DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.

Abonament czy karta ?

Karta tradycyjna
8
53%
Karta subskrypcja
4
27%
Abonament
3
20%
 #1142206  autor: Mitarr
 22 sty 2023, 22:17
Temat powtarzany co kilka lat ale nadal dosyć istotny, szczególnie w świetle ostatnich zmian w umowach z operatorami o których nie wszyscy wiedzą.

Abonament czy karta ?

Wiadomo, że karta to wolność - brak zobowiązania i możliwość skakania między ofertami operatorów w poszukiwaniu tańszych / lepszych ofert, chociaż jak patrzę na oferty głównych operatorów oraz MVNO to powoli zaciera się różnica pomiędzy ofertami bo zazwyczaj jedyna różnica to różnica w cenie o kilka-kilkanaście zł. Mniejsze MVNO często nie mają VoLTE/VoWiFi oraz 5G.
Wychodzi również na to, że operatorzy powoli zaczynają odchodzić od tradycyjnych ofert na kartę ( nie subskrypcyjnych ) ?
Na początek Orange który wraz z końcem stycznia 2023 zaprzestaje przenoszenia numerów do oferty na kartę w salonach, w grudniu próbowałem dokonać przeniesienia numeru do oferty Orange na kartę w salonie i mi odmówiono kierując na stronę Orange, ostatnio próbowałem tego samego w innym miejscu to powiedziano mi, że "nie przenoszą już w salonach partnerskich a w starym systemie do którego mają dostęp tylko w firmowych salonach tylko do końca stycznia można przenosić a potem tylko przez stronę Orange".

Z kolei abonament - niegdyś "ikona solidności" i zobowiązania zarówno dla abonenta jak i sieci komórkowej, gwarancja niezmienności warunków, dziś operatorzy zaczynają również na tym polu kombinować dodając do umów klauzule inflacyjne które dają im możliwość podniesienia ceny abonamentu w trakcie umowy z powodu inflacji i innych powodów np. gdy "wystąpi zdarzenie o charakterze siły wyższej, oddziałującej na sytuację finansową operatora", jest tego znacznie więcej, w przypadku umowy T-Mobile punkt o jednostronnej zmianie umowy posiada aż 14 podpunktów ...
Jedynym plusem abonamentu jest, to że dostaje się fakturę co miesiąc i jeśli opłaci się ją w terminie to jest zachowana ciągłość usług.

Roaming dziś w ofertach prepaid oraz abonamentowych zazwyczaj pokrywa się i posiadając oferty na kartę u głównych operatorów mamy no limit na rozmowy, sms/mms na terenie EU.

Posiadając abonament "musimy" mieć aktywne zgody marketingowe uprawniające operatora do całkowitej inwigilacji abonenta, w przeciwnym razie trzeba płacić dodatkowe 5 zł miesięcznie do faktury, w ofertach na kartę można nie wyrażać zgód marketingowych i nie ponosi się dodatkowych kosztów.

Często w abonamentach płatne są usługi dodatkowe takie jak wymiana karty sim podczas gdy w usługach na kartę wymiana karty jest darmowa.

Kwestią osobną pozostają "priorytety" w sieciach, czyli teoretycznie klient abonamentowy posiada większy "priorytet" w sieci od klienta prepaid, chociaż moim zdaniem operatorzy powinni bardziej starać się zachować klienta na kartę gdyż to on może odejść w każdej chwili a klient abonamentowy musi być u operatora na czas trwania umowy.

A jakie jest Wasze zdanie ?
Abonament czy karta ?
 #1142219  autor: Remington
 23 sty 2023, 00:10
Świetny pomysł na wątek i ankietę!
Mitarr pisze:
22 sty 2023, 22:17
Roaming dziś w ofertach prepaid oraz abonamentowych zazwyczaj pokrywa się i posiadając oferty na kartę u głównych operatorów mamy no limit na rozmowy, sms/mms na terenie EU.

Roaming to nie tylko UE i na tym polega z nim problem. Wyjazd do UK, Turcji, Egiptu, Tunezji, nie wspominając o bardziej egzotycznych - potrafi być kosztowny. I tu z pomocą przychodzi prepaid jako nr dodatkowy wzięty na potrzeby jednego wyjazdu.
 #1142225  autor: Mitarr
 23 sty 2023, 08:04
Żałuję, że dziś operatorzy już tak nie walczą o klienta jak w okolicach roku 2014

https://abonamenty.pl/play-abonament-be ... etem-2-gb/

Mój pierwszy abonament na który się zdecydowałem był właśnie w Playu :
W abonamencie Formuła Unlimited 9,99 zł klienci otrzymują rozmowy ze wszystkimi w Play bez limitu, darmowy pakiet internetowy 2 GB (do 6 miesięcy) oraz nielimitowany internet LTE do końca 2014 r.
https://web.archive.org/web/20140502152 ... basia.html - link do strony play z 2014

Abonament za 9,99 zł, nolimit internetu LTE i umowa na 6 mies. , to były piękne czasy ...
 #1142227  autor: iphoneski
 23 sty 2023, 09:05
Moim zdaniem, dziś jedyny indywidualny abonament warty uwagi, to bez limitu T-Mobile za 85 zł. Oczywiście warto go kupić tylko wówczas, gdy faktycznie potrzebujemy w telefonie No limitu na internet. Bo jeśli komuś starczy np 100GB, co jest w smartfonie ilością oszałamiającą, to cenę można zbić do 30 zł kupując kartę i nie mamy zobowiązania terminowego. Osobiście mój ostatni abo był w Play, bo w jego cenie miałem darmowy Tidal na całą umowę, tv Play Now która nie zużywała pakietu, wliczony pakiet na roaming (wtedy jeszcze nie było darmowego), Showmax na rok i lejek 1 mega po przekroczeniu pakietu z abonamentu. Czegoś takiego żadna karta mi nie dawała, więc byłem wówczas zwolennikiem abonamentu. No ale potem niemal wszystkie te benefity mi odebrano i został tylko rachunek, więc przeszedłem sobie do Flexa, mam lepsze warunki i mogę odejść w każdej chwili. Dziś nawet o doładowaniach nie trzeba pamiętać jak kiedyś - wystarczy podpiąć kartę do konta i możemy zapomnieć, że w ogóle płacimy za jakiś telefon.
 #1142231  autor: Mitarr
 23 sty 2023, 09:58
Dodam do dyskusji taką ciekawostkę.
31 grudnia 2022 wieczorem zrobiłem test prędkości, porównanie pomiędzy abonamentem a kartą w T-Mobile :

Abonament za 24.99 zł mies. :
Obrazek

Karta za 39 zł mies. :
Obrazek

Test prędkości robiłem w takich samych warunkach na tym samym urządzeniu, niemal w tym samym czasie.

Na abonamencie większa prędkość pobierania jak i mniejsze skoki w pingu - "Jitter"
 #1142235  autor: babciagienia1p
 23 sty 2023, 10:04
@Mitarr
O tej porze dnia różnica do pominięcia. Nie ma czegoś takiego jak identyczna transmisja w każdej sekundzie.Wartości wahają się w sposób naturalny. Zwróć uwagę, że masz lepszy UL w ofercie na kartę...
 #1142236  autor: Karlos20
 23 sty 2023, 10:06
Mitarr: pamiętaj, że karta w opcjach za 35/39 zł ma ogranicznik prędkości na wybrane serwisy video bez limitu GB, a w taryfach nielimitowanych w abo T limitów GB nie ma na cały net (Nielimitowana M ma lejek do 30 mega, a Nielimitowana L limitu prędkości nie ma). Dodatkowo w Cenniku Taryfy T (3) dla abonamentu są opcje dodatkowe, które pozwalają samemu złożyć ofertę, z różnym działaniem pakietu netowego (lejek od 128 kbps do 1 mbps - albo bez limitu prędkości).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1142260  autor: koszalineo941268
 23 sty 2023, 12:18
Poniżej porównanie sprzed chwili oferty Orange na kartę z ofertą Orange na kartę. Badanie zostało przeprowadzone poprzez dwukrotne puszczenie speedtesta jednego po drugim, w tym samym miejscu, na tym samym urządzeniu.
Obrazek

Orange schredingera - jednocześnie jest lepsze i gorsze od samego siebie.
xD

Transfer jest zjawiskiem dynamicznym i nie da się porównać dwóch wyników 1:1.
 #1142265  autor: Remington
 23 sty 2023, 12:37
Aby test był wiarygodny, musiałbyś mieć pewność, że oba testy były przeprowadzone na tym samym BTS i tym samym poziomie sygnału.
 #1142267  autor: babciagienia1p
 23 sty 2023, 12:45
Remington pisze:
23 sty 2023, 12:37
Aby test był wiarygodny, musiałbyć mieć pewność, że oba testy były przeprowadzone na tym samym BTS i tym samym poziomie sygnału.

I przy tym samym obciążeniu BTS-a. W praktyce, nie da się mieć powtarzalnych warunków. Pozostaje kilkadziesiąt testów po sobie i wtedy można wyciągać wnioski.
 #1142275  autor: iphoneski
 23 sty 2023, 13:45
Takie testy nic nie dają - tylko net zmarnowaliście. Nikt nie priorytetyzuje klientów, gdy można normalnie korzystać z sieci. To się dzieje choćby podczas imprez masowych gdy niby cała sieć nie działa, a organizatorzy jakoś mogą transmitować wydarzenie w 1080P na YouTube. Gdy jeszcze Play zasięgu nie miał, bardzo łatwo można było oberwać niskim priorytetem od partnerów. Na przykład w górach zasięg niby się miało, a zadzwonić z fioletowej karty nie można było. Wystarczyło jednak użyć własnej karty operatora RK i usługi działały normalnie, łącznie z netem.
 #1142338  autor: waflewryju
 24 sty 2023, 16:50
Tylko karta tradycyjna.
1. jedyna opcja, ktora umozliwia anonimowosc, co przy obecnych i dalej forsowanych przepisach jest bardzo istotne
2. NIGDY ani ja, ani czlonkowie rodziny czy znajomi nie otrzymali oferty abonamentu atrakcyjniejszej niz na karte (co jest paranoja - pomimo lojalnosci wzgledem sieci np. 10 lat proponuja cyrograf i GORSZE warunki niz w ofercie na karte, heh)
 #1142344  autor: Mitarr
 24 sty 2023, 17:41
waflewryju pisze:
24 sty 2023, 16:50
Tylko karta tradycyjna.
1. jedyna opcja, ktora umozliwia anonimowosc, co przy obecnych i dalej forsowanych przepisach jest bardzo istotne
2. NIGDY ani ja, ani czlonkowie rodziny czy znajomi nie otrzymali oferty abonamentu atrakcyjniejszej niz na karte (co jest paranoja - pomimo lojalnosci wzgledem sieci np. 10 lat proponuja cyrograf i GORSZE warunki niz w ofercie na karte, heh)
1 ) Z tą anonimowością i kartami prepaid można się sprzeczać ...
2) Cóż, są dobre rodzinne oferty abonamentu np. nju gdzie za 2 numery płaci się 38 zł mies. a za 3 numery 57 zł mies.
Jedyna rzecz która mnie odstrasza od tych ofert nju to słaba obsługa klienta gdzie w salonie Orange nie załatwi się nic w sprawie nju i gdyby coś stało się np. z kartą sim to trzeba czekać kilka dni na nową, nie da się iść do salonu Orange po nową.
Do tego dochodzi problematyczna obsługa VoLTE i VoWiFi na oficjalnie niewspieranych przez Orange urządzeniach.

Z tego co czytałem np. w T-Mobile można było mieć abonament pełny nolimit łącznie z internetem no limit w pełnej szybkości za 45 zł mies. przy przedłużaniu, która oferta prepaid daje tyle ?
 #1142346  autor: Remington
 24 sty 2023, 17:48
waflewryju pisze:
24 sty 2023, 16:50
Tylko karta tradycyjna.
1. jedyna opcja, ktora umozliwia anonimowosc, co przy obecnych i dalej forsowanych przepisach jest bardzo istotne

Mówisz o przepisach, a one są dla służb. Dla służb nawet czeski niezarejestrowany prepaid nie jest anonimowy, albo nawet jeśli polski jest zarejestrowany na słupa i używany w urządzeniu pozbawionym internetu, w którym nie było żadnej innej karty SIM.
 #1142743  autor: Mitarr
 29 sty 2023, 19:20
Zastanawiałem się ostatnio nad wzięciem umowy w T-Mobile bo mają teraz promocję na 6 mies. abonamentu za darmo w pełnym no limicie ale jak przeczytałem zapis w umowie, że biorę na siebie odpowiedzialność na kwotę ponad 7 TYSIĘCY ZŁ to mój zapał się ostudził skutecznie i jednak wolę kartę, bo to tylko usługi telekomunikacyjne a nie wynajem domu czy samochodu ...

Wycinek umowy :
Obrazek


Ponadto operator ma możliwość zmiany jednostronnie kwoty umowy w trakcie jej trwania, więc interesy operatora są zabezpieczone a klient ma tylko płacić więcej i jest to legalne :
Obrazek

Wracając do tematu zrobiłem dziś sobie po 5 speed testów z taniego abonamentu i po 5 speed testów z karty oraz po 5 testów z aplikacji nperf która ocenia nie tylko szybkość do serwera testu ale również szybkość ładowania się stron internetowych w Polsce i szybkość ładowania streamingu.

Wyniki uśredniłem i wyszło mi tak :
Abonament - 72,26 Mbps DOWN 12,45 Mbps UP, Ping 41 ms, nperf 95324 pkt
Karta - 73,56 Mbps DOWN 14,96 Mbps UP, Ping 27 ms, nperf 97795 pkt

Więc dziś karta miała przewagę.
W każdym razie wyniki są do siebie tak bardzo zbliżone, że nie warto brać na siebie odpowiedzialności na kwotę ponad 7 tysięcy zł, takie jest moje zdanie, Wasze może być oczywiście inne i to szanuję.
Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 19:55 przez Mitarr, łącznie zmieniany 2 razy.
 #1142744  autor: f0ku5
 29 sty 2023, 19:26
Kara wymagana do zapłaty za wcześniejsze zerwanie umowy nie może być wyższa niż kwota abonamentu pozostała do spłaty do końca umowy.
 #1142745  autor: Mitarr
 29 sty 2023, 19:33
f0ku5 pisze:
29 sty 2023, 19:26
Kara wymagana do zapłaty za wcześniejsze zerwanie umowy nie może być wyższa niż kwota abonamentu pozostała do spłaty do końca umowy.

Być może jeśli będziemy to liczyć "metodą operatora" czyli beż żadnych zniżek to uzyskamy te 7 tys. zł, oczywiście są to kwoty zmyślone, stworzone jedynie po to, żeby podbić karę umowną.
 #1142749  autor: iphoneski
 29 sty 2023, 20:30
Czyli T-M dalej praktykuje te kary umowne wzięte z księżyca? Faktycznie gdy dawno dawno temu brałem u nich kontrakt, też miałem jakąś totalnie oderwaną kwotę. Natomiast umowy z Plusem i Playem były już normalne i kara równała się pozostałym do zapłacenia abonamentom.
 #1142750  autor: Karlos20
 29 sty 2023, 20:34
Potwierdzam, przy umowie na abo 6m Nielimitowana M - maksymalny kwota kary umownej to 990 zł, podczas gdy za pełne 6 okresów rozliczeniowych koszt wynosi 390 zł (6x po 65). Ktoś z tymi stawkami mocno pojechał.

I w taki sposób agresywnie przejmują klientów z innych sieci w procesie MNP? Przecież to nienormalne...

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1142751  autor: Mitarr
 29 sty 2023, 20:58
Karlos20 pisze:
29 sty 2023, 20:34
Potwierdzam, przy umowie na abo 6m Nielimitowana M - maksymalny kwota kary umownej to 990 zł, podczas gdy za pełne 6 okresów rozliczeniowych koszt wynosi 390 zł (6x po 65). Ktoś z tymi stawkami mocno pojechał.

Ja wybrałem opcję 24 mies. po 85 zł + 6 mies. za 0 zł czyli łącznie do zapłaty 1530 zł a kara na umowie ponad 7 tys. zł