DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.

 #3705  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 19:41
Polkomtel ma także ogólnokrajową licencję na 1800.
A co do sieci GSM - one też muszą być ciągle rozbudowywane aby sprostwać większej liczbie klientó, unowocześniane (EDGE, kolejne usługi), itp. Przykład - w ciągu 2 najbliższych lat T-Mobile DE wymieni praktycznie wszystkie swoje BTSy na nowe.

 #3710  autor: xlord
 17 kwie 2005, 20:36
O Polkomtelu nie wiedzialem.
To czy sieci beda cos wymieniac, czy nie nie jest moim problemem. Mysle z poziomu zwyklego uzytkownika GSM.
Moze masz racje, ale jesli by zalozyc dzisiejszy stan rzeczy i fakt, ze nowi uzytkownicy spowoduja wzrost obciazenia sieci nawet o 20% to nie czyni powodu do przebudowy sieci. Faktem jest (gdzies to czytalem), ze polskie sieci sa zbudowane na wyrost i wyprzedzaja zapotrzebowanie na uslugi o dobre 2 lata (przy bardzo optymistycznym rozwoju rynku) w porownaniu do obecnego wykorzystania. Ale jesli masz jakies inne informacje to chetnie o nich poczytam, bo w koncu to Ty jestes specem w tych tematach. :-)

Pozdrawiam

 #3712  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 20:50
xlord pisze:O Polkomtelu nie wiedzialem.
Bo pierwotnie kupił licencję tylko na wybrane rejony kraju w tym samym okresie, co Era na cały. Później dokupił.
xlord pisze:To czy sieci beda cos wymieniac, czy nie nie jest moim problemem. Mysle z poziomu zwyklego uzytkownika GSM.
Nie ma czegoś takiego jak poziom zwykłego użytkownika sieci - nie na tym poziomie naszej rozmowy. :)
xlord pisze: Moze masz racje, ale jesli by zalozyc dzisiejszy stan rzeczy i fakt, ze nowi uzytkownicy spowoduja wzrost obciazenia sieci nawet o 20% to nie czyni powodu do przebudowy sieci.
Ano właśnie czyni... :)
xlord pisze: Faktem jest (gdzies to czytalem), ze polskie sieci sa zbudowane na wyrost i wyprzedzaja zapotrzebowanie na uslugi o dobre 2 lata (przy bardzo optymistycznym rozwoju rynku) w porownaniu do obecnego wykorzystania.
Niestety, z tym zgodzić się nie mogę. Nikt nie buduje aż na taki wyrost. Zwykły przykład - teraz Era ma około 9 mln abonentów. Za 2 lata, przy optymistycznym rozwoju, będzie ich miała może nawet i 13 mln. Uważasz, że sieci są budowane na wyrost w 4/13 = 30% ? To powiedz mi czemu w niektórych rejonach kraju w szczycie stosowane jest kodowanie HR (HalfRate - gorsza jakośc głosu, ale wtedy więcej rozmów jest w stanie obsłużyć stacja)? Być może łącza międzycentralowe i międzymiastowe mają stosowny zapas, ale na pewno nie część radiowa...
xlord pisze: Ale jesli masz jakies inne informacje to chetnie o nich poczytam, bo w koncu to Ty jestes specem w tych tematach. :-)
E tam, co tam ze mnie za spec. ;)

 #3716  autor: xlord
 17 kwie 2005, 21:00
Ja tylko powoluje sie na to co czytam i nie biore tego w 100% za pewnik, wiec dlatego prosze o weryfikacje Ciebie Witku (czyt. Guru ds. GSM, DCS, UMTS oraz krewnych i znajomych Krolika ;-) ).
Jednakze sadze, ze przy wszechznanych tenedencjach pozytywistycznych rozwoju sieci naszych opow i biorac pod uwage daznasc firm do uciekania z zyskami w koszty, jakis, dosc znaczny, zapas istnieje.

Pozdrawiam

 #3717  autor: WitekT
 17 kwie 2005, 21:05
Jak napisałem - na pewno w jakiś częściach sieci istnieją stosowne zapasy, ale na pewno nie w całej. A jak wiadomo - każda rurka ma taką przepustowość, jak jej najwęższe gardło. ;)