DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #38888  autor: Frasio
 30 gru 2005, 10:18
Jest to mój pierwszy test. Oceńcie go obiektywnie ;)

Widząc z daleka po raz pierwszy SE K508i, myślałem, że należy do grupy tych starszych „bezaparatowych” modeli SE. Nic bardziej mylnego. Jest on jednym z najlepszych funkcjami, a szczególnie wyglądem modelem tej firmy, przed produkcją serii *750i.
Telefon mam już ponad pół roku i poza problemami z joystickiem, o których opowiem za chwilę, nie mam praktycznie żadnych problemów.

Co w pudełku?

No niestety, ale w pudełku znalazłem tylko:
- telefon
- baterię Li-ion BST-30 700 mAh
- instrukcję
- kartę gwarancyjną
- kilka papierków, reklam o grach etc.

http://img514.imageshack.us/img514/1032/img13113cr.jpg

Ubogi to zestaw. Myślałem, że dadzą jakiś kabelek, płytę z oprogramowaniem, albo słuchawki, ale niestety tylko te niezbędne rzeczy.

Pierwsze wrażenia

Jest to telefon wykonany specjalnie dla sieci T-Mobile (w Polsce Era) i ten aparat udał im się. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem tą komórkę, pomyślałem, „jaki ona ma wielki ekran”.
Rzeczywiście wyświetlacz, szczególnie w porównaniu do klawiatury, zajmuje ok. połowę całego przodu. Słuchawka ta ma niewielkie wymiary(103 x 46 x 20 milimetrów), ale świetnie leży w dłoni. Nie czuć go w kieszeni, z powodu jego lekkości (waży 88 gram) i przez to muszę ciągle sprawdzać czy on tam jest. Menu jest dość proste, opanowałem je po bardzo krótkim czasie.
Klawiatura jest wygodna, mimo tego, że przyciski są małe.

http://img514.imageshack.us/img514/1213/img03785bw.jpg

http://img514.imageshack.us/img514/4396/img03817zm.jpg

Wyświetlacz

Jest on, jak wcześniej mówiłem, jak na telefony tej klasy, wielki.
Ładnie pokazuje swoje 65 536 kolorów, przy wielkości 128 x 160 pikseli.
W bardzo mocnym świetle widać znakomicie wszystkie informacje na ekranie.
Istnieje możliwość, aby po niedługiej chwili wyświetlacz samoistnie się wyłączał, co wydłuża żywotność baterii. Wszystkie zdjęcia, animacje i filmy widać bardzo dobrze.

Menu to siatka czterech wierszy po trzy ikony. Po wejściu w daną funkcję pojawia się lista. Dość sprawnie się po nim chodzi, jest wygodne i proste. Nie zdarzyło się, aby się zawiesił. W telefonie można zmieniać wszystko, od tapety, przez motywy, po wygaszacz. Mogą być to animowane obrazy, albo nieruchome. Sprawne poruszanie się po menu zawdzięczamy joystikowi, którym bardzo łatwo się można posługiwać, aczkolwiek po dłuższym użytkowaniu czasami się blokuje, nie chce poruszyć się w daną stronę.
Ogólnie jednak jest bardzo przydatny.

http://img530.imageshack.us/img530/1999/img13395ud.jpg

Klawiatura

Jest ona wygodna, ma wyczuwalny moment działania.
Mimo niedużych rozmiarów jest wygodna, sprawnie się pisze smsy, posługując się słownikiem T9. SE zastosował tu swój sposób ułożenia klawiszy, czyli 2 przyciski funkcyjne, oraz powrotu i kasowania. Jest to wygodne, lecz trzeba się do tego przyzwyczaić.
Po lewej są 3 klawisze, a mianowicie jeden do włączenia aparatu i dwa do pogłaśniania i ściszania muzyki, rozmów. Po prawej mamy, przynajmniej dla mnie, niepotrzebny przycisk, który włącza Internet.
Można też ustawić skróty, które będą włączane poprzez naciśnięcie na klawisz nawigacyjny w daną stronę.

http://img520.imageshack.us/img520/5837/wyw13fd.jpg

Aparat

SE zastosował tu aparat VGA(640 x 480 px), ale przez interpolowanie (rozszerzenie) zdjęcia można tu nawet robić zdjęcia w rozdzielczości 1,2 MPix (1280 x 960 px). Można robić też zdjęcia w dwóch innych rozdzielczościach, a mianowicie 120 x 160 pikseli i 320 x 240.
Zdjęcia, jak na telefon komórkowy są średniej jakości. Nie są nieostre, ale za to są bardzo ziarniste. Można robić fotografie z czterokrotnym zoomem i wieloma funkcjami m.in. sepia, negatyw, można też użyć jednej z kilkunastu ciekawych ramek. Dodatków jest mas i to poprawia moje zdanie nt. aparatu. Jedno zdjęcie zrobione w rozdz. VGA zajmuje ok. 30 kb.

Jest też możliwość kręcenia krótkich filmów wideo. Jakość, w porównaniu do innych telefonów(np. do nokii 5140) jest lepsza o wiele. Można kręcić, po przełączeniu w ustawieniach, filmy do końca pamięci, oraz w dwóch rozdzielczościach, 176 x 144, albo 128 x 96 pikseli. Jeden 10-sekundowy film zajmuje ok. 80-90 kb.

http://img520.imageshack.us/img520/9604/wyw21jc.jpg

Książka adresowa

Można w niej pomieścić do 510 kontaktów. Jest dość bogato wyposażona, bo można dodać, prócz kilku numerów, adres pocztowy, adres www, adres e-mail, zdjęcie, dzwonek i notatkę.
Dostać się można do niej z poziomu menu, albo naciskając manipulator w dół.

Dzwonki

SE zastosował w nim bardzo dobrą, 40-głosową polifonię. Słychać ją bardzo dobrze, bardzo głośno. Można korzystać z dzwonków mono, polifonicznych, wav, amr i mp3 oraz chyba AAC. Jest też przydatny program, MusicDJ, dzięki któremu można stworzyć własny, polifoniczny dzwonek. Są w nim do wykorzystania cztery instrumenty, które wydobywają głosy w różnych stylach muzycznych, z których można zrobić dowolny dzwonek, łącząc je ze sobą. Dzwonki mp3 brzmią dość dobrze, choć przy przekonwertowanych na gorszą jakość słychać straszny metaliczny odgłos w tle. Czasami też się zdarzało, aby przy ustawieniu na największą głośność zacinało się, ale to naprawdę rzadko. Wśród telefonów tej klasy ten SE zdecydowanie jest jednym z najlepszych.

Wiadomości

Tym telefonem możemy wysyłać praktycznie wszystko, na co pozwala telefon komórkowy, od zwykłych SMS-ów, poprzez MMS-y i EMS-y, kończąc na kliencie E-mail. Jest zainstalowany słownik T9, dzięki któremu smsy pisze się znacznie szybciej.
Obejmuje on długie wiadomości SMS, których maksymalna długość jest uzależniona tylko od operatora. Maksymalna wielkość MMSa to 100 kb. Bez żadnych problemów odbierał i wysyłał tego typu wiadomości.



Transmisja danych

Z tego, oprócz przesyłania danych między komputerem albo inną komórką, nie korzystam, więc powiem tylko o podczerwieni. Łączność z komputerem i z innymi telefonami przebiegała bez problemu nic nie rozłączało, jedynie do SE T610 kolegi coś nie chciało wysłać żadnych obrazków ani dzwonków. Jest też możliwość połączenia się przez kabel USB, którego niestety w zestawie brak.

WAP - jest tutaj przeglądarka WAP 2.0, z której jednak nie korzystałem, więc niestety nie opiszę jej.

Java - jest obsługiwany java 2.0. Można na nim grać w trójwymiarowe gry. Ich jakość jest bardzo dobra, tak jak i innych gier przeznaczonych na ten telefon.

Pamięć - no i tej niestety brak. Może nie do końca brak, ale 12 MB, to bardzo mało, szczególnie jak na odtwarzacz mp3. Dla tych, co nie wykorzystują tylu, dzwonków i nie robią tylu zdjęć to wyda się dużo, albo wystarczająco, ale mi tu brakuje kart pamięci, albo przynajmniej powiększenia jej.

Ciekawe funkcje

Do takich można zaliczyć:
Kalendarz - mamy funkcję pokazywania tygodni, miesięcy. Można też ustawić przypomnienie.
Kalkulator - z podstawowymi funkcjami
Stoper, minutnik
Pamięć kodów
Odtwarzacz multimedialny - można odtwarzać pliki mp3, 3gp, mp4, wav i chyba AAC
Alarmy
Dyktafon
Wybieranie głosowe
Lista zadań

Bateria

Zastosowano w nim baterię Li-ion BST-30, 700 mAh. Przy umiarkowanym korzystaniu z telefonu, starcza na około 4,5 dni. Przy kilku smsach dziennie i kilku minutach rozmowy trzyma ok. 3 dni.

Podsumowanie

Jest to telefon, dla osób, którzy lubią ładne, a tanie telefony. Ma on wiele ciekawych funkcji, jednak nie można ich w pełni wykorzystać z powodu tylko 12 MB pamięci. Trochę brakuje radia, i nic nie rekompensuje jego braku, gdyż ma za mało pamięci żeby go używać jako odtwarzacz mp3. Może być on dobry jako telefon dla młodszej osoby, lubiącej „bajery”.
Ogólnie polecam telefon. Jest mało awaryjny, jedyna rzecz, która się w nim czasem psuje, to zacinający się manipulator.

Komórka ta, teraz jest w wolnej sprzedaży za około 500 zł, a u operatorów nawet za złotówkę.

Kilka fotek z tego telefonu:

http://img517.imageshack.us/img517/425/ ... ie10qn.jpg

http://img423.imageshack.us/img423/1160 ... min4vg.jpg

http://img423.imageshack.us/img423/1470 ... ie15gq.jpg

http://img403.imageshack.us/img403/3271/zdjcie205dz.jpg

http://img403.imageshack.us/img403/3536/zdjcie330sn.jpg
Ostatnio zmieniony 01 sty 2006, 19:24 przez Frasio, łącznie zmieniany 2 razy.

Obrazek
 #38896  autor: kalin
 30 gru 2005, 10:46
Frasio pisze:
..dwa do pogłaśniania i ściszania muzyki, rozmów.
Chcialbym jeszcze dodac iz tego przycisku mozemy uzyc do wyswietlania informacji o telefonie..np.ilosc wolnego miejsca,swoj numer telefonu.

Co do dzwiekow nie jestem pewien,ale wydaje mi sie ze nie odtwarza ACC.

 #38900  autor: Damiano
 30 gru 2005, 11:06
Bardzo mi się podoba :) Tylko w zdaniu gdzie opisujesz wyświetlacz, zaraz potem mówisz o wymiarach całego telefonu, niektórzy mogą pomyśleć, że ciągle mówisz o wyświetlaczu ;) Ogólnie bardzo fajnie.

 #39116  autor: Frasio
 30 gru 2005, 19:39
Damiano mam tylko jedno pytanie. Który link skopiować z imageschacka żeby najpierw pokazywało miniaturkę, a po naciśnięciu na nią pokazywało się całe zdjęcie. ;)

Obrazek

 #39139  autor: Damiano
 30 gru 2005, 21:23
Są takie opcje: For Forums. I są tam takie 2, i skopiuj link z tej drugiej ;)

 #39146  autor: Anm88
 30 gru 2005, 21:46
Nie znam się na ocenianiu ale mi się osobiście test raczej podoba. Pozdrawiam

 #39612  autor: eone
 01 sty 2006, 16:19
Test jest OK.
Musze Cie Frasio pierwszy raz pochwalic %-) rotfl.

ale...
zdjęcia można tu nawet robić zdjęcia w rozdzielczości 1,2 MPix (1280 x 960 px).
blad :)

Nokia - Connecting People :-)

 #39637  autor: Frasio
 01 sty 2006, 19:22
Nie kapuje. Jaki błąd?
Przecież dobrze policzona i prawda.
Zobacz całe zdanie.
ale przez interpolowanie (rozszerzenie) zdjęcia można tu nawet robić zdjęcia w rozdzielczości 1,2 MPix (1280 x 960 px)
Nie wiem o co ci chodzi. ;)

Obrazek

 #39658  autor: eone
 01 sty 2006, 20:15
kiedys czytalem, ze ilosc megapikseli (mpix) nie ma zwiazku z rozdzielczoscia zdjecia, np. moze byc zdjecie o rozdzielczosci 640x480, robiona cyfrowka 5mpix (przyklad wziety z wyobrazni :D) wiec ten telefon robi foty o rozdzielczosci 1280x960, ale niekoniecznie 1.2mpix ...

Nokia - Connecting People :-)

 #39661  autor: Frasio
 01 sty 2006, 20:41
No ale tym raem źle mówisz.
Masz racje, otym aparacie 5 MPix, bo sam taki mam i czsasem robię zdjęcia 640 X 480, ale te np. 5 MPix to jest suma pikseli, w największej możliwej rozdzielczości.
Czyli np. może aparat 30 MPix, ale robić też zdjęcia w rozdz. VGA ;)

Obrazek

 #39669  autor: Klusek
 01 sty 2006, 20:54
eone, gdzieś dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele :)
Cytat z wikipedii
Megapiksel to wielkość opisująca liczbę elementarnych punktów matrycy CCD. Przedrostek mega - oznacza milion, a zatem jeden megapiksel to jeden milion pikseli odwzorowanych przez matrycę. Dla przykładu rozdzielczość ekranu 1280px na 1024px ma 1310720px,(1280 razy 1024) czyli 1.3 megapikseli. Jednostka ta jest używana najczęściej w aparatach fotograficznych i kamerach wideo jako jednostki obrazującej możliwą wielkość tworzonego obrazu.
Jasno z tego wynika, że ilość megapikseli ma i to ogromy związek z rozdzielczością zdjęcia :)
Ten przykład z aparatem jest akurat dobry, bo to, że apatar ma np. 5mpix to wcale nie znaczy, że każde zdjęcie będzie wykonywane w twj rozdzielczości, to jest po prostu maksymalna rozdzielczość z jaką mogą być wykonywane zdjęcia.

Obrazek
Obrazek