DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #1086064  autor: Eragon
 21 gru 2019, 20:14
Mi5
O Xiaomi usłyszałem gdzieś w okresie wakacyjnym 2015 roku. Czysta egzotyka i partyzantka, nie dało się ukryć. W ówczesnym czasie, w ofercie panował Mi4 ze swoją najnowszą inkarnacją pod postacią Mi4C. Naprawdę, niezłe telefony. Ale nie spieszyło mi się, mój iPhone 4S jeszcze działał w miarę dobrze - chociaż ten pęknięty ekran nie wpływał pozytywnie na jego odbiór :mrgreen: . We wrześniu 2015 roku zakupiłem dla seniora Lumię 640 gdyż seria Redmi nie oferowała satysfakcjonującego mnie sprzętu. A jednak… po kilku miesiącach zaprezentowano Redmi 3 – duża bateria i prosty system, to to o czym marzy każda starsza osoba, prawda? A więc dokonałem zakupu dla seniorki. Przyznam że byłem naprawdę zadowolony z zakupu. Z tego powodu wypatrywałem premiery flagowca której doczekałem się na początku 2016 roku. Telefon zakupiony po miesiącu od premiery, przyszedł pod koniec marca 2016.
Unboxing był niesamowity. Pamiętam :smt007 Przejście z nieco już archaicznego iPhone’a na najnowszy cud techniki... byłem zakochany od 1. wejrzenia. A i ten czytnik z przodu robił robotę. Chociaż dotychczas był to mój 4. sprzęt a właściwie 2. smartphone - wiem że prawdopodobnie już na zawsze zostanie tym telefonem który najlepiej wspominam. Dlaczego?
• Kompaktowy z wyprofilowanymi pleckami; bezproblemowa obsługa jedną dłonią, majstersztyk.
• Ekran FHD.
• Piękny, elegancki!
• Czytnik, szybki, dobra lokalizacja.
• Aparat – jak na Xiaomi, najlepszy. No i OIS.
• MIUI
Nakładka zasługuje na osobny akapit, ale myślę że obecnie wszyscy już wiemy czym się ona charakteryzuje. Powiem tyle że przejście z iOS na MIUI sprawiło że otworzyły się przede mną drzwi konfiguracji jakich nigdy sobie nie wyobrażałem. Dosłownie, telefon stał się przedłużeniem mnie. Szczególnie na studiach ;)
Co tydzień instalowałem nową wersję EU także ciężko mi ocenić system z perspektywy czasu gdyż co miesiąc go zmieniałem. Ale powszechnie wiadomo że w przypadku tego telefonu- rozwój szedł raczej po równi pochyłej. Wyjątkowo na tym modelu potrafiły być błędy nieobecne na innych modelach Xiaomi z tym samym oprogramowaniem. Pech. Na szczęście nie wpływały one za bardzo na użytek codzienny – a jeśli tak, to szybko były usuwane.
Czy widzę jakieś wady?
Nie :wink:
Albo i jedną – baterię której nie da się łatwo wymienić. Ale po ponad 2 latach wymieniłem ją na markowy zamiennik dzięki czemu telefon zyskał drugie życie. I nasza pieśń trwałaby dalej… gdyby nie Xiaomi :cry:

Pixel Experience
W okresie wakacyjnym 2019 okazało się że telefonu nie można używać. SOT na poziomie 90 minut…lagi…Znaczne nagrzewanie się telefonu… No nie. Pass.
Wina baterii? Za szybko.
Wina modelu? Moje serce nie wierzy.
Wina Xiaomi? Tak.
Warto wspomnieć że od około roku Xiaomi nie wydawało nowych wersji oprogramowania na Mi5. Ale mądra ekipa z MIUI Polska przeportowała soft z Mi5S na Mi5. Da się? Da :D
Jednak i tego oprogramowania zaprzestali wydawać, pozostawiając sprzęt w stanie agonalnym.
Kocham moją Mi5? Ano kocham.
Więc postanowiłem że pora zabawić się w doktora :D
Dokładny research zawęził poszukiwania do Lineage OS oraz Pixel Experience. Drugi z nich gwarantował lepsze doświadczenia wizualne i możliwość spróbowania flagowca Androida… za darmo. Pixel wygrał. TWRP siedziało w telefonie od początku więc wystarczyła aktualizacja do najnowszej wersji. Wrzucenie pliku z ROM’em i modlitwa. Wstał :!:
Po etapie konfiguracji wstępnej, naszedł etap eksploracji. Jakie wyniki?
• Całkiem ładny system.
• Szybki.
• Upośledzony w wiele podstawowych funkcji. Cóż… przejście z MIUI było jak wbicie sztyletu w me chińskie serduszko. Czysty Android nie nadawał się do niczego. Tyle dobrego że część opcji dodała od siebie ekipa z PE. Są gesty.
• Dioda powiadomień – brak opcji ustawień. Działa, ale 1 może 2 kolory…
• Belka powiadomień – niemożliwa do rozwinięcia ze środka ekranu a w MIUI był to standard.
• Zmiana 2G/3G/4G to droga przez mękę.
• WiFi u mnie ma tendencję do rozłączenia się po kilku minutach… Tak jakby oszczędzanie energii ale żadne ustawienia nie pomogły. Podobnie WiFi nie łączy się z hotspotem z którym MIUI łączy się bez problemu.
• Brak problemów z pogodą.
• Pasek centymetrowy na dole Facebook Lite – zmniejsza widoczny ekran działań. A to przez to że wykrywa telefon jako Pixel’a a one tam mają pasek nawigacyjny. Pech.
• Działa ok Google.
• Nie mogę wysyłać opóźnionych SMS :( Cóż, takie są ograniczenia aplikacji od Google.
• Przejście z MIUI na PE sprawiło że kopia aplikacji nie zgrała mi się z chmury, musiałem wszystko instalować ręcznie.
Ponarzekałem trochę. Ale o głównym gwoździu programu nie wspomniałem :D
Bateria – cud. Z 1.5h SOT skoczył do 3-4h. Naprawdę, myślałem że to niemożliwe ale jednak. Wniosek taki że bateria zamiennik dalej w dobrym stanie. A czytałem głosy że na Lineage OS potrafi trzymać jeszcze dłużej.
Z tego powodu, choćby dla baterii uważam że warto zainstalować PE. Oczywiście będąc świadomym potencjalnych ograniczeń. Procedura jest łatwa a zyskujemy ~80% user experience użytkowników Pixeli :smt004

:smt006
 #1086073  autor: mp107
 21 gru 2019, 22:48
Ciekawie opisane, porównane, podane zalety i wady.
Niestety, z racji, że forumowy BBCode ma u mnie na kilku przeglądarkach ma w tej chwili status"wyłączony" (przynajmniej w tym dziale) i w konsekwencji nie mam możliwości cytowania w "ładnej" formie użyję konwencji e-mailowej (wiersz zaczynający się od ">" oznacza cytat).

> • Dioda powiadomień – brak opcji ustawień. Działa, ale 1 może 2 kolory…
U mnie w LineageOS 16 ustawienia z tym związane są w (dość nieprzejrzystej) lokalizacji: Ustawienia -> Aplikacje i powiadomienia -> Powiadomienia -> Dioda powiadomień. W LineageOS 14.1 było jeszcze gdzie indziej. Też w trochę "zawiłej" lokalizacji i stąd można tej opcji nie zauważyć. Można tam zmienić kolor diody, częstotliwość jej migotania.

>• Belka powiadomień – niemożliwa do rozwinięcia ze środka ekranu a w MIUI był to standard.
To kwestia launchera. Instalacja innego, wyposażonego w tą funkcję, pozwoli na jej przywrócenie.

>• Zmiana 2G/3G/4G to droga przez mękę.
Przy użyciu "Launcher aktywności" (https://play.google.com/store/apps/deta ... tylauncher) można utworzyć bezpośredni skrót do niektórych okien innych aplikacji, w tym ustawień. Myślę, że warto byłoby ją wypróbować. Być może istnieje możliwość wyświetlenia okna z tymi ustawieniami bezpośrednio (ale to zależy od tego, jak zaprojektowano samą aplikację "Ustawienia" - sam "Launcher aktywności" tworzy tylko "skrót" do istniejącego okna).

>• WiFi u mnie ma tendencję do rozłączenia się po kilku minutach… Tak jakby oszczędzanie energii ale żadne ustawienia nie pomogły. Podobnie WiFi nie łączy się z hotspotem z którym MIUI łączy się bez problemu.
Brzmi to na błąd w porcie systemu akurat dla Mi5. Warto byłoby sprawdzić, czy na oficjalnym LineageOS (https://download.lineageos.org/gemini] też ten błąd występuje. Dlaczego akurat tam? Bo wiele systemów bazuje na pracy, dokonanej podczas jego portowania na urządzenie. Podejrzewam, że jest tak też w przypadku Mi5. Oczywiście chcąc mieć aplikacje w rodzaju Sklepu Play po instalacji LineageOS trzeba zainstalować też paczkę z aplikacjami Google'a (tzw. gapps).

>• Przejście z MIUI na PE sprawiło że kopia aplikacji nie zgrała mi się z chmury, musiałem wszystko instalować ręcznie.
Ja od kilku lat używam Titanium Backup do robienia kopii danych aplikacji i mogę ją polecić. Ma też opcję okresowego eksportu do chmury, ale z tego akurat nie korzystałem, więc tutaj nie podpowiem.

Od siebie polecam jeszcze wypróbować gcam (Google Camera) w wersji dla Mi5. Można się zdziwić, ile ta aplikacja potrafi "wycisnąć" z aparatu, po którym teoretycznie już wiemy, czego się spodziewać. :) Okazuje się, że zaprzęgnięcie nie tylko sprzętu, ale i złożonych algorytmów potrafi zrobić sporą różnicę.
Jako, że aplikacja ta została napisana przez Google'a z myślą o smartfonach linii Pixel i ich hardware trzeba wybrać wersję zmodyfikowaną pod określone urządzenie.
Można ją ściągnąć stąd: https://www.celsoazevedo.com/files/andr ... le-camera/, posiłkując się w sprawie wyboru konkretnej wersji opiniami np. z forum XDA, z działu Xiaomi Mi5.
 #1086119  autor: Eragon
 22 gru 2019, 18:43
Dzięki za miłe słowa 
Już od kilku tygodni planowałem spisanie moich wrażeń. Jasne, w przypadku Mi5, te wrażenia nie sprawią że ktoś poleci kupować ten sprzęt – bo już nawet ja tego za bardzo nie polecam, Redmi lepsze. Ale liczę że chociaż zmotywuje to niektórych do spróbowania custom ROM’ów.
Z racji obecnej sytuacji, porzuciłem strefę komfortu i bawię się w testowanie nowych opcji. Chociaż oczywiście nie mam zamiaru co tydzień spędzać kilku godzin na konfigurowaniu. LOS chyba nie będę próbować – a Ty na jakim sprzęcie użytkujesz? Jak SOT?
Przyznam że obecnie moim cichym marzeniem już staje się nowy telefon… Poluję prawdopodobnie na Mi10, Mix4 lub ewentualnie K30 Pro. Szedłbym również w kierunku OnePlus gdyby nie fakt że się cenią 
1. Diodę na PE mogę tylko on/off dla powiadomień i ładowania. Zero wyboru kolorów. Ale jest mniej więcej w tym samym miejscu co u Ciebie.
2. Planuję spróbować innego Launchera. Choćby z czystej ciekawości. A wiele pracy to nie będzie wymagać na szczęście.
3. Ha, zapomniałem wyżej wspomnieć że mam problem z internetem na 2G i 3G. Najpierw muszę włączyć 4G i dopiero potem przejść niżej w celu oszczędzania energii. Ale nie wiem czy to problem z Mi5, softem czy kartą Sim. Ale jednak, problem.
4. O Titanium Backup oczywiście słyszałem ale przyznam że się boję :D Może kiedyś z ciekawości spróbuję… gdy Mi5 już nie będzie moim Daily ;)
5. Gcam jest fabrycznie zainstalowany na PE w wersji 5.1 (przynajmniej w moim przypadku w wersji Pie jakoś z października). Wiadomo, w nocy robi szczególnie dobrą robotę i dla wielu telefonów to must-have.

:smt006
 #1086139  autor: mp107
 22 gru 2019, 21:53
> Ale liczę że chociaż zmotywuje to niektórych do spróbowania custom ROM’ów.
Też na to liczę, chociaż wiem i rozumiem, że wielu może odrzucić występująca u większości producentów kwestia anulowania gwarancji przy odblokowaniu bootloadera, co jest czynnością niezbędną do instalacji większości custom ROM-ów.
Z drugiej strony dzięki custom ROM-om niektóre urządzenia z Androidem są w praktyce wspierane nawet dłużej niż iPhone'y (przykładowo Samsungi S4, S5). Pozwala to też na uruchomienie funkcji oficjalnie niedostępnych, wycofanych lub zdezaktywowanych, jak dyskutowana tutaj na forum kwestia nagrywania rozmów.

> Z racji obecnej sytuacji, porzuciłem strefę komfortu i bawię się w testowanie nowych opcji. Chociaż oczywiście nie mam zamiaru co tydzień spędzać kilku godzin na konfigurowaniu. LOS chyba nie będę próbować – a Ty na jakim sprzęcie użytkujesz? Jak SOT?
Ja również, gdy już przetestuję ileś (zazwyczaj kilka) dostępnych na dane urządzenie custom ROM-ów, to raczej trzymam się tego wybranego, bo będę z niego korzystać na co dzień, na "głównym" smartfonie, więc oczekuję pewnego poziomu stabilności. Przykładowo, z CyanogenMod 11 korzystałem na kilku urządzeniach przez kilka lat, praktycznie pomijając wersje 12 i 13 (oparte o Androida 5 i 6).
Ogólnie mówiąc z custom ROM-ów korzystam bez przerwy od kilku lat, na każdym urządzeniu z Androidem, które posiadałem i posiadam. Część z nich jest wciąż wykorzystywana przez inne osoby, dzięki temu, że można na nich zainstalować nowszą, wciąż wspieraną wersję Androida.
Ja aktualnie, od około 2 tygodni korzystam z Sony Xperia XZ1 Compact i LineageOS 16, ale z racji krótkiego czasu użytkowania ciężko mi się wypowiedzieć w kwestii SOT. Za jakiś miesiąc, dwa powinienem mieć lepsze rozeznanie. Wygląda na to, że SoT będzie ponad 10h (osiągnąłem około 14h), ale nie miałem póki co "czystych" cykli - kilkukrotnie podłączałem kabel USB do komputera na kilka minut, więc nie zapeszam :). Głównym "winowajcą" jest zapewne niewielki ekran oraz ustawiony przez większość czasu niski poziom jasności.
Na pewno jest wyraźnie lepiej, niż 3,5-4h na poprzedniku - Motoroli Droid 4, na LineageOS 14.1 lub crDroid. Nawiasem mówiąc korzystałbym z niej dalej ze względu na rewelacyjną klawiaturę sprzętową, ale 1GB RAM stanowi poważną przeszkodę, w pokonaniu której nie pomaga też słaby procesor (wydany jeszcze w 2011 roku).

> Przyznam że obecnie moim cichym marzeniem już staje się nowy telefon… Poluję prawdopodobnie na Mi10, Mix4 lub ewentualnie K30 Pro. Szedłbym również w kierunku OnePlus gdyby nie fakt że się cenią 
Gdyby nie moja niechęć do dużych smartfonów i chęć posiadania gniazda minijack, to też zapewne wybrałbym urządzenia Xiaomi lub OnePlus. Atutem jest obecność zarówno NFC, jak i dual SIM oraz diody IR, popularność (w kontekście wsparcia nieoficjalnego) oraz korzystny stosunek ceny do możliwości.
Jakiś czas temu myślałem nad urządzeniami Huawei lub Honor, zachęcony przekazaniem urządzeń dla niezależnych deweloperów (https://www.xda-developers.com/honor-an ... ecipients/ https://www.xda-developers.com/honor-op ... r-view-10/), ale wkrótce potem zniechęciła mnie decyzja o zaprzestaniu oficjalnego wspierania możliwości odblokowania bootloadera (https://www.xda-developers.com/huawei-s ... ock-codes/), torpedująca wcześniejsze gesty.

> 3. Ha, zapomniałem wyżej wspomnieć że mam problem z internetem na 2G i 3G. Najpierw muszę włączyć 4G i dopiero potem przejść niżej w celu oszczędzania energii. Ale nie wiem czy to problem z Mi5, softem czy kartą Sim. Ale jednak, problem.
Na początek - czy wersja oprogramowania fabrycznego, używana przed instalacją custom ROM-a odpowiada tej, zalecanej przez dewelopera custom ROM-a?
W opisach custom ROM-ów na XDA widzę w przypadku Mi5 wzmianki o "ROM Firmware Required: MIUI …".
W przypadku, gdy była starsza (lub niekiedy po prostu inna, ale w przypadku Mi5 piszą o minimum) można spotkać się z problemami z działaniem niektórych funkcji smartfona związanych ze sprzętem, np. modemu (łączności 2/3/4G), Wi-Fi.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2019, 22:33 przez mp107, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1086140  autor: Eragon
 22 gru 2019, 22:07
Ad3. Jeśli Miui Polska uznamy za fabryczne - to był to jeden z najnowszych softów, więc ten problem odpada. Ale chyba problemy miałem też na Miui Polska. Serio, odnoszę wrażenie że to wina karty SIM ale pomoc IT Nju... no nie pomogła stwierdzając że wszystko okej po stronie systemu.
Będę walczyć aby przekonać ich do darmowej wymiany karty.

:smt006
 #1086965  autor: mp107
 02 sty 2020, 23:09
Po kilku kolejnych cyklach ładowania mogę stwierdzić, że na jednym ładowaniu Sony Xperia XZ1 Compact na LineageOS 16 wytrzymuje około 10 godzin SOT (włączonego ekranu), przekłada się to w moim wypadku na około 3 dni działania. Trochę przesadziłem w poprzednich szacunkach. :)
 #1106322  autor: Eragon
 08 lis 2020, 14:07
Za tydzień rozpoczynam osobistą przygodę z Mi Note 10 Lite, więc za kilka miesięcy napiszę swoją długofalową recenzję :D Mam nadzieję przynajmniej...

A jeśli ktoś miałby jakieś osobiste pytania co do tego telefonu lub najnowszych odmian MIUI (mój powrót po roku z Pixel Experience) to piszcie śmiało :)

:smt006