DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #94348  autor: kamil1221
 12 sie 2006, 11:28
Witam w kolejnym moim teście – myślę, że jeżeli ktoś już czytał poprzednie wie, co może się po nich spodziewać, mam nadzieje, że i tym razem trafie w sedno sprawy…, więc zaczynam.

Motorola L6 – kolejno dziecko Amerykańskiego koncernu z linii SLIM „cienkie” – w sensie grubości, ale czy na pewno ?

Od paru miesięcy można zauważyć, że ten model staje się coraz popularniejszy za sprawą i wyglądu i ceny, która jest atrakcyjna jak za taki telefon.
Dobry marketing, cena i reklama robi swoje, a przy tym telefon naprawdę nie jest taki „cienki”.

Co w pudełku?
Tutaj zupełnie standardowo – ładowarka, zestaw słuchawkowy, bateria, telefon i instrukcja obsługi + gwarancja.
Ale czego wymagać w tej cenie ?

Wygląd
Jeszcze nie spotkałem osoby, która by się nie zachwyciła wyglądem tego telefonu – pozytywnie lub negatywnie.
L6 wyzwala wiele kontrowersji, – o jaka ona cienka, o jaka ona szeroka, o a nie połamie się?
Jedno na pewno trzeba potwierdzić – telefon ma to coś w sobie, nie każdemu musi się to podobać, lecz nadal taka konstrukcja jest ewenementem, chodź coraz rzadszym.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Klawiatura
Przyciski są podświetlane na niebiesko co w nocy wygląda bardzo efektownie.
Co do wygody – może mam za duże paluch – ale mi się wygodnie nie pisze na niej.
Telefon posiada standardową klawiaturę – alfanumeryczną.
Nie ma tutaj dzojstika co dla mnie jest zaletą – widzimy tutaj pięciokierunkowy klawisz nawigacyjny z potwierdzeniem opcji tak zwane „OK”.
A że to motorola mamy jeszcze klawisz na którym są 3 kreseczki dzięki którym można wejść w menu – równie dobrze zrobimy to klawiszem „OK.”, o ile telefon jest bez orangeMenu.

Menu
I tutaj mam pewien problem – telefon był zakupiony w Orange, – więc na początku było orange menu.
Kiedyś kumpel pożyczył mojego Bluetootha USB i zaczął coś przesyłać – telefon się zawiesił, musiał wyciągnąć baterie.
Kiedy już włączył telefon okazało się, że menuOrange znikło :).
Więc teraz opisuje L6 bez tego oto menu.

Jeżeli ktoś miał już motorole wie, że układ ikonek można w niej zmieniać – chodzi tutaj o gdzie dana ikonka się znajduje, więc różnie może bywać.
Ogólnie menu główne to siatka okonek w układzie, 3 na 3 czyli 9 ikonek – rozwiązanie już oklepane, ale nadal się sprawdza i wydaje mi się, że to najlepszy rozwiązanie.
U przyjaciela wyglądało to następująco zaczynając od lewej górnej strony:
1 ) historia połączeń – (licznik połączeń, koszty itp.),
2 ) książka adresowa – (spis telefonów, do każdej osoby można dodać zdjęcie, dzwonek, itp.),
3 ) ustawienia – (wszystko co dotyczy personalizacji telefonu od dźwięków po dzwonki aż do ustawień sieci),
5 ) media – (znajdziemy tutaj aparat, kamerę, oraz biblioteki multimediów – dzwonki, obrazki i filmy),
6 ) wiadomości – (nie trzeba tłumaczyć – sms, ems, mms, poczta głosowa),
7 ) Bluetooth – (uruchamianie modułu Bluetooth, akcesoria Bluetooth),
8 ) gry i aplikacje – (wszystko co związane z aplikacjami i grami w języku JAVA),
9 ) orangeWorld – (przeglądarka internetowa z zapisanymi zakładkami do serwisu WAP OrangeWorld).

Co do rozplanowanie i umiejscowienia niektórych opcji moje zdanie jest takie że menu w tym telefonie nie należy do prostych – jak dla mnie jest z lekka nie logiczne – ale zapewniam że to kwestia przyzwyczajenia.
Menu nie poraża pięknem, ale nie jest źle – wole wygląd motoroli niż dziecinnie wyglądających Samsungów
Wspomnę też że jaką ustawimy tapetę główną na wyświetlaczu kiedy wchodzimy w menu widać ją jak za mgły – może się podobać, ale nie musi – mi jednak przypadło do gustu.

Więc przejdźmy do strony bardziej multimedialnej.

Aparat
L6 proponuje nam aparat VGA, który sprawuje się całkiem dobrze, lepiej niż w noki 6020.
Mamy do dyspozycji 3 rozdzielczości VGA – 640 na 480 pixeli, CIF – 320 na 240 pixeli, oraz 160 na 120 pixeli.
Możemy zmienić kolor fotografii na niebieski, sepie, zielony, czarnobiały i… zapomniałem :(
Aparat ma możliwość zumowania maksymalnie 4 razy.
Naszym aparacikiem możemy również kręcić filmiki w formacie 3gp, ale tutaj jakość pozostawia wiele do życzenia – filmy klatkują.
Filmy również można zumować, oraz kolorować – ale musimu ustawić zum przed kręceniem filmu, w trakcie tego nie zrobimy.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
http://3gp.moto.l6.patrz.pl

Transmisja danych
Motorola L6 jest wyposażona w technologię GPRS klasy 10 wraz z przeglądarka WAP 2.0.
Komunikacje bezprzewodowa zapewnia łącze Bluetoothowe, które jest szybkie, nie przycina się.
L6 posiada również złącze miniUSB, czyli kabel możemy kupić za 10 zł w jakim kolwiek sklepie komputerowym.

Odtwarzanie multimediów.
1 ) obrazy –
Motorola świetnie radzi sobie z obrazami w formacie jpeg, gif, bmp i parę innych.
2 ) dźwięki –
Telefon odtwarza mp3, midi, imy – a dzięki dobrej jakości głośniczkowi znajdującemu się na tylniej stronie telefonu można śmiało powiedzieć, że dźwięk jest miły dla ucha.
Porównując L6 z CX75 to porównywać ferrari z fiatem pandą :)
3 ) video –
Na pewno odtwarza pliki 3gp, co do mpeg4 – jeszcze nie testowałem.
Odtwarza płynnie pliki wgrane np. przez Bluetootha, ale z nagrywaniem jest gorzej co już napisałem wyżej.

Wyświetlacz
Rozdzielczość wyświetlacza to 128 na 160 pixeli, co daje średni wynik w obecnych czasach, ale trzeba przyznać nie jest to zły wynik.
Sam wyświetlacz jest dosyć duży jak na ten telefon – za to ma u mnie plusa.
Teoretycznie wyświetlacz oferuje nam ok. 65 tysięcy kolorów, co daje równowartość ze standardem na obecny czas.
Kiedy to już wyświetlacze szaleją z 256, 262 tysiącami kolorów oraz z 16 milionami tutaj wydaje się skromnie.
Nasycenie kolorów nie jest złe – chodź moje oko przyzwyczaiło się do 262tys, więc dal mnie wyświetlanie kolorów jest bardzo średnie, lecz na tle konkurencji mogę śmiało powiedzieć że jest dobrze np. w porównaniu z nokią 6020, lub sagemem my400X.

Inne
Motorola świetnie radzi sobie z JAVA – co chyba teraz nikogo nie dziwi.
L6 posiada ok. 11 MB pamięci wbudowanej, bez możliwości jej rozszerzenia po przez karty pamięci.
11 mega jak na taki telefon to troszkę za mało – dla mnie minimum w takim telefonie to 25 mega.

Podsumowanie
Motorola zrobiła świetny telefon za małą cenę, o ciekawym i szokującym wyglądzie, z kilkoma niedociągnięciami – ale telefon zasługuje na uznanie.
Więc jeżeli lubisz motki, szalony wygląd lub po prostu szukasz telefonu dla siebie za małą kasę – to czemu nie.
Osobiście nie wybrałbym tego telefonu – ale nie odradzam go !


Ostatnio zmieniony 12 sie 2006, 19:08 przez kamil1221, łącznie zmieniany 2 razy.

 #94354  autor: MarcinK
 12 sie 2006, 11:57
test bardzo fajny, dobrze się go czyta
3 na 4 czyli 9 ikonek
tylko to popraw :smt005 [/code]

 #94356  autor: kamil1221
 12 sie 2006, 11:59
A aaaa .... lol... chciałem napisać 3 na 3 = 9.
To pewnie przez to że w Sagemie mam 3 na 4 :) :smt005

 #94390  autor: RafalM
 12 sie 2006, 14:34
Test naprawdę fajny. Tylko jakim cudem ma inne ikonki niż mój? Kolejny test który uprzedił mój.

 #94398  autor: Osk92
 12 sie 2006, 14:47
Musiałeś zrobić porównanie do CiXa :P

[ Dodano: 2006-08-12, 14:55 ]
Chodź moje oko- ChoĆ moje oko powinno być :wink:
Za dużo powtórzeń w kawałku o OrangeMenu
Kiedy już włączył telefon okazało się, że menuOrange znikło :) .
Więc teraz opisuje L6 bez tego oto menu (dałbym wynalazku zamiast menu).

Filmy również można zumować, oraz kolorować – ale musimu ustawić zum - ZOOOOOOM :P

Ale czyta się szybko, tekst dociera do odbiorcy (w moim przypadku chociażby :P) i jest ciekawy. Gdyby nie te błędy to 5 w szkolnej skali 8)

 #94419  autor: szczeka
 12 sie 2006, 15:23
Kiedyś kumpel pożyczył mojego Bluetootha USB i zaczął coś przesyłać – telefon się zawiesił, musiał wyciągnąć baterie.
Kiedy już włączył telefon okazało się, że menuOrange znikło .
Mogles sobie to darowac. Co nas obchodzi Twoj kumpel? :P
chodzi tutaj o gdzie dana ikonka się znajduje, więc różnie może bywać.
Jakos tak.. nie po polsku.
jak dla mnie jest z lekka nie logiczne
ortograficzny.
Menu nie poraża pięknem, ale nie jest źle – wole wygląd motoroli niż dziecinnie wyglądających Samsungów
W testach o takich rzeczach sie nie pisze.
L6 proponuje nam aparat VGA, który sprawuje się całkiem dobrze, lepiej niż w noki 6020.
Zrob sobie porownanie, sfotografuj te same rzeczy jednym i drugim telefonem i bedziesz wiedzia, ktory robi lepsze zdjecia, bo jak widac to, co napisales prawda nie jest. Przykladowo TO zdjecie. W Nokii bylaby ciemniejsza, ostrzejsza, bardziej barwna gorna czesc (prawa strona).
czyli kabel możemy kupić za 10 zł w jakim kolwiek sklepie komputerowym.
Tez mi troche nie pasuje.
Na pewno odtwarza pliki 3gp, co do mpeg4 – jeszcze nie testowałem.
Dopoki nie przetestujesz wszystkiego nie zabieraj sie za pisanie testu, bo to mija sie z celem. Test ma byc, jak najbardziej szczegolowy, zeby wszystkie mozna bylo sie dowiedziec o testowanym telefonie.
Rozdzielczość wyświetlacza to 128 na 160 pixeli, co daje średni wynik w obecnych czasach, ale trzeba przyznać nie jest to zły wynik.
Kiepsko brzmiace powtorzenie.
Kiedy to już wyświetlacze szaleją z 256/262 tysiącami kolorów
No to 256, czy 262? :P ...
11 mega jak na taki telefon to troszkę za mało – dla mnie minimum w takim telefonie to 25 mega.
Ladniej by wygladalo jakbys napisal MB zamiast 'mega'.
Poza tym, po co az tyle w takim telefonie pamieci? :P Na fotki, gry, tapety, dzwonki starcza spokojnie przeciez.
Motorola zrobiła świetny telefon za małą cenę
Ta cena nie jest taka mala. Przykladowo SE k500i, ktory technicznie jest niewatpliwie lepszy jest sporo tanszy. Tania ona jest jedynie w ofertach abonamentowych, w wolnej sprzedazy jest droga.

To chyba tyle.

Sorry, ze sie czepiam, ale .. :)

 #94432  autor: slonio
 12 sie 2006, 16:24
dobra, pieknie, ladnie ale mam prosbe. czy moglbys mi podac link do jakies strony z ktorej moglbym sciagnac program zeby muc podlaczyc usb do l6, ktory dziala. bylbym wdzieczny :)

[ Dodano: 2006-08-12, 16:28 ]
o i tak pozatym to powiedz do czeglo sluzy ten "przycisk" z tylu obudowy obok glosnika bo nie moger rozkminic :)

 #94447  autor: szczeka
 12 sie 2006, 17:01
A ja mam jeszcze takie pytanie.

Czy to zdjęcie było robione Twoim Sagemem, czy cyfrówka? :)

 #94472  autor: kamil1221
 12 sie 2006, 19:00
Te zdjęcie było robione Sagemem - aż takie złe ?
Co do opisu menu i innych - lubię porównywać inne marki i modele - taki mój styl pisania.
A co do błędów - nie jestem profesjonalistą, więc mam prawo się pomylić.


No to 256, czy 262? ...

Chodziło mi tutaj o przecinek - tak jakoś dałem "/"
Poza tym, po co az tyle w takim telefonie pamieci? Na fotki, gry, tapety, dzwonki starcza spokojnie przeciez.

Każdy mam inne zapotrzebowania - tobie starczy 11 mega a mi nie.
Gdyby mi starczyło 10 mega w moim Sagemie nie kupował bym karty microSD.
Ta cena nie jest taka mala. Przykladowo SE k500i, ktory technicznie jest niewatpliwie lepszy jest sporo tanszy. Tania ona jest jedynie w ofertach abonamentowych, w wolnej sprzedazy jest droga.

Chodzi jako nowy telefon... U mnie w Tychach w komisie L6 kosztuje maksymalnie 380 zł.

Co do porównania aparatów nokia a motka - dal mnie lepsze robi motka - każdy ma swoje standardy w ocenianiu.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2006, 19:07 przez kamil1221, łącznie zmieniany 1 raz.

 #94480  autor: szczeka
 12 sie 2006, 20:18
Co do porównania aparatów nokia a motka - dal mnie lepsze robi motka - każdy ma swoje standardy w ocenianiu.
Ale takie ocenianie jest po prostu nieobiektywne. Zrob w tym samym miejscu, w tym samym czasie, temu samemu przedmitowi zdjecie N6020 i L6. Roznicy gigantycznej nie ma, ale jednak da sie ja zauwazyc golym okiem :)
Chodziło mi tutaj o przecinek - tak jakoś dałem "/"
Ale przeciez 256 i 262k na wyswietlaczu to to samo. W niektorych danych jest napisane, ze jakis telefon ma 256k, ale to jest bledne. Chociazby z tego wzgledu, ze liczba kolorow moze byc TYLKO wielokrotnosc czworki, czyli dokladnie np. Twoj Sagem potrafi pokazac na wyswietlaczu 262144 kolorkow ;)
Każdy mam inne zapotrzebowania - tobie starczy 11 mega a mi nie.
Gdyby mi starczyło 10 mega w moim Sagemie nie kupował bym karty microSD.
Spoko ;) Ale pokaz mi telefon tej klasy, bez mp3, z aparatem VGA, ktory mialby 25mb pamieci? Jak sie nie uzywa telefonu, jako odtwarzacza mp3 to wydaje mi sie, ze 11mb to wystarczajaco duzo.
Te zdjęcie było robione Sagemem - aż takie złe ?
Nie, nie :) Mnie sie nawet podoba, lepsze niz niektore 1.3mpx :-)

 #95206  autor: uśmiechnięty
 14 sie 2006, 21:54
Test dość konkretny i ciekawy.
Razi mnie jedynie ta zieloność i brak wyróżnień.
Nie wszystko powinno być tym samym kolorem napisane oraz pogrubione.
Wprowadziłbym tu zmiany w edycji tekstu, byłoby znacznie milej dla naszego oka.
Z takiego powodu, test oceniam 7/10.
Pozdrawiam,

uśmiechnięty;*

 #101482  autor: Pb
 02 wrz 2006, 12:43
spoko test spoko telefonu :D nic nie przebije motek :D

 #101571  autor: Przemek
 02 wrz 2006, 17:04
iaro pisze:spoko test spoko telefonu :D nic nie przebije motek :D
Chyba nie miałeś do czynienia z telefonami z tzw. wyższej półki jak Nokia czy SE :lol:

 #101990  autor: Forest
 03 wrz 2006, 19:37
Dobry test, fajne zdjecia. 6 :P

HTC U12+ Black + Goodram 64GB USH-I U3 95/90MB