DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1066541  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 21:26
piotrzet pisze:
01 mar 2019, 20:54
https://www.play.pl/kampanie/5gready/
"Lista telefonów rekomendowanych i najlepiej działających w sieci 5G READY będzie dostępna na naszej stronie od 15. marca."
Play reklamuje sieć LTE Advanced jako sieć gotową na 5G czyli smartfony, które będą również reklamowane razem z 5G Ready również według Play są gotowe na sieć 5G. To wynika z przekazu jaki podaje Play. Nie wiem czego tu nie rozumiesz. Komputer z windows 8 i ikoną win 10 Ready jest również przystosowany do tego systemu, a więc telefon z ikoną lub danymi w specyfikacji oznaczonymi jako 5G Ready jest również gotowy bez niczego na sieć 5G. Prosto zwięźle i na temat. Jak nie rozumiesz tego to trudno nic nie poradzę.
Masz problem z czytaniem czy z czytaniem ze zrozumieniem? Telefony zgodne z 5G Ready a nie telefony zgodne z 5G. Czyli nigdzie nie jest napisane o zgodności z 5G. A sieć 5G Ready to nie 5G i to jest wyraźnie napisane. To po prostu nazwa stworzona żeby podkreślić wyjątkowość nowych rozwiązań w sieci LTE Play i tyle.
 #1066543  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 21:52
To wiedzą osoby, które interesują się tematem. Zwykły Kowalski zobaczy 5G Ready i będzie myślał, że urządzenie jest gotowe do wspierania sieci 5G. Niestety ale taka jest prawda.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066547  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 22:18
A to już wina ludzi, że nie wiedzą co kupują. Tak samo jak narzekanie że internet bez limitu i po 10 GB zwalnia a obok tego jest gwiazdka, wystarczy przeczytać co oznacza gwiazdka i by nie było problemów.
 #1066549  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 22:30
Po pierwsze, na szczęście to jest wyłącznie Twoja prawda. Po drugie, przeciętny Kowalski nie wie jak się bronić przed nieuczciwymi "doradcami finansowymi", na czym tysiące ludzi straciło niemałe oszczędności, bo albo są wtórnymi analfabetami albo zwyczajnie system szkolnictwa zawiódł, podczas gdy Ty chcesz <ironia mode on> bronić uciśnionego Kowalskiego przed nieuczciwym Playem <ironia mode off>, który chce zaoferować sieć 5G Ready, żeby Kowalski miał szybszy internet. Może warto byłoby skupić się na walce z prawdziwym, a nie wyimaginowanym problemem? Po trzecie, z premedytacją nie rozumiesz (tzn. rozumiesz, ale wykazujesz maksimum złej woli, byle tylko uzyskać odpowiedź "tak" na pytanie z tematu, mimo że prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że Play wcale nie chce oszukać klienta, jak to próbujesz udowodnić) różnicy między 5G, a 5G Ready, mimo że z uporem maniaka Play we wszelkich materiałach wyraźnie mówi co jest czym.

No to z czym do ludzi? Sam musiałem w rodzinie angażować się w ratowanie sytuacji po zakupie garnków za 5 tys zł przez starszą osobę. To jest prawdziwe wprowadzanie w błąd, oszukiwanie i wykorzystywanie naiwności ludzi czy też próba wciśnięcia abonamentu za 50 zł z tzw. pełnym no-limitem w TMobile podczas przenosin numeru na kartę osobie używającej starej Nokii 6310i (tu na szczęście zadziałało wielokrotne powtarzanie, że rodzice zawsze w razie wątpliwości mają dzwonić do nas lub do wnuka i konsultować).

Więc (tak, wiem, nie zaczyna się zdania od więc) po raz n-ty odpowiedz na pytanie z tematu brzmi: "nie, nie powinien". Operator jasno i wyraźnie komunikuje, co chce oferować. W odróżnieniu od np. sytuacji z FUPem w Plusie sytuacja jest bardzo prosta i przejrzysta.
 #1066550  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 22:46
Nie no pewnie zamiast robić kolejne uproszczenia lepiej komplikowac dalej i wprowadzać więcej "gwiazdek".
Dziwne że u innych 5G Ready oznaczało by po prostu ze telefon jest gotowy do obsługi 5G a tutaj trzeba szukać wszystkiego co jest napisane małym druczkiem. Czyli Play może się pochwalić nowym hasłem reklamowym a'la Plus. Play lider kruczków.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066560  autor: Kryniczanin
 02 mar 2019, 05:48
Śmieszy mnie to 5G Ready, ale widząc jak ostro reagują ''internetowe siły'' z Marynarskiej jasno widać, że zdają sobie doskonale, że dali ciała i są w ciemnym...lesie :-)

Play wydymał ich bez mydła.

P.s. z Drugiej strony czy jakakowiek część infry Play jest wspólna z 5G choćby core sieci? To mamy w rzeczywistości 5G READY.
 #1066575  autor: jarekt
 02 mar 2019, 09:52
Jeśli chodzi o to, jak sieć 5G będzie wdrażana w Play na nadajnikach 5G Ready, to w ich przypadku wystarczy sama aktualizacja oprogramowania. Wszystkie niezbędne do działania elementy sprzętowe są już na nich zamontowane.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/tar ... esa-orange

5G READY to nasz pomysł na komunikowanie całego pozytywnego procesu zmian w naszej sieci. Mogliśmy ja nazwać super szybka, super nowoczesna, ale uznaliśmy, że ta najbardziej nowoczesna cześć naszej sieci jest de facto już dziś gotowa na 5G. jako jedyni (sorki Wojtek) spełniamy wszystkie techniczne wymagania. I gdybyśmy tylko mieli dziś częstotliwości to te nadajniki z 5G READY po tygodniu zaczęłyby być 5G. Nie wiem co tutaj jest produktem czekoladopodobnym? To, że jesteśmy lepsi też w komunikacji? Kolejny korpo kompleks?

Napisałem to w kilku miejscach to nie jest sieć 5G tak jak Orange nie jest numerem jeden w Polsce, jednak nie przeszkadza to częstować tą czekoladą klientów.

Na koniec racjonalne pytanie technologiczne, na które Orange sprytnie nie odpowiada. Nasze 5G READY to MIMO 4×4, agregacja pasm, Modulacja 256 QAM, Synchronizacja fazy i cloud air. Obawiam się, że PLAY jako jedyny na rynku wykorzystuje te wszystkie elementy na swoich nadajnikach.

Wszystkich zainteresowanych, hejterów i cwaniaków zapraszam na wieczorny steram na temat 5G LTE.
- systemy Cloud Air i synchronizacja fazy w Play są pierwszymi w Polsce oraz jednymi z pierwszych w Europie, a nawet na świecie stosowanymi na tak duża skalę,
- nie będzie DIL-u na 5G Ready,
- jako pierwszy sieć HSPA+ jako LTE nazwał T-Mobile, w Stanach Zjednoczonych,
https://blogplay.pl/2019/03/jak-dziala-5g-ready-w-play/
 #1066633  autor: KR2615
 02 mar 2019, 21:13
Ja mam dwa pytanka: jak sprawdzić czy stacja PLAY jest 5G ready tzn nadaje w 4x4 MIMO z modulacją 256QAM oraz czy są dostępne jakieś routery z 1gbit ethernet pracujące z tymi nadajnikami w rozsądnych kwotach?
 #1069323  autor: rudymax
 10 kwie 2019, 00:31
Trochę mnie to śmieszy. Play skopiował pojęcie stosowane przez lata w odniesieniu do telewizorów cyfrowych. Mianowicie HD Ready. Telewizory HD Ready nie były oczywiście telewizorami HD i oferowały znacznie niższą rozdzielczość. Tylko że to jakoś nikomu nie przeszkadzało. Chyba zbyt nerwowa reakcja :lol:
 #1069325  autor: piotrzet
 10 kwie 2019, 07:52
rudymax
Różnica jest taka, że na telewizorach HD Ready można było odpalić film HD jeśli będziesz w przyszłości miał sam nadajnik 5G to zasięgu nie będziesz miał. Po za tym w reklamach nie było, że jakiś tam TV jest HD Ready, a na dole drobnym druczkiem nie obsługuje HD. A w przypadku Play tak jest. Pisze, że telefon czy router jest 5G Ready, a na dole małymi literkami nie obsługuje 5G. To tak samo jakby teraz TV 4K reklamować, że są 8K Ready owszem są bo film w 8K w większości modeli odpalisz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1069340  autor: piotrzet
 10 kwie 2019, 18:31
A pamiętasz też, że LTE było wtedy dostępne dla abonamentu dla taryf JUMP? Bo z tego co widzę to nie bardzo. I wtedy owszem taka informacja na starterach mogła być. Sieć była gotowa na LTE nawet odpalona już, urządzenia były, karta sim też.
To tak jakby teraz T-Mobile reklamował się w prepaid że jest VoLTE i VoWiFi Ready, a no jest.
A co Play ma z sieci 5G ani sieci, ani urządzeń ani nic. To jakie to 5G Ready?
Dziwnym trafem Gruszka ten komentarz przemilczał. Ciekawe czemu? :roll:

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1069343  autor: Kryniczanin
 10 kwie 2019, 18:51
To tak jakby teraz T-Mobile reklamował się w prepaid że jest VoLTE i VoWiFi Ready, a no jest.
Jest - ja mam SIM-a przeniesionego z ABO do pre-paida co od kilku miechów ma dalej działające usługi :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
A co Play ma z sieci 5G ani sieci, ani urządzeń ani nic.
Sieć ma gotową poza nadajnikami, pasmo ma 3,7ghz, tylko odpalić jedną stację jak to T-Mobile robił i trąbił o agregacji i dać jednego tela do oferty. Dużo nie trzeba do pełnego 5G.
 #1069344  autor: piotrzet
 10 kwie 2019, 19:05
Sieć ma gotową? Gdzie? Nawet nadajniki z LTE-A są podłączone niektóre słabymi radioliniami o czym można przeczytać w odpowiednim wątku na forum. T-Mobile owszem testował 5G jednak w TV żadnych reklam na ten temat. Play trąbi o 5G Ready, a nawet testów 5G nie przeprowadził. Ty widzę, że też przeliczałeś temat LTE Ready w T-Mobile zupełnie jak rzecznik Play. Czyżby brak argumentów?

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1069347  autor: Kryniczanin
 10 kwie 2019, 19:17
5G Ready to nie 5G.

To marketingowa papka którą Play miał prawo wymyślić.

Lata temu około 2010 Orange reklamował się, że ma szybką sieć w rzeczywistości to było EDGE na 2G. W tym czasie Play już miał od nich znacznie większy zasięg 3G.

Orange wymyśliło szybką sieć a to była tylko ewolucja 2G technologii opracowanej w latach 80.