DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1128653  autor: jacek1998
 24 lut 2022, 13:53
Mam słaby zasięg w Play, głównie chodzi o prędkość internetu nie przekraczającą 0,5Mbit/s w budynku. Po połączeniu z Orange prędkość to 3Mbit/s - maksymalna dostępna w roamingu. Po kilku godzinach jednak telefon znów loguje się w Play. Czy jest możliwość zablokowania na stałe połączenia z Orange?
 #1128670  autor: forum_tg
 24 lut 2022, 23:49
Wiesz jak to mogą technicznie robić?

To jest ustawione w telefonie a nie usługa operatora?
Jakieś "wyciszenie" dostepu do zasiegu Orange i telefon głupieje i "ratuje" się tym co jest aktualnie dostępne?
 #1128679  autor: Remington
 25 lut 2022, 11:48
Nie jestem pewny czy to faktycznie ustawienie telefonu czy karty. Na pewno miałem kiedyś tak, że karta z wyborem ręcznym po przełożeniu do drugiego urządzenia bez żadnej ingeremcji od razu działała w trybie ręcznego wyboru sieci. Przeprowadzę test, bo mam zagraniczny SIM.
 #1128913  autor: Remington
 04 mar 2022, 15:28
Przeprowadziłem obiecany test.

Na telefonie nr 1 i nr 2 karta preferuje Plusa.

Na telefonie nr 1 wybrałem więc ręcznie Playa.

Przełożyłem kartę do telefonu nr 2 i od razu (dosłownie 1-2 sekundy czekania) karta zalogowała się do Playa. Wchodzę w ustawienia - wybór operatora jest automatyczny.

Wniosek nr 1: karta pamięta ostatnio wybraną sieć
Wniosek nr 2: wybór ręczny/automatyczny wygląda na pozór na ustawienie telefonu, ale wcale nie musi tak być (jeśli to ustawienie karty, to może się resetować po zmianie telefonu), w tym celu muszę przeprowadzić test ponownie na jednym telefonie i dwóch kartach
 #1128934  autor: Karlos20
 04 mar 2022, 20:52
Warto wiedzieć, że na wielu (albo i na wszystkich w prepaidzie) operator defacto dokonuje "odświeżenia" karty SIM w przypadku włączenia danej usługi, szczególnie płatnej (urządzenie na chwilę traci zasięg).

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1128936  autor: Remington
 04 mar 2022, 21:13
Kolejny test.

Kartę wykorzystaną w powyższej próbie włożyłem znów do telefonu nr 1., choć w międzyczasie znajdowała się w nim inna karta z ustawionym wyborem automatycznym.

Na nim pierwotna zalogowała się do Playa i to z informacją, że to ręczny wybór.

A więc Wniosek nr 2 po aktualizacji: to telefon pamięta jaki był tryb wyboru sieci i pamięta to dla konkretnej karty. Trzeba liczyć się z tym, że pewne modele mogą tego sobie nie zapisywać i domyślnie wybierać automat.

Wracając jednak do meritum: zarówno na iPhone jak i na telefonie z Androidem, spotkałem się z sytuacją jaką omawiamy w tym wątku, tj. mimo wyboru ręcznego operatora roamingowego, po pewnym czasie karta Play przestawiała się na sieć macierzystą, a w ustawieniach widziałem wybór automatyczny jako wybrany.
 #1128952  autor: Karlos20
 05 mar 2022, 13:31
Na routerze mobilnym może z kolei występować sytuacja odwrotna, stare oferty / taryfy głosowe potrafią zerwać transmisje co 2 GB danych, po czym router loguje się do roamingu Orange.

🌟To już 14 rok na Forum TELEPOLIS.PL - wielkie dzięki za ten czas i nadal służę pomocą! Pozdrawiam🔥
 #1128960  autor: R.Mandano
 05 mar 2022, 15:40
Remington pisze:
04 mar 2022, 21:13
spotkałem się z sytuacją jaką omawiamy w tym wątku, tj. mimo wyboru ręcznego operatora roamingowego, po pewnym czasie karta Play przestawiała się na sieć macierzystą, a w ustawieniach widziałem wybór automatyczny jako wybrany.
Nic w tym dziwnego - bo wybór automatyczny oznacza, że to Operator decyduje, z której sieci - w danym momencie - będzie korzystać simka w telefonie. Algorytm po stronie operatora może uznać, że akurat w tym momencie - w celu optymalizacji przepustowości sieci - simka Playa powinna pracować np. sieci Orange a za 30 minut np. w sieci macierzystej.
:wink:
 #1128964  autor: babciagienia1p
 05 mar 2022, 16:02
U mnie regularnie, mimo ustawionego ręcznie "wybierz sieć macierzystą Play" przeskakuje po jakimś czasie lub zmianie BTS-a na roaming krajowy. Nieco dłużej pozostaje w roamingu po wyborze innej sieci, ostatnio możliwy tylko Orange, ale też w końcu skacze. Nie jestem w stanie zdefiniować jakie są kryteria przeskoków. Od przypadku do przypadku?
 #1128967  autor: R.Mandano
 05 mar 2022, 16:37
Po prostu "algorytmy własne sieci" są ponad tym, co sobie - w opisie menu - wymyślił producent telefonu czy modemu.

Moim zdaniem jest to normalne - bo gdyby było odwrotnie, to w SIECI, która działa w roamingu - zapanowałby Kosmiczny Bałagan.
:lol: