DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #861194  autor: cinkciarz
 11 kwie 2016, 11:48
Witam,

Miesiąc temu zakupiłem numer na allegro. Niby "złoty", grunt, że łatwy do zapamiętania, ze (starym) prefixem 603.

Standardowo, pierwszą rzeczą jaką zrobiłem po aktywacji to:
1) Blokada połączeń z numerów zastrzeżonych,
2) Blokada wszelkiego premium rate,
3) Zaznaczenie, że się nie zgadam na jakąkolwiek komunikację marketingową i udostępnianie moich danych.
Można powiedzieć, taki "must have" pakiet do każdego numeru.

Niestety, szybko okazało się, że zakupiony numer nie tylko był wcześniej używany przez jakąś Panią (co jeszcze nie jest dużą wadą), ale też i jest zaspamowany (co już jest poważną wadą). W ciągu miesiąca użytkowania miałem:
1) 4 telefony od nazwijmy to normalnych ludzi, do poprzedniej właścicielki - nie problem, wystarczy wyjaśnić i zakładam, że już więcej nie zadzwonią;
2a) SMS z banku o niespłaconym zadłużeniu - też nie problem wyjaśniłem w banku;
2b) SMS z innego banku o wpływie na konto (wpływ, stan konta i numer) - też nie problem ale wyjaśniać mi się jeszcze nie chciało;
3) Kilka SMS-ów reklamowych ze sklepu internetowego - poinformowałem sklep, ma już być spokój;
4) 4 SMSy z numerów 7xxxx czyli: wróżki, "kody uzdrawiające", konkursy - zajrzałem w regulaminy, na różne sposoby próbowałem się z tego wypisać, czy skutecznie? Nie wiem, czas pokaże;
5) Około 10 innych połączeń, najprawdopodobniej telemarketing. Póki co telefon leży w domu, więc tylko przeglądam rejestr przychodzących wieczorem i sprawdzam numer w internecie. Większość ma naganne opinie (telemarketing, głuche telefony itp.). Odebrałem jedno takie połączenie, ale rozłączyło się po 2 sekundach.

I teraz tak. Problemy opisane w punktach 1-3, jestem w stanie "wyczyścić". Punkt 4 - trudno powiedzieć. Najgorszy jest punkt 5. Domyślam się, że numer krąży na jakiś listach różnych szmaciarskich firm zajmujących się telemarketingiem. Pewnie skutecznie "usunąć" się z tego jest prawie że niemożliwe.

Jakie są Wasze doświadczenia? Udało się komuś całkowicie pozbyć irytujących telemarketerów i SMSów z 7xxxx? Czy jedyny sposób na święty spokój to spisać numer na straty?

Kupując nową aktywację, co zrobić aby mieć pewność, że numer nie był wcześniej używany?

Na koniec mała dygresja. Przez jeden porzucony numer, przypadkowa osoba dowiedziała się: imię i nazwisko, nazwę firmy oraz miejsce zamieszkania poprzedniej właścicielki. Do tego informacje o kredycie, numerze konta i wpływach na rachunek. To wszystko w sposób totalnie bierny, informacje same przychodzą na telefon.
 #861205  autor: Gregrin
 11 kwie 2016, 12:19
2b) LOL ;)
4. Ten post może coś podpowie ale jeśli jesteś w sieci play http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 53#p825353
5. Nie wiem ale może telefon do obecnego operatora ze chcesz wycofać wszystkie zgody na kontakt z tobą i jakoś zablokować numery z których dzwonią telemarketerzy. Generalnie kontakt z operatorem żeby zapytać jakie masz możliwości.
PS. Po kupnie numeru nie zarejestrowałeś go na siebie ?? Masz do niego PUK ?
 #861218  autor: tyre23
 11 kwie 2016, 13:06
Kupując nową aktywację, co zrobić aby mieć pewność, że numer nie był wcześniej używany?
Nie ma takiej możliwości żeby w jakikolwiek sposób to sprawdzić.

Co do problemu. Numerów 7XXX łatwo się pozbyć - szukasz właściciela numeru i piszesz do niego z prośbą o usunięcie numeru z bazy. W Play istnieje również opcja blokady przychodzących SMSów z numerów 7XXX (usługa Stop spam).
Z telofonami będzie gorzej. Możesz je blokować w telefonie lub podczas rozmów wyrazić sprzeciw na przetwarzanie Twojego numeru telefonu.
 #861220  autor: Kryniczanin
 11 kwie 2016, 13:09
Jak pisze Gregrin tylko przeniesienie do Play/Virgin może trochę ulżyć.

Ja mam podobny problem z 501nju. Z tym, że tutaj bank jest kabaretem (Getin) bo domaga się moich danych osobowych. Ja im oczywiście nie chcę ich podać.
 #861226  autor: cinkciarz
 11 kwie 2016, 13:46
@Gregrin
Numer zarejestrowałem na siebie w ciągu kilku dni od otrzymania. Mam PUK. To był w zasadzie świeży starter, który widać dostał numer z puli używanych.
Do operatora nie dzwoniłem. Stwierdziłem, że niskie szanse, aby byli w stanie lub mieli ochotę coś z tym zrobić. Pewnie w ostateczności zaoferują mi inny, losowy numer, co mnie średnio urządza. Ale chyba z samej ciekawości zadzwonię, zobaczę co powiedzą.

@tyre123
Chyba trzeba zwracać uwagę na prefix. Wszelkie 60x i 50x pewnie były wcześniej używane. Mam teorię, że nowe aktywacje na abonament dostają numery ze świeżej puli, a do starterów ładują często "używki". Ale to tylko teoria.
Blokować numery można, ale to każdego dnia dzwonią inne, więc trochę walka z wiatrakami.

@Kryniczanin
Do Playa raczej się nie wybieram. Kiepskie doświadczenia z przeszłości. Ale fakt, opcji blokowania SMS-ów przychodzących z nr. premium rate im teraz zazdroszczę.
Z bankiem sprawa jest prosta. Pójdź do placówki, napisz reklamację i już. Jak nawet nadal będą nękać to masz podkładkę, aby to zgłosić gdzie trzeba.
 #861246  autor: cinkciarz
 11 kwie 2016, 15:06
Tak się zastanawiam, czy dużym przegięciem byłoby ustawienie przekierowania połączeń na numer GIODO. Póki co nie podawałem jeszcze tego numeru znajomym, więc dzwoni tam jedynie telemarketing ;)
 #861250  autor: Spacedust
 11 kwie 2016, 15:25
Ja w 2007 roku kupiłem naprawdę złoty numer z Ery, ale był nowiutki, nieotwierany. Przez wiele lat praktycznie dwa razy się zdarzyło, żeby ktoś się pomylił, a czasem tam ktoś zadzwoni z marketingu ale skutecznie dodaję do listy zablokowanych i spokój, że hej ;) Momentalnie gdy pojawił się PLAY przeniosłem numer do nich. Okazało się, że numer nawet nie był rejestrowany w Erze, na szczęście miałem jakiś specjalny kod kreskowy ze startera i Era mi go zarejestrowała co pozwoliło na przeniesienie do PLAY.
 #861253  autor: KR2615
 11 kwie 2016, 15:39
Zawsze się znajdzie ktoś, kto zadzwoni na numer chociażby "wygnerowany przez komputer". Jeśli numer dostał się na "szmaciarską listę" to też po nim bo nawet jeśli namierzysz administratora obecnej bazy danych z której do ciebie dzwonią, często ona została kupiona od innego podmiotu a ten nabył ją od kogoś kto sprzedaje taki dane masowo przez co łańcuszek jest ogromny a wyjście z niego niemożliwe.

Co do używek i nie używek nie widzę reguły. Pewną gwarancję daje kupowanie świeżo oddanych przez UKE prefiksów jak 535, 537, 722, 797 jednak ostatnie przydzielenie prefiksu miało miejsce 2-3 lata temu jak dobrze pamiętam. Nawet taki numer mógł być włożony do prepa którego ktoś poużywał miesiąc, minął okres ważności przychodzących + karencji i wrócił znów do puli. Orange chociażby robi takie kwiatki, że do starterów z interentem ładuje nowe numery natomiast Plus z tego co zauważyłem jest bardziej rozsądny i umieszcza tam 603, 693 i inne podejrzewam "przechodzone"
 #861258  autor: cinkciarz
 11 kwie 2016, 16:08
VIP-Card pisze:Jeśli numer dostał się na "szmaciarską listę" to też po nim bo nawet jeśli namierzysz administratora obecnej bazy danych z której do ciebie dzwonią, często ona została kupiona od innego podmiotu a ten nabył ją od kogoś kto sprzedaje taki dane masowo przez co łańcuszek jest ogromny a wyjście z niego niemożliwe.
Co do końca nie jest legalne: http://www.giodo.gov.pl/1520008/id_art/3355/j/pl/ Bazę można sprzedać, ale jej nabywca powinien powiadomić każdą osobę, że przetwarza jej dane, tak aby ta mogła zgłosić sprzeciw. Nowy nabywca, na żądanie, ma też obowiązek udzielenia informacji skąd dane osobowe uzyskał. No ale cóż, prawo swoje, a życie swoje.
 #861272  autor: KR2615
 11 kwie 2016, 17:29
No co Ty nie powiesz cinkciarz.... Ja w swojej conajmniej dziesięcioletniej karierze w interenecie tylko raz dostałem maila, że moje dane ma teraz spółka AAA S.A. która powstała poprzez przekształcenie się Spólki z o.o. Normalnie spadłem z krzesła jak dostałem tego maila. Nadawca chyba musiał zapomnieć, że mieszka w Polsce, dzikim kraju, gdzie prawo respektowane jest tylko w teorii i pomaga dużym a nie chroni zwykłych obywateli.
 #861281  autor: odkrywca1
 11 kwie 2016, 18:13
Ja miałem podobny problem ale z telefonami od telemarketingu.
Nie wiem kto ale ktoś sprzedał mój numer podejrzewam operatora ( ORANGE). Na szczęście nie było smsów. Dzwonili różni np. Citybank ( niema i nie miałem konta i mieć nie będę ).
Poradziłem sobie z tym problemem po przez appkę do blokowania telefonów, i to również tobie proponuję.
APPKA: odebrać telefon?
https://play.google.com/store/apps/deta ... tozvednout
ja z niej korzystam i od tego momentu nie muszę się przejmować niechcianymi telefonami.
obecnie aplikacja ma testowo blokowanie sms premium ( ja tego nie testowałem bo nie mam problemów z smspremium).
Ograniczeniem jest to, że działa na androidzie ( nie wiem jaki masz telefon )
 #861332  autor: cinkciarz
 11 kwie 2016, 23:01
Na iPhone'a znalazłem coś, co się nazywa Truecaller (www.truecaller.com). Z opisu wynika, że nie sprawdza dzwoniącego numeru z bazy online, tylko offline (pewnie ograniczenie platformy iOS), ale lepszy rydz niż nic. Działa w PL. Przyjrzę się temu bliżej.
 #861626  autor: cinkciarz
 13 kwie 2016, 14:37
VIP-Card pisze:Pewną gwarancję daje kupowanie świeżo oddanych przez UKE prefiksów jak 535, 537, 722, 797 jednak ostatnie przydzielenie prefiksu miało miejsce 2-3 lata temu jak dobrze pamiętam. Nawet taki numer mógł być włożony do prepa którego ktoś poużywał miesiąc, minął okres ważności przychodzących + karencji i wrócił znów do puli.
No i wykrakałeś. Kupiłem starter Orange, wybrałem jakiś w miarę łatwy do zapamiętania numer z prefixem 797. Aktywację zrobiłem wczoraj wieczorem. Dziś rano SMS z 7xxxx. No przecież to jakaś paranoja! Z poprzednim numerem było podobnie. Jeszcze w ten sam dzień kiedy aktywowałem numer pojawił się SMS z 7xxxx.

Trochę nie chce mi się wierzyć w przypadek. Czy czasem operatorzy zaraz po aktywacji nie udostępniają tych numerów (nielegalnie) spamero/naciągaczom z 7xxx?
 #861667  autor: KR2615
 13 kwie 2016, 18:13
Kryniczanin pisze:535 to nowość? ludzie przecież to prefiks z 2010 roku!
Z tego wynika, że już co najmniej 6 lat jestem w branży bo pamiętam, jak łowiłem złote numery z 535 jakby to było wczoraj. Jak ten czas szybko leci....
 #862371  autor: Przemix
 19 kwie 2016, 00:03
Numery 7xxx to najmniejszy problem, kiedyś w orange zadzwonilem wymieniajac 20 numerow i od tego czasu spokoj, teraz mozna to zrobic mailowo - szukasz numeru, odczytujesz operatora i ślesz formułkę z rozkazem usunięcia. Operatorow nie ma wielu wiec mozna zaspamowac wszystkich
https://www.play.pl/resources/pdf/Numery_Specjalne.pdf