DAJ CYNK
  • Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
Tu znajdują się testy telefonów i innych urządzeń napisane przez naszych czytelników. Proszę koniecznie przeczytać regulamin tego działu.
 #128400  autor: kamil1221
 29 lis 2006, 00:01
Samsung X200 jest telefonem, którego grupą docelową są klienci, którzy oczekują od telefonu podstawowych funkcji komunikacyjnych, oraz całkiem udanego dizajnu.
Jena z wielu klawego tego producenta, lecz naprawdę dobra pomimo braku wielu gadżetów typu aparat, mp3 i inne wodotryski ;)
Telefon idealny dal ludzi chcących mało wydać na telefon i być po prostu w kontakcie.

W pudełku(bardzo eleganckim :] ) znajduje się:
- telefon,
- bateria,
- ładowarka,
- instrukcja obsługi.
Typowy zestaw jak dla telefonu za niską cenę.
Może brakować choćby monofonicznego zestawu słuchawkowego.
Obrazek Obrazek Obrazek

Pierwsze wrażenie – piękna, elegancka klapka.
Ten telefon ma to coś, co przyciąga, zachwyca i pomimo wielu braków chce się go mieć.
Mechanizm klapki jest wykonany bardzo dobrze, nic nie skrzypi, oba skrzydełka obudowy przylegają do siebie i nie ruszają się w prawo czy lewo.

Wymiary telefonu to 85x43,5x19,8 mm i waga 77g.
Aparat jest mały i poręczny, a przy tym lekki i nie „męczy” kieszeni.
Telefon świetnie leży w dłoni.

Wyświetlacz
Patrząc na cenę telefonu wyświetlacz jest dobry.
Rozdzielczość ekranu to 128 na 160 pixeli a matrycapotrafi odróżnić 65 tysięcy kolorów. Daje to naprawdę świetny efekt (nie ma, co się dziwić zawsze mocną stroną Samsung był i jest wyświetlacz).
Zastosowano tutaj matrycę UFB, a wymiary rzeczywiste to 1.67 cala.
Wyświetlane elementy na wyświetlaczu są wyraźne i czytelne, a na ekranie można wyświetlić 7 linii tekstu.
Podświetlenie i kontrast możemy dowolnie regulować w ustawieniach telefonu.
Jak za te pieniądze naprawdę robi wrażenie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Klawiatura – jest wygodna, podświetlane na biało regularnie we wszystkich miejscach.
Może podświetlenie zielonej i czerwonej słuchawki jest słabe, co uniemożliwia rozróżnienie koloru danego klawiszu, lecz jest to malutka wada.
I co ważne klawisze są płaskie.

Menu

Menu tego modelu to standardowa siatka ikon w zestawieniu 3 na 3.
Ikony prezentują się naprawdę ładnie, są duże, kolorowe i poruszają się kiedy na nie się najedzie.
Pozycje w menu i krótki opis funkcji:
1. SIM AT – czyli w Polsce przedstawiane jako simextra (era), plusmega (plusgsm) – funkcja jest aktywna w zależności czy karta sim posiada odpowiednią aplikacje.
2. Spis połączeń – lista połączeń nieodebranych, odebranych, wykonanych, czas i koszty rozmów.
3. Usługi sieci – przekierowywanie rozmów, wybór sieci etc.
4. Dźwięki – wybór dzwonków.
5. Wiadomości – odczytywanie i pisanie smsów, emsów i mmsów. Odczytywanie wiadomości WAP push.
6. Rozrywka – WAP, gry Java, menadżer plików.
7. Organizer – budzik, kalkulator, czas i data.
8. Książka telefoniczna.
9. Ustawienia – wyświetlacza, skrótów itp.

Ogólnie podsumowując – menu jest czytelne, proste i ułożone logicznie, co stanowi ogromny plus.
Obrazek Obrazek Obrazek


Wiadomości

Telefon potrafi jak już wcześniej opisałem odbierać i redagować wiadomości: sms, ems, mms, oraz odbierać wiadomości WAP push – czyli mówiąc inaczej linki, które są wysyłane np. w wapstera :)
W pisani wiadomości pomaga nam polski słownik T9, który potrafi Się uczyć nowych słówek.
Przy pisaniu wiadomości sms możemy wystukać 918 znaków, tak zwane długie wiadomości.
Do smsa można dodać jeden z wielu zapisanych emotikonów.
Co do mmsów – możemy jednorazowo wysłać 50 kilobajtów i tyle samo odebrać.
Próżno tutaj szukać klienta poczty e-mail.
Możemy przechować do 200 wiadomości sms w telefonie i w zależności od karty sim 20 lub więcej wiadomości.
Ciekawostką jest to, że telefon najpierw smsy zapisuje w pamięci karty sim, a potem w telefonie.
Jedna funkcja najbardziej mi się spodobała – możliwość swobodnego przenoszenia smsów z pamięci telefonu na sim i odwrotnie – genialne.
Obrazek Obrazek Obrazek

Książka telefoniczna
Zupełnie podstawowe informacje można zapisać w jednym kontakcie – nazwę i numer.
Gigantyczne minimum – jedyne pocieszenie to, że możemy zapisać aż 1000 pozycji w książce.

Multimedialność
Na samym początku trzeba podkreślić, że to telefon tani, który jest urządzeniem, do którego został stworzony telefon – do komunikacji + kilka małych dodatków.
Jak to na Samsunga przystało model ten został obdarzony świetną 40 tonową polifonią.
Telefon również odtwarza pliki AMR, lecz nie da się ich ustawić jako dzwonek.
Rozszerzenia obrazów, które odtworzy nasz maluch to WBMP, GIF, AGIF, JPG; a dźwięków to AMR, MIDI, i-melody.
Pamięć w telefonie jest z góry ustalona do funkcji, i tak pamięci przeznaczonej na gry i aplikacje mamy 512 KB, dźwięki i obrazy – 600 KB, mmsy – 700 KB, czyli ok. 1,8 MB.

Transmisja danych
W telefonie jest wbudowany port podczerwieni, która potrafi jedynie wysłać wizytówki z telefonu, więc można powiedzieć, że w praktyce jej nie ma.
Przeglądanie stron WAP (wap 1.2 – przeglądarka Rainbow 3.01 ) można przeprowadzać dzięki pakietowej transmisji danych GPRS klasy dziesiątej (prędkość teoretyczna to ok.50 kb/s).
Przeglądanie stron odbywa się płynnie i nie mam tutaj nic do zarzucenia.
Do telefonu można również podłączyć kabel USB.
Niezbędne minimum.

Inne
Soft telefonu jest stabilny i nie zawiesza się, ale nie ukrywajmy tego, co tu może się zawieszać, jeżeli telefon nie ma, choć aparatu :)
Bateria o pojemności 800 mAh wykonana w technologii Li-ion wystarcza na około 4 dni pracy bez ładowania przy używaniu telefonu do ok. 40 smsów dziennie i 30 minut rozmów, co stanowi świetny wynik.
Aparat może pracować w 3 pasmach pracy: EGSM900/DCS1800/PCS1900 – czyli globalnie.
W telefonie można zmieniać kolor i rozmiar czcionki, mi najbardziej przypadł do gustu kolor tęczowy :]
Najbardziej irytująca rzeczą w telefonie jest, że kiedy klikamy na klawisze OK. to telefon zaczyna się łączyć z WAPem – najczęściej po naciśnieci klawiszu OK wydaje nam się, że wejdziemy do menu głównego – a tu lipa.
Taka pułapka naraża nas tylko na niepotrzebne koszty związane z rozpoczęciem łączenie się z siecią internetową, ku uciesze operatora :)
Klapka telefonu jest aktywna więc można ustawić aby po otwarciu telefonu odebrać połączenie.
Brakuje choć malutkiego zewnetrzego wyświetlacza, który by nas informował kto dzwoni i która jest godzina.
Zamiast tego jest lampka pracy świecąca na niebiesko: i tak kiedy połączenie przychodzi lampka pulsuje bardzo szybko, a przy smsie wolno.
Możemy również ustawić aby lampka sygnalizowała czy telefon jest włączony i rozświetla się co kilka sekund.

Mały trick – na zdejmowanie tymczasowego simloka z telefonu – wkładamy kartę operatora która nie działa… odpalamy telefon, wpisujemy *#9998*3323#, wybieramy opcje task loop – telefon się po jakiejś minucie zresetuje i będzie działać na karcie która wcześniej nie chodziła.
Po wyłączeniu telefonu i wyciagnięciu beri telefon znowu będzie miał simloka, więc to dobre kiedy będziemy chcieli oddać telefon do serwisu – przecież nie było radej ingerencji w softa :)
Obrazek Obrazek Obrazek

Podsumowując – telefon za małe pieniądze, świetnie wykonany i choć brakuje mu kilku rzeczy polecam go wszystkim, czy jako drugi telefon, prezent dla żony, dziewczyny.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2006, 20:52 przez kamil1221, łącznie zmieniany 1 raz.

 #128518  autor: Osk92
 29 lis 2006, 16:01
W porządku :) Czyta się fajnie, telefon wywarł na mnie dobre wrażenie po lekturze, ale wiem, że na żywo moje odczucie jest inne :) Trick z Sim-Smokiem fajny :)
Postaram się go wykorzystać w X100 siory 8)

 #128543  autor: Forest
 29 lis 2006, 16:40
Moim zdaniem b. dobry test, wszystko co by się chciało wiedzieć o tym telefonie jest :) Daje 6 :-)

HTC U12+ Black + Goodram 64GB USH-I U3 95/90MB

 #128644  autor: oprych
 29 lis 2006, 20:30
A czy przy pisaniu smsów bez słownika t9 nie są zauważalne "spowolnienia" przy większej iliości znaków?

..Serj, i tak pokrzyżowaliśmy ci plany...

 #128647  autor: kamil1221
 29 lis 2006, 20:35
Wiesz może jestem trep ale nie umie wyłączyć T9 i zawsze piszę z nim.
Nie spowolnień.

 #128654  autor: Irek
 29 lis 2006, 20:42
Całkiem przyjemny teścik Kamil. Fotki rewelacja - szczególnie ten w czarnej obudowie. Jak na klapkę jest dosyć tani i ładny. Chyba się skuszę - przyda się do jeszcze jednej karty. ;P

"And one more thing..."

 #148619  autor: :Diego:
 01 lut 2007, 17:03
Bardzo dobry test. wszystko jest przejrzyste, przyjemnie się czyta no i są zdjęcia :D ocena testu: 9/10

Obrazek
Obrazek

Siemens c35i - Alcatel ot311 - SE j210i - Siemens cx65 - Motorola e365 - SE k510i :D

 #149550  autor: Shyduo
 04 lut 2007, 00:03
Nawet fajny tekścik, ale niektóre info potraktowane po macoszemu.
Jednak ważniejsza sprawa to liczne błędy: literówki. Jest to po prostu denerwujące. Wrzuć tekst do Word-a i wciśnij korektę, a następnie skopiuj tutaj ponownie i będzie super ;)

7/10 (gdyby nie błędy było by 9)

 #149574  autor: kamil1221
 04 lut 2007, 00:34
Wrzuć tekst do Word-a i wciśnij korektę, a następnie skopiuj tutaj ponownie i będzie super
Zawsze tak rabię ale nawet Word wszystkiego nie wychwyci.

 #149589  autor: babeo
 04 lut 2007, 01:34
kamil1221, czy z perspektywy czasu pojawiły się luzy na klapce?

 #149656  autor: kamil1221
 04 lut 2007, 10:50
babeo pisze:kamil1221, czy z perspektywy czasu pojawiły się luzy na klapce?
Po ok. 2,5 miesiąca nie było luzów... a teraz mój brat już sprzedał ten telefon więc nie wiem jak dalej z nim jest.

 #149720  autor: Prometo
 04 lut 2007, 13:20
babeo pisze:kamil1221, czy z perspektywy czasu pojawiły się luzy na klapce?
Ja miałem luzy po miesiącu użytkowania, ale bardziej to denerwowało niż przeszkadzało w użytkowaniu telefonu (poprostu w telefonie nie lubię zadnych luzów, zgrztów, trzasków itp.)

Pozdrawiam - Prometo
http://www.forum-soccer.home.pl

 #149887  autor: tymis
 04 lut 2007, 18:36
Test solidny ale pewne kwestie (znane mi z innych Samsungów) nie zostały poruszone stąd moje pytania/przypuszczenia.
Telefon nie ma profili, kalendarz "jak zwykle" zaczyna się od niedzieli (bez możliwości zmiany jak to jest np.: w Nokii), diody migają w momencie połączenia/SMS potem gasną i brak na tej podstawie informacji o połączeniach/SMS nieodebranych, numery ostatnio wybierane ("zielona słuchawka") - w opcjach nie można zobaczyć numeru mimo jego zapisania w książce telefonicznej, "dziwna" edycja i powtórne wysłanie otrzymanych wcześniej SMS-ów, problemy z aplikacjami pisanymi w Java, czułość na obszarach słabego zasięgu (szatkowanie rozmowy lub jej zrywanie), Nokia w tych samych warunkach zniekształca głos ale rozwowa jest zrozumiała i nie zrywa połączenia.
Jeśli coś się nie zgadza lub ktoś ma dodatkowe uwagi to chętnie przeczytam...

Każda sieć ma plusy i minusy, chodzi o to, żeby te plusy nie przesłoniły minusów...

 #168745  autor: MADMAX
 01 kwie 2007, 00:19
Dobry test.
Przeczytałem ponieważ dwie znajome posiadają ten telefoon i nie słyszałem by reklamowały "luzy".
Za to przy kupnie telefonu nikt ich nie poinformował, że ta IRDA to w tym przypadku jedno wielkie nieporozumienie (choć nie pamiętam, czy jedna z nich nie wspominała iż komunikacja między dwoma Samsungami przebiega prawidłowo - może się mylę, ach ten Alzheimer ;-) )

Pozdrawiam

 #235286  autor: DANZI
 24 lis 2007, 19:15
Bardzo dobry test jestem posiadaczem samsunga x200 od roku dostalem go od rodziców i jestem zadowolony .... :D