DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1094620  autor: norago
 06 maja 2020, 19:57
Czołem! Chciałbym się zapytać co jest powodem tego, że abonamenty usług telekom poszły w górę? Np w tej chwili mam ofertę abo w T-Mobile 40pln no limit wszędzie i 20 GB - umowa przedłużana 2 lata temu. Obecnie SUK z T-Mobile max co może zaproponować to 25 pln No limit i 10 GB a kolejny abo to 49 pln i 15 GB :) Mówimy o ofertach bez telefonu i wszystko na 2 lata. NONSENS ;) ogólnie wszedłem na stronki operatorów... rzeczywiście kichą wieje w abonamentach. Najniższe abo po 40 zł a tam 5-7 GB i do tego opłaty aktywacyjne po np 49 pln. Skąd taki zwrot akcji w abonamentach? Zbierają na 5G? :)
I teraz pytanie. Jaki racjonalny sens podpisywać umowę abonamentowa jeśli można mieć np takiego flexa w Orange 30 zł 30 GB i no limit? Czy jest coś co jeszcze w obecnych czasach przemawia za abonamentem? Jakieś wyższe priorytety na nadajnikach w abo? Jakieś lepsze jakości połączeń? Szybsze internety? etc?
Z góry dzięki za odpowiedzi
 #1094622  autor: piotrzet
 06 maja 2020, 20:00
Oczywiście, że 5G to jedna z przyczyn podniesienia abonamentów. Ale też 500+ itd czynników jest kilka nie jeden.
Umowę na abonament opłaca się podpisać tylko z telefonem przy zniżkach które mają wychodzi taniej niż w ofercie na kartę i telefonie na raty, Po za tym nie każdy może kupić sprzęt na raty, łatwiej jest dostać w abonamencie. Po za tym wygoda nie trzeba pamietać o doładowaniach, są też usługi które są tylko w abonamencie itd itd i tak można wymieniać. Wszytsko zalezy od indywidualnych potrzeb co komu jest potrzebne itd.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1094623  autor: norago
 06 maja 2020, 20:07
W prepaidach tez już nie trzeba pamiętać o doładowaniach. Zlecisz z konta doładowanie cykliczne i już, w flex podpinasz karte lub blik. Abo tez trzeba isc zapłacić albo robić przelew. Na jedno wychodzi robota z opłacaniem. Znów kupić tel u operatora z brandem jeśli to android tez lipa. A jeśli chodzi o jakość połączeń, szybkość neta i priorytety na nadajnikach myślicie, ze abo to to samo co prepaid?
 #1094624  autor: TomLee
 06 maja 2020, 20:17
Na abonamentach opy chcą trochę zarobić, to normalne. Na szczęście można przenieść numer albo przejść na kartę i w zależności od potrzeb płacić od 20 do 30 zł na miesiąc, choćby we flexie.
 #1094626  autor: Remington
 06 maja 2020, 20:57
norago pisze:
06 maja 2020, 20:07
W prepaidach tez już nie trzeba pamiętać o doładowaniach. Zlecisz z konta doładowanie cykliczne i już, w flex podpinasz karte lub blik.

Z tym cyklicznym ładowaniem to gruba przesada. Banki oferujące coś takiego można policzyć na palcach jednej ręki.

Co do rozliczania prepaida w ciężar karty to jest to fajny kierunek, choć nie jest pozbawiony wad (trzeba pilnować salda na ewentualne usługi dodatkowe). Kolejność wprowadzania była następująca: Virgin, Next, Flex, Mobile Vikings. Mam nadzieję, że ta lista będzie się rozszerzać.

Nadal wiele osób wybiera abonament, bo np. (poniżej opinie zasłyszane od moich znajomych):
- mogą kupić z nim "tanio" telefon
- mają pewność, że numer będzie cały czas aktywny i nie przegapią terminu doładowania
- jest wygodniej i bezobsługowo (to prawda tylko gdy ktoś korzysta z polecenia zapłaty)
- czują się pewniej, szczególnie za granicą (lekceważąc ryzyko nabicia sobie tam rachunku)
- jw. uważając, że prepaid ogólnie działa gorzej i awaryjnie (często sądzą tak osoby, które nigdy nie miały do czynienia z prepaidem lub miały raz i się sparzyły)
- mają oferty łączone w Orange lub Plusie (często słyszę zdanie "nie opłaca mi się zmieniać")

P.S. Byłbym zapomniał, mieliśmy całkiem niedawno taką dyskusję, warto poczytać:
viewtopic.php?f=3&t=129940
 #1094628  autor: iphoneski
 06 maja 2020, 20:58
Ja byłem zwolennikiem abonamentu, ale gdy na przedłużenie umowy dostałem gorsze warunki niż miałem wcześniej podziękowałem za współpracę.
Powodów droższych ofert masz kilka - podwyżki płac, podwyżki cen prądu, społeczeństwo ma więcej kasy więc można więcej wyciągnąć...
No i ceny rosną w każdej dziedzinie gospodarki, więc niby dlaczego u komórkowych mają cały czas spadać. Z ofertami na kartę też się pogorszyło. Nie ma kumulacji gigabajtów w Orange czy Play, przedłużanie ważności danych w Orange podrożało tak, że nie opłaca się tego robić, legendarny Darmowy internet LTE w Play ubity po chyba pięciu latach obecności, w Plusie promocji 50 czy 100% gratis do doładowania nie było już bardzo długo a kiedyś co kilka miesięcy.
Co do pytania abonament obecnie nie daje nic więcej niż taki Flex czy NJU a po pierwsze jest taniej a po drugie więcej danych. Jedynie karta t-mobile jest mocno ograniczona względem ich abonamentu, ale tu wystarczy zmienić sieć. Poza tym w karcie Orange czy Plusa nie ma np połączeń oczekujących i konferencyjnych.