DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #417644  autor: Vieslav
 17 lip 2010, 22:27
W pudełku z telefonem znajdziemy:
:arrow: telefon z chowanym rysikiem
:arrow: dwie baterie litowo - jonowe o pojemności 1480 mAh
:arrow: pojemnik do ładowania baterii
:arrow: ładowarkę
:arrow: słuchawki z mini-jackiem
:arrow: przejściówka do podłączenia słuchawek z mini-jackiem
:arrow: kabel USB
:arrow: instrukcja obsługi, instrukcja szybkiego uruchomienia, karta gwarancyjna
:arrow: płyta "Getting Started"

Obrazek

Pierwsze wrażenie:
Przy pierwszym dotyku telefon wydaje się ciężki i duży, potocznie można nazwać go "cegłą". Po jakimś czasie użytkowania można się przyzwyczaić i to inne telefony wydają się małe. Wyświetlacz zajmuje trochę ponad połowę całości telefonu. Ponad nim z lewej strony umieszczona została dioda sygnalizująca zdarzenia (np. nadchodzące połączenie, wiadomość sms, email, włączenie wifi, bluetooth, gps), po prawej stronie widać malutką kamerę do wideorozmów. Poniżej wyświetlacza umieszczone są dwa przyciski funkcyjne, przycisk z okienkiem windows, przycisk "ok", na środku znajduje się touchpad, niżej przyciski odbierania i odrzucania rozmowy, pod nimi pełna klawiatura qwerty z klawiszami dedykowanymi. Na samej górze po prawej znajduje się przycisk włączania/wyłączania, natomiast po lewej można znaleźć ukryty w obudowie rysik. Po lewej stronie telefonu znajdują się przyciski + i - oraz mały otwór do soft resetu, po prawiej przycisk aparatu (można oczywiście przeprogramować, takie ustawienie jest domyślne), gniazdo kart microSD oraz gniazdo ładownia/słuchawek/transmisji danych.
Telefon sprawia wrażenie mocnego i solidnie wykonanego; nic się nie rusza, nie skrzypi ani nie odpada. Pokrywa baterii trzyma się bardzo dobrze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Bateria:
Przy normalnym użytkowaniu (kilka wiadomości, kilka minut rozmowy, trochę muzyki, kilka minut bluetooth, kilkanaście minut internetu) bateria wytrzymuje dwa dni. Przy intensywnym używaniu (dużo rozmów, smsów, muzyki przez bluetooth stereo, internet) wytrzymuje równo cały dzień. Przy sporadycznym użytkowaniu wytrzymuje 3, do 4 dni.
Producent dodaje do niektórych partii dodatkową baterię z pojemnikiem do zewnętrznego ładowania. Bardzo ułatwia to życie, gdy telefon rozładuje się poza domem.

Obrazek
Obrazek

Wyświetlacz:
Producent wyposażył telefon w dotykowy (oporowy) wyświetlacz o niestastandardowej rozdzielczości 320x320, wielkości 2,55 cala, potrafiący wyświetlić 65 tysięcy kolorów (prawdopodobnie może wyświetlić więcej, ta wartość jest sprzętowym ograniczeniem windowsa mobile). Mimo, jak się wydaje, niewielu kolorów wyświetlana grafika wygląda ładnie. Wyświetlacz dość dobrze reaguje na dotyk. Niestety, domyślne ustawienie czułości jest niezadowalające i trzeba mocno naciskać wyświetlacz, aby "poczuł" dotyk. Ustawienie to można zmienić w rejestrze i po podkręceniu czułości można w pełni cieszyć się urokami dotykowego wyświetlacza. Folia naklejana na wyświetlacz nie wpływa w żaden sposób na czułość i precyzje dotyku. Zalecam nawet naklejenie, gdyż odciski palców stają się bardzo widoczne już po chwili używania i przeszkadzają w czytaniu. Niestety, wyświetlacz ma jeden poważny mankament: na słońcu nie widać nic. Dopiero po ustawieniu maksymalnej jasności podświetlenia można dojrzeć cokolwiek.
Osobiście nie używam rysika, ale przy konieczności zaznaczenia mniejszego elementu bądź zaznaczenia wymagającego precyzji staje się on niezbędny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Touchpad:
Moim zdaniem jest to strzał w dziesiątkę. Nie należe do osób lubiących dotykowe wyświetlacze, więc ta mała rzecz bardzo ułatwia mi poruszanie się po telefonie. Dobrze reaguje na dotyk. Za kliknięcie odpowiada naciśnięcie tak jak zwykłego przycisku. Niestety, nie da się go używać na słońcu. Nie reaguje na gesty lub kursor bardzo wolno się przesuwa. Prawdopodobnie jest to wina padania promieni na wyświetlacz (sprawdzałem, zasłaniając zarówno touchpad jak i wyświetlacz. Dopiero po zasłonięciu wyświetlacza można nawigować touchpadem).

Klawiatura:
Do tej pory miałem same brzytwy od Motoroli i LG KF300 więc jestem przyzwyczajony do dużych klawiszy. Przyzwyczajenie się do wciskania malutkich przycisków paznokciem w tym telefonie nie należało do najłatwiejszych czynności. Po krótkiej nauce klawiatury qwerty pisze się całkiem dobrze, ale nadal jest dla mnie niewygodna, z uwagi na małe klawisze.
Na samej górze telefonu znajduje się przycisk zasilania. Krótkie naciśnięcie przełącza telefon w tryb uśpienia (wygasza wyświetlacz i wyłącza wszystkie funkcje oprócz telefonu). Dłuższe przytrzymanie wyłącza całkiem telefon. Przytrzymując czerwoną słuchawkę klawiatura blokuje się. Przytrzymując przycisk OK otwiera się menadżer zadań. Klawiatura posiada też dedykowane klawisze funkcyjne: wiadomości, GPS bądź łączność (funkcje w zależności od upodobań można przypisać w menu), shift oraz biało-czarny klawisz przełączający pomiędzy wprowadzaniem normalnego znaku a znaku dodatkowego przypisanego klawiszowi. Nie zabrakło również przycisku do tworzenia znaków specjalnych.
Klawiatura nie podświetla się razem z wyświetlaczem. Aby ją podświetlić należy nacisnąć jakikolwiek klawisz.
Aby wykonać soft - reset nie trzeba szukać w menu albo wyłączać telefonu. Służy do tego malutki otwór po lewej stronie telefonu. Bez problemu można wykonać taki reset rysikiem.
Blokada nie działa na boczne klawisze głośności. Nie da się ich zablokować w żaden sposób.

Obrazek
Obrazek
Soft reset

Dioda:
Dioda ma kilka kolorów: przy połączeniu przychodzącym mruga najpierw na zielono, potem ciągle na czerwono. Przy nadejściu wiadomości oraz włączenia GPS miga na zielono, przy włączeniu/wyłączeniu wifi lub bluetooth miga na niebiesko. Telefon może sygnalizować nadejście wiadomości lub nieodebranego połączenia miganiem diody, jednak nie miga ona dłużej niż do czasu uśpienia telefonu.

Transmisja danych:
Telefon został wyposażony w GPRS klasy 10/EDGE klasy 12/UMTS oraz HSDPA 3,6 mb/s. Nie testowałem jeszcze transmisji danych przez sieć GSM. W tym modelu znajdziemy również wifi 802.11g. Prędkość pobierania pliku przez wifi to około 70 kB/s. Jest to jednak prędkość średnia, zdarza się wolniej, szybszy transfer rzadko można uzyskać (zależy od stopnia zaśmiecienia pamięci RAM i przeglądarki). Moc modułu wifi została prawdopodobnie ograniczona z uwagi na oszczędzanie energii. Dość dobrze radzi sobie z szyfrowaniem zarówno WEP jak i WPA/WPA2 (nie ma żadnych problemów z kluczem). Z uwagi na ograniczenie mocy modułu zasięg nie jest rewelacyjny, ale nie ma problemów przy korzystaniu z hot spotów w centrach handlowych bądź w innych miejscach.

Multimedia:

Producent wyposażył telefon w 169,52MB pamięci wewnętrznej. Można ją rozbudować kartą microSD/microSDHC (jak podaje specyfikacja - do 16GB). Urządzenie posiada też 112,13MB pamięci operacyjnej RAM.

Aparat:
Mimo dwóch megapixeli na pokładzie zdjęcia nie powalają jakością. Aparat posiada podstawowe funkcje:
- tryb zdjęć (jedno, seria, zdjęcie nocne)
- rozdzielczość (1600x1200, 1280x10960, 1024x768, 640x480, 320x240)
- jakość (superwysoka, wysoka, normalna, niska)
- balans bieli (auto, dzień, chmury, żarówka, jarzeniówka)
- samowyzwalacz (3, 5, 10 sekund)
- efekt (czarno - biały, sepia, zielony, aqua [czyli najzwyczajniejszy niebieski], negatyw)
Nie ma możliwości wyłączenia dźwięku migawki bez kombinowania w rejestrze. Bardzo irytującą rzeczą jest opóźniona reakcja podczas robienia zdjęcia. Po naciśnięciu przycisku zdjęcie zostaje zrobione po 3, 4 sekundach. W tym czasie trzeba trzymać telefon w bezruchu, w przeciwnym razie zdjęcie nie wyjdzie.
Boczny klawisz +- służy do przełączania między aparatem z przodu i z tyłu.
Warto ręcznie regulować balans bieli (ruchy prawo-lewo na touchpadzie), gdyż aparat niezbyt dobrze sobie z tym radzi (co widać na wrzuconych zdjęciach).
LINK do albumu, tam wrzuciłem kilka zdjęć i będę sukcesywnie powiększał kolekcje.

Kamera:
Maksymalna rozdzielczość filmu to 320x240. Kamera również reaguje z opóźnieniem na naciśnięcie przycisku nagrywania. W menu kamery znajdują się następujące funkcje:
- tryb wideo (MMS, 10 sek, 30 sek, bez limitu)
- rozdzielczość (320x240 lub 176x144)
- jakość (wysoka, normalna, niska)
- balans bieli (auto, dzień, chmury, żarówka, jarzeniówka)
- samowyzwalacz (3, 5, 10 sekund)
- efekt (czarno - biały, sepia, zielony, aqua [czyli najzwyczajniejszy niebieski], negatyw)
- audio (włącz, wyłącz)

Video:
Dzieki szybkiemu procesorowi Marvell Monahan LV PXA-311(624MHz) nawet normalne divxy bez zmiany rozdzielczości wyświetlane są płynnie. Polecam instalaje dodatkowego playera; wbudowany windows media player nie obsłuży większoći typów konwersji.

Muzyka:
Osoba projektująca słuchawki chyba nigdy nie słuchała muzyki z telefonu. Umiejscowienie gniazda jest tragedią. Słuchawki wpinają się luźno, przeszkadzają w kieszeni, a o słuchaniu podczas spaceru można zapomnieć - wtyczka rozłącza się co kilka kroków. Telefon dobrze współpracuje z zestawami bluetooth stereo więc nie trzeba używać standardowych kablowych słuchawek.
Jakość dźwięku nie jest rewelacyjna, zdaje się być lekko przytłumiony. Poziom głośności oceniam na niżej średni. Nie przeszkadza to jednak podczas używania standardowych słuchawek dousznych. Ich konstrukcja prawie całkowicie tłumi dźwięki otoczenia, więc nic nie przeszkadza w komfortowym słuchaniu.
Co ciekawe, telefon świetnie radzi sobie ze streamingiem typu radio internetowe lub wideo.
Podczas słuchania muzyki nie można przełączyć telefonu w tryb uśpienia (skutkuje to zamilknięciem muzyki), więc wyświetlacz nie jest do końca wygaszony. Istnieją programy eliminujące ten problem.
Zewnętrzny głośnik w telefonie jest dość słaby i nie można sobie głośno posłuchać muzyki. Nawet przy maksymalnej głośności dzwonek telefonu nie jest dobrze słyszalny.

Obrazek

GPS:
Nawigacja w telefonie może posłużyć raz na jakiś czas podczas wypadu na wakacje, do rodziny na drugi koniec kraju lub czegoś podobnego. Nie nadaje się do codziennego użytkowania.
Używam oprogramowania AutoMapa 6. Bardzo dobrze współpracuje z telefonem (nie bez powodu producent dołącza je do "wersji samochodowej", którą posiadam (dodatkowo w zestawie uchwyt i ładowarka samochodowa oraz oprogramowanie do nawigacji). Mimo niestandardowej rozdzielczości wyświetlacza mapy wyświetlane są prawidłowo. Łapanie fixa jest zależne od wielu czynników. Za pierwszym razem moje położenie było ustalane ładnych kilkanaście minut. Potem już było lepiej, ale to zależy od wielu czynników. Przy bezchmurnej pogodzie, otwartej przestrzeni i dość wysokiego położenia n.p.m można złapać fixa w minutę, dwie. Przy niższych wysokościach i gorszej pogodzie ustalanie położenia trwa dłużej, nawet do 5-10 minut. Warto zaznaczyć, żeby łapać fixa podczas postoju. Podczas jazdy trwa to nawet 20 minut, lub ustalenie dokładnego położenia nie jest możliwe, przez co na mapie wyświetlają się cuda.

Podsumowując:
Telefon jest na windowsie, więc oczywistym staje się fakt, że się zawiesza. Nie jestem w stanie napisać jak często. Czasem działa kilka dni lub nawet tygodni bez soft resetu. Czasem odmawia posłuszeństwa, działa wolno lub nie otwiera aplikacji. Jeśli menadżer wiadomości jest często zamykany to po pewnym czasie smsy przestaną dochodzić i trzeba wykonać soft reset.
Producent instaluje domyślnie WM 6.0. Podobno pomaga zmiana na 6.1, ale dalej się nie wypowiem, ponieważ używam 6.0 (zmiana skutkuje utratą gwarancji).
"Twoje biuro w zasięgu ręki" - taki napis Samsung umieścił na pudełku. W pełni się z tym zgadzam. Klawiatura qwerty, touchpad, spory ekran oraz full opcja transmisji danych sprawia, że telefon świetnie nadaje się do pracy. Nie polecam tego modelu "do zabawy", szczególnie dlatego, że jest duży (raczej szeroki) i trochę waży. Z uwagi na jego szerokość na początku dość niewygodnie nosiło mi się go w kieszeni spodni.
O awaryjności również niewiele mogę napisać, choć mój egzemplarz ma już ponad 1,5 roku (ja używam go dwa miesiące) i ani razu nie był naprawiany.

Plusy
:arrow: całkiem spory, dotykowy wyświetlacz
:arrow: touchpad
:arrow: GPS
:arrow: wifi
:arrow: klawiatura qwerty
:arrow: szybki procesor

Minusy
:arrow: umiejscowienie gniazda słuchawek
:arrow: brak możliwości korzystania z touchpada na słońcu
:arrow: brak widoczności wyświetlacza na słońcu
:arrow: dioda nie działa w trybie uśpienia

EDIT:
W test wkradł się mały błąd - prędkość po wifi mierzona była z włączoną opcją "Opera Turbo" co automatycznie limituje prędkość. Po wyłączeniu tej funkcji prędkość pobierania to około 4,5 mb/s. Na HSDPA Orange wychodzi 187 KB/s (pomiar niezbyt niemiarodajny, wykonany tylko raz).
Ostatnio zmieniony 28 lut 2011, 18:58 przez Vieslav, łącznie zmieniany 8 razy.

 #417645  autor: orson_dzi
 17 lip 2010, 22:45
Zły dział... Powinno być w Windows Mobile :P .

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)
 #420419  autor: Ramirez
 01 sie 2010, 18:55
Kiedyś wspomniałem że dorzucę kilka swoich uwag co do tego telefonu, ale dopiero teraz udało mi się to zrobić ;) I tak na pierwszy rzut oka kilka rzeczy można byłoby zmienić w tym opisie. Może bym więcej miał uwag ale nie o wszystkim juz pamiętam bo nie mam tego telefonu już od pół roku, a pamięć jest krótka ;)

:arrow: słuchawki z mini-jackiem


--------Tutaj trzeba zmienić opis bo w zestawie nie ma przejściówki i słuchawek na mini jacka tylko zwykłe słuchawki z wejściem samsunga, widać sprzedający podmienił je. Oryginalne moim zdaniem nieźle nawet graja ;)





"""- Bardzo irytującą rzeczą jest opóźniona reakcja podczas robienia zdjęcia. Po naciśnięciu przycisku zdjęcie zostaje zrobione po 3, 4 sekundach. W tym czasie trzeba trzymać telefon w bezruchu, w przeciwnym razie zdjęcie nie wyjdzie.""""

------Co do tych 3,4 sekund to jest nie do końca. Miałem kartę pamięci kingstona class 4 8 gb i tak się na niej robiło, potem zmieniłem na innej firmy - A data chyba tez class 4 8 gb i zapisywało bardzo szybko. Telefon widać jest bardzo wybredny co do karty pamięci.






Maksymalna rozdzielczość filmu to 320x240. Kamera również reaguje z opóźnieniem na naciśnięcie przycisku nagrywania.


--- Tutaj to samo, z powodu kiepskiej karty pamięci. Na kingstonie miałem coś podobnego, w dodatku filmy nagrywało na 5 klatek na sekundę zamiast 10 które powinny być.



W menu kamery znajdują się następujące funkcje:
- tryb wideo (MMS, 10 sek, 30 sek, bez limitu)
- rozdzielczość (320x240 lub 176x144)

----- Tutaj mozna dopisać że tylko nagrywa filmy 10 klatek na sekundę i z duża kompresją, głos tez jest kiepski tylko 8 kHz






Jakość dźwięku nie jest rewelacyjna, zdaje się być lekko przytłumiony. Poziom głośności oceniam na niżej średni.

----- na oryginalnych słuchawkach moim zdaniem grało to całkiem nieźle coś jak w innym samsungu którego teraz mam b2100, w dodatku o ile dobrze pamiętam gdzieś w rejestrze można było zwiększyć głośność muzyki, wtedy to bardzo głośnio grało




Podczas słuchania muzyki nie można przełączyć telefonu w tryb uśpienia (skutkuje to zamilknięciem muzyki),więc wyświetlacz nie jest do końca wygaszony. Istnieją programy eliminujące ten problem.

----- A to nie do końca jest prawda, co prawda tak się robi ale można Windows Media Playera skonfigurować tak aby wygaszać ekran przyciskiem klawiatury. Trzeba wejść w opcje odtwarzacza i odpowiednio skróty klawiszowe skonfigurować


Zewnętrzny głośnik w telefonie jest dość słaby i nie można sobie głośno posłuchać muzyki. Nawet przy maksymalnej głośności dzwonek telefonu nie jest dobrze słyszalny.

----- Aż tak źle nie jest ;), głośność oceniam gdzieś na około 80% głośności takiej np noki e51, cichy dzwonek to jest w HTC Diamond-- to jest dopiero porażka :-D

 #420489  autor: Vieslav
 02 sie 2010, 10:54
słuchawki z mini-jackiem


--------Tutaj trzeba zmienić opis bo w zestawie nie ma przejściówki i słuchawek na mini jacka tylko zwykłe słuchawki z wejściem samsunga, widać sprzedający podmienił je. Oryginalne moim zdaniem nieźle nawet graja ;)
Może ja miałem inną wersję telefonu. Przejściówka jest oryginalna Samsunga, na słuchawkach z mini-jackiem również jest logo Samsunga. Innych nie było. Przypominam, ja zakupiłem wersję z zestawem samochodowym i Automapą.


"""- Bardzo irytującą rzeczą jest opóźniona reakcja podczas robienia zdjęcia.[ciach]""""

------Co do tych 3,4 sekund to jest nie do końca. Miałem kartę pamięci kingstona class 4 8 gb i tak się na niej robiło, potem zmieniłem na innej firmy - A data chyba tez class 4 8 gb i zapisywało bardzo szybko. Telefon widać jest bardzo wybredny co do karty pamięci.

Używam Kingstona 4GB. Wcześniej siedziało 2GB, potem przez krótki okres 128MB oraz nie było karty wcale. Różnicy nie zauważyłem, ale pożyczę od kogoś kartę innej firmy i sprawdzę.
Jakość dźwięku nie jest rewelacyjna, zdaje się być lekko przytłumiony. Poziom głośności oceniam na niżej średni.

----- na oryginalnych słuchawkach moim zdaniem grało to całkiem nieźle coś jak w innym samsungu którego teraz mam b2100, w dodatku o ile dobrze pamiętam gdzieś w rejestrze można było zwiększyć głośność muzyki, wtedy to bardzo głośnio grało
Słuchawki mają gumki "zatykające" uszy więc głośność jest wystarczająca, bo całkowicie tłumią dźwięki z otoczenia. Używam bluetooth stereo Motoroli (HT820) i jakość dźwięku oraz głośność są o wiele lepsze.
Podczas słuchania muzyki nie można przełączyć telefonu w tryb uśpienia (skutkuje to zamilknięciem muzyki),więc wyświetlacz nie jest do końca wygaszony. Istnieją programy eliminujące ten problem.

----- A to nie do końca jest prawda, co prawda tak się robi ale można Windows Media Playera skonfigurować tak aby wygaszać ekran przyciskiem klawiatury. Trzeba wejść w opcje odtwarzacza i odpowiednio skróty klawiszowe skonfigurować
Ja używam programu BlackMe.

 #420492  autor: orson_dzi
 02 sie 2010, 11:09
Vieslav pisze:Przejściówka jest oryginalna Samsunga, na słuchawkach z mini-jackiem również jest logo Samsunga. Innych nie było.
Samsung ma co najmniej trzy rodzaje słuchawek.
Widać miałeś najlepsze z nich, razem z przejściówką i słuchawkami dokanałowymi (mniejsza o fachową terminologię, wiadomo o co chodzi ;) ).

Lista używanych telefonów nie mieści się w tym polu tekstowym :)

 #425931  autor: Vieslav
 29 sie 2010, 12:11
Zauważyłem jeszcze, że jedna bateria jest o wiele gorsza od drugiej. Nie wiem, czy bateria dodatkowa rzeczywiście ma mniejszą pojemność (kupiłem telefon z drugiej ręki), ale wątpię, żeby ktoś przez 1,5 roku tak zajechał baterie lit-jon. Jedna trzyma prawie 3 dni przy sporadycznym używaniu telefonu, druga ledwo wytrzymuje 1 dzień.

 #425980  autor: kowcio
 29 sie 2010, 14:45
Vieslav, to mozliwe jest, bo jak ktoś dużo korzystał z GPS, Wifi i innych dodatków to zajedzie baterię.
Nie masz napisanej pojemności na bateriach? Wpisz kod *#0228# i zobacz, czy tam wyświetli Ci ilość mAh. W niektórych wyświetla, w niektórych nie (Samsungach).

 #462437  autor: Vieslav
 28 lut 2011, 18:59
Dodałem małą poprawkę odnośnie prędkości pobierania przez wifi.