekurak). W wątku Twitterowym można doczytać się też kilku dodatkowych informacji na temat wycieku.
Na Niebezpieczniku ma wkrótce pojawić się analiza pliku.
 #1114646  autor: Remington
 04 kwie 2021, 15:58
Wszystkie wyszukiwarki (polecam https://www.avast.com/hackcheck/ pozwalający zamówić sobie alert na przyszłość) opierają się na adresie e-mail. Tymczasem tu adresów wyciekło podobno mało, za to duuuuuużo numerów telefonów. Może któryś z serwisów rozszerzy możliwość wyszukiwania.
 #1119670  autor: Remington
 03 sie 2021, 14:17
Polecam: https://niebezpiecznik.pl/post/to-on-po ... w-taurona/

Jest to dobry przykład sytuacji, gdy usługodawca outsourcuje jakąś część swojej działalności do podeykonawców, o których standardach przetwarzania danych nic nie wie. Czy podobnie czynią telekomy? Zdziwiłbym się, gdyby tak nie było…
 #1123064  autor: Pawel28
 10 paź 2021, 14:12
Mam numer w plusie na kartę i kilka osób w rodzinie też ma i od dwóch miesięcy dzwonią na te numery firma windykacyjna automat mówi o połączniu z konsultantem i ofertą dla zadłużonych to tylko na numery z plusa bo mam kilka numerów u innych operatorów i tam nie ma takich połączeń są tak natrętni że dzwonią kilka razy dziennie z trzech różnych numerów na smartfonie mogę ich zablokować ale co ma zrobić osoba co posiada stary telefon bez funcji blokowania i jeszcze jedno te numery z Plusa gdzieś wyciekły i nikt z tym do tej pory nie zrobił porządku powinni już dawno zająć się tą pseudo firmą która to robi przecież wiadomo kto to jest czy tak trudno jest służbom odwiedzić ich i nałożyć dużą karę i odechce się im dzwonienia ?
  • Strona 10 z 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 15