DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)
Wszystko, co dotyczy telefonii komórkowej - usługi, promocje, opinie, itp. Nie o telefonach komórkowych! (patrz niższe działy)

Moderator: Moderatorzy

Regulamin forum: Zanim założysz nowy temat upewnij się, że wybrałeś odpowiedni dział! W przeciwnym razie wyląduje w koszu! Tak samo będą traktowane nowe posty pisane nie na temat.
 #1022485  autor: t r o i p
 01 paź 2018, 13:47
Mój ostatni abonament był w Play, i tam rzadko miałem transfer większy niż 40 Mbps i były spore skoki zarówno w prędkości jak i w pingu, za to po przejściu na kartę do operatora wirtualnego na P4 jest dużo lepiej.
Dlatego między innymi doradzałem kartę sim nie od play, ale od innego operatora działającego na ich sieci, żeby nie być gołosłownym :

http://prntscr.com/l0t8az

Dictum sapienti sat est.
 #1023692  autor: spotify
 03 paź 2018, 17:11
Więc krótko i bez zbędnego rozpisywania :P Porównanie Play do O, które obecnie posiadam prywatnie.

Play mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Jest to jedyna sieć, która wykorzystuje 100% swoich możliwości. Mają co mają ale potrafią z tego zrobić użytek.

W dniu wczorajszym jechałem Gdynia - Grudziądz A1.
Cała Obwodnica Trójmiejska przegadana na telefonie od Chyloni do bramek w Rusocinie. Cała trasa rozmowa w 3G na HdVoice. W dwóch miejscach tylko 3G na granicy ale bez problemów z przerywaniem. WOW. Żadna sieć inna na to nie pozwala.
A1 - albo rozmowa albo telefon w uchwycie z mapą google. Dwa razy wpadłem w 3G korzystając tylko z map. Jedno charakterystyczne to ok 2km od zjazdu na Malbork. Drugie - trudno określić jaka to wysokość ale było.
W jednym miejscu tylko było słabe 3G, natomiast jak rozmawiałem to zawsze po 3G i bez żadnych zakłóceń. Poprawili sie na tym odcinku bardzo. Nie wiem gdzie stacje dołożyli ale dołożyli - z pół roku temu takiego komfortu nie było.
W każdym razie i tak na A1 najgorszy odcinek dla wszystkich operatorów to Toruń - Stryków ale to sprawdzę za jakieś dwa tygodnie.
Jeśli chodzi o neta. Jak złapało się na A1 stację z pasmem innym niż B20 (czyli była agregacja) - to prędkości 80-160. Nie do osiągnięcia przez Orange, które głównie siedzi na B20.
Natomiast na A1 przydałyby się jeszcze na tym odcinku stacje, bo Playa B20 nie daje rady. Samo B20 (kłania się tylko 5Mhz) to prędkości rzędu 0,9-3,5 Mb/s czyli tyle co w roamingu. Orange nie spada poniżej 10Mb/s a z reguły ma lekko 15 Mb/s i wyżej.

Droga powrotna. Grudziądz, Kwidzyn, Sztum, Malbork, Tczew, Gdynia ale już nie A1 tylko drogami pobocznymi. Orange cały czas zasięg. Ani razu nie miałem brak zasięgu sieci. A Play?
I tutaj już nie tak super. Oczywiście gdy zasięg Play to prędkości ładne. W Grudziądzu na sypialni ok godz.10 prędkości nawet powyżej 170Mb/s. Po wyjeździe tam gdzie zasięg Play sięga głos po 3G a prędkości wyższe niż Orange.
Nadawanie sygnałem silniejszym od N! nie zawsze procentuje. Oczywiście na telefonie LTE a w Network Signal -124dbm a nawet -130dbm. Net nie działa. Speedtest nie startuje. Próba połączenia wywala z sieci. Nawet w zasięgu LTE na "polach" samo B20 jest za słabe. Jest LTE ale roaming jest szybszy,
Kilka razy a dokładnie 4, gdy skończyło się 3G, zerwanie rozmowy a po chwili roaming Tmobile. Słabo. Bez płynnego przełączenia tylko z dropem do roamingu.
W Tczewie wylądowałem około godziny 15 czyli szczyt i nawet B7 nie dawało rady. Na obrzeżach miast i wioskach, gdzie ludzi mało lub ludzie w pracy (więc sypialnie puste) Play pokazuje moc. W mieście Tczew w centrum w tych godzinach z agregacją jako podstawowe B7 albo z B7 przeskoczyć 25Mb/s było cudem. Z reguły miałem 15-18. To świadczy o tym, że w Play jest albo ogień albo porażka. Niestety.

Więc.
Play w mojej okolicy ma dwie wady: (pewnie nie tylko u mnie, patrząc na ich fb, gdzie ludzie miastach narzekają na prędkości)
1) Za mało stacji w mieście, więc mała pojemność. Gdy ludzie w pracy to na sypialniach Play miażdży wszystkich. Orange albo słabo sieje 2600 albo po prostu nie ma na stacji. Przejrzałem mapę, przejechałem się po okolicach Gdyni i Play ma najmniej stacji. Przychodzą godziny wieczorne i Play kiśnie. Za dnia miażdzy, wieczorami puchnie. Orange nie osiąga prędkości 90-120 jak Play ale ma stabilność. Nie spadam poniżej 15-17 Mb/s wieczorami a z reguły prędkości za dnia są 30-50Mb/s. W Playu wieczorami prędkości poniżej 3Mb/s nie są zaskakujące.
2) Główne trasy Play ma okupowane przez nadajniki. Ale boczne, nie do końca. Jest jeszcze wiele dziur.
Poruszam się po Polsce, potrzebuje zasięgu. Orange na trasie only B20 ale przynajmniej to minumum 10Mb/s zapewnia i ma większy zasięg LTE od Play. W Orange skończy się LTE, jest w zapasie 3G. Skończy się 3G, jest 2G na którym nadal można rozmawiać.
Dlatego też, dzisiaj Play jeszcze nie dla mnie. Sorry ale brakuje jeszcze do najlepszych.

Play wykorzystuje swoją sieć najlepiej ja się da. Wyciąga maksimum. Niech tylko dobudują stacje w miastach aby zwiększyć pojemność sieci oraz poza miastami aby zwiększyć zasięg i mogę z czystym sumieniem z nimi podpisywać umowę. Bo to co robią ze swoją siecią to jest przykład dla innych. Niestety korporacyjne TM O czy Solorzowe tego nie robią.
Akurat od dziś licząc za dwa lata mamy październik 2020 ;) Do końca roku mają osiągnąć pułap 7 tys stacji a do końca 2020 - 9 tys stacji. Za dwa lata zobaczę jak sobie poradzili również N! oraz Plus, bo oni też w miejscu nie stoją. 2 lata w telekomunikacji to szmat czasu.

PS Play jest jedyną siecią, gdzie LTE to ich konik. Nie ma LTE, nie ma nic. Od razu widać, że przygotowują się do VOLTE. Faktycznie po Iphonie działa znakomicie w ich zasięgu i nie zrzuca. Jeszcze niech tylko jakość głosu poprawią, bo jest taka sztuczna. Kodek pewnie jeszcze do dostrojenia bo to jakby nie patrząc nowość w tej sieci. Zdecydowanie lepiej na słuch się obecnie gada na 3G w Play
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 22:00 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1023725  autor: zwariowany.kurczak
 03 paź 2018, 20:23
@spotify - zgadzam się z większością wpisu, jednak Play jako VoLTE/SIP ok, ale dla wszystkich ofert i z aplikacją obsługującą głos, sms i mms. Wtedy ta siec "magicznie" zacznie działać jako jeden wielki VoIP... Prościej im będzie przez SIP przepchnąć ruch z tel. bez VoLTE, a SMS/MMS po LTE już lata... Problem mały ile % ludzi apke zainstaluje? Iluzja... choć za granicą opy w takie tango idą.
7tys. stacji GDZIE? Miasta 30-50tys. oni obstawiają 2-3 nadajnikami, aby 2-3km za miastem nastąpiła cisza... NW! ma w takiej lokalizacji 4-5 sztuk i osiągasz "tylko" ~20Mb + stacje "wiochy" dla pokrycia trenu. Nie wiem dlaczego, w PL oczekuję się w trasie zasięgu tak dobrego, aby dostęp do filmów 4K 3D był niezakłócony... :-)

Play dużo robi, ale poprawy jakości u mnie nie ma, prędkości są OK, ale zasię tego... oni NIGDY nie uwolnią się od roamingu, obstawiam po 2020 pozostawienie T-bombaj jako pomoc..
 #1023733  autor: spotify
 03 paź 2018, 20:37
@zwariowanykurczak
U mnie na Kaszubach w pół roku postawili tyle stacji, że mają zasięg na poziomie N!. Kiedys były 3 stacje na krzyż.
Mają jeszcze ok 2,5 tys stacji do postawienia wg zapowiedzi , więc gdzieś to muszą postawić.
Brakuje jeszcze trochę poza miastami i w miastach. W miastach właśnie problem jest z pojemnością głównie a nie z zasięgiem.
Wczoraj byłem w jednej z Żabek i jak się zdziwiłem. W Orange brak LTE, tylko szczątkowe U900. W Play mocny sygnał B7. I to w miejscu, gdzie Play ma dwie stacje a Orange aż 5.
Dzisiaj natomiast w Kauflandzie - Orange B20+B3 a w Play brak w ogóle. W tych okolicach brak jednej stacji Play aby mieć ich zasięg w budynkach.

Mamy dwa lata. Zobaczymy. Dla mnie patrząc jak działa O, TM i Plus to Play gdzie jest ze swoim zasięgiem macierzystym kładzie na łopatki resztę. Problem tylko z pokryciem w Polsce i z pojemnością w miastach.
Dlatego też nie mogę do nich jeszcze przejść. Zostały mi testy TMobile i podjęcie decyzji ;)
 #1023740  autor: iphoneski
 03 paź 2018, 20:59
Wg mnie play w miastach mógłby wreszcie wywalić te śmieszne stacyjki na jakiejś biedronce itp a zamiast tego zrobić porządne lokalizacje. To są takie dawne stacje, które play stawiał żeby nie płacić w centrum miast za roaming. Moim zdaniem w miastach nie ma co się spodziewać jakiejś wielkiej rozbudowy, ewentualnie będzie więcej sektorów na stacjach tak jak jest nad morzem - sporo stacji ma 5 sektorów i to rozwiązanie daje radę, nie trzeba stawiać stacji co kawałek żeby sieć działała.
 #1023752  autor: spotify
 03 paź 2018, 21:38
Zobaczymy.
Obecnie w pokryciu mają co robić. Tam gdzie są, naprawdę dają radę.
Pytanie co z Plusem i N! przez te dwa lata. Bo jeśli Play z taką jakością sieci pokryje Polskę i zbliży się do Plusa i N! z zasięgiem, to będą mocni. Plus i N! muszę podwyższyć jakość swoich sieci - VOLTE działające prawidłowo (włączenie VOLTE w Plusie), agregacja, mocniejszy sygnał (głównie N! 2600) zarządzenia pasmami itd albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
 #1023761  autor: jarekt
 03 paź 2018, 21:57
albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
Play najsłabszy to był 10 lat temu. Dzisiaj pod wieloma względami jest lepszy od każdego ze starej Wielkiej Trójki.
Poza tym jest już nowa W3: Orange, Plus i Play - T-Mobile jet mocno w tyle i próbuje ich gonić.
Play ma braki w kilku aspektach, no bo w końcu jest 10 lat krócej na rynku w porównaniu do pozostałych dużych opów.

Nie wiem też skąd od lat tyle dziwnego hejtu na tego opa na portalach branżowych. Zwykły przeciętny konsument, ma bardzo wiele korzyści z tego że doszła 4 sieć i był to akurat Play/P4, a nie np. Vodafone.
 #1023764  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:14
jarekt pisze:
albo Play z najsłabszej sieci, stanie się najlepszą.
Play najsłabszy to był 10 lat temu. Dzisiaj pod wieloma względami jest lepszy od każdego ze starej Wielkiej Trójki.
Poza tym jest już nowa W3: Orange, Plus i Play - T-Mobile jet mocno w tyle i próbuje ich gonić.
Nie wiem czy lubisz spamować czy specjalnie tak piszesz, bo @piotrzet Ci za skórę wszedł ale piszesz chłopie herezje.
POWTÓRZĘ. Play gdzie jest i ma własną infrastrukturę to jest naprawdę bardzo dobrze. Niestety, brakuje najważniejszego - brak pokrycia i brak pojemności. Co z podniecania się predkościami na wiochach (gdzie Play tydzień temu stacje postawił) albo w sypialniach, gdzie ludzie w pracy? Ludzie się zjadą do domów i wieczorami Play kiśnie. Lub w godzinach szczytu w centrach miast. Za mało stacji, za mało pojemności.
TMobile akurat przez to, że nie uzywa czerwonego długopisu jak Orange, właśnie jest z przodu. To inni muszą gonić tej sieci. Orange stracił trochę bo oszczędza a Play musi gonić bo braki w zasięgu. Specjalnie Play potestowałem i zobaczyć, czy już czas na tą sieć, bo wielu ich zachwala. Wszelakiego rodzaju testy również niestety tą sieć stawiają na końcu. Kolebka Play Wawa i test przez RFB pokazał, że Playowi jeszcze brakuje. Itd. Faktów się nie da podważyć.
Racja, pewnie ktoś ma lokalizacje gdzie Play jest na szczycie. I wcale sie z tym nie kłócę. Ale w skali kraju - sorry. Muszą jeszcze wiele dobudować.
Gdyby dzisiaj Play miał pokrycie Polski na przynajmniej poziomie Plusa z tym co oferuje, to wtedy przyznałbym Ci rację. Tak, wtedy reszta musi ich gonić. Niestety, dzisiaj tak napisać nie mogę.
I tyle w tym temacie.
Za dwa lata zobaczymy. Plus coś zaczał dłubać, N! dłubie (z 15Mhz wspólnego L1800 na oddzielne 10Mhz L1800 oraz 10 Mhz 2100 na LTE) i także testuje już zarządzanie obciążeniem. Play się rozbudowuje. Każdy coś robi. I od 2020 każdy z nich myśli o 5G. W każdym razie Play jeszcze nie dzisiaj, chyba że bym mieszkał w mieście i życie by kręciło się wokól tego komina (dom, praca, szkoła, dzieci, przedszkole, zakupy itp)

PS Nikt nie zaprzecza, że Play ruszył skostniałe W3. Konkurencja jest zawsze dobra dla konsumenta.

PS2
Napisałem wyżej. Żabka w Gdyni w starej kamienicy. Brak LTE Orange i słabe szczątkowe U900. Ale....zawsze w zapasie jest jeszcze GSM w N!.
Natomiast Kaufland na Obłuzu w Gdyni. Środek dużej dzielnicy Gdyni a Playa nie ma w ogóle!!! W mieście!!! Wchodzisz, szczątkowe U900 a potem wpadasz w roaming. Tu już nie problem z pojemnością w mieście, nie problem z zasięgiem na polach i łąkach ale z zasięgiem w mieście.
@Mixiorek też już o tym pisał. Nadal nawet w miastach Play nie radzi sobie bez RK. Jeszcze nie.
 #1023768  autor: jarekt
 03 paź 2018, 22:26
spotify pisze:chyba że bym mieszkał w mieście i życie by kręciło się wokól tego komina (dom, praca, szkoła, dzieci, przedszkole, zakupy itp)
Masz rację. Sprawdziłem i te 15 milionów klientów Play/P4 (niech będzie, że 10 mln) faktycznie krąży cały czas wokół kominów...

Plejowcy krążą wokół komina, a Timobajlowcy pewnie wokół Pałacu Kultury i Nauki. Coś mi to przypomina...

Nic nie poradzisz, że T-Mobile wypadł z W3, a jego miejsce zajął Play/P4. Pogódź się. Może keidyś T-Mobile dogoni peleton i będzie W4. Może...
 #1023773  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:37
jarekt pisze: Masz rację. Sprawdziłem i te 15 milionów klientów Play/P4 (niech będzie, że 10 mln) faktycznie krąży cały czas wokół kominów...
Plejowcy krążą wokół komina, a Timobajlowcy pewnie wokół Pałacu Kultury i Nauki. Coś mi to przypomina...
@jarek
Słabe te Twoje argumenty. Ludzie, którzy spędzają 90% swojego życia wokół komina i od czasu jeżdżą po Polsce to mogę mieć nawet Wyborcza SIM. 5-6 wyjazdów w Polskę rocznie to biorą inne aspekty pod uwagę, Biorą gdzie taniej i jak im działa na co dzień.
Jeśli ktoś jeździ regularnie po Polsce to Play odpada. Ja robię 70 tys km rocznie po Polsce. Play do tego sie jeszcze nie nadaje. Jeszcze.
Nic nie poradzisz, że T-Mobile wypadł z W3, a jego miejsce zajął Play/P4. Pogódź się. Może keidyś T-Mobile dogoni peleton i będzie W4. Może...
Może jakieś argumenty i uzasadnienie? Bo z tego co wiem, to peleton P4 zawsze zamykał z Plusem.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 22:39 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1023774  autor: iphoneski
 03 paź 2018, 22:39
Ja jestem ciekawy play w styczniu. Przez pół roku postawili ponad 600 stacji i to już dało ciekawe efekty a do końca roku ma być drugie tyle, najwiecej odpaleń to grudzień. Jeszcze sporo pewnie pokryją przez ten czas. Pisałem już w odpowiednim wątku o pozwoleniach w Bysławiu i w Małym Gacnie czyli w miejscach, gdzie play nie ma jeszcze żadnego zasięgu. Do końca roku raczej jeszcze nie będzie tych stacji, ale jak pojadę w lato to pewnie już będą.
@spotify nie wyrzucaj tej karty ;)
 #1023775  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:41
@iphoneski
Pewnie sama wyląduje w koszu. Nie ma RWK w Play a doładowywać nie będę żeby nr sie kisił w szufladzie. Jak będzie potrzeba to sobie nowy nr w kiosku kupię za 5 zika.

PS jak doczytałeś to pisałem o A1 również w podsumowaniu. Jest troszkę inaczej jak ostatnio pisałeś ale mimo wszystko dużo sie tam poprawili.
 #1023776  autor: jarekt
 03 paź 2018, 22:42
Jakie argumenty? Ja nie przedstawiam żadnych argumentów tylko sobie kpię z absurdalnych fragmentów Twoich postów.
spotify pisze:Nie ma RWK w Play a doładowywać nie będę
Albo właśnie z takich bzdur, że nie ma RWK w Play...

Napisz, że od niedawna w Play są 4 grosze za sprawdzenie stanu konta kodem *101#...
 #1023777  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:47
Aaa to z Ciebie dowcipniś :)
Kpij sobie kpij. Napisałem najbardziej obiektywnie jak mogłem i skupiłem się na każdym szczególe.
Prawda jest taka, że żadna z W4 nie jest idealna. A wybiorę tę, która ma najmniej minusów i najlepszą średnią ;)
Gdybym po Polsce nie jeździł, pewnie był przebolał dziury Play nawet w mieście (zawsze ten kiepski roaming w opcji) i bym podpisał w tej sieci umowę. Gdybym nie miał zasady, że telefon słuzbowy to telefon słuzbowy - pewnie też. Ale prywatne sprawy, telefony, internet, aplikacje czy prywatną pocztę itd itp załatwiam na prywatnym poruszając się po Polsce.
I napisałem całkiem poważnie, bez żadnej kpiny.
Albo właśnie z takich bzdur, że nie ma RWK w Play...
W mojej taryfie chłopie nie ma. Nie mam zamiaru kombinować bo po co? Czy to mój numer prywatny? Zgaśnie ważność, to pójdzie do kibla.
Ostatnio zmieniony 03 paź 2018, 23:21 przez spotify, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1023778  autor: iphoneski
 03 paź 2018, 22:50
@spotify jak nie ma RWK jak jest? Zmieniasz taryfę na play RWK i kodem przedłużysz konto o rok, sam tak mam na drugiej karcie.
Czytałem. Jest trochę inaczej bo gadałem krótko i cały czas nie trzymałem telefonu dlatego nie zauważyłem tych gorszych momentów.
 #1023779  autor: spotify
 03 paź 2018, 22:53
@iphoneski
A widzisz. Nie czytałem regulaminu tylko cennik, że kwota doładowania wydłuza ważność na ileś tam dni.
Podaj mi ten kod.
 #1023780  autor: jarekt
 03 paź 2018, 22:57
spotify pisze:która ma najmniej minusów i najlepszą średnią
Tylko wariat wybiera operatora i wiąże się umową na kilka lat na podstawie jakiejś średniej.

Ale OK. Masz poniżej aktualny ranking operatorów w Polsce na podstawie średniej i z uwzględnieniem minusów (zaznaczyłem miejsca 5 największych opów):

1. 83 pkt Orange
2. 81 pkt Play
3. 74 pkt Plus
4. 72 pkt Virgin
5.
6.
7. 56 pkt T-Mobile
8.
9.
10.
 #1023782  autor: iphoneski
 03 paź 2018, 23:01
Najpierw zmieniasz taryfę na play rok ważności kodem *163*2# i jak już to zrobisz to wbijasz *111*692*1#
Tylko zanim to zrobisz wykorzystaj net do końca bo ci przepadnie po zmianie taryfy.
 #1023785  autor: jarekt
 03 paź 2018, 23:06
spotify pisze:W mojej taryfie chłopie nie ma
Napisałeś, cytuję:
spotify pisze:Nie ma RWK w Play a doładowywać nie będę
Więc zwróciłem Ci uwagę, że piszesz bzdury. Napisałeś, że w Play nie ma RWK, a nie że Twojej taryfie nie ma, o której zresztą już parę dni temu Ci napisałem, że jest najgorsza, i że jest złym wyborem.

Teraz dodam, że mataczysz i kłamiesz.

Skąd ja znam takie kombinowanie? I te ciągłe kłamstwa? Nie mogę sobie przypomnieć...
 #1023788  autor: spotify
 03 paź 2018, 23:11
jarekt pisze: Tylko wariat wybiera operatora i wiąże się umową na kilka lat na podstawie jakiejś średniej
Tylko wariat pisze kilkanaście postów dziennie w dzień dzień i szuka i kombinuje na pre paid.
Wybacz stary, ale ludzie mają inne zajęcia, niż ciągłe śledzenie promocji, ofert, kombinowania itd.
Raz na dwa lata podpisuje umowę i mnie nic więcej nie interesuje.
Masz poniżej aktualny ranking operatorów w Polsce na podstawie średniej i z uwzględnieniem minusów (zaznaczyłem miejsca 5 największych opów):
Twój ranking na kartce zawieszony nad komputerem w ogóle mnie nie interesuje.

@iphoneski. Spoko. Dzięki za info. Nie ma co się martwić o dane, bo zaraz tak się skończą :mrgreen: Już ponad 10GB neta wywaliłem przez tydzień na speedtestach. Do piątku testuje w terenie jeszcze zasięg i rozmowy. Mam jutro i pojutrze wyjazdy w ciężkie tereny i zobaczę jak sobie PLay tam radzi. A w sobotę karta do szuflady i wkładam na kilka dni abo Tmobile ;)
Więc zwróciłem Ci uwagę, że piszesz bzdury. Teraz dodam, że mataczysz i kłamiesz.
Nie czytałem regulaminu. Nie korzystam z prepaid. Czytam cennik. Jeśli napisane jest, że doładowanie konta za ileś tam daje Ci wychodzące/przychodzące na ileś tam dni to takie podaje informacje. Tym bardziej, że wcześniej dostałem taką informację
zwariowany.kurczak pisze:Solo Play na karte - 25zł/mc 10GB..
Formula Unlimited na karte - 25zł 6GB ALE on się kumuluje z poprzednich mc...
nie ma w PLAY RWK i no-limit
Więc swoje oszczerstwa zachowaj dla siebie. Nie każdego życiem jest studiowanie wszystkich ofert na pre paid. Po to założyłem temat, żeby uzyskac pomoc co wybrać do testów, bo POWTÓRZE nie chce mi się czytać regulaminów