DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1066440  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 11:10
Dzisiejsza informacja o wprowadzeniu sieci 5G Ready jak wiadomo wywołała sporo reakcji.
Dlatego postanowiłem utworzyć ten wątek, aby nie zaśmiecać wątku o konfiguracji sieci Play.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Ostatnio zmieniony 01 mar 2019, 12:01 przez Remington, łącznie zmieniany 1 raz. Powód: dodanie cudzysłowu w tytule

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066445  autor: umcusumc
 01 mar 2019, 11:44
Nie, nie powinien. To coś jak HD Ready, nie jest to full HD a zaledwie namiastka. Przy okazji Play zrobi dobrą robotę na rzecz 5G popularyzując nazwę i oswajając ludzi z nią. Prawdopodobnie dla samej akceptacji technologii zrobi więcej niż pozostali operatorzy z Min. Cyfryzacji na czele.
 #1066449  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 11:50
A w jaki sposób jest to namiastka 5G? Bo z tego co wiem to główną zaletą 5G jest bardzo niski ping czyli opóźnienia. Tutaj one są na takim samym poziomie jak przy LTE. Prędkości również powinny być wyższe niż przy LTE.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066456  autor: jarekt
 01 mar 2019, 12:09
Ale po co tracić czas na UOKiK? Uważam, że sprawa jest oczywista i najlepiej by było od razu wszystkie osoby związane z fioletowym glutem (łącznie z ciężarną pracownicą salonu partnerskiego będącą na urlopie, bo to już 9. miesiąc) skazać bez przeprowadzania procesu na karę 10 lat bezwzględnego więzienia.

Z kolei osoby korzystające z tej sieci, łącznie z osobami korzystającymi z ofert operatorów MVNO korzystających z sieci P4, skazać bez przeprowadzania procesu na karę 5 lat bezwzględnych ciężkich prac w kamieniołomach.

Natomiast jakiemuś wybranemu jednogłośnie wyróżniającemu się klakierowi T-Mobile (bo inni operatorzy nie maja klakierów, w szczególności wyróżniających się) dać w nagrodę dożywotnią emeryturę 100 tysięcy złotych, za uchronienie Polaków przed zabójczym i fałszywym do szpiku kości 5G Ready.

To tyle z science-fiction (czytaj "sajens-fikszyn") od jarekt'a :).


PS. Jak ktoś ma faktycznie problem, niech czyta (tłumaczy) ten angielski termin marketingowy "5G Ready" jako "Prawie Jak 5G" - pozwoli mu to dzisiaj wreszcie zasnąć w spokoju.
 #1066457  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 12:12
pakierhakierxd pisze:
01 mar 2019, 11:57
Głupota jak z 4g ready
A coś takiego było w ogóle? Nie czasem od razu 4G? Później doszło 4G LTE, 4G Ultra gdzie również takiego nic nie ma.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066471  autor: Azarius
 01 mar 2019, 13:03
A mi się podoba że takie coś wprowadzili przynajmniej idą w kierunku prawdziwego 5g, ludzie będą zaraz się przechwalac a ja mam 5g a Ty nie xD tak więc play marketingowo potrafi zrobić robotę ;-)
 #1066497  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 17:09
Azarius
Równie dobrze można powiedzieć, że konkurencja może reklamować się jako 6G Ready w końcu ludzie się będą przechwalać, że mają 6G a ty masz tylko jakieś śmieszne 5G.
To nie żaden marketing tylko wprowadzanie klientów w błąd po prostu.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066498  autor: Remington
 01 mar 2019, 17:13
To samo miałem napisać, ale piotrzet mnie prześcignął. Przebiję więc: 7G Ready!

Nawiasem mówiąc zadziwiają mnie ci "wieczni" rzecznicy pełniący te funkcje chyba aż do emerytury, czy naprawdę nie ma nikogo nowego kto by wprowadził w te dyskusję trochę świeżości?
 #1066501  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 17:28
Tyle, że 5G to nie tyle większe prędkości, a przede wszystkim o wiele niższe opóźnienia. A tutaj ping 41 ms.
Po za tym realnie na stacji, która jest obciążona jakie będą to prędkości? Bo te testy wykonywane są na stacji, którą mają w swojej siedzibie. Czyli jak to nazwał Gruszka warunki prawie laboratoryjne.
Już widzę testy w siedzibie Play przez speedtest żeby w miesięcznych rankingach podnieć średnią prędkość :lol:

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066502  autor: jarekt
 01 mar 2019, 17:41
Ja swoje "przeżyłem" (czytaj: nawkur.....m się) jak Play wprowadził "4G". Tym razem nie mam zamiaru się denerwować i szukać jakiegoś głębszego sensu. Jak komuś "5G Ready" podniosło ciśnienie, to tylko współczuję.

"5G Ready" dla mnie to tylko nazwa marketingowa (taka sama jak oklepany slogan "Najlepsza sieć" w T-Mobile, czy "Lider Technologii LTE" w Plusie), choć powinny za nią pójść większe prędkości w wybranych lokalizacjach, ale oczywiście nie aż takie jakie mogą być za kilka lat w "Pełnym 5G" czyli liczone w Gigabitach czy dziesiątkach Gigabitów na sekundę.
 #1066503  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 17:44
jarekt
Pełna zgoda. Dałbym łapkę w górę niestety, ktoś na forum pozbył się tej opcji.
Ostatnio zmieniony 01 mar 2019, 18:09 przez piotrzet, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066507  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 18:04
Moim zdaniem wiele hałasu o nic, zanim jeszcze kliknąłem w wątek wiedziałem kto go założył, wiedziałem też po co.
To 5G Ready oznacza tylko tyle, że infrastruktura jest już gotowa do wprowadzenia prawdziwego 5G i tyle. Jak w telewizorach było HD Ready to nikt tego do urzędów nie zgłaszał.
Oczywiście wyznawca jedynej słusznej sieci myślał cały dzień i wymyślił - tego nie można tak nazywać bo są opóźnienia takie jak w LTE :) brawo.
 #1066510  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 18:21
Ready oznacza gotowy co w słowniku definiowane jest "całkowicie wykonany lub opracowany i niewymagający żadnych uzupełnień", "przygotowany do czegoś, co ma nastąpić" W którym miejscu sieć Play jest gotowa na 5G? Mówiąc inaczej w którym miejscu kupując jutro telefon z 5G mogę z sieci 5G korzystać w Play? A jeśli ktoś to rozumie jako że sieć Play jest gotowa na 5G to z której strony? Gdzie są częstotliwości 5G? Gdzie są spełnione wymagania normy ITU IMT-2020?
Od kiedy to Xperia XZ3 czy inne modele są gotowe na sieć 5G? Bo w Play tak będą reklamowane.
Po za tym jak widać nie tylko ja mam problem z tą nazwą tylko całkiem spora liczba osób. Tutaj chodzi o nazwę i nic więcej, a nie że ktoś jest oburzony tym, że Play ma najszybsze LTE w Polsce. Gdyby to zaprezentowali jak należy czyli jako LTE-A nikt tutaj nie miałby z tym problemów.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066511  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 18:33
Z tego co ja zrozumiałem z przekazów Play gotowi pod tym względem, że ich sieć jest już gotowa na prędkości 5G a nie na samo 5G pod względem formalnym. I gdy będzie już ustawa itd to wystarczy założyć sprzęt i będzie można korzystać z prawdziwego 5G.
Prawda jest taka, że konkurencja ma teraz bul tyłka bo oni testują 5G, wywalają pieniądze i nikt o tym nie wie, a przez kilka reklam Play to oni w świadomości ludzi będą tymi, którzy zrobili najwięcej.
 #1066514  autor: piotrzet
 01 mar 2019, 18:42
Czyli Plus, Orange, T-Mobile również są gotowi na prędkości 5G tylko czemu tak tego nie reklamują? Nawet Plus, który ma pełno reklam nie wspomina nic o 5G Ready, a prędkości teoretyczne na stacje są jeszcze większe niż w Play.
Telefony typu XZ3, czy S10 także nie są reklamowane jako 5G Ready. Pomimo, że ich maksymalne prędkości są z poziomu 5G.
Dlatego właśnie tym powinien zająć się UOKiK, bo jest to nic innego jak wprowadzenie klientów w błąd. Od tego są.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1066516  autor: iphoneski
 01 mar 2019, 18:51
Czemu nie reklamują? Dobre pytanie. Bo właściwie kto im zabrania? Pewnie nie pomyśleli, że ktoś wyskoczy z takim pomysłem i teraz zdziwienie ale to już ich problem. UOKiK mógłby się tym zając gdyby to reklamowali jako 5G a w przekazie jasno jest zaznaczone, że to nie jest jeszcze 5G tylko gotowość.