DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1115791  autor: astes
 01 maja 2021, 17:33
Witajcie! :smt006

Planuję w domu NA WSI zainstalować router podłączony do internetu mobilnego LTE. Na tę chwilę nie ma lepszych opcji internetu: kiepskie łącza na kablu czy radiowe. Użytkownikami są seniorzy, więc potrzeby nie są duże, ale nie pogniewałabym się gdybym sama mogła pracować stąd zdalnie. Dlatego rozważam zakup routera stacjonarnego Huawei B818, by można było korzystać z internetu na co najmniej dwóch laptopach, w tym pracując zdalnie.


Na czym polega problem?

1) Nie wiem, czy można skutecznie zweryfikować ograniczenia sieci komórkowej przed zakupem routera. Czy w ogóle sprawdzanie parametrów na smartfonie i tablecie jest miarodajne i ma silne przełożenie na sprawność sieci na routerze? Jeśli tak, czy jest lepsza apka do tego celu niż Network Cell Info Lite? Czy router stacjonarny z wbudowanym modemem może gorzej łapać LTE niż smarfon?

2) Nie wiem, czy przy poniższych parametrach sieci ruter Huawei B818 mógłby zrobić różnicę czy wystarczyłby tańszy. Czy mógłby wyłapać inne pasma?

Parametry sieci na smartfonie i tablecie:
- najczęściej łączy mi z LTE band 20 (w Orange tylko z tym), które jest chyba najbardziej obciążonym pasmem, w T-mobile na tablecie (ciut lepiej łapie sygnał niż smartfon) czasem łączy mnie z LTE band 1 i 8.
- siła sygnału zawiera się w zakresie od -120 do -100 zarówno dla Orange jak i T-Mobile
- w telefonie nie ma problemu ze zrywaniem połączenia także podczas oglądania filmów
- prędkość internetu w ofercie na kartę raczej nie przekracza 20 Mb/s bez względu na pasmo i urządzenie

3) Korzystamy z oferty na kartę i nie zamierzamy brać abonamentu, choć tu mogę rozważyć zmianę, jeśli będzie różnica w prędkości i jakości. Podobno operatorzy ograniczają prędkość internetu w ofertach na kartę - czy to prawda? Nie mam na myśli lejka, tylko wolniejszy internet w ofercie na kartę w porównaniu z abonamentem - przed wykorzystaniem limitów.
 #1115810  autor: iphoneski
 01 maja 2021, 19:27
1: telefon daje dobry pogląd, natomiast router powinien lepiej łapać sygnał od telefonu.
2: Ta aplikacja chyba nie jest zbyt dobra - T-M nie korzysta z B8 w LTE, więc jeśli tak pokazuje to pokazuje bzdury.
3: Podobno w szczepionkach są chipy do kontrolowania mózgów ludzi ;)
A poważnie, lepsza parametryzacja sieci jest wykorzystywana czasem dla numerów firmowych albo takich, które muszą mieć dostęp do sieci kosztem innych, ale tu po pierwsze nie ma ustalonych reguł a po drugie żaden operator nie przyznaje się do tego, więc nie ma sensu się nad tym pochylać.
 #1115815  autor: darekka
 01 maja 2021, 19:52
Zakup lepszego routera zawsze ma sens, bo jesli teraz masz średni BTS to za pewien czas może on zostać rozbudowany więc juz bez kosztowo uzyskasz szybszy net . B818 jest świetnym routerem i ma wszystko poza 5G(ale to jeszcze minie trochu czasu nim się rozpowszechni)agregacja,MIMO4x4, QAM256, nawet złącza antenowe więc brałbym go nie patrząc na obecny stan sieci-oczywiście wybrać trzeba najlepszego operatora z dostępnych.
Z własnego doświadczenia lepszy router(wyższa kategoria LTE) nawet gdy nie ma agregacji zwykle wyciska więcej z sieci niż gorszy sprzęt.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1115822  autor: rsig
 01 maja 2021, 20:18
1. Zawsze warto sprawdzić zasięg/prędkość u wszystkich czterech operatorów, a nie tylko u dwóch, zwłaszcza na terenach pozamiejskich. Nieraz się okazuje że u trzech internet działa drętwo, ale u czwartego jest OK.
2. Po wyjściu z domu lub wejściu na dach internet przyspiesza? Czasem wiele zależy od lokalizacji routera w danym budynku.
3. W przypadkach gdy LTE działa tak słabo że prędkość internetu nie przekracza 20 Mbps można rozpatrzeć przejście na 3G. Co prawda szybkość 3G to max 15 Mbps, ale za to znacznie lepszy zasięg. Choć obecnie operatorzy wyłączają 3G na częstotliwości 2100 MHz, a zostawiają tylko na 900 Mhz, a tam prędkość to max 5 Mbps (choć jeszcze lepszy zasięg), wtedy oczywiście lepiej już mieć 20 Mbps z LTE
4. Przy tak niskich prędkościach jak 20 Mbps nie ma co szaleć z drogim routerem. Na początek możesz sprawdzić jak w funkcji routera sprawdza się twój telefon (praktycznie każdy telefon ma funkcję routera, a nieraz to i repeatera jeśli trzeba dostarczyć internet tam gdzie wifi z routera już nie sięga). Jeśli już na routerze zrobionym ze smartfona będzie dobrze rozprowadzany internet na kilka urządzeń to na dowolnym routerze stacjonarnym nie będzie gorzej.
 #1115829  autor: matek451
 01 maja 2021, 22:41
Podaj lokalizację, zrób testy na telefonie na zewnatrz i pokaż screena z aplikacji https://play.google.com/store/apps/deta ... ster&hl=pl i speedtest dla Orange i T-mobile, nie ograniczaj się do tych operatorów, jak ma być na kartę to zaczyna się zawsze od Play .
 #1115833  autor: JFK2016
 01 maja 2021, 23:15
darekka pisze:
01 maja 2021, 19:52
Zakup lepszego routera zawsze ma sens, bo jesli teraz masz średni BTS to za pewien czas może on zostać rozbudowany więc juz bez kosztowo uzyskasz szybszy net . B818 jest świetnym routerem i ma wszystko poza 5G(ale to jeszcze minie trochu czasu nim się rozpowszechni)agregacja,MIMO4x4, QAM256, nawet złącza antenowe więc brałbym go nie patrząc na obecny stan sieci-oczywiście wybrać trzeba najlepszego operatora z dostępnych.
Tia, gdy się ma BTS w zasięgu wzroku, z antenami wycelowanymi w nasze okna. W większości przypadków najważniejszym czynnikiem są wskaźniki sygnału na modemie- klient kupuje drogi modem i zderza się z rzeczywistością że bez wydania kolejnych kilku stówek na zewnętrzny zestaw antenowy nie będzie to działać dobrze. Na szczęście pojawia się coraz więcej urządzeń zintegrowanych typu ZTE NETBOX MF-258K kat. 15.
 #1115842  autor: darekka
 02 maja 2021, 10:04
Z 5km w 21-205 Jabłoń(zero widoczności optycznej) na H122(złaczy antenowych to on nie ma) mam w T z samego LTE1800+2100 standardowo 140Mb/20Mb, a router jest na strychu(dom parter+strych więc niezbyt wysoki, a po drodze metalowe dachy i wyższe budynki mieszkalne).
Miałem też jednocześnie z H122 routery B818(ten wygrywał z B618 w tych samych warunkach i po wymuszaniu konkretnych pasm i układów agregacji) i B618 i mimo faktu, że to niemal to samo(B818) poza dodaniem 5G nowszy H122 wygrywał w starciu bezpośrednim na identycznych pojedyńczych pasmach/agregacji ustawionej wedle tego samego schematu(np pasmo podstawowe to LTE1800, a agregowane 2100 i odwrotnie).
Na słabszych sprzętach na pojedyńczych pasmach/układach agregacji zawsze mniej wyciągałem niż na tym po wymuszeniu konkretnego pasma/konretnego układu agregacji.
Oczywiście jeśli stacja leży to cudów nie będzie ale na lepszym sprzęcie da się więcej wycisnąć.

Nie jest to tylko specyfika pojedyńczej lokalizacji, bo pod Koluszkami 95-040(Kaletnik)mam stacje oddaloną o 1,7km idealnie za lasem bez widoczności optycznej, a po drodze domy zasłaniają jeszcze sygnał i tu też H122 w identycznych warunkach wygrywał względem B818 i B618(oczywiście testy identycznych pasm i układów agregacji). Na starszych i gorszych sprzętach bujałem się tam z antenami Cybertecha i Sorensena(aby to jakoś działało), a na nowych mam więcej z tego samego pasma bez żadnych anten i mimo faktu, że router testowany był na strychu, ba nawet na parapecie parteru nowe sprzęty dużo wyciagały więcej niż gorsze z anten na dachu(identyczne cześtotliwości porównywane były).

Duże znaczenie ma dobre ustawienie routera(spore znaczenie ma nawet jego obracanie dla znalezienia optimum wydajności) dla uzyskania dobrych wyników i stabilności.

W miejscach bez zasięgu nawet i systemy zewnętrzne mogą nie dać rady ale pisze o sytuacji w, której mamy sygnał z którym można coś pokombinować. W specyficznych miejscach o bardzo szczątkowym zasiegu konieczny może być sprzęt typu zewnętrzny punkt dostepowy ale tam gdzie sygnał mamy wewnątrz lepszy router da więcej niż słabszy. Jeszcze jedna kwestia sprzętu zewnętrznego nie zawsze można użyć, bo brak zgody zażądcy, nie ma komu łazić po dachu itp.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1115847  autor: Huboo
 02 maja 2021, 12:09
Ja mieszkam w miejscu gdzie na zewnątrz jest bardzo słaby zasięg wszystkich sieci nadajniki są oddalone 4.5-7km brak widoczności lasy, mam router MIKROTIK ROUTERBOARD LHGG LTE6 KIT i po umiejętnym ustawieniu mam średni Internet pobieranie 40Mb/ wysłanie 25Mb, jak nie ma ruchu w nocy 80Mb/30Mb. Router ten ma agregację pasm i można wybierać które pasma mają działać. Internet Orange dla firm odległość do masztu 5,25km czy wiatr, śnieg czy deszcz działa bardzo dobrze.
 #1115858  autor: matek451
 02 maja 2021, 14:12
Ta,masz Mikrotika który ma modem 6 kat. LTE ale nie agreguje B7+B1 i B1+B3 i w większości przypadków nie nadaje się do sieci Orange/T-Mobile czy Play, w NW wiele stacji bazowych działa w układzie L2100+1800+800, podobnie PLAY i agregacja B1+B3 to podstawa, w przypadku B7+B1 w NW to 30Hz pasma a Play 35MHz pasma więc jak stacja ma pasma pojemnościowe to ten Mikrotik tez nie wykorzysta potencjału, nie mówiąc o braku QAM256 na DL i QAM64 na UL. Sprzęt ma słabiutki modem a jedyna zaleta to że dostał GE na LAN i antena o sporym zysku, modem na poziomie 2016 roku w tym Mikrotiku to nieporozumienie.
 #1115859  autor: darekka
 02 maja 2021, 14:15
Cena do tego wręcz chora bo za 889zł w Play bez umowy jest wspomniany wyżej produkt ZTE o bądź co bądź sporo wyższych możliwościach.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1115872  autor: Huboo
 02 maja 2021, 15:31
Dzięki za uświadomienie, jednak jakość połączenia jest dla mnie zadowalająca, mój maszt ma dobry internet na B3 10Hz i B7 15Hz. Nic mi więcej nie potrzeba mialem wcześniej modem Orange, innego mikrotika i ten jest zdecydowanie najlepszy, jego zaletą to karta montowana w antenie i transmisja po skrętce i na tym mi zależało ciężko znaleźć coś innego o takich parametrach. Jeśli znacie urządzenia zasilane POE w tej cenie to podeślijcie może sobie kupię.
 #1115876  autor: JFK2016
 02 maja 2021, 16:30
darekka pisze:
02 maja 2021, 10:04
Z 5km w 21-205 Jabłoń(zero widoczności optycznej) na H122(złaczy antenowych to on nie ma) mam w T z samego LTE1800+2100 standardowo 140Mb/20Mb, a router jest na strychu(dom parter+strych więc niezbyt wysoki, a po drodze metalowe dachy i wyższe budynki mieszkalne).
Miałem też jednocześnie z H122 routery B818(ten wygrywał z B618 w tych samych warunkach i po wymuszaniu konkretnych pasm i układów agregacji) i B618 i mimo faktu, że to niemal to samo(B818) poza dodaniem 5G nowszy H122 wygrywał w starciu bezpośrednim na identycznych pojedyńczych pasmach/agregacji ustawionej wedle tego samego schematu(np pasmo podstawowe to LTE1800, a agregowane 2100 i odwrotnie).
Na słabszych sprzętach na pojedyńczych pasmach/układach agregacji zawsze mniej wyciągałem niż na tym po wymuszeniu konkretnego pasma/konretnego układu agregacji.
Oczywiście jeśli stacja leży to cudów nie będzie ale na lepszym sprzęcie da się więcej wycisnąć.

Nie jest to tylko specyfika pojedyńczej lokalizacji, bo pod Koluszkami 95-040(Kaletnik)mam stacje oddaloną o 1,7km idealnie za lasem bez widoczności optycznej, a po drodze domy zasłaniają jeszcze sygnał i tu też H122 w identycznych warunkach wygrywał względem B818 i B618(oczywiście testy identycznych pasm i układów agregacji). Na starszych i gorszych sprzętach bujałem się tam z antenami Cybertecha i Sorensena(aby to jakoś działało), a na nowych mam więcej z tego samego pasma bez żadnych anten i mimo faktu, że router testowany był na strychu, ba nawet na parapecie parteru nowe sprzęty dużo wyciagały więcej niż gorsze z anten na dachu(identyczne cześtotliwości porównywane były).

Duże znaczenie ma dobre ustawienie routera(spore znaczenie ma nawet jego obracanie dla znalezienia optimum wydajności) dla uzyskania dobrych wyników i stabilności.
Sorry akurat nie od dziś znam Twoje wypowiedzi na forach i jaranie się nowym sprzętem, także mimo konkretów z lokalizacji podchodzę do tego z dalekim dystansem, pozwolę sobie zamieścić link do innych klientów którzy zakupili ten produkt https://www.ceneo.pl/93892549#tab=reviews_scroll. Też używam 2 modemów LTE-A, pierwszy cat.9 , drugi cat.12 z QAM 256 i np. przy obciążonych nadajnikach ten ostatni agregując L1800+L2100+L2600 osiąga raptem 50% więcej od gołego L2600 na download. Także to nie jest czyste dodawanie Mbps (prawie tak się dzieje ale na nieobciążonym upload gdzie wzrost jest o około 250% i osiągam nawet ponad 70Mbps).
Huboo pisze:
02 maja 2021, 12:09
Ja mieszkam w miejscu gdzie na zewnątrz jest bardzo słaby zasięg wszystkich sieci nadajniki są oddalone 4.5-7km brak widoczności lasy, mam router MIKROTIK ROUTERBOARD LHGG LTE6 KIT i po umiejętnym ustawieniu mam średni Internet pobieranie 40Mb/ wysłanie 25Mb, jak nie ma ruchu w nocy 80Mb/30Mb. Router ten ma agregację pasm i można wybierać które pasma mają działać. Internet Orange dla firm odległość do masztu 5,25km czy wiatr, śnieg czy deszcz działa bardzo dobrze.
Bardzo dobry dobór sprzętu, nie sugeruj się tym co wypisuje @matek451, to że modem ma cat.19, czy cat.21 nie oznacza że musi działać lepiej od tego z cat.6 w trudnych warunkach.
darekka pisze:
02 maja 2021, 14:15
Cena do tego wręcz chora bo za 889zł w Play bez umowy jest wspomniany wyżej produkt ZTE o bądź co bądź sporo wyższych możliwościach.
Nie w trudnych warunkach, ZTE MF-258K można polecić w odległości około 2km od nadajnika, kosztuje 1100, Mikrotik nieco ponad siedem stówek https://www.wisp.pl/p7944,mikrotik-lhgg ... -lte6.html.
 #1115882  autor: Huboo
 02 maja 2021, 17:09
Dzięki, ja już miałem sporo anten więc też trochę wiem i ten mikrotik w tej cenie, jeśli chodzi o moje warunki to nie ma sobie równych. Wewnątrz zasięg 0, na zewnątrz szczątkowy, na dachu słabo ale jest tylko antena kierunkowa ma sens bo zasięg jest tak słaby, że ciągle szuka innego nadajnika.
 #1115898  autor: Huboo
 02 maja 2021, 20:40
Najlepszym testem jest przejechać się po wsiach i zobaczyć czego ludzie używają w moim rejonie są to głównie mikrotik wersje SXT okrągła puszka (miałem kiedyś) oraz już coraz częściej LHG spora siatka. Wisi tego naprawdę dużo więc widać że ludzie wolą zapłacić i mieć spokój, cena nie jest wygórowana konfiguracja przez winboxa, masa ustawień, zasilanie po skrętce, ciągle wsparcie - aktualizacje no i najważniejsze można wybierać pasma które mają działać.
No i co też jest ważne bo całe urządzenie zamontowane jest na zewnątrz przy mrozach (w tym roku były akurat), i przy upałach (w zeszłym roku były) urządzenie ani razu się nie zawiesiło. A np. można wymusić w ustawieniach restart np. codziennie o 3 w nocy. Ja polecam ale trzeba się co nieco znać i się postarać bo to nie jest tak że samo będzie pięknie działać, no chyba że mamy piękny zasięg ale wtedy po co nam taki mikrotik. Może ktoś używa ciekawszego sprzętu zawsze warto się dowiedzieć.
 #1115902  autor: matek451
 02 maja 2021, 20:56
A co to ma za znaczenie kto co używa? U mnie na chałupie wiszą MC7010, WF860, WF830, do tego antenA Dual LTE1800-2600 podłączona do B818 lub MC801A i o czym to ma świadczyć, te MT z modemami 4 czy 6 kat. LTE na dodatek bez agregacji ważnych pasm LTE to jest nie ta półka, w LHGG tylko antena o zysku około 17dBi przemawia za nim ale i tak sa lepsze anteny zew. grid MIMO2x2 NA 1800-2600MHz do ekstremalnych warunków o zysku 24dBi które podłączone pod B818, MC801A pozwalają skorzystać z agregacji pasm pojemnościowych LTE w QAM256 5 km od BTS-a dla nich to pikuś.
 #1115904  autor: harys
 02 maja 2021, 21:08
Polecam ZTE286,ale koniecznie w wersji "d"
Jest cat 12 i mega przyjazne webui z możliwością wymuszania pasm i kombinacji CA. Kosztuje połowę ceny b818( choć oczywiście jest też zdecydowanie gorszy,ale w przypadku kolegi te 4*4 czy 256QAM nie ma znaczenia)
U mnie DL w porównaniu do b525 podwoiła się, ale oprócz agregacji jednego pasma więcej doszła też wyższa modulacja. Mam nadajnik Orange pod nosem
 #1115905  autor: matek451
 02 maja 2021, 21:24
Bez anteny OK, jak trzeba ją zastosować to już tak wesoło nie będzie, złacza antenowe w MF286d to nadal ta dziwna kombinacja, jedno do LTE2600, drugie dla pozostaych pasm więc o MIMO2X2 na zewnętrznych można pomarzyć . U mnie w Play stojac w domu osiągam na nim w 3CC CA B7+B1+B3 QAM256 takie wyniki https://www.speedtest.pl/test/285059411 Kupiony za 70 zł, ze skandynawskim FW , BTS Play 500 m ode mnie.
 #1115906  autor: JFK2016
 02 maja 2021, 21:56
matek451 pisze:
02 maja 2021, 20:56
nie ta półka, w LHGG tylko antena o zysku około 17dBi przemawia za nim ale i tak sa lepsze anteny zew. grid MIMO2x2 NA 1800-2600MHz do ekstremalnych warunków o zysku 24dBi które podłączone pod B818, MC801A pozwalają skorzystać z agregacji pasm pojemnościowych LTE w QAM256 5 km od BTS-a dla nich to pikuś.
Jeżeli przyjmiemy założenia "dla sportu" i bez względu na koszta. Nawet te 24dB muszą być na krótkich/dobrej jakości kablach i złączach, aby nie zjechać poniżej tych 17dB Mikrotika. WiFi w takich routerach wskazane jest aby działało w paśmie 5GHz (zresztą może dlatego tak mocno trzyma się dopuszczalnej normy i jest słabe w 2,4GHz). No i jeszcze najciekawsze-do czego te ekstremalne prędkości ("pół biedy" jak mamy jakiś pakiet nocny/jakąś taryfę biznesową...). Żaden operator nie pozwoli nam "bezkarnie" ściągać w godzinach szczytu poza przydzielonym pakietem po maxymalnych prędkościach full no-limit (już nawet na biznesowych taryfach full no-limit T-Mobile przekonało się wielu że przy dużym zużyciu prędkość jest przycinana przez QoS).
harys pisze:
02 maja 2021, 21:08
Polecam ZTE286,ale koniecznie w wersji "d"
Jest cat 12 i mega przyjazne webui z możliwością wymuszania pasm i kombinacji CA. Kosztuje połowę ceny b818( choć oczywiście jest też zdecydowanie gorszy,ale w przypadku kolegi te 4*4 czy 256QAM nie ma znaczenia)
Też mam ten modem-kupiłem nówkę za 350 ze skandynawskiej sieci ze względu na tryb bridge i działa całkiem fajnie (w tej chwili sesję IP trzyma mi już 1,5 miesiąca z tym że ja mam do BTS poniżej 1km. Ze względu na specyficzne podłączenie anten o których napisał @matek451 nie jest to sprzęt dla każdego (dużym plusem są natomiast gniazda antenowe-solidne sma).