DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1138423  autor: harys
 14 lis 2022, 08:42
Żeby wykluczyć lejek techniczny włóż kartę SIM do telefonu, podjedź sobie bliżej nadajnika i zobacz czy jest szybciej.
SNR ujemny oznacza że nie uzyskasz dobrej modulacji, nawet o qam16 możesz pomarzyć. Stąd słabe wyniki moim zdaniem.
 #1138424  autor: matek451
 14 lis 2022, 08:48
Faktycznie, nie dojrzałem.Ale to jest dramat, RSRP praktycznie szczątkowe, SINR niski. LTE2100 bez agregacji, z BTS-A NetWorks Lidzbark-Główny Dworzec 3. Masz do niego 5 km? Przy tych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych LTE w tym na LTE2100 nie masz żadnych szans na większe prędkości, na dodaek bez agregacji pasm LTE.
Ten Mikrotik spisuje się u ciebie bardzo słabo, Lidzbark otoczony jest lasami, pytanie jak to wyglada u ciebie z tego dachu w kierunku BTS-A?
 #1138427  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 09:16
matek451 pisze:
14 lis 2022, 08:48
Faktycznie, nie dojrzałem.Ale to jest dramat, RSRP praktycznie szczątkowe, SINR niski. LTE2100 bez agregacji, z BTS-A NetWorks Lidzbark-Główny Dworzec 3. Masz do niego 5 km? Przy tych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych LTE w tym na LTE2100 nie masz żadnych szans na większe prędkości, na dodaek bez agregacji pasm LTE.
Ten Mikrotik spisuje się u ciebie bardzo słabo, Lidzbark otoczony jest lasami, pytanie jak to wyglada u ciebie z tego dachu w kierunku BTS-A?
Niestety jest las w stronę nadajnika na dodatek jestem w lekkim dołku, mikrotik wisi na wysokości 10 metrów nad gruntem na wysokości koron drzew. Dodatkowo w stronę nadajnika mam delikatny przesmyk między drzewami i właśnie na ten przesmyk jest ustawiony sprzęt. Uważam że jest skierowany dość precyzyjnie w stronę nadajnika na ul. Dworzec Główny w Lidzbarku.
@matek451 sądzisz, że w takich warunkach zmiana sprzętu coś pomoże? Dodam, że internet według mnie działa stabilnie, wszystkie usługi, z których korzystamy działają, oprócz streamingu 4K. Na razie korzystamy z żoną we dwoje tylko z tego internetu więc jakieś oszałamiające wyniki nie są mi potrzebne. Dodam, że blokowałem sobie każda z częstotliwości z osobna i mimo delikatnie lepszego sygnału LTE1800 oraz znacznie lepszego sygnału LTE800 wyniki na każdej z tych częstotliwości z osobna były gorsze. Jak ustawie wszystkie dostępne częstotliwości to sprzęt się loguje do B20 i tam pozostaje. Dodam, że raz udało mi się złapać agregację B3 z B7 ( nie wiem czy to możliwe dla tego sprzętu, ale taki mi winbox pokazał). Po chwili jedna agregacja zniknęła. Samego B7 nie jestem w stanie złapać.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2022, 09:23 przez ssjdamian, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1138428  autor: matek451
 14 lis 2022, 09:22
Sprzęt bez agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE i te parametry sygnału raczej nie pozwola na więcej, no i w mobilnym prędkości nie sa dane na zawsze, jak przybędzie uzytkowników na twoim sektorze to i na LTE2100 skończy się z 3-4Mb/s. Nie znam twojej lokalizacji ale czy na innych kierunkach nie masz innych BTS-ów N! , sprawdzałes pozostałych operatorów.
 #1138430  autor: iphoneski
 14 lis 2022, 09:32
ssjdamian pisze:
13 lis 2022, 23:14
Ja nie oczekuje cudów, wystarczy mi stabilne 20Mb/s,
Tylko właśnie chodzi o to, że w twoich warunkach 20 Mb/s można już rozpatrywać jako cud, a ty chyba nie chcesz tego przyjąć do wiadomości. Nikt cię nie ogranicza, po prostu masz fatalny sygnał i dla mnie to jest koniec dyskusji w temacie.
 #1138433  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 09:50
iphoneski pisze:
14 lis 2022, 09:32
ssjdamian pisze:
13 lis 2022, 23:14
Ja nie oczekuje cudów, wystarczy mi stabilne 20Mb/s,
Tylko właśnie chodzi o to, że w twoich warunkach 20 Mb/s można już rozpatrywać jako cud, a ty chyba nie chcesz tego przyjąć do wiadomości. Nikt cię nie ogranicza, po prostu masz fatalny sygnał i dla mnie to jest koniec dyskusji w temacie.
Widocznie mam jakieś pojęcie o sieci, skoro w takich warunkach tyle osiągnąłem?:)
 #1138438  autor: matek451
 14 lis 2022, 10:34
Wybór LHGG 6 był błedem, do takich stacji bazowych gdy chcemy korzystać z agregacji pasm pojemnościowych się nie nadaje, po prostu nie agreguje LTE2100+1800 nie wspominajac o LTE2600+2100 czyli dwóch najszerszych pasm Orange.
Mikrotik to sprzęt o którym stworzono miejskie legendy, w rzeczywistości pozostawia wiele do zyczenia. Antena ma spory zysk ale dobrze spisuje się gdy po drodze brak przeszkód do BTS-a lub z jego widocznością. W trudnych warunkach jest róznie ale często gorzej niż na antenie panelowej Dual LTE1800-2600MHz.
Ale kluczowy jest zabytkowy modem 6 kat. LTE, na szczęście w LHGG dodano port GE bo wczesniej w LHG był FE.
Wiadomo softowo jest OK ale jakość wykonania, materiały kiepskie. U mnie po 3 m-cach modem przestał widzieć kartę SIM.
Ogólnie teraz 1100-1200 zl za LHGG6 to kiepski żart, cena z kosmosu, sprzęt wart z połowę tej kwoty.
 #1138440  autor: iphoneski
 14 lis 2022, 11:03
ssjdamian pisze:
14 lis 2022, 09:50


Widocznie mam jakieś pojęcie o sieci, skoro w takich warunkach tyle osiągnąłem?:)
No chyba właśnie średnio masz pojęcie, skoro nie potrafisz wyciągnąć wniosków z podstawowych parametrów jakości sygnału. Kupić se modem i powiesić na kominie to żadne umiejętności - ja kiedyś ogarniałem internet z kilku kilometrów wywieszając router LTE w zaklejonej reklamówce za okno i osiągałem lepsze rezultaty, niż ty tym przepłaconym modemem. I było to w miejscu, gdzie telefony nawet 2G nie były w stanie złapać.
 #1138449  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 13:02
matek451 pisze:
14 lis 2022, 10:34
Wybór LHGG 6 był błedem, do takich stacji bazowych gdy chcemy korzystać z agregacji pasm pojemnościowych się nie nadaje, po prostu nie agreguje LTE2100+1800 nie wspominajac o LTE2600+2100 czyli dwóch najszerszych pasm Orange.
Mikrotik to sprzęt o którym stworzono miejskie legendy, w rzeczywistości pozostawia wiele do zyczenia. Antena ma spory zysk ale dobrze spisuje się gdy po drodze brak przeszkód do BTS-a lub z jego widocznością. W trudnych warunkach jest róznie ale często gorzej niż na antenie panelowej Dual LTE1800-2600MHz.
Ale kluczowy jest zabytkowy modem 6 kat. LTE, na szczęście w LHGG dodano port GE bo wczesniej w LHG był FE.
Wiadomo softowo jest OK ale jakość wykonania, materiały kiepskie. U mnie po 3 m-cach modem przestał widzieć kartę SIM.
Ogólnie teraz 1100-1200 zl za LHGG6 to kiepski żart, cena z kosmosu, sprzęt wart z połowę tej kwoty.
Co do cen - masz rację. W tej chwili Mikrotiki są na prawdę mega drogie, ja na szczęście kupiłem ten sprzęt jakiś czas temu w miarę sensownej cenie. Jak jeszcze tej jesieni pozwoli aura będzie słonecznie spróbuję jeszcze pokombinować z ustawieniem tej anteny. Patrząc na mapy terenu mógłbym jeszcze przekręcić urządzenie w lewą stronę, ale wtedy będę celował prosto w las, jednakże urządzenie będzie bardziej bezpośrednio skierowane w stosunku do nadajnika. Dowiedziałem się również na infolinii Orange, że akurat moja miejscowość wypada między sektorami. @matek451 jeśli miałbym zmienić sprzęt co proponujesz? Najlepiej coś, co pozwoli mi wykorzystać skrętkę, którą mam wyciągniętą na dach?
 #1138548  autor: JFK2016
 17 lis 2022, 10:55
ssjdamian pisze:
12 lis 2022, 17:33

Czy ktoś mógłby mi pomóc w interpretacji, czy faktycznie mam takie słabe parametry sygnału, które nie pozwalają na lepsze osiągi niż 9,3 Mb/s?

Mam Mikrotika LHHG LTE6 zablokowane na stałe pasmo 2100 Mhz w LTE - niestety agregacja niższych pasm nie daje lepszych wyników, a 2600 mhz w LTE nie mogę złapać. Poza tym osiągi są jakieś dziwne, od 4,5 Mb/s do 9,3 Mb/s niezależnie od pory dnia czy nocy. Tak jakbym miał lejek do 10Mb/s. Orange oczywiście milczy i twierdzi, że to obciążenie sieci. Czyżby nawet o 4 nad ranem? Mam jakieś 5 km do nadajnika, nie mam z nim widoczności bezpośredniej. Proszę o interpretację i ewentualną pomoc.
Już zostałeś okrzyknięty za błędny zakup, w ogóle nie jest to takie zero jedynkowe. Po raz parametry sygnału brutto są średnie, niestety jakość tego sygnału jest nieprawidłowa/słaba-może to wynikać przede wszystkim z obciążenia nadajnika, specyficznych warunków terenowych/odbić sygnału, specyfiki anteny (lecz w tak trudnych warunkach raczej szeroko promowane wynalazki "C..." , podobnej jakości do ww Mikrotika nie sprawdziłyby się, tutaj trzeba stosować autorskie rozwiązania z anteną paraboliczną-ale trzeba wówczas pamiętać jaki mamy na ten cel budżet/ w tys. złotych trudno będzie się zmieścić i to nie będzie takie łatwe do wykonania jak podłączenie Mikrotika na zewnątrz). A teraz co do agregacji-to nie jest czysta/prosta matematyka i dodawanie prędkości/bo na większości BTS stosowany jest QoS/FUP i bardziej wymierne efekty daje obsługa modulacji QAM256 (na którą też nie możesz liczyć przy takich parametrach sygnału), może efekt być odwrotny od zamierzonego i okazać się że przy aktywnej agregacji/ kiepskich parametrach sygnału internet gorzej działa-nie stabilnie/gubi pakiety/przycina się... .
ssjdamian pisze:
14 lis 2022, 13:02
Najlepiej coś, co pozwoli mi wykorzystać skrętkę, którą mam wyciągniętą na dach
Skrętka nie stanowi tutaj żadnego problemu/wręcz atut-podłączasz zasilacz PoE 48V a z drugiej strony adapter PoE 48V/12V i podłączasz dowolny modem-router, także tj. kwestia budżetu. Osobiście sprawdziłbym telefonem w godzinach szczytu ile można wyciągnąć w okolicy BTS (czy w ogóle tj. warte zachodu), spróbować z ustawieniami tej anteny Mikrotika (kierunek/polaryzacja/miejsce instalacji).
 #1157714  autor: przemo_one
 22 wrz 2023, 19:16
przemo_one pisze:
21 wrz 2023, 05:55
Który router mobilny ma jednocześnie działające 2.4 i 5 GHz WiFi? Czy np. TLC MW63 ma taką funkcję?
drobna korekta.... TCL i z tego co udało mi się ustalić wyżej wspomniany model nie ma tej funkcji