DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #404976  autor: Marek
 16 maja 2010, 01:07
[center]Rób najlepsze zdjecia - test telefonu Sony Ericsson C905[/center]

C905 nie podąża za aktualnymi trendami. Większość telefonów z mocnymi aparatami posiada dotykowy ekran oraz system operacyjny. Są to głównie telefony dla szpanerów, są bardzo krzykliwe, brak im stonowania. C905 na pewno taki nie jest, jest bardziej przemyślany. Nie chce powalić użytkownika trudną obsługą czy szpanerskimi detalami. Poprzednik, model k850i nie był udany. Zwracał uwagę parametrami oraz nowoczesną stylistyką. Z powodu niestabilnego oprogramowania oraz niewygodnej klawiatury nie zdobył uznania klientów. Sony Ericsson tym razem zaprojektował dużo bardziej stonowany model z elegancką stylistyką, który miał się sprawdzić w praktyce a nie być mocnym tylko na papierze. Miał być kompletny tak jak poprzednie topowe modele serii Cyber-shot, które mimo kilku mankamentów stały się legendarne. Zapraszam do przeczytania testu.

W skład zestawu wchodzi:
-Telefon C905
-Bateria BST-38 litowo-polimerowa 930mAh
-Kabel USB DCU-65
-Czytnik kart pamięci M2 CCR-70
- Karta pamięci M2 2GB Sony
- Słuchawki stereo HPM-62 z gąbkami
- Skórzany pasek na nadgarstek
- Płyta CD
- Instrukcja obsługi
- Instrukcja obsługi kamery
- Karta gwarancyjna
- Kilka kartek po polsku, węgiersku, czesku i słowacku
Zestaw dołączony do telefonu jest średni jak na telefon tej klasy. Nokia dodawała kabel TV. Karta pamięci ledwo wystarcza. Słuchawki nie posiadają przejściówki. Na pierwszej stronie instrukcji znajdziemy podziękowania od Sony Ericssona za zakup ich fotograficznego cacka.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Obudowa

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Telefon jest dosyć spory, jest wysoki na 104mm, szeroki na 49mm, gruby w najcieńszym miejscu na 18mm, a w miejscu obiektywu na 19,5mm. Telefon waży 136g. C905 jest sprzedawany w kilku wersjach kolorystycznych: Ice Silver, Copper Gold, Tender Rose oraz Night Black. Tył najpopularniejszej czarnej wersji kolorystycznej pokryty jest gumą przyjemną w dotyku. Jakość materiałów jest dobra. Cały telefon jest solidnie poskładany, delikatnie skrzypieć może co najwyżej mechanizm slidera. Na górze przedniego panelu znajdują się dwa przyciski. Klawisze te mogą być używane w ekranie głównym (lewy klawisz - prowadząc do ostatniego zrobionego zdjęcia lub nagranego wideo, prawy klawisz – miesięczny widok zdjęć/wideo zrobionych telefonem), w niektórych grach oraz w menu aparatu (po lewej stronie klawisz wyboru trybu zdjęć, po prawej stronie klawisz wyboru scenerii). Przyciski w trybie aparatu są podświetlane na niebieski kolor. Pomiędzy tymi klawiszami znajduje się czujnik światła oraz otwór głośnika rozmów, zabrakło natomiast kamery połączeń wideo. Poniżej znajduje się napis Sony Ericsson. Wyświetlacz pokryty szkłem mineralnym jest odporny na zarysowania, zamontowany poniżej wyświetlacza panel z logiem Cyber-shot optycznie wydłuża wyświetlacz. Na dole panelu znajduje się manipulator z metalową ramką i środkowym klawiszem funkcyjnym pełniącym funkcję zatwierdzania. Po lewej stronie znajduje się lewy klawisz funkcyjny który pełni zazwyczaj funkcję wyboru opcji, zielona słuchawka oraz klawisz menu czynności (menu w telefonach z oprogramowaniem orange ma uproszczoną strukturę). Po prawej stronie znajduje się prawy klawisz funkcyjny pełniący zazwyczaj funkcję wstecz, czerwona słuchawka pełniąca funkcję obsługi połączeń, powrotu do pulpitu, wyłącznika oraz klawisz C pełniący funkcje kasowania oraz zamykania procesów w menu czynności. Przednie klawisze oraz manipulator kierunkowy posiadają białe podświetlenie, w trybie aparatu świecą na niebiesko. Słuchawki nie posiadają kolorowego wypełnienia.
Po rozsunięciu obudowy ujawnia się klawiatura, rzędy klawiszy oddzielają kolorowe wstawki (kolor wstawki różni się w zależności od wersji kolorystycznej), klawiatura jest wygodna lecz niektórym osobom może brakować przestrzeni na komfortowe wciskanie klawiszy w górnym i dolnym rzędzie. Na klawiaturze często zbiera się kurz. Spacja znajduje się na klawiszu #. Podświetlenie klawiatury jest białe. Mechanizm slidera działa dobrze, nic się nie odziera, zarówno klawiatura jak i tylny metalowy panel za wyświetlaczem, lecz posiada niewielkie luzy. Slider nie jest ulubionym typem obudowy dla SE, otwieranie z trzaskiem mogło uszkodzić taśmę w starszych egzemplarzach, w używanym przez rok egzemplarzu nie zaobserwowałem żadnych problemów.
Boczne panele obudowy obejmuje chromowany pasek, na lewym panelu znajduje się slot kart pamięci M2 (kartę pamięci można wyciągać na gorąco, maksymalny rozmiar karty to 16 GB) oraz złącze Fast-port. Wadą jest brak standardowego wejścia na słuchawki, z jednej strony nie jest to telefon muzyczny ale w tej klasie telefonów powinien być to standard. Producent oferuje co prawda przejściówki ale długość zestawu z innymi słuchawkami przeszkadza. Obok złącza znajduje się czerwona dioda. Z góry telefonu nie ma nic, na dole telefonu znajduje się uchwyt na smycz oraz otwór głośnika.
Po prawej stronie telefonu znajdują się klawisze przybliżania pełniące również opcję klawiszy głośności, dłuższe naciśnięcie klawisza głośności podczas odtwarzania muzyki powoduje zmianę utworu, w przypadku górnego klawisza powraca najpierw do początku bieżącego utworu. Dalej znajduje się klawisz prowadzący do ostatniego zdjęcia lub wideo który jest również aktywny w trybie aparatu. Następnym klawiszem na panelu jest klawisz przełączania trybu aparatu, pomagający jednym naciśnięciem wybrać pomiędzy robieniem zdjęć a kręceniem wideo, pełni również funkcję skrótu do aplikacji aparatu przy odblokowanej klawiaturze. W specjalnym wgłębieniu znajduje się dwustopniowy przycisk aparatu, w trybie aparatu klawisz jest podświetlany na niebiesko. Podobnie jak powyższy przycisk posiada możliwość aktywacji aparatu.
Na tylniej klapce znajduje się logo SE oraz wklęsły napis. Obok znajduje się metalowa klapka aparatu z logiem Cyber-shot. Jest to ciekawa konstrukcja, przy otwieraniu dolna część klapki wsuwa się pod górną. Przy zamykaniu osłony dolna część wraca na swoje miejsce, przy zamkniętej górnej części nie da się wcisnąć dolnej części do środka. Obawy o niską trwałość takiego rozwiązania są bezpodstawne, otwierałem tą klapkę kilkaset razy i dalej otwiera się jak nowa. Przy otwieraniu klapki lub aktywacji aparatu zapala się niebieska dioda zamontowana wewnątrz konstrukcji. Co ciekawe otwarcie klapki nie aktywuje aparatu w odtwarzaczu multimedialnym. Pod pokrywą aparatu znajduje się mocna ksenonowa lampa (po lewej stronie znajduje się czerwona lampka), małe lusterko, potrójna dioda LED, czujnik światła oraz obiektyw aparatu. Na połyskującym okręgu wokół obiektywu znajduje się napis 8.1 megapixel f=5.91mm 1:2.8.

Wyświetlacz

Wyświetlacz telefonu jest pokryty szkłem mineralnym odpornym na zarysowania. Powierzchnia ekranu łatwo się palcuje, jednak przy uruchomionym podświetlaniu to nie przeszkadza. Wyświetlacz posiada przekątną 2,4 cala (49x37mm). Na tle innych telefonów z aparatami 8 MP ekran jest dosyć mały. Ekran TFT o rozdzielczości QVGA wyświetla 262144 kolorów, kolory są żywe i ostre, a czytelność na wolnej przestrzeni jest bardzo dobra. Na moc podświetlenia skutecznie wpływa czujnik światła. W jasnych wersjach kolorystycznych może przeszkadzać czarna przestrzeń pomiędzy ekranem a obudową, potwierdza to teorię że bardziej pasowałby tu ekran 2,6 cala. Mały wyświetlacz nie zużywa tak dużo energii, bateria wystarcza na 3-4 dni pracy. Przy zgaszonym podświetleniu nie widać informacji o nieodebranym połączeniu lub nowej wiadomości.

Interfejs

Telefon pracuje na platformie DB3210. Obsługa telefonu jest bardzo intuicyjna. Sony Ericsson od wielu lat pracuje nad prostotą obsługi przy zachowaniu wysokiej multimedialności. Oprogramowanie działa stabilnie i szybko, nie zwalnia podczas użytkowania. Telefon włącza się i łapie zasięg w ciągu 30 sekund, po włączeniu telefonu praca z odtwarzaczem jest chwilowo utrudniona ze względu na aktualizacje galerii. Telefon z czystym oprogramowaniem posiada wolne 101 MB wewnętrznej pamięci. Na ekranie głównym w górnym lewym boku widać wskaźnik zasięgu, po prawej stronie wskaźnik baterii, wskaźnik baterii zmienia kolor na czerwony przy 15%. Na górze znajduje się miejsce na nazwę operatora, poniżej znajduje się miejsce na notatkę. Na dole ekranu znajduje się zegarek (dostępne 2 rozmiary) oraz data. Na tapetę można ustawić animację flash obsługującą akcelerometr oraz aplikację.
W czystym oprogramowaniu producenta po lewej stronie znajduje się skrót do multimedii, po środku skrót do menu, a po prawej stronie skrót do kontaktów. W oprogramowaniu Orange funkcje bocznych klawiszy zamieniają się miejscami.
Manipulator zawiera skróty do wybranych pozycji menu lub aplikacji, klawisz w górę prowadzi do kalendarza, klawisz w dół prowadzi do kontaktów, klawisz w lewo uruchamia napisz nową wiadomość, prawy klawisz nie ma wstępnie wybranej funkcji, ustawienia poprzednich klawiszy również można zmienić.
Po naciśnięciu klawisza głośności pokazuje się status telefonu, dłuższe przyciśnięcie klawisza uruchamia wybieranie głosowe.
Można wprowadzić klawisze szybkiego wybierania (1-9). W razie włączenia się blokady klawiatury można ją anulować czerwoną słuchawką.
Lewy klawisz na górze panelu prowadzi do ostatniego zrobionego zdjęcia lub nagranego wideo, a prawy klawisz pokazuje miesięczny widok zdjęć/wideo zrobionych telefonem
Klawisz menu czynności zawiera cztery zakładki :
- Nowe zdarzenia (w opcjach można zmienić sposób informowania o nowych zdarzeniach z listy na okno podręczne)
- Uruchomione aplikacje
- Moje skróty (można wprowadzić skrót do wybranej aplikacji lub funkcji, ta zakładka po naciśnięciu klawisza znajduje się na wierzchu)
- Internet (skrót do strony operatora, wprowadzanie adresu, wyszukiwania oraz zakładek)
Menu czynności w telefonach z oprogramowaniem Orange ma uproszczoną strukturę, ogranicza się do uruchomionych aplikacji.
Zielona słuchawka prowadzi do menu połączenia, menu te zostanie omówione w dalszej części testu.
Podczas rozmowy po lewej stronie znajdują się opcje (dodanie połączenia, wyłączenie mikrofonu, zawieszenie połączenia, wyłączenie sygnałów, nagranie - seryjna aplikacja informuje słyszalnym tonem o rozpoczęciu nagrywania), po środku wejście do menu, przycisk po prawej stronie włącza tryb głośnomówiący. Jakość i głośność rozmów jest dobra. Telefon nie posiada problemów z zasięgiem. Można ustawić odbieranie przez otwieranie i kończenie połączeń przez zamykanie slidera. Przyciskiem na pilocie słuchawek można odebrać i zakończyć połączenie.
Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzanie numeru do połączenia, telefon wybiera z nazw kontaktów takie które zaczynają się od kombinacji liter wybranych na klawiaturze, również sugerując zarówno zapisane jak i nie zapisane numery na podstawie pierwszych liczb.

Menu

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Po wejściu do menu pokazuje się standardowa siatka 3x4 ikony. W głównym menu nie pokazują się ikony zasięgu, baterii czy zegarek, pojawiają się one dopiero przy wejściu w dalsze pozycje. Po naciśnięciu klawisza opcje możemy zmienić układ menu głównego (tabela, obrotowy, pojedyncze ikony, z motywu) oraz zmienić motyw.

Struktura menu wygląda następująco:

1) PlayNow - download Sony Ericssona

2) Internet

[center]Obrazek[/center]

Telefon posiada przeglądarkę internetową Acces NetFront 3.4, nawigacja po stronach odbywa się za pomocą kursora. Przeglądarka umożliwia dodawanie zakładek, posiada własną historię, może zapisywać strony w pamięci telefonu, posiada opcję wyszukiwania na stronie (przydatne przy txt), w ustawieniach można ustawić powiększenie, wyłączyć obrazki czy ustawić orientacje (również opcję automatycznego obrotu). Aplikacja posiada kilka wersji kolorystycznych strony głównej, a kolor jest wybierany losowo przez telefon.. Jedną z większych zalet tej przeglądarki jest powiadamianie o przerwaniu połączenia Wi-Fi, inne przeglądarki przeszłyby na płatną transmisję danych. Ogólnie przeglądarka działa stabilnie, przy dobrym zasięgu Wi-Fi działa szybko, przerywanie połączenia nie zdarza się często. Nie polecam tej przeglądarki jeżeli nie jest dostępne Wi-Fi bo jest to pożeracz danych. Przeglądanie youtube odbywa się niestety w wersji mobilnej lub za pomocą programu który znajduje się w aplikacjach.
Seryjna przeglądarka obsługuje pliki tekstowe txt oraz animacje flash. Jeżeli zmienimy tapetę flash na inną to można zaobserwować zmniejszenie się ilości wolnej pamięci w telefonie, w takim wypadku należy wejść w ustawienia przeglądarki i wyczyścić pamięć podręczną.

3) Rozrywka

[center]Obrazek[/center]

- TrackID – aplikacja identyfikująca muzykę, podaje tytuł utworu, album oraz wykonawcę. Usługa jest darmowa, lecz płaci się za transfer. Informacja zwrotna otwiera seryjną przeglądarkę, co daje możliwość zapisania jej w pamięci telefonu.
- Gry – fabryczne zainstalowane gry to Kasparov Chess, Need For Speed ProStreet (aplikacja korzysta z akcelerometru) oraz Tennis Multiplay.
- VideoDJ –aplikacja do edycji wideo w telefonie, jest to ta sama aplikacja co w starszych modelach.
- PhotoDJ – aplikacja do edycji zdjęć, podobnie jak aplikacja powyżej znana ze starszych modeli.
- MusicDJ – aplikacja o poważnej nazwie okazuje się starym kompozytorem dzwonków polifonicznych znaną od czasów T610.
- Sterowanie zdalne – aplikacja do sterowania odtwarzaczem muzyki na komputerze itp.
- Nagraj dźwięk – rejestrator dźwięku w formacie Amr, nagrywanie zaczyna się po wydaniu słyszalnego tonu, nie do końca przemyślanym rozwiązaniem ergonomicznym jest uruchamianie przyciskiem nagraj a nie automatyczne jak w starszych modelach.
Zalecam zainstalowanie lepszego dyktafonu nagrywającego w formacie Wav.
- Film pokazowy (można również go zobaczyć w Menedżerze plików oraz w odtwarzaczu)

4) Cyber-shot

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Aplikacja uruchamia się przez wejście w czwartą pozycję menu, przyciśnięcie przełącznika pracy aparatu, przyciśnięcia klawisza aparatu lub po odsłonięciu osłony obiektywu. Niestety otwarcie klapki w odtwarzaczu nie powoduje aktywacji aparatu, a podczas pracy aparatu cichnie muzyka, która jest wznawiana po wyłączeniu aparatu. Aplikacja kończy pracę po trzech minutach bezczynności. Podczas zmiany trybu fotograficznego na tryb wideo, zmiany ustawień, jaki i otwarcia osłony obiektywu zapala się niebieska dioda wewnątrz telefonu. W trybie aparatu klawisze posiadają niebieskie podświetlenie, a klawiatura numeryczna nie jest podświetlana. Aplikacja aparatu pracuje zarówno z zamkniętym jak i z otwartym sliderem.
Do obsługi aparatu używane są wszystkie klawisze znajdujące się na przednim panelu oraz na prawym, oprócz zielonej słuchawki oraz klawisza menu czynności. Trzymając telefon bokiem, w lewym dolnym rogu znajduje się klawisz wyboru trybu zdjęć, w lewym górnym rogu klawisz pełni rolę wyboru scenerii. Manipulator posiada zaprogramowane funkcje, klawisz ze słońcem daje możliwość wyboru ekspozycji (od-2 do +2 z krokiem co 0,3), na lewo znajduje się klawisz wyboru ostrości, na prawo lampa błyskowa, a na dole samowyzwalacz. Klawisze głośności włączają przybliżenie. Następny klawisz na prawym panelu prowadzi do galerii, bok niego znajduje się klawisz wyboru trybu aparatu zdjęcia/wideo. Dwustopniowy klawisz Auto focusu jest wygodny, w trybie aparatu posiada niebieskie podświetlenie.
Lewy klawisz funkcyjny prowadzi do ustawień. Menu ustawień jest poprawne ergonomiczne i bardzo intuicyjne.
Struktura menu ustawień wygląda następująco:
Tryb zdjęć
- Zwykły
-Smile Shutter – aparat robi zdjęcie gdy wykryje uśmiech.
- Kontrast automatyczny – ponoszenie jasności zdjęć.
- BestPic - zdjęcia seryjne. Telefon robi siedem zdjęć, środkowe jest automatyczne zapisywane. W ustawieniach można wybrać odstęp czasowy pomiędzy zdjęciami.
- Panorama - trzy zdjęcia połączone w jedno.
- Ramki
Scenerie
- Auto
- Ciemny krajobraz - brak lampy błyskowej, ostrość nieskończoność.
- Ciemny portret – wybór trybu lampy błyskowej, ostrość na wykrywanie twarzy.
- Krajobraz – brak lampy błyskowej, ostrość na nieskończoność.
- Portret – wybór trybu lampy błyskowej, ostrość wykrywanie twarzy.
- Plaża/Śnieg – brak lampy błyskowej, ostrość do wyboru.
- Sport – brak lampy błyskowej, ostrość do wyboru, ISO-1000.
- Dokument – wybór trybu lampy błyskowej, ostrość makro. W nowszych oprogramowaniach automatycznie reguluje ekspozycję na +0,7. W tej scenerii mimo włączenia opcji światło automatycznej ostrości biała dioda nie zaświeci się.
Rozmiar zdjęcia
- 8 MP (3264x2448)
- 5 MP (2592x1944)
- 3 MP (2048x1536)
- VGA (640x480)
Ostrość
-Auto - przeważnie uruchamia się tryb makro.
- Wykrywanie twarzy
- Makro
- Nieskończoność
Lampa błyskowa
- Auto
- Redukcja czerwonych oczu - na początku dwa szybkie błyski, potem mocniejszy trzeci.
- Wyłączone
Samowyzwalacz
- Włączony -10 sekund, po zrobieniu zdjęcia trzeba go znowu włączać.
- Wyłączony
Pomiar pomiaru światła
- Zwykły
- Punkt - plus na środku ekranu.
Bilans bieli
- Auto
- Światło dzienne
- Pochmurno
- Fluorescencyjne
- Żarówkowe
Efekty
- Wyłączone
- Czarno-białe
- Negatyw
- Sepia
- Solaryzacja
Ustawienia
- Jakość zdjęcia (wysoka/zwykła)
- Światło automatycznej ostrości (auto/ wył)
- BestPic (szybki/ powolny)
- Podgląd (dodano podgląd w którym można przybliżać zdjęcia zaraz po zrobieniu, istnieje również opcja wyłączenia podglądu)
- Stabilizator (wył/ wł, dostępny przy wyłączonej lampie błyskowej)
- Dodaj pozycje (określa czy w zdjęciach ma być podane położenie geograficzne)
- Zapisuj w (karta/ pamięć telefonu)
- Automatyczny obrót (wł/ wył)
- Dźwięk migawki (4 dźwięki do wyboru i wyłączony)
- Reset ustawień
- Reset licznika zdjęć i wideo
W trybie kamery można wybrać długość nagrania, włączyć diodę LED, uruchomić tryb nocny, samowyzwalacz, mikrofon (wł/wył), tryb pomiaru światła, bilans bieli , efekty oraz stabilizator. Podczas nagrywania można regulować przybliżenie, włączać diodę LED oraz robić pauzę. Przy włączonym nagrywaniu uruchamia się czerwona dioda LED znajdująca się w obudowie lampy błyskowej, pełniąca raczej funkcję informacyjną.
Środkowym klawiszem funkcyjnym można zrobić zdjęcie, a prawy klawisz funkcyjny zamyka aplikację aparatu.
W menu aparatu zabrakło opcji zapisu daty na zdjęciu, jak i również regulacji ISO, aby skorzystać z ISO-1000 należy wybrać scenerię sport. Większość zdjęć zrobionych za dnia posiada ISO-64. Przeciętna waga zdjęcia to 2,5 MB, po przerobieniu telefonu waga zdjęcia przekracza 4 MB. Auto focus szybko łapie ostrość, rzadko zdarzają się poruszone zdjęcia. Przy użyciu lampy błyskowej raczej trudno mówić o poruszonych zdjęciach. Nagrywane wideo jest w bardzo niskiej rozdzielczości QVGA, jednak spora waga filmu (około 6,5 MB/minutę) zapobiega rozmazywaniu się obrazu. Jakość wideo jest poprawna, lepsza niż w Xperii X1, niewiele ustępuje telefonom na nowszej platformie SE, pozwalającej nagrywać filmy VGA przy podobnej wadze, czyli dużo mocniejszej kompresji. Jakość dźwięku jest zadawalająca, w filmach C905 nagrywa dźwięk stereo.
Zamieszczam kilka zdjęć, w razie chęci zobaczenia większej ilości zdjęć odsyłam do innych galerii w internecie np. mgsm.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

5) Wiadomości

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Edytor wiadomości SMS jest zintegrowany z edytorem wiadomości MMS. Z menu wiadomości można również nagrać wiadomość głosową oraz wysłać E-mail . Można tworzyć nowe szablony. Wygodnym rozwiązaniem jest kopiowanie i wklejanie tekstu notatki lub wiadomości pozwalające oszczędzić trochę czasu na niepotrzebne klikanie. Konwersacje tekstowe są prowadzone w formie czatu, podgląd odebranych wiadomości można również uzyskać w tradycyjnej formie. Nadawcę dodaje się po wpisaniu treści wiadomości, ale po wpisaniu odbiorcy(odbiorców lub grup) nie ma problemu późniejszego powrotu do edytora. W przypadku niewysłania lub nieukończenia wiadomości jest ona zapisywana w wersjach roboczych.

6) Multimedia

[center]Obrazek Obrazek[/center]

Prosty i atrakcyjny wizualnie odtwarzacz, posiadający podział na zdjęcia, muzykę, wideo, gry, kanały internetowe oraz ustawienia. Odtwarzacz może korzystać z akcelerometru w celu określenia położenia. Zmiana motywu powoduje zmianę kolorystyki.
- Zdjęcia - podmenu dzieli się na zdjęcia z kamery, tagi zdjęć(w tym ulubione), kanały fotograficzne oraz zdjęcia (te bez exif). Zdjęcia mogą być wyświetlanie pojedynczo, jak i z podziałem na miesiąc w którym były zrobione. Telefon wyświetla animowane pokazy slajdów za pomocą X-pict story, z kilkoma schematami animacji oraz podkładem dźwiękowym.

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

- Muzyka - podmenu zawiera podział na wznów (poprzednią listę odtwarzania), na wykonawców, albumy, utwory, listy odtwarzania, książki audio i podcasty. Odtwarzacz obsługuje dźwięki mp3, mp4, m4a, m4b, 3gp, aac, wma, wav oraz real. Podczas odtwarzania widać okładkę albumu, numer bieżącego utworu oraz ilość utworów na liście odtwarzania, ikonę korektora, ikony trybu odtwarzania, pasek odtwarzania, licznik pokazujący aktualny czas w utworze oraz drugi odliczający do końca trwania utworu, tytuł utworu, wykonawcę oraz album.
W opcjach możemy zmienić ustawienia trybu odtwarzania (odtwarzanie losowe i pętla) , ustawienia pięciopasmowego korektora (normalne, basy, mega bass, głos, tony wysokie oraz ustawienia manualne) dźwięk przestrzenny, zapisać bieżącą listę odtwarzania oraz wysłać utwór. Zmiana utworu może być dokonywana za pomocą manipulatora na boki lub przez dłuższe przyciśnięcie klawisza głośności, klawisz w górę kieruje najpierw do początku bieżącego utworu. Przy pionowych ruchach manipulatora przechodzimy do widoku listy odtwarzania, można dodać wybrany utwór bądź album lub wykonawcę do kolejki. Na upartego można uznać że brakuje tutaj segregacji na gatunki, segregacji na lata powstania utworów, jak i wyłącznika czasowego.
Na słuchawkach C905 gra bardzo dobrze, dźwięk jest bogaty i ostry. Nie trzeszczy i nie szumi. Starsze SE grają przy nim słabo. Nawet standardowe słuchawki grają przyzwoicie, jednak uważam że w zestawie powinny się znajdować słuchawki z przejściówką. Na głośniku gra zadawalająco, ale nie posiada głośności konkurentów z głośnikami stereo. W przypadku odpięcia słuchawek podczas odtwarzania telefon spyta się czy kontynuować odtwarzanie na głośniku.

[center]Obrazek Obrazek[/center]

- Wideo - dostępne opcje to wznowienie filmu, lista filmów oraz podcasty. Telefon obsługuje mp4, 3gp, real oraz wmv. Niestety telefon nie odtwarza Divx. Częściowo usprawiedliwia to fakt, że starsze konstrukcje odtwarzały Divx dopiero po dodatkowej konwersji, dla użytkownika konwersja Divx na słabszy Divx jest równie komfortowa jak konwersja na mp4. Film można odtwarzać w zwolnionym tempie, powiększać oraz przechwytywać kadr (przycisk aparatu). Odtwarzacz pamięta moment w którym skończyło się odtwarzanie dla wszystkich filmów. Możliwe jest odtwarzanie jednego filmu oraz odtwarzanie ciągłe, co jest przydatne gdy film jest pocięty na części. Telefon podobno nie odtwarza wideo przez kabel TV.

[center]Obrazek[/center]

- Gry
- Kanały internetowe
- Ustawienia – wybór orientacji (automatyczny obrót, poziomo, pionowo) wyjście telewizyjne (PAL lub NTSC) oraz aktualizacja multimedii.

7) Usługi lokalizacyjne

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

W menu znajduje się aplikacja Google maps, nawigacja (Wayfinder w wersji 8.1), Tropiciel (aplikacja sportowa oparta na GPS), moje ulubione miejsca, informacja o statusie (wskazuje lokalizację i prędkość), dziennik, ustawienia (jednostki, prywatność, włączenie GPS, podpowiedzi). Nawigacja w Javie nie jest dobrym rozwianiem bo musi pobierać dane, szkoda bo C905 bardzo szybko łapie sygnał i nie traci go. Aplikacja nawigacji ma licencję na 3 miesiące.

8)Kontakty

[center]Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Kontaktowi można przypisać grupę, zdjęcie, dzwonek połączenia i wiadomości, polecenie głosowe oraz przypisać kilka bardziej szczegółowych informacji (E-mail, miasto, ulica, firma, urodziny itp.). W telefonie jest miejsce na 1000 wpisów.

9) Radio
Radio z RDS nie ma problemu jakością ściąganego sygnału, można odtwarzać dźwięk z głośnika. W radiu można dodawać wybrane częstotliwości na listę zapisanych stacji. Stacje można przełączać manipulatorem oraz poprzez dłuższe przyciśnięcie przycisków głośności.

10) Połączenia

[center]Obrazek[/center]

Menu składa się z czterech zakładek (wszystkie połączenia, odebrane, wybrane, nieodebrane). Lista ma miejsce na 30 wpisów, wybrane wpisy można kasować. W tym menu można sprawdzić datę oraz godzinę rozpoczęcia połączenia, lecz nie można odczytać długości połączeń (jedynie ostatnie w ustawieniach). Tutaj można zapisywać i edytować kontakty, wysłać wiadomość SMS/MMS, nagrywać wiadomość głosową oraz nawiązać połączenie wideo.

11) Organizator

[center]Obrazek Obrazek[/center]

- Menedżer plików – podmenu posiadające podział na album kamery, muzykę, zdjęcia, wideo, motywy, strony internetowe, gry, aplikacje oraz inne. Możemy wybrać czy chcemy przeglądać pamięć telefonu, karty pamięci albo wszystko. W menedżerze można zarządzać plikami, przenosić je do folderów, przeglądać(kilka typów podglądów), ustawiać na dzwonek/tapetę, sprawdzać właściwości, usuwać lub wysyłać. Wadą telefonu jest brak odczytu Doc i PDF, jedyny typ dokumentu tekstowego obsługiwany przez telefon to txt. Przeglądanie txt odbywa się za pomocą seryjnej przeglądarki internetowej, która udostępnia funkcję wyszukiwania.

[center]Obrazek[/center]

- Alarmy – możliwość ustawienia pięciu alarmów, regulacja cykliczności(dni tygodnia) oraz czasu drzemki. Wybranemu alarmowi można ustawić etykietę. Sygnałem budzika może być radio.
- Aplikacje – fabrycznie zainstalowane aplikacje to Accuweather, Photo mate, Slideshow wallpaper, Walk mate, Wayfinder, World clock 3d, YouTube.
- Połączenie wideo - z powodu braku przedniej kamery odbywa się przez tylnią.

[center]Obrazek[/center]

- Kalendarz – możliwość podglądu miesiąca, tygodnia oraz dnia. Dodawane terminy mają rozbudowaną regulację przypomnień oraz szczegóły.
- Zadania
- Notatki – notatka może być pokazywana na ekranie głównym, sporą zaletą tej aplikacji jest możliwość kopiowania i wklejania tekstu wiadomości lub notatki pozwalająca oszczędzić trochę czasu. Notatki można przesyłać pomiędzy telefonami.
- Synchronizacja
- Minutnik
- Stoper
- Kalkulator – dodano funkcję konwertera(długości, obszary, objętości, masy, temperatury), niestety brakuje pierwiastka.
- Pamięć kodów

12) Ustawienia

[center]Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek[/center]

Menu jest podzielone na pięć kart:
- Ogólne (profile, skróty, tryb samolotowy, blokady itp.)
- Dźwięki i sygnały
- Wyświetlacz
- Połączenia
- Łączność (Wi-Fi, BT, usb, ustawienia internetowe itp.)

Podsumowanie

Jeżeli nie chcemy telefonu z dotykowym wyświetlaczem, nie uwzględniamy zalet systemów operacyjnych oraz szukamy telefon robiący bardzo dobre zdjęcia to model C905 powinien nas zainteresować. Jego zaletą jest połączenie ergonomii razem z bardzo dobrym aparatem fotograficznym. Większości wad opisanych w teście nie jest znacząca, nie odczuje się ich podczas zwykłego użytkowania.

Zalety:
- Wyraźny i czytelny ekran ze szkła mineralnego odpornego na rysy
- Bardzo dobry aparat z lampą błyskową
- Dobra jakość materiałów
- Intuicyjna obsługa
- Przemyślana aplikacja aparatu
- Dobra jakość muzyki
- Wi-Fi b/g z dlna, HSDPA, GPS, wyjście TV
- Stabilność oprogramowania
- Bateria

Wady:
- Mały ekran jak na telefon tej klasy
- Brak wejścia Jack
- Brak obsługi dokumentów Doc i PDF
- Nie odtwarza Divx
- Niska rozdzielczość nagrań wideo

 #405004  autor: stypulkovski
 16 maja 2010, 11:43
Super test! Gratulacje ;)

Parę błędów jest, ale to literówki, interpunkcja, itp.
Marek pisze:Na tylniej klapce znajduje się logo SE oraz wklęsły napis
Na tylnej ;)
Marek pisze:Brak wejścia Jack


Albo jack 3,5 mm, albo po prostu mini-jack.

Poza tym, wady/zalety mogłyby być w jednakowej formie, np. równoważników.
Marek pisze:Nie odtwarza Divx
Np. "Brak obsługi DivX" - brzmi ładniej ;-)

A tak to test jest znakomity. Gratuluję włożonej pracy ;)
EDIT: O, w trakcie pisania posta do odpowiedniego działu przesunięto. W pełni to zasłużone ;)

 #405066  autor: aihmaN
 16 maja 2010, 17:29
Oscypek pisze:Super test! Gratulacje ;)

Parę błędów jest, ale to literówki, interpunkcja, itp.
Marek pisze:Na tylniej klapce znajduje się logo SE oraz wklęsły napis
Na tylnej ;)
Marek pisze:Brak wejścia Jack


Albo jack 3,5 mm, albo po prostu mini-jack.

Poza tym, wady/zalety mogłyby być w jednakowej formie, np. równoważników.
Marek pisze:Nie odtwarza Divx
Np. "Brak obsługi DivX" - brzmi ładniej ;-)

A tak to test jest znakomity. Gratuluję włożonej pracy ;)
EDIT: O, w trakcie pisania posta do odpowiedniego działu przesunięto. W pełni to zasłużone ;)
Eee tam.. tylko zniechęcasz chłopaka! Test jest perfekcyjny, a na te błędy większośc ludzi nie patrzy =] Test na 6

aihmaN~

Panasonic->Nokia 3410->Nokia 6610->SE W880i-> Nokia E50->SE K770i-> Znów E50 ^^->SE W300i-> ===?===

 #405312  autor: Macks8
 18 maja 2010, 11:50
Testt dobry,ale jeszcze jeden - mianowicie brak symbiana.

 #405345  autor: Marek
 18 maja 2010, 15:40
Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
Oscypek pisze:Na tylnej

Nie poprawiło mi tego błędu.
Oscypek pisze:Np. "Brak obsługi DivX" - brzmi ładniej
Prawda, chyba nie muszę tego poprawiać bo każdy wie o co chodzi :wink:
Macks8 pisze:mianowicie brak symbiana.
Wolę to co jest, wątpię czy SE wsadziłby do niego lepszy procesor np. Cortex A8.
Jest sporo skomplikowanych telefonów z 8 MP, C905 miał być prostszy w obsłudze.
Symbian nie jest przyszłościowy, prędzej czy później pójdzie w odstawkę. Są od niego lepsze systemy ale wymagają dotykowego wyświetlacza.

 #406185  autor: vinc
 22 maja 2010, 21:19
Marek pisze:- Nie odtwarza Divx
wow i Mordrag jeszcze nie zabrał w tej sprawie głosu? :shock: nie wierzę :mrgreen:

Obrazek

 #406289  autor: swtwzw
 23 maja 2010, 13:40
Szczerze to ze ekran jest za mały to zależy dla kogo 2,4 Cala jak na taki Tele jest wystarczający duzy i czytelny 2.0 Cala juz daje rade wszystko jest ładne

:)

 #408834  autor: kowcio
 05 cze 2010, 14:07
swtwzw pisze:Testt dobry,ale jeszcze jeden - mianowicie brak symbiana.
Idąc tym tropem, to w każdym telefonie mogę zrobić takie coś

Wady 6700 cls:
- Nie ma Symbiana
- Nie ma Windowsa
- Nie ma Androida.

Przeciez to nei oto chodzi, żeby kazdy telefon miał OS, bez przesady :roll: Malo jest odpowiedników C905 z OSem? Masa.

Sam test bardzo spodobał się. No prosze, nowa talenty odkrywamy :-)

 #417357  autor: Marek
 16 lip 2010, 14:39
Dodałem kilka zdjęć do albumu, można je zobaczyć tutaj.

 #417361  autor: ;Domelo
 16 lip 2010, 15:33
Macks8 pisze:ale jeszcze jeden - mianowicie brak symbiana.
I chwała mu za to że go nie ma ;) Ja bym to wpisał do zalet :D

Test bardzo dobry tylko pogratulować ;)

Marek, Możesz mi powiedzieć, czy ty masz oryginalne sterowniki aparatu czy modyfikowane ?

c210-->k700-->w610-->w810i-->w715-->w810i-->C905-->Neo V-->Xperia P


Nokia - zakała telefonów :smt005

 #417493  autor: Marek
 17 lip 2010, 00:01
;Domelo pisze:Marek, Możesz mi powiedzieć, czy ty masz oryginalne sterowniki aparatu czy modyfikowane ?
Mam oryginalny sterownik. Podobno nie ma dużej różnicy w zdjęciach pomiędzy c905 a satio, pomijając spore szumy w tym drugim.

 #417516  autor: ;Domelo
 17 lip 2010, 10:59
Marek pisze:Mam oryginalny sterownik.
No to skoro masz oryginalny sterownik to znaczy że ja jeszcze muszę się wiele nauczyć jeśli chodzi o pstrykanie zdjęć ;)

c210-->k700-->w610-->w810i-->w715-->w810i-->C905-->Neo V-->Xperia P


Nokia - zakała telefonów :smt005

 #417523  autor: Mordrag
 17 lip 2010, 11:38
vinc, bo to jest hi-end za który nawet dzisiaj trzeba dać 500 zł, a nie nowa nokia 6303 classic za 400-500 zł z wyświetlaczem 2.2 cala i wymagać od niej odtwarzacza divx :shock:. Tak jak od Fiata Grande Punto wymagać komfortu Bentleya