DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.

Moderator: Moderatorzy

 #1077002  autor: p2225
 24 lip 2019, 23:33
Przez ponad tydzień testowałem telefon Maxcom MK241, który odznacza się obsługą technologii LTE oraz usługi VoLTE w Orange, T-mobile i Play. Telefon zakupiłem na wyprzedaży na oficjalnym koncie producenta na allegro za 249 zł. Po bardzo szybkiej dostawie, telefon trafił w moje ręce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać, w pudełku znalazł się sam telefon, ładowarka, kabel usb, słuchawki, karta gwarancyjna oraz instrukcja w różnych językach. Instrukcja mnie mile zaskoczyła, bo jest dobrze wykonana, a ją całą można znaleźć pod tym linkiem: https://www.maxcom.pl/modules/productfi ... ual-pl.pdf
Na ogromny plus zasługuje fakt, że producent informuje zarówno na pudełku jak i w kilku miejscach instrukcji o obsługiwanych pasmach w sieciach 2G/3G/LTE. Mało tego, na stronach 30-32 znajdujemy pięknie rozpisane poziomy promieniowania dla każdej kombinacji pasma i technologii, osobno w W/kg i w dBm. I już z tego się dowiedziałem, że telefon mocniej „sieje” od mojego LG G6.

Wygląd:
Telefon jest ewidentnie polskim odpowiednikiem azjatyckiego JioPhone 1. Znalazłem przynajmniej trzy jego wersje: f10q, 2403n oraz f41t. Każda z nich różni się dosłownie detalami jak umiejscowieniem głośnika do rozmów, układem karty sim i karty pamięci czy wyglądem anten. Na płycie głównej tych telefonów jest też miejsce na drugą kartę sim, która schowana jest pod czarną zaślepką, którą widzimy również w modelu Maxcom MK241.
Jeśli chodzi o samego Maxcoma MK241 to prezentuje się on bardzo dobrze. Obudowa wykonana jest w całości z plastiku, włącznie z ekranem. Telefon bardzo dobrze trzyma się w dłoni. W trakcie testów nie udało mi się go zarysować, lecz zbytnio się o to nie starałem. Jest cięższy niż się może wydawać, co może być spowodowane wielkością baterii. Obudowa jest dobrze spasowana i nie trzeszczy. Klawiatura jest bardzo wygodna, a podświetlane przyciski są dobrze wyczuwalne. Ekran ma jedynie poprawne kolory i miałem nadzieję, że będzie wyraźniejszy. Jego jasność jest w miarę ok. Telefon posiada również „latarkę” w postaci diody w górnej części obudowy. Szału nie ma, ale może się przydać w awaryjnych sytuacjach. Z minusów można wyróżnić brak folii na ekran w zestawie, jak również brak możliwości jej zakupu np. u producenta. Ponadto wielokrotnie zdarzało mi się kliknąć na raz więcej przycisków funkcyjnych niż chciałem. Wymagało to trochę wprawy zanim nauczyłem się dokładniej wykonywać funkcje.

Bateria:
Wyróżnikiem tego telefonu jest bateria o dużej pojemności, bo aż 2000 mAh. Przy większym obciążeniu telefonu, np. youtube + hotspot, bateria wytrzymuje wyjątkowo długo. W ciągu doby bez używania, telefon traci ok. 5% baterii. Dołączona ładowarka podaje 1 A mocy oraz 5V, a sam telefon ładuje się w średnio długim czasie.

System:
Telefon pracuje pod kontrolą systemu KaiOS, na ten moment w wersji 2.5.1 z 26 kwietnia 2019. Był on zainstalowany od nowości, więc ostatnio kupione telefony nie wymagają już aktualizacji systemu. Pierwszą sytuacją, która mnie zdziwiła to konieczność ponownego samoczynnego uruchomienia się telefonu zaraz po włożeniu nowej karty SIM. Dzieje się to w pierwszych 5 minutach od włączenia telefonu. Początkowo myślałem, że dostałem wadliwy telefon, jednakże jak się okazało, w instrukcji jest o tym stosowna informacja:
Obrazek
Co ciekawe, dopóki telefon nie uruchomi się ponownie to rozmowy nie odbywają się z użyciem kodeka HD Voice.
System działa dość płynnie, choć liczyłem na lepszą optymalizację. Normą jest, że czasem telefon nie „wychwytuje” wciśnięć przycisków gdy telefon np. dopiero co został wybudzony. Oprogramowanie jest dość dobrze przetłumaczone. Czasem jest coś wytłumaczone niezrozumiale lub występują drobne braki tłumaczeń, jak np. przy usuwaniu wpisów w rejestrze połączeń jest prośba o potwierdzenie czynności, a dostępnymi opcjami są „cancel” oraz „delete”. System daje możliwość ustawienia własnego dzwonka przychodzącej rozmowy, ale z jakiegoś powodu nie można tego zrobić dla smsów.
Z aplikacjami na głównym ekranie nie da się nic zrobić poza ich włączeniem. Nie można ich poprzestawiać czy usunąć z ekranu głównego. W telefonie dostępny jest KaiStore, z którego można pobrać różne gry i aplikacje, jak również usunąć aplikacje. Tak, aplikacje w tym telefonie usuwa się przez Sklep. Próżno szukać tych opcji w ustawieniach systemu. Niestety nie wszystkie aplikacje da się usunąć. Udało mi się to w przypadku Facebooka i Whatsappa, lecz już nie w przypadku Map Google, Youtube’a oraz Twittera. Napisałem zapytanie do wsparcia KaiOS, a w odpowiedzi zachęcili mnie do korzystania z aplikacji. :roll:
Jeśli chodzi o powiadomienia to wszystkie wpadają do alertów pod lewym przyciskiem „Alerty”. Jak dla mnie to powinny być one lepiej widoczne, najlepiej na ekranie głównym pod zegarem.
Fajną opcją jest możliwość zaimportowania kontaktów zapisanych na koncie Google. System niestety nie rozpoznaje już istniejących kontaktów i przy ponownym zaimportowaniu pobiera je wszystkie, co powoduje dublowanie kontaktów. W ustawieniach kontaktów jest opcja znajdowania zduplikowanych kontaktów co częściowo rozwiązuje problem. Telefon nie aktualizuje też dodanych kontaktów między kontem Google a telefonem. Jeśli robimy import to tylko jednorazowo.
Ułatwienia systemu dają możliwość zmiany wielkości czcionki. Różnica jest zauważalna. Dla przykładu:
Obrazek
Obrazek
Czcionka rośnie do tego stopnia, że w niektórych miejscach napisy wystają poza ekran:
Obrazek
Niestety opisy klawiszy funkcyjnych, np. „Alerty” czy „Kontakty”nie zmieniają wielkości.

Aparat:
Krótko mówiąc – szału nie ma. Praktycznie brak opcji modyfikacji zdjęć. Jest po to żeby był. Zdjęcie powie więcej niż tysiąc słów.
Tylna kamera, waga 229 kB:
Obrazek
Systemowe szczegóły zdjęcia:
Obrazek
I przednia, waga 41,4 kB:
Obrazek
Obrazek

Pamięć:
Pamięć podzielona jest na multimedia, na które mamy miejsce do 951,36 MB, dane aplikacji z miejscem do 1,12 GB oraz system zajmujący 1,96 GB.

Lokalizacja:
Łapie dosyć wolno, ale samą lokalizację określa raczej w miarę dokładnie. Nie testowałem jej zbyt długo. Mapy Googla nie szaleją szybkością.

Przeglądarka:
Działa ok, przy testach na speedtest.pl się wyłączała. Klikając przycisk 2 można przełączyć strzałkę na klawisze funkcyjne i przewijać stronę po przyciśnięciu dłużej jednego z 4 przycisków. Klawisz 1 zmniejsza stronę, a 3 powiększa.

Youtube:
Obsługa aplikacji youtube nie jest tak banalna. Jak przesuwamy strzałką pojedynczymi kliknięciami to nie da się trafić z ikonkę szukania. Dopiero po dłuższym czasie zauważyłem, że należy przycisnąć przycisk funkcyjny trochę dłużej aby strzałka przesuwała się płynnie. Na pełnym ekranie nie można przewijać filmiku ani go zatrzymać. Można jedynie zmniejszyć/zwiększyć głośność.

Radio:
Tu jest ciekawie, bo telefon mega szybko skanuje eter. W ciągu parunastu sekund wynajduje wszystkie stacje, i dobrze łapie sygnał. Głośność na słuchawkach jest taka, że aż dosłownie bolały mnie uszy, mimo że na co dzień lubię głośno słuchać muzyki. Jakość dźwięku jest wyjątkowo dobra jak na radio. Przełączając listę kanałów, telefon podaje dźwięk bez przerw. Nie "ładuje" kolejnej stacji tylko po prostu działa. U mnie w Zielonej Górze szumiało głównie AntyRadio nadawane z Jemiołowa na 98,4 MHz - 49 km ode mnie, ale nic dziwnego skoro moc stacji to tylko 0,4 kW ERP, gdzie pozostałe dają średnio 60 kW ERP. Radia można słuchać korzystając dalej z telefonu.
Zrobiłem porównanie ilości łapanych stacji oraz ich jakości w stosunku do LG G6. Dołączane słuchawki w obu przypadkach były w tym samym ułożeniu, podmieniłem tylko telefony. LG G6 złapał 28 stacji, z czego 8 posiadało mniejsze lub większe szumy. Natomiast Maxcom - 30 znalezionych, a 4 z szumami. Dodatkowo Maxcom na 107,8 MHz bez żadnych szumów łapie niemiecką stację radiową BB Radio z nadajnika z Booßen (ok. 7,5km od Frankfurtu nad Odrą). Jest to odległość 87,5 km od Zielonej Góry. Stacja nadaje sygnał z mocą 30 kW ERP.
Poza tym, że radio nie pokazuje danych o stacji, nie mam do niego żadnych zastrzeżeń.

Muzyka:
Zdziwiło mnie to, że telefon nie jest w stanie odtworzyć plików w formacie .flac, a z niektórymi plikami mp3 też ma problem. Nie jestem w stanie określić z czego to wynika. Na pewno nie z ich wagi czy bitratu. Odtwarza pliki .ogg. Nie posiada equalizera.
Jeśli chodzi o jakość dźwięku z głośnika to jest on trochę płaski, ale za to jakość dźwięku na podłączonych moich prywatnych słuchawkach (nie tych z zestawu) jest zaskakująco na bardzo dobrym poziomie. Na co dzień słucham muzyki z LG G6 i gdybym miał zgadnąć z którego telefonu jest odtwarzana muzyka to miałbym poważny problem.

Rozmowy:
I teraz przechodzimy do tego co najważniejsze i najciekawsze, choć nie obyło się bez nieprzyjemności. Zacznijmy od kilku faktów: telefon obsługuje VoLTE w sieciach Orange, T-mobile i Play. Rozmowy można prowadzić przy użyciu kodeka AMR-WB, czyli HD Voice w 2G, 3G i VoLTE. W VoLTE maksymalnym bitratem tego kodeka jest 23,85 kb/s w sieci Orange i Play. Wyjątkiem jest Play, u którego telefon nie przeprowadza rozmowy z użyciem HD Voice w sieci 2G i 3G.
Telefon dla technologii VoLTE jest w stanie wskazać ikonkę „HD” już w trakcie zestawiania rozmowy i nie myli się w określaniu kodeka. Sama usługa załącza się natychmiast po przełączeniu na sieć LTE. Nie wiem jak to robią, ale u mnie na LG G6, z kartą sieci Orange, trwa to zawsze równo 7 sekund. Ponadto Maxcom MK241 szybciej zestawia rozmowy do mojego LG G6 niż odwrotnie. Gdy dzwonię z MK241, zestawienie rozmowy trwa średnio 3 sekundy. W przeciwnym kierunku 3.5 - 4 sekund. Zestawienie rozmowy z numerem Trójki Polskiego Radia trwa 1 sekundę. Dosłownie jedną sekundę. Z LG G6 trwa to 2 - 2,5 sekundy.
Jeśli chodzi o jakość rozmów to jest tak, że przykładając głośnik do mikrofonu, jakość rozmowy jest bardzo dobra, ale jeżeli jest to normalna rozmowa to rozmówcy mówili, że słychać mnie inaczej niż zwykle, ale nie byli w stanie określić jak. Niestety nie miałem z kim porozmawiać „normalnie” tak żebym usłyszał czyjś głos.
Zrobiłem obiecane testy porównawcze jakości dźwięku dla kodeków AMR-NB, AMR-WB 12,65 kbps oraz AMR-WB 23,85 kbps, zarówno dla dźwięku podanego z komputera przez kabel jack, jak również dla dźwięku zbieranego przez mikrofon. W drugim przypadku dźwięk odtworzyłem na słuchawkach, a słuchawkę przyłożyłem do mikrofonu. Wyniki prezentują się następująco: https://drive.google.com/drive/folders/ ... 7CgqfEtHkk (na Firefoxie można odtworzyć pliki bezpośrednio z dysku).
(Źródłem nagrania jest audiobook dostępny na stronie wolnelektury.pl: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura ... -jaszczur/ oraz muzyka z nielicencjonowanych zasobów serwisu YouTube.)

Zauważyłem, że mikrofon w tym telefonie jest bardzo głęboko w obudowie. Na tyle, że pomiędzy obudową a mikrofonem istnieje jeszcze przerwa, którą widać na tym zdjęciu:
Obrazek
Nie wiedzieć czemu, producent zdecydował się na umiejscowienie mikrofonu bardziej po prawej stronie. W mojej opinii powinien być on albo na środku, albo bardziej z lewej (bo w końcu telefon zwykle trzyma się w prawej ręce), albo obok gniazda ładowania. Rozmowy na włączonym głośniku są średnio głośne. Wydaje mi się, że producent spokojnie mógłby podbić poziom dźwięku bez straty jakości.
Porównując przeprowadzanie rozmów w VoLTE do LG G6, którego używam na co dzień to w miejscach gdzie LG już na starcie wymięka i zrzuca rozmowę do 3G, tam Maxcom trzyma się rozmów w VoLTE jak głupi. W moim testowym miejscu gdzie LG zrzuca rozmowy z LTE na 3G na pstryknięcie palcami, tam Maxcoma nie jestem w stanie zrzucić w ogóle. Do tego stopnia, że Maxcom w naprawdę głębokich piwnicach, w ostatnich resztkach sygnału, woli stracić w ogóle dźwięk niż zrzucić rozmowę do 3G. To jeszcze zweryfikuję w piątek na 70-kilometrowej trasie, gdzie na LG mam czasami całkowite zaniki sygnału. Niestety tak samo jak w LG G6, na Maxcomie MK241 z kartą Orange występują problemy ze zrywaniem zestawianego połączenia przy spadku z VoLTE na 3G. Najwyraźniej to problem po stronie operatora. Na karcie Playa rozmowy z VoLTE na 3G są zrzucane dużo szybciej. Sam handover odbywa się też dużo sprawniej, bo nie ma urwania głosu, lecz lekki szum. Nie występuje zrywanie zestawianej rozmowy przy zrzucie do 3G. VoLTE uruchamia się tak samo szybko jak w Orange.
I teraz mniej przyjemnie - zauważyłem bardzo niepokojący problem, a mianowicie brak możliwości zestawienia rozmowy z numerami 991, 997, 998 i 999 gdy ma się włączone VoLTE w Play. Próbuję wykonać połączenie i jest ono od razu odrzucane tak jakbym nie miał żadnego zasięgu. Z numerem 112 ten problem nie występuje. Ja wiem, że operator nie musi obsługiwać takich połączeń w VoLTE, ale od tego jest CSFB do 3G aby rozmowa była zestawiona. W 2G/3G/LTE(bez VoLTE) połączenia są poprawnie łączone. Jest to ewidentny problem konfiguracyjny usługi VoLTE na telefonie. Na karcie Orange nie ma żadnych problemów w tej kwestii. Od razu powiadomiłem o tym producenta. Czekam na odpowiedź.

Zasięg i Internet
Tak jak wspominałem na początku, telefon ma niezłe parametry SAR co przekłada się na uzyskiwany zasięg. W mieście nie dałem rady wymusić na nim spadku do 3G, ale na dniach będę poza miastem, więc sprawdzę czy moje spostrzeżenia się potwierdzą. Zwłaszcza, że finalnie do dyspozycji będę miał stację, której najniższe pasmo w LTE to 1800 MHz, a w 3G - 900 MHz. Przy wymuszeniu roamingu krajowego w Play nie pojawia mi się ikonka "R" przy zasięgu, choć według instrukcji powinna. Jednakże wiem, że byłem połączony z roamingiem, bo wtedy jest inny lektor informujący o nieistniejącym numerze.
Testy prędkości wykonałem na kilku stronach. W serwisie speedtest.pl ping wyniósł ok. 300 ms, a pobieranie do 50 Mb/s, jednakże w trakcie testu przeglądarka się wyłączała. Strona predkosc.pl wskazała takie wyniki:
Obrazek
Speedtest.com.pl:
Obrazek
Obrazek
Prędkość wysyłania w żaden sposób nie chciała przekroczyć 1 Mb/s. Wykonałem również testy na komputerze (telefon jako hotspot):
Obrazek
Obrazek
Po kilku dniach pojawił się wyższy upload:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Podsumowanie:
Maxcom MK241 z zewnątrz wygląda całkiem nieźle. Bateria o dużej pojemności zapewni możliwość długiego korzystania bez konieczności ładowania. Jako jeden z niewielu telefonów klasycznych, wspiera rozmowy z VoLTE, choć konfiguracyjnie usługa jeszcze nie jest do końca dopracowana. Uzyskiwane prędkości Internetu w pełni zadowalają, a uzyskiwana moc sygnału dopełnia sens wyposażenia tego telefonu w technologię LTE. W mojej ocenie system powinien być trochę bardziej dopracowany jeśli chodzi o płynność działania, lecz to już zarzut do producenta oprogramowania. Nie spodobał mi się również brak możliwości odinstalowania wszystkich niepotrzebnych aplikacji. W porównaniu do Allview M9 Connect, który w założeniu miał spełnić rolę telefonu dla osoby starszej (co się nie udało), Maxcom MK241 jest jeszcze prostszym w obsłudze telefonem i do końca tygodnia okaże się czy spełni swoją rolę. Jestem dobrej myśli. :)

Zapraszam do zadawania pytań. Do piątku będę miał pełny dostęp do tego telefonu, a później do końca tygodnia ograniczony.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1077034  autor: piotrzet
 25 lip 2019, 11:34
Super recenzja. Na to czekałem. Zdecydowanie warte przeczytania.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1077158  autor: p2225
 26 lip 2019, 23:34
Na trasie telefon zachowywał się inaczej. Płynnie przenosił rozmowy do 3G. Nie trzymał rozmów w VoLTE tak mocno jak w mieście. Co prawda trochę dłużej niż LG G6, ale już nie tak zauważalnie.
Speedtesty z dzisiaj:
Z przeglądarki telefonu:
http://speedtest.com.pl/test/318330
http://speedtest.com.pl/test/318331
I z hotspota:
https://www.speedtest.net/pl/result/a/5153018547
https://www.speedtest.net/pl/result/a/5153227971
 #1077179  autor: p2225
 27 lip 2019, 13:19
Na innym numerze pojawiło się "R" przy kreskach zasięgu po przełączeniu na roaming, a nazwa sieci zmieniła się na "PLAY (sieć_roamingowa)".
 #1077210  autor: kemsinenu
 28 lip 2019, 06:53
Dzięki za obszerne testy. Kawał dobrej roboty!

Cena na Allegro spadła do 229 zł.

W opisie twierdzą, że obsługuje VoWiFi. Jak rozumiem żadna sieć jednak obecnie tego nie wspiera na tym sprzęcie. Czy VoLTE jest wspierane oficjalnie przez te sieci?
 #1077213  autor: p2225
 28 lip 2019, 07:45
VoWiFi niestety (jeszcze) nie działa. Obsługą VoLTE w tym telefonie operatorzy się nie chwalą. Próbując włączyć WiFi Calling SMSem w Play, dostaję odpowiedź, że taryfa albo telefon nie jest zgodny z usługą. VoLTE wystartowało dopiero jak przełożyłem kartę do LG G6 i wysłałem SMSa.
 #1077216  autor: kemsinenu
 28 lip 2019, 09:53
Rozumiem. W takim razie trzymam kciuki, aby nie zablokowali (szczególnie Orange). Ciekawi mnie to pobieranie ustawień sieciowych. Wygląda jakby były oddzielone i niezależne od softu co daje nadzieję na oficjalne wsparcie w przyszłości.
 #1077218  autor: p2225
 28 lip 2019, 10:27
Właśnie z tymi ustawieniami operatora jest tak, że po włączeniu, telefon informuje o konieczności wyszukania ustawień pod operatora, a po potwierdzeniu komunikatu wyskakuje informacja, że nie znaleziono takich ustawień. Tak jest dla Playa i Orange'a. Potem telefon uruchamia się ponownie.
Mogę też już dzisiaj powiedzieć, że osoba 60-letnia daje radę obsłużyć ten telefon. :)
 #1077374  autor: kemsinenu
 29 lip 2019, 21:17
Czy dobrze rozumiem, że pomimo braku ustawień działa VoLTE? Sugeruje to, że jakieś ustawienia są jednak wbudowane w soft, a tu tylko chodzi o ich ewentualną aktualizację.
 #1077378  autor: p2225
 29 lip 2019, 21:52
VoLTE pojawiło się z kwietniową aktualizacją systemową. Może to szukanie ustawień jest funkcją KaiOS'a, a Maxcom może z tego po prostu nie korzystać.
Mogę za to ocenić jakość rozmów, ale tylko w AMR-NB (nieszczęsny roaming krajowy u rozmówcy) i jest całkiem nieźle. Słychać jak ze smartfona.
 #1077735  autor: Mixiorek
 04 sie 2019, 12:54
Dzięki za recenzję i cenne uwagi. Klawiszowe słuchawki z VoLTE są jak yeti więc to tym bardziej cenny model.
Patrzyłeś może ile dni potrafi pociągnąć w stanie czuwania i kilku rozmowach?
 #1077738  autor: p2225
 04 sie 2019, 13:10
Niestety nie było na to czasu, bo ciągle go testowałem. Tracił 5% na dobę bez używania, więc z rozmowami powinien wytrzymać tak z 15 dni. Obecnie telefon jest w innych rękach, ale zapytam ile razy była potrzeba naładowania go.

Nadal nie otrzymałem odpowiedzi od Maxcomu odnośnie problemów z połączeniami alarmowymi przy aktywnym VoLTE Play. Do końca miesiąca przenoszę numer działający w tym telefonie (Play w roamingu krajowym) do nju mobile i wtedy będę mógł określić czy wszystko jest w porządku z jakością rozmów, bo w końcu będzie działało VoLTE. :)
 #1077740  autor: Mixiorek
 04 sie 2019, 13:16
Oki, dzięki. Dawaj znać.

P.s.
Nie masz dostępu do karty TMobile z VoLTE?
 #1077741  autor: p2225
 04 sie 2019, 13:19
Nie mam i raczej nie będę miał, bo nikt z rodziny ani znajomych nie ma abonamentu w T-mobile.
 #1077828  autor: ricardoplat510176
 06 sie 2019, 10:41
"Ułatwienia systemu dają możliwość zmiany wielkości czcionki. Różnica jest zauważalna. Dla przykładu:"
TO JAK I GDZIE ZMIENIĆ TE USTAWIENIA? W INSTRUKCJI NIE MA NA TEN TEMAT NIC. JAKA JEST ŚCIEŻKA DO TEGO? :shock:
 #1077833  autor: p2225
 06 sie 2019, 11:49
Z tego co pamiętam to było to w ułatwieniach systemu.
 #1078126  autor: p2225
 10 sie 2019, 11:22
@Mixiorek w ciągu ostatnich dwóch tygodni (od 27 lipca) telefon był ładowany 2 razy. Zużycie w tym czasie to 209 minut rozmów na 3G (w tym 83 minuty wychodzące), 25 smsów (17 wychodzących) i trochę nauki obsługi telefonu z instrukcji.
 #1078626  autor: mkkot
 16 sie 2019, 14:06
Dobrze zrozumiałem, że w Play po 3G nie działa HD Voice? Czy to kwestia roamingu krajowego?
 #1078631  autor: p2225
 16 sie 2019, 15:45
W zasięgu macierzystym Playa 2G i 3G nie działa HD Voice.
 #1078633  autor: sa
 16 sie 2019, 16:37
Jak masz simkę od playa,to czy możesz sprawdzić czy działają na tym telefonie kody w p24? Bo na nokiach z s30+ jest z kodami p24 problem tj nie dochodzą wcale,PO prostu soft s30+ nie potrafi odkodować sygnału smsa ze skróconego numeru z jakiego te smsy wysyła play.Rzecz jest o tyle dziwna że praktycznie wszystkie inne smsy działają normalnie.Dasz radę to sprawdzić?