DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1138858  autor: rudymax
 23 lis 2022, 11:32
Wczoraj przestało działać WiFi calling w Wielkiej Brytanii. Gdzieś w połowie roku był problem z smsami, jaki opisał Remington, to znaczy nie szły z pakietu, tylko jako roamingowe płatne, ale ustąpił samoistnie po wizycie w Polsce. Do wczoraj było OK, a teraz nie działa, sprawdzone w kilku różnych sieciach wi-fi. Zastanawiam się, czy to jednostkowy przypadek.
 #1144461  autor: Remington
 28 lut 2023, 13:20
Update jest takie:
- minęło ponad pół roku odkąd Play potwierdził, że mają błąd
- błąd jest nadal, sprawdziłem to na numerze Virgin w minionym tygodniu
- kolega zrobił dodatkowy test - był w Polsce i przed wyjazdem przełączył telefon na tryb samolotowy z włączonym WiFi, wysłał z Niemiec SMS i był widoczny jako krajowy; następnie wyłączył samolot, a kilka godzin później włączył znów i wysłał SMS - był już widoczny jako zagraniczny. Czyli bruździ fakt bycia zalogowanym ostatnio do zagranicznej sieci.
 #1148216  autor: zwariowany.kurczak
 20 kwie 2023, 22:46
Remington pisze:
08 lis 2022, 19:00
Tego mu nie radziłem. Ja kiedyś próbowałem z VPN obejść blokadę Orange, to WiFi Calling omijał VPN na iPhone.
Telefon nie "leci" na APN Internet z VoWiFi i dlatego...
Czasy TpLink na Open WRT, czy Tenda z odbieraniem hotelowego WiFi, i dalej VPN z nadawaniem swojego WiFi dla telefonu aktualne :smt006
Są sieci gdzie masz wycięte porty, ale 80 czy 443 dla VPN nie blokują bo by zablokowali wszystko :D
:mrgreen: Wtedy nawet Nju na kartę zadziała :D
===
Co do Play, cały "myk" WiFi Calling polega na "nie byciu poza PL" - to bubel Play. Telefon w samolot w POLSCE, a poza tylko WiFi... wtedy masz BEZ FUP i z pakietów.
To ich błąd, ograną, reklamacje muszą uznać.

A znajomy niech zainwestuje, w jakiś taniutki abonament z VoWiFi np. Vectra, Otvarta byle miał bezlimitu sms... Wtedy nawet reklamacje łatwiej ogarnąć, a usługa nie będzie się blokować z powodu braku kasy na koncie.
Co do banku, zadzwoń i powiedz, jestem w kraju X nie blokujcie mi dostępu i/czy włącz mobilną autoryzacje. Z kartami umieją "zaznaczyć" w systemie, aby nie blokował jej tymczasowo. A logowanie z kraju UE tym bardziej...
 #1148219  autor: Remington
 20 kwie 2023, 23:21
zwariowany.kurczak pisze:
20 kwie 2023, 22:46
Co do Play, cały "myk" WiFi Calling polega na "nie byciu poza PL" - to bubel Play. Telefon w samolot w POLSCE, a poza tylko WiFi... wtedy masz BEZ FUP i z pakietów.

Tak, ta metoda działa - sprawdzone, ale czyni telefon mobilny stacjonarnym i ułomnym. Rozwiązanie jakie mu poleciłem to… wysyłanie SMS-ów w opór gdy jest w Polsce by przeważyły te wysyłane z zagranicy i tym samym blokowały włączenie FUP. Błąd jest, ale z naprawą się nie śpieszą.

zwariowany.kurczak pisze:
20 kwie 2023, 22:46
A znajomy niech zainwestuje, w jakiś taniutki abonament z VoWiFi np. Vectra, Otvarta byle miał bezlimitu sms... Wtedy nawet reklamacje łatwiej ogarnąć, a usługa nie będzie się blokować z powodu braku kasy na koncie.

Chciałem to zaproponować, ale obawiam się, że może być jeszcze gorzej - z moich doświadczeń z MVNO wynika, że ich konsultanci wiedzą jeszcze mniej niż ci z MNO. Czyli reklamowanie czegoś z czym i tak problemy robili w Play, u wirtualnych może być drogą przez mękę.
 #1148266  autor: local
 21 kwie 2023, 11:12
zwariowany.kurczak pisze:
20 kwie 2023, 22:46
Co do Play, cały "myk" WiFi Calling polega na "nie byciu poza PL" - to bubel Play. Telefon w samolot w POLSCE, a poza tylko WiFi... wtedy masz BEZ FUP i z pakietów.
Wystarczy na karcie wyłączyć roaming zagraniczny i nie trzeba trybu samolotowego.
Jak ktoś ma Samsunga/iPhona z dualSIM to kupuje lokalną kartę i Play łączy się za pomocą lokalnej karty z VoWiFi jak to ktoś opisał w innym wątku.
 #1155219  autor: kszaq
 02 sie 2023, 15:54
@Remington Jesteś w stanie powiedzieć, czy w Play po "załączeniu" FUP połączenia realizowane przez WiFi są nadal realizowane jako krajowe, z wykorzystaniem krajowych pakietów?

Chcę wyposażyć osobę mieszkającą za granicą w kartę Fakt, wszystkie rozmowy będą realizowane w WiFi Calling, ale nie chcę wyłączać roamingu na karcie, by móc w każdym momencie odebrać SMS czy awaryjnie odebrać połączenie poza WiFi.
 #1155225  autor: bogna22
 02 sie 2023, 18:46
Czyli coś w stylu są w PL osoby np. rodzice, nie obeznane z technologią, mogą nie chcieć... a musimy mieć kontakt telefoniczny i kontrolować rachunki itd.

Rozwiązania:
1 - bank z autoryzacja mobilną aplikacji, przelewy zaufane które idą bez ponownej autoryzacji, gazownia czy spółdzielnia jak dostanie przelew na 5 mln to zaliczy na przyszłość albo wróci na wniosek :mrgreen:
2 - osoby numer sieci play w tryb samolotowy w PL, a w DE tylko podłączany do WiFi z okazji odebrania/wykonania rozmowa/sms
3 - komunikator, FB chyba najprościej... rozmowy czy whatsapp...
4 - halonet.pl można wykupić numer telefonu za 1,23 zł / mc, rozmowy tanie do PL numerów pakiety 500 min za 29zł czy od 7gr min., ba opłacając mc numer telefoniczny, osoba z PL może oddzwonić w ramach swojego pakietu bez limitu...

A te kilka € wydane na FUP/halonet, chyba nikogo nie zrujnują? A często FB w telefonie mają i korzystają, ale kliknąć "słuchawkę" w messenger to magia... Zakładamy iż lokalny @ wytrzymuje VoWiFi to tym bardziej obsłuży komunikator...
Wystarczy 10 min z taką osobą posiedzieć, nauczyć, temat bardzo łatwy do ogarnięcia.
Jeśli jest komunikacja do osób starszych w PL, które "tylko dzwonią", można dla nich założyć sobie halonet, resztę komunikacji z osobami obeznanymi dać w komunikator np. FB.
Numeru komórkowego używać w ostateczności, dzwonić przez halonet do osób nie korzystających z komunikatorów, a reszta z ich wykorzystaniem.
 #1155234  autor: kszaq
 02 sie 2023, 21:30
Ja rozwiązanie już mam: telefon z kartą Fakt i WiFi Calling w trybie samolotowym, za 15 zł miesięcznie można dzwonić bez ograniczeń na komórki i stacjonarne do wszystkich, którym z wielu względów (jak choćby kłopoty z pamięcią) nie da się zmienić starej, sprawdzonej komórki na nic innego.

Zastanawiam się tylko, czy bezpiecznie będzie wyłączyć tryb samolotowy, by od czasu do czasu odebrać połączenie w roamingu; czy w tej sytuacji systemy Playa nie zwariują i nie zaczną naliczać połączeń via WiFi jako zagraniczne, jak to było opisane z SMSami w tym wątku. Stąd moje pytanie do @Remington. Mógłbym sprawdzić to sam, ale w przypadku "spalenia" karty wymiana będzie problematyczna.
 #1155236  autor: Remington
 02 sie 2023, 21:42
kszaq pisze:
02 sie 2023, 15:54
@Remington Jesteś w stanie powiedzieć, czy w Play po "załączeniu" FUP połączenia realizowane przez WiFi są nadal realizowane jako krajowe, z wykorzystaniem krajowych pakietów?

Niestety nie mogę nic stwierdzić. Tak jak opisałem, mój znajomy po włączeniu dopłat FUP miał liczone z konta głównego wg cennika, a nie z pakietów. Czyli bardzo drogo. To było w Odnowie. Nie chciało się mu kopać z koniem i po prostu będąc w kraju nabija puste minuty by nie kwalifikować się na FUP.

Zdecydowanie warto polecić Fakt, ale niekoniecznie z włączonym trybem samolotowym, bo WiFi Calling od Play potrafi się rozłączyć. Tryb samolotowy warto włączać chcąc gdzieś zadzwonić by mieć pewność, ale w trybie „czuwania” lepiej być połączonym z siecią roamingową na wszelki wypadek.

Dzwoniąc dużo przez WiFi, Twój znajomy raczej nie natknie się na FUP, w najgorszym razie na mikroskopijny za poł. przychodzące.