DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1127656  autor: quosek
 02 lut 2022, 12:32
Cześć
Mieszkam w Bąkowie (gm. Kolbudy, pomorskie), niedawno w odległości 500m postawili mi maszt Play (teoretycznie 5G) - GDA0703
Do tej pory korzystam z Neostrady (9Mbit) oraz T-Mobile (internet domowy bez lejka, ale często transfery nie przekraczają 4-5Mbit -> za duże obciążenie) - więc chętnie bym zmienił T-Mobile na Play (wiem, lejek ... )
Maszt teoretycznie wspiera LTE/4G i 5G. W praktyce żona mając abonament w play (ale bez 5g) używając samsunga S20 ma transfery 4-6mbit.

I teraz pytanie - jaki router dokupić ?
- nie zależy mi na prędkości (20mbit byłoby super), więc w teorii to co play dokłada w pakiecie (6 TP-Link Archer MR600 ) chyba powinno wystarczyć (czy może coś lepszego 4G ?)
- z drugiej strony patrząc na prędkości w telefonie żony to boję się, iż 4G jest w okolicy za bardzo obciążone (a dostawiają kolejnych kilkadziesiąt szeregowców w okolicy, więc się pogorszy) i może wtedy postawić na 5G ? (większa ilość obsługiwanych urządzeń, mniej osób ma 5g, mniejszy zasięg). Co wtedy dokupić ? (i brać w play czy kupować osobno ? plus brania w play to jeżeli nie będzie dobrze działało to mogę zwrócić w przeciągu miesiąca, jak kupię router osobno będą większe problemy)

Dodatkowe info:
- oferta może być indywidualna lub na firmę
- światłowód w teorii mają podłączyć do końca 2023 (Orange), podłączenie "prywatne" światełka od "prywatnego" operatora działającego w okolicy (1.5km światłowodu by było potrzebne) wyceniono na 70 000 netto (więc odpada)
 #1127661  autor: matek451
 02 lut 2022, 14:09
Bąkowo to dziura zasięgowa , decyzja Play o postawieniu tam stacji kładzir konkurencje na łopatki choć i tak ju od dawna i tak sa na kolanach. W tym rejonie NetWorks i Plus nie istnieją, wybór T-mobile to nieporozumienie. Pierwszym krokiem Play było postawienie stacji bazowej w Lublewie, działa w agregacji 4 pasm LTE i to z niej korzysta zona, przy takiej odległości zapewne na LTE800 lub na słabych parametrach sygnału LTE1800/2100. Nowa stacja w Bąkowie póki co to tylko GSM900/UMTS900, stacja odpalona ale nie pracuje na docelowych pasmach. Na dziś trzeba poczekać , dosył radiolinią 1803Mb/s z Wierzbowej wiec mozna liczyć na 4 pasma LTE w agregacji i 5G na DSS z LTE2100 ale tym bym sie nie napalał.
 #1127662  autor: quosek
 02 lut 2022, 14:17
Wielkie dzięki
To pytanie czy jako laik dobrze zrozumialem:
- na razie tylko GSM900/UMTS900 bangla, pozostałe pasma nie są odpalone i trzeba czekac (w jaki sposób mogę sprawdzić kiedy inne pasma odpalą ? bo infolinia Play twierdzila, ze masz jest w pelni odpalony)
- mozesz prosciej wytlumaczyc czemu na 5G sie nie napalac ? I od razu zaznaczam, iz nie chodzi mi o predkosc a o zalozenie (moze bledne) ze 5g bedzie mniej obciazone dzieki temu 20mbit (stabilne) uda mi sie uzyskac

A faktycznie - tutaj dziura jest ogromna. Ten maszt w Lublewie troche pomaga, ale nadal nie jest super
Jak budowali masz to mialem nadzieje, ze bedzie multi-operator, niestety tylko Play
 #1127683  autor: quosek
 03 lut 2022, 08:17
matek451 pisze:
02 lut 2022, 18:48
Play nie posiada dedykowanego pasma na 5G, w ramach dynamicznego dzielenia pasma 2100MHz korzysta na nim z 5G2100 i LTE2100. Test na telefonie z aplikację https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl pokaze jakie pasma działają na tym BTS-ie. W tym rejonie tylko Play dba o budowę sieci.
Co to oznacza dla laika ? (bo niestety, ale wypowiedzi wyzej za bardzo nie rozumiem - z jednej strony Play promuje się 5G, z drugiej strony piszesz o tym, że play nie ma dedykowanego pasma 5G a ja nie wiem jak to ma sie do wydajnosci/przepustosci)
Czy router 5G cokolwiek pomoże/przyspieszy, czy wystarczy dużo tańszy 4G ?
Jeżeli 4G to czy brać 6 TP-Link Archer MR600 czy coś innego powinno mieć lepszą wydajność.
I oczywiście brać ofertę dopiero jak potwierdzę, że pozostałe pasma są odpalone
 #1127688  autor: iphoneski
 03 lut 2022, 09:13
Nie wchodząc w techniczne aspekty: żeby 5G dawało rezultat musi mieć odpowiednio dużo pasma. Nasz kraj od dwóch lat nie potrafi (albo nie chce) tych pasm przydzielić operatorom. Ale biznes kręcić się musi, więc operatorzy uruchomili 5G na tym co mają. Tylko, że z pustego i Salomon nie naleje, więc jeśli pasma jest tyle co było, to i prędkości będą jakie były. Reszta to marketing dla zwiększenia sprzedaży, na który niestety (co zrozumiałe) jako laik dałeś się nabrać.
 #1127696  autor: matek451
 03 lut 2022, 11:12
Dzielenie pasma 2100MHz na DSS to w skrócie korzystanie z niego jednoczesnie prze klientów LTE2100 i 5g2100, pojemność pasma jest ograniczona więc prędkośći na 5G nie odstają zasadniczo od LTE2100, jesli pasmo 2100MHz będzie oblegane przez klientów LTE to na 5g2100 na cuda nie ma co liczyć. Ale stacja z agregacja 4 pasm LTE, porzadnym dosylem, na dodatek nowopowstała powinna dzialać OK, jednocześnie część klientów logujacych się do tej w Lublewie skorzysta z nowej, każda taka nowa stacja w okolicy zwiększa pojemność sieci Play w tej okolicy a co za tym idzie po spełnieniu kilku warunków powinny rosnąć prędkości.
Oczywiście szajs typu MR600 nie wchodzi w ogóle w grę, to router nie spełniajacy wymagań internetu z takiego BTS-a jak Lublewo czy Bąkowo gdy zacznie działać na 4CC CA. Zrób test na telefonie, na zewnatrz pokaż screena z zakładki LIVE tej aplikacji.