DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1086418  autor: lee
 27 gru 2019, 13:26
Moje dwa antyczne numery niestety też dotknięte wyciekiem. No cóż za bardzo nie da się nic zrobić numeru PESEL nie da się zmienić. W tym wycieku z pos wyciekł ponoć tylko i aż PESEL plus imię (imiona) i nazwisko. Bieda z nędza. Wcześniej morele jeszcze wcześniej wyciek pełnych starych danych włącznie ze starym numerem dowodu z firmy sprzedającej dostęp do netu. W kółko to samo. To samo w kółko!
 #1086421  autor: DanielR
 27 gru 2019, 13:45
Zaczęli wysłać SMS-y także i tym, którzy mieli u nich numery wcześniej, a teraz są w innej sieci. Właśnie takiego dostałem.

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)
 #1086426  autor: Maniek99
 27 gru 2019, 14:54
@molibden
Do przeniesienia numeru nie jest potrzebny nr. DO.
A operator i tak na pewno niema dostępu do bazy pesel, więc pewnie że przeniesienie się uda. Co najwyżej przy cyrografie/ratach sprawdzą, czy nr. dowodu nie jest zastrzeżony.

Udało się wam dowiedzieć na infolinii czy nie wyciekł nr. dowodu?
Mi na maila odpisali, że poszło tylko to co widoczne na koncie abonenckim, ale tam niema pola DO.
 #1086429  autor: Remington
 27 gru 2019, 14:59
@molibden
ci "normalni" ludzie nie wiedzą, że żyją w iluzji. Że prawo jest jakie jest, sądy są jakie są i rzeczywistość jest jaka jest. Żeby to widzieć nie trzeba czyhać na kogoś tylko po prostu być zorientowanym, albo choćby czytać Niebezpiecznika.

Jeśli zastrzeżesz dowód to nie użyjesz go tylko w urzędach i niektórych instytucjach finansowych. W pozostałych (szczególnie parabankach, firmach telekomunikacyjnych czy wszelkiej maści wypożyczalniach oraz też i u notariusza) użyjesz bez problemu i nikt z nich nie zorientuje się nawet post factum. Zastrzeżenie w tym przypadku może służyć tylko jako podkładka, że ktoś użył dowodu, który przecież wcześniej utraciłeś.
 #1086433  autor: molibden
 27 gru 2019, 15:45
No i choćby dlatego warto jednak dowód zastrzegać. Mnie przerażała wizja podpisania przez kogoś umowy u kuriera spreparowanym dowodem. Przeciez kurier ma zerowe pojęcie o sprawdzaniu oryginalności dowodu i nie ma zresztą takiego obowiązku bo on ma potwierdzić dane a nie obowiązek potwierdzenia autentyczności dokumentu. Nikt z was nie podpisywał umowy z telekomem dowodem własnego ojca czy nawet matki? Ja za ojca podpisywałem się wielokrotnie przedstawiając jego dowód. Mając skan aktualnego dowodu składam wniosek, zamawiam kuriera i mówię że tata poszedł na ryby ale zostawił dowód i w więszosci przypadków umowa podpisana - u mnie w 100% przypadków. Co za problem zrobić taki dowód na Ukrainie czy innej Białorusi skoro w PL już przestano takie kwiatki legalnie oferować?
Przy składaniu wniosków jakoś te dane podejrzewam jednak sprawdzają i zastrzeżony dowód taką procedurę kończy choć kiedyś pamiętam miałem jakąś przygodę z bankiem gdzie wyszło na to że banki też potrafią robić głupoty w zakresie sprawdzania danych we wniosku. Nie pamiętam już niestety o co chodziło.
Ilu kurierów ma nasze numery PESEl, dowodów i co tam jeszcze. Fakt - przyjeżdżają w kopertach, ale z powrotem to już różnie bywa. Tu jednak masz świadomość że twoje dane są na 100% w ręku złodzieja
 #1086436  autor: marcz123456
 27 gru 2019, 16:14
Masakra, podobno dalej wysyłają smsy, teraz już też do tych którzy się wyprowadzili z virgin. Nie pamiętam czy im dawałem skan dowodu, ale wydaje mi się że nie oczekiwali tego gdy weszła ta ustawa antyterrorystyczna...
Wydaje mi się że chcieli pesel. Ale wpisałem chyba same zera, bo wtedy przechodziło...
 #1086437  autor: Camis
 27 gru 2019, 16:19
molibden pisze:
27 gru 2019, 15:45
Nikt z was nie podpisywał umowy z telekomem dowodem własnego ojca czy nawet matki? Ja za ojca podpisywałem się wielokrotnie przedstawiając jego dowód.
Na publicznym forum chwalić się że popełniło się kilkukrotnie przestępstwo...
 #1086443  autor: Remington
 27 gru 2019, 17:44
molibden pisze:
27 gru 2019, 15:45
No i choćby dlatego warto jednak dowód zastrzegać. Mnie przerażała wizja podpisania przez kogoś umowy u kuriera spreparowanym dowodem. Przeciez kurier ma zerowe pojęcie o sprawdzaniu oryginalności dowodu i nie ma zresztą takiego obowiązku bo on ma potwierdzić dane a nie obowiązek potwierdzenia autentyczności dokumentu.

Jest zupełnie inaczej. Tam gdzie kurier pełni rolę weryfikującego tożsamość, ma on do tego uprawnienia (w praktyce jest to świstek papieru, że przeszedł odpowiednie szkolenie) i jest to jego służbowy obowiązek, za który dostaje jakieś grosiki. Ma to duże znaczenie później dla sądu, bo usługodawca może wykazać, że tożsamość zweryfikował z należytą starannością uprawniony i przeszkolony do tego podwykonawca. Jak to wygląda w praktyce, to każdy chyba wie 😜

Zastrzeżenie dowodu oczywiście przed takim oszustwem nie uchroni, ale zawsze jest podkładka. Podobnie brak numeru dowodu, umowę i tak oszust może zawrzeć, tylko nr dokumentu będzie błędny.

molibden pisze:
27 gru 2019, 15:45
Przy składaniu wniosków jakoś te dane podejrzewam jednak sprawdzają i zastrzeżony dowód taką procedurę kończy

Zależy jakich wniosków. Z bazy MIG DZ oprócz banków korzystają różne instytucje, ale tylko jeśli się dobrowolnie podłączą.

Tu więcej szczegółów: https://dokumentyzastrzezone.pl/zastrze ... okumentow/

I cytat z informatora:

Przede wszystkim z systemu korzystają banki, firmy pożyczkowe i operatorzy telefonii
komórkowych i pocztowi. System jest dostępny także dla:
• agentów rozliczeniowych,
• hoteli oraz agencji wynajmu lokali i mieszkań
• firm leasingowych, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, pośredników
finansowych,
• kancelarii prawnych i notarialnych,
• operatorów telewizji kablowej i dostawców internetu,
• przedsiębiorców udzielających kredytów kupieckich,
• SKOK-ów,
• wypożyczalni (np. samochodów),
• dostawców mediów takich jak: gaz, prąd, woda, itp.


Tyle teorii, w praktyce operatorzy zapewne nieliczni (z ponad stu), parabanki podobnie (z kilkuset), wypożyczalnie pewnie tylko największe itd.
 #1086444  autor: Kryniczanin
 27 gru 2019, 17:50
Dwoje z moich znajomych którzy dostali sms dzisiaj przenieśli numery do innego opa jakoś w 2016 roku pod koniec roku. Dowody niestety mają dalej te same.

Teraz tak sobie myślę retencja to 12 miesięcy - idealny powód by operatora zbiorowo pozwać za przechowywanie danych niezgodnie z prawem.
 #1086447  autor: Remington
 27 gru 2019, 18:07
Virgin wystawiał faktury za startery wszystkim, którzy mieli je od nich, więc w systemie księgowym ich dane muszą być przechowywane do końca 5. roku kalendarzowego następującego po roku wystawienia ostatniej faktury.

Ale to nie do systemu księgowego się włamano i nie dane z faktur wyciekły, lecz rejestracyjne. Obawiam się jednak, że przy kreatywnym podejściu prawnika, potrafią powiązać i uzasadnić jedno drugim.
 #1086449  autor: marcz123456
 27 gru 2019, 18:31
Myślisz że w innych krajach tego nie ma? Teraz ludzie zamieszczają w necie wszystko co się da, wysyłają dowody revolutom, i masie innych pseudoaplikacji finansowych. Weryfikują się fejsbukiem na różnych szemranych portalach. Prywatność to fikcja.
 #1086451  autor: molibden
 27 gru 2019, 18:37
Na publicznym forum chwalić się że popełniło się kilkukrotnie przestępstwo...
Jakie przestępstwo? Podpisanie umowy z pełnomocnictwa nie jest zadnym przestępstwem. Kłopot to mógłby mieć kurier który o to w ogóle nie zapytał bo jak kolega wyzej napisał kurierzy biorą na siebie odpowiedzialnosć w tym zakresie.

A teraz smsy dostali moi rodzice i żeby było śmieszniej to nie mam zielonego pojęcia czyje dane wyciekły. Przed rejestracją numery były na rodziców. Przeniosłem je z abo w TM na karte w VM. Przy okazji rejestracji w 2016 przepisałem te telefony na siebie. Telefon mamy dawny wyniesiony z VM a przed chwilą przyszedł do niej sms. Już jestem kompletnie zamotany. Makabra. Na maile nie odpowiadają. Dodzwonić się nie idzie. NUmery na kartę maja krotszą karencję, ale mowa jest o minimum 12mc a nie o 12mc. Obawiam sie ze puścili dane i moje i mamy i ojca. Oby się na peselach skoczyło. Już kompletnie nie pamiętam co tam trzeba było podawać przy przenosinach?
Czy przy przenosinach z innej sieci potrzebny był numer dowodu
 #1086452  autor: babciagienia1p
 27 gru 2019, 18:51
Przy przenosinach nie jest potrzebny numer dowodu, pod warunkiem, że to prepaid. W formularzu Virgin też go, chyba, nie ma.
Niestety w niektórych salonach, np. Play, wpisują numer dowodu do wniosku. Nie wiadomo co wpisują przy rejestracji w punktach sprzedaży (stacje benzynowe, sklepy convenience itp.), bo tam na pewno nie dostaje się kopii wniosku.
 #1086453  autor: Remington
 27 gru 2019, 18:54
molibden pisze:
27 gru 2019, 18:37
Na publicznym forum chwalić się że popełniło się kilkukrotnie przestępstwo...
Jakie przestępstwo? Podpisanie umowy z pełnomocnictwa nie jest zadnym przestępstwem.
molibden pisze:Ja za ojca podpisywałem się wielokrotnie przedstawiając jego dowód.

Art. 275 kk. Nie masz prawa nigdy okazać komuś czyjegoś dowodu, nawet działając w jego imieniu. Podpisałeś się oczywiście też jako Ty, więc dziwne, że usługodawca uznał umowę bez pisemnego pełnomocnictwa.
 #1086454  autor: lordbyd
 27 gru 2019, 18:54
Ciekawe czy pozyskano dane użytkowników VM, którzy rejestrowali numery dobrowolnie czy też w celu procesu NMP przed wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej czy też również po tym terminie.

Na FB piszą też osoby, które nie otrzymały SMS a na infolinii stwierdzono, że ich dane też wyciekły.
Mam dwa numery w VM - jeden zakupiony przez stronę WWW i rejestrowany przez kuriera, drugi zakupiony w kiosku i tam zarejestrowany i (jeszcze?) nie otrzymałem SMSa. Nie jest jednak pewne czy moje dane też nie wyciekły :)

Przed wprowadzeniem ustawy antyterrorystycznej VM żądało przesłania ksera dowodu w celu rejestracji.
Również dziwi mnie dlaczego skoro do procesu NMP wymagany jest jedynie pesel to operatorzy chcą od nas numer dowodu osobistego? (np. nju) Przecież operator - dawca w przypadku numeru na kartę nie posiada naszego numeru dowodu a tylko pesel.
 #1086457  autor: molibden
 27 gru 2019, 19:20
Przy przenosinach nie jest potrzebny numer dowodu, pod warunkiem, że to prepaid. W formularzu Virgin też go, chyba, nie ma.
Nie pamiętam - Ja przenosiłem gdzieś w okolicach 2014/15 z abonamentu w Tmobile od razu na kartę. Jestem już trochę zamotany w tym wszystkim. Wiem że kiedyś potrzebowałem scany dowodów ale czy to był VM to głowy nie dam.