DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1115898  autor: Huboo
 02 maja 2021, 20:40
Najlepszym testem jest przejechać się po wsiach i zobaczyć czego ludzie używają w moim rejonie są to głównie mikrotik wersje SXT okrągła puszka (miałem kiedyś) oraz już coraz częściej LHG spora siatka. Wisi tego naprawdę dużo więc widać że ludzie wolą zapłacić i mieć spokój, cena nie jest wygórowana konfiguracja przez winboxa, masa ustawień, zasilanie po skrętce, ciągle wsparcie - aktualizacje no i najważniejsze można wybierać pasma które mają działać.
No i co też jest ważne bo całe urządzenie zamontowane jest na zewnątrz przy mrozach (w tym roku były akurat), i przy upałach (w zeszłym roku były) urządzenie ani razu się nie zawiesiło. A np. można wymusić w ustawieniach restart np. codziennie o 3 w nocy. Ja polecam ale trzeba się co nieco znać i się postarać bo to nie jest tak że samo będzie pięknie działać, no chyba że mamy piękny zasięg ale wtedy po co nam taki mikrotik. Może ktoś używa ciekawszego sprzętu zawsze warto się dowiedzieć.
 #1115902  autor: matek451
 02 maja 2021, 20:56
A co to ma za znaczenie kto co używa? U mnie na chałupie wiszą MC7010, WF860, WF830, do tego antenA Dual LTE1800-2600 podłączona do B818 lub MC801A i o czym to ma świadczyć, te MT z modemami 4 czy 6 kat. LTE na dodatek bez agregacji ważnych pasm LTE to jest nie ta półka, w LHGG tylko antena o zysku około 17dBi przemawia za nim ale i tak sa lepsze anteny zew. grid MIMO2x2 NA 1800-2600MHz do ekstremalnych warunków o zysku 24dBi które podłączone pod B818, MC801A pozwalają skorzystać z agregacji pasm pojemnościowych LTE w QAM256 5 km od BTS-a dla nich to pikuś.
 #1115904  autor: harys
 02 maja 2021, 21:08
Polecam ZTE286,ale koniecznie w wersji "d"
Jest cat 12 i mega przyjazne webui z możliwością wymuszania pasm i kombinacji CA. Kosztuje połowę ceny b818( choć oczywiście jest też zdecydowanie gorszy,ale w przypadku kolegi te 4*4 czy 256QAM nie ma znaczenia)
U mnie DL w porównaniu do b525 podwoiła się, ale oprócz agregacji jednego pasma więcej doszła też wyższa modulacja. Mam nadajnik Orange pod nosem
 #1115905  autor: matek451
 02 maja 2021, 21:24
Bez anteny OK, jak trzeba ją zastosować to już tak wesoło nie będzie, złacza antenowe w MF286d to nadal ta dziwna kombinacja, jedno do LTE2600, drugie dla pozostaych pasm więc o MIMO2X2 na zewnętrznych można pomarzyć . U mnie w Play stojac w domu osiągam na nim w 3CC CA B7+B1+B3 QAM256 takie wyniki https://www.speedtest.pl/test/285059411 Kupiony za 70 zł, ze skandynawskim FW , BTS Play 500 m ode mnie.
 #1115906  autor: JFK2016
 02 maja 2021, 21:56
matek451 pisze:
02 maja 2021, 20:56
nie ta półka, w LHGG tylko antena o zysku około 17dBi przemawia za nim ale i tak sa lepsze anteny zew. grid MIMO2x2 NA 1800-2600MHz do ekstremalnych warunków o zysku 24dBi które podłączone pod B818, MC801A pozwalają skorzystać z agregacji pasm pojemnościowych LTE w QAM256 5 km od BTS-a dla nich to pikuś.
Jeżeli przyjmiemy założenia "dla sportu" i bez względu na koszta. Nawet te 24dB muszą być na krótkich/dobrej jakości kablach i złączach, aby nie zjechać poniżej tych 17dB Mikrotika. WiFi w takich routerach wskazane jest aby działało w paśmie 5GHz (zresztą może dlatego tak mocno trzyma się dopuszczalnej normy i jest słabe w 2,4GHz). No i jeszcze najciekawsze-do czego te ekstremalne prędkości ("pół biedy" jak mamy jakiś pakiet nocny/jakąś taryfę biznesową...). Żaden operator nie pozwoli nam "bezkarnie" ściągać w godzinach szczytu poza przydzielonym pakietem po maxymalnych prędkościach full no-limit (już nawet na biznesowych taryfach full no-limit T-Mobile przekonało się wielu że przy dużym zużyciu prędkość jest przycinana przez QoS).
harys pisze:
02 maja 2021, 21:08
Polecam ZTE286,ale koniecznie w wersji "d"
Jest cat 12 i mega przyjazne webui z możliwością wymuszania pasm i kombinacji CA. Kosztuje połowę ceny b818( choć oczywiście jest też zdecydowanie gorszy,ale w przypadku kolegi te 4*4 czy 256QAM nie ma znaczenia)
Też mam ten modem-kupiłem nówkę za 350 ze skandynawskiej sieci ze względu na tryb bridge i działa całkiem fajnie (w tej chwili sesję IP trzyma mi już 1,5 miesiąca z tym że ja mam do BTS poniżej 1km. Ze względu na specyficzne podłączenie anten o których napisał @matek451 nie jest to sprzęt dla każdego (dużym plusem są natomiast gniazda antenowe-solidne sma).
 #1115908  autor: Huboo
 02 maja 2021, 23:24
matek451 pisze:
02 maja 2021, 20:56
A co to ma za znaczenie kto co używa?
Ma to znaczenie bardzo duże, skrętkę położy sobie zwykły zjadacz chleba a już kabelki do takich anten które masz Ty bez straty mocy nie każdy. I nie każdemu chce się bawić, jak może w prosty sposób mieć neta który jest wystarczający dla przeciętnego Kowalskiego.
 #1115912  autor: matek451
 03 maja 2021, 08:20
Widać że o sprzęcie do internetu mobilnego to wiesz niewiele, ja posiadam 3 punkty dostępowe LTE i modem w nich zintegrowany jest z anteną kierunkową tak jak w MT, ZTE MC7010 to model 5G/LTE na X55 z agregacjĄ pasm, przy czym modem LTE 20 kat. agreguje 4 pasma LTE w QAM256 a antena kierunkowa MIMO4X4, 2,5Gb/s port LAN a w zestawie jest z nim router mesh MF18a. W WebUI wybór pasm LTE/5g oraz diagnostyka sygnału i BTS-a.
Przy nim ten twój MT to zabawka. Pozostałe dwa to WF860 z agregacja 4 pasm LTE MIMO2x2, qam256, GE LAN, posiada możliwość wyboru pasm, nośnych i PCI, pelna diagnostyka sygnału i stacji bazowej.
Najstarszy WF830 to tylko 6 kat LTE ale agreguje każdy układ 2 pasm, GE LAN , i tak jak wyzej diagnostyka i wybór pasm, nośnych i PCI co pozwala połaczyć się zz dowolną stacja bazową będąca w zasiegu anteny.
Każdy z wymienionych posiada lepszy modem od MT ale anteny maja od niego mniejszy zysk , przy sensownych odległościach od BTS-a nie ma problemu z połączeniem z nim.
A anteny pod zwykły router podłączy każdy laik, wymienione B818 czy MC801A mają zlącza TS9, różnica to dwa kable zamiast jednego Ethernet, przy zastosowaniu anteny o dużym zysku i dobrych kabli o niskim tłumieniu i dł kilku metrów straty sygnału na nich są niewielkie a efekt dużo lepszy od LHGG, zysk anteny Grid Dual LTE1800-2600MHz na poziomie około 20-22dBi nieosiągalny dla MT a możliwość podłączenia sprzętu z 19/20kat do anteny bezcenna.
W przypadku MT trzeba dalej czekać na LHGG z modemem wyższej kategorii LTE, mozliwe ze pojawi się z tym samym co w https://i.mt.lv/cdn/product_files/Chateau_5G_210449.pdf ale to już inna pólka cenowa, rozsądnym wyborem i konkurencją dla MF258K byŁby taki z modemem 12 kat. LTE jak w https://i.mt.lv/cdn/product_files/Chate ... 210229.pdf
 #1115917  autor: forum_tg
 03 maja 2021, 11:07
Dyskusja jest bardzo fajna i liczę na kontynuację oraz wymianę doświadczeń. Przyda się nie jednemu Userowi, jednakże odnoszę wrażenie że nie została w pełni udzielona odpowiedź autorowi tematu.

Pytania było dość proste:
czy kupić drogi router, czy wystarczy dobry modem.

Mój znajomy żeby nie iść w koszty, mieszkając w domu jednorodzinnym, zastosował dwa "zwykłe urządzenia" (po jednym na piętro). Dom dwupoziomowy (100m w poziomie), lokalizacja: duża wioska, nowe budownictwo (czyli brak grubych ścian). Urządzenia nie pokrywają w pełni całego poziomu. Przy bardzo złej pogodzie są znaczne spadki z transferem, co przekłada się na problemy związane z oglądaniem C+ przez internet. W domu po wi-fi podpięte dwa laptopy, kilka telefonów, tv
Wokół budownictwo jednorodzinne, czyli niskie.
sieć: 2xTM
jeden to: prawdopodobnie Huawei E5573, drugi to jakiś Alcatel za ok 120-150zł.

Powyższe rozwiązanie pozwala spokojnie na prace zdalną, korzystanie z telewizji itp.
 #1115938  autor: Huboo
 03 maja 2021, 13:13
Właśnie o to chodzi aby się czegoś dowiedzieć bo niestety ciężko coś znaleźć w tym temacie z pewnego źródła, chętnie zainwestuję w lepszy sprzęt o ile się sprawdzi :) i pewnie jest wiele osób, które poszukuje.

No ale ten ZTE MC7010 to kosztuje 2,5k? czy mi się wydaje plus antenki to troszkę drogo jak dla przeciętnego Kowalskiego.
Ja mam tego mikrotika + łącze radiowe od lokalnego operatora co sumuję na routerze z dwoma portami WAN a w domu mam pełne pokrycie wifi przez 4 routery które są odpowiednio skonfigurowane i dom 240m2 sieć przełącza się płynnie.
HBO Go, Ipla, C+ wszystko działa bez zawiechy , praca zdalna , dzieci zdalnie, więc mi wystarcza ale tak jak wspomniałem warto posłuchać innych ;)
Jakiś czas temu miałem antenki kierunkowe chyba trans data ze złączami sma ale musiałem mieć przewody powyżej 25m więc tłumienie było spore, teraz mam na dachu jedynie skrętki i już mi się bawić nie chce skoro działa.
 #1115958  autor: JFK2016
 03 maja 2021, 18:22
matek451 pisze:
03 maja 2021, 08:20
A anteny pod zwykły router podłączy każdy laik, wymienione B818 czy MC801A mają zlącza TS9, różnica to dwa kable zamiast jednego Ethernet
Już to widzę jak każdy do TS9 podłącza i sprawdza efekty kilkanaście razy a później aukcja OLX/Allegro "sprzedam router z uszkodzonymi gniazdami antenowymi". Każdy to podłączy do złącz SMA (B535).
matek451 pisze:
03 maja 2021, 08:20

przy zastosowaniu anteny o dużym zysku i dobrych kabli o niskim tłumieniu i dł kilku metrów straty sygnału na nich są niewielkie a efekt dużo lepszy od LHGG, zysk anteny Grid Dual LTE1800-2600MHz na poziomie około 20-22dBi nieosiągalny dla MT a możliwość podłączenia sprzętu z 19/20kat do anteny bezcenna.
W przypadku MT trzeba dalej czekać na LHGG z modemem wyższej kategorii LTE, mozliwe ze pojawi się z tym samym co w https://i.mt.lv/cdn/product_files/Chateau_5G_210449.pdf ale to już inna pólka cenowa, rozsądnym wyborem i konkurencją dla MF258K byŁby taki z modemem 12 kat. LTE jak w https://i.mt.lv/cdn/product_files/Chate ... 210229.pdf
Nie zważając na koszta materiałów/pracy oczywiście można zbudować dużo lepszy/wydajniejszy/bardziej uniwersalny zestaw od ww Mikrotika, lecz patrząc na budżet i co ludzie kupują (lub w ogóle nie kupują, męcząc się nawet na tych najdroższych modemach z kiepskimi parametrami sygnału bez anten zewnętrznych...). Ww Mikrotik jest bezkonkurencyjny w trudnych warunkach od ok. 2-10km, chyba że dysponujemy 2/3 razy wyższym budżetem i chęcią pracy.
P.S Sprzęt też dobieramy do lokalnych warunków w realu (modem z 5G którego nie będzie na danym terenie przez kilka kolejnych lat, to średnie rozwiązanie, dodatkowa opłata kilku zł/m-c za większe zużycie energii).
 #1115980  autor: darekka
 04 maja 2021, 13:25
@JFK2016 nie musisz ufać ale wynik sprzed chwili robiony na H122 przez WiFi na telefonie HUAWEI P40 ze stacji Dawidy gm.Jabłoń, woj.lubelskie https://rapidshare.io/1jyw/MAPA.jpg?pt= oddalonej o ok.4,90km na pasmach LTE2100+1800 https://www.speedtest.net/pl/result/a/7306560345 w podanej juz wyżej lokalizacji .
Mieszkam w sąsiedztwie stacji T widocznej w dolnym prawym rogu mapki http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 33&zoom=14 żeby nie było na stacji a, której mam internet oddalonej o ok 4.90km jest jeszcze LTE800 ale w moją stronę nie dociera, bo "moja" stacja spod domu ma właśnie tylko LTE800 i aby sę nie zakłócały skręcono stacji w Dawidach moc LTE800 na mój kierunek do minimum o ile faktycznie ono tam działa(nie byłem pod stacja więc opieram się tylko na danych BTSerch.

P.S. co do mojego "jarania się" nowinkami to nie ukrywam, że lubię nowości i je testuję dla przyjemności ale sprzęt, który zostawiam na dłużej musi spełniać się w danych warunkach lepiej niż konkurencyjne(bodaj 3 lata miałem B618, aż wymieniłem na B818 a obecnie na H122(mam go od września 2020 kupiony nowy z 2giej ręki za 1249zł)-każdy kolejny był szybszy/stabilniejszy)...
Dane z Huawei Menager odczytane z H122 dla stacji oddalonej o 4,9km:
Pamo LTE2100/LTE1800
LongCID:123901720/72701750
eNBID:483991/483991
Szerokość pasma:15MHz/10MHz
RSSI: -75dBm/-75dBm
RSRQ: -4dB/-5dB
RSRP: -101dBm/-98dBm
SINR:18dB/20dBm
i test po spisaniu parametrów https://www.speedtest.net/pl/result/a/7306621474 143Mb/20,6Mb/ping 21ms na H122 z 4,9km na 2 pasmach LTE2100+1800

Oczywiście w godzinach szczytu bywa czasami wolniej -ale z takiej odległości na gołym routerze na strychu(dom parter+strych) i po WiFi z 2 pasm i tak wyciągam w szczycie 120-140Mb/20Mb.
Moja stacja (sąsiedzka zza płotu) z samym LTE800 jakoś nie może doczekać się rozbudowy i jak na złość sektory mam rozstawione tak, że dom mam pomiędzy nimi, a ma do niej 200m i chcę czy nie to muszę net targać z 4,9km-jak widać z satysfakcjonującym rezultatem bez użycia anten(tu ich bez rozmontowania router nie podłącze) ani sprzętu zewnętrznego.

Nadal twierdzę, że lepszy sprzęt da lepszy rezultat niż słabszy o ile zostanie w miarę z sensem dobrany do warunków i lokalizacji(nie zawsze potrzeba anten/sprzętów zewnetrznych aby uzyskać dobre efekty).

Te płacze na ceneo to chyba piszą ludziska co wetknęli router do piwnicy albo w najgorsze miejsce pod względem zasięgu w domu, a do tego bez pojęcia żadnego, bo w salonie daly 5G to ma być i uj-nieistotne, że nie jest to "niby 5G" wszędzie dostepne ale "mo być i już, bo majo taki abo z 5G to mo być". Słowem kupujący w salonach biorą często to co im wciśnie obsługa...efekty często są mizerne i żale wypisują...a i programy typu "Sprawa dla nosacza jednoznacznie pokazują ludzką naiwność w stylu"przyniesły, kazaly podpisać, my podpisali a tero cza płacić".

P.S. co do tych zawieszek routera H122 to sam miałem coś podobnego ale testując poustawiałem kanały WiFi 5GHz na pasma kolidującego z radarami i po przestawieniu na kanał spoza kolidujących wszystko stabilne jak skała.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1116005  autor: Huboo
 04 maja 2021, 19:33
a z ciekawości samą komórką jaki masz transfer z tej stacji? bo widać, że kontakt wzrokowy raczej jest bo zero lasów oraz większych zabudowań a teren płaski. Oczywiście, że lepszy sprzęt to lepszy rezultat wystarczy wziąć komórkę za 500zł i za 3-4 tys wyjść na ulicę i porównać transfery.
Ja sam mam S20FE 5G jak jestem w mieście to mam piękny transfer, ale na wsi gdzie ledwo łapię B20 na zewnątrz to mi ten S20 działa jak każdy inny tel, podobnie jest z routerami. Mieszkasz w miejscu gdzie nie ma pewnie problemu z siecią ,można się dogadać i wysłać sms więc i necik leci bez problemu. Ja np mam wszystkie anteny oddzielone lasem moja miejscowość jest na obniżonym terenie a na trasie do anten są wzniesienia czasami ok 10m różnicy poziomów + las, mam tak naprawdę jeden sensowny maszt w który można wycelować, wewnątrz domu parter, piętro brak sygnału przy oknie coś tam łapie ale się nie dogadasz i tak każda sieć. Jedynie WifiCalling ratuje sytuację.
 #1116014  autor: darekka
 04 maja 2021, 22:09
Jeśli mnie pytasz to tyle wyciska router H122, a test po WiFi zrobiony na Huawei P40 5G(net leci po WiFi z routera umieszczonego na strychu parterowego domu), bo wspiera WiFi6 tak jak i router więc znika ograniczenie. Gdybym testował na telefonie to łączy się on ze stacją only LTE800(ta z dolnej prawej części ekranu na mapce) do, której mam ok 200m, a na domiar złego jestem między jej sektorami i wyniki oscylują w okolicach 10-20Mb. Stacja Dawidy na telefonie nie jest osiągalna nawet na zewnątrz. Z tego też powodu zmuszony jestem targać net z blisko 5km ale z osiągami 140Mb/20Mb-po drodze mam troche metalowych dachów wyżej niż router plus troche wyższych budynków -u mnie spore znaczenie ma nawet obracanie routera, bo wyniki bywały różne zależnie od jego umiejscowienia na strychu plus po znalezieniu optymalnego miejsca zmiany widać było po obracaniu routera w miejscu...w zamian obyło się bez kombinowania z zewnętrznym punktem odbioru neta. Aby mieć takie wyniki musze routerm wymusić pasma, bo w AUTO lub gdybym włączył LTE800 to router klei się do stacji z samym LTE800 koło domu(200m). Nawet jak zostawię wymuszone LTE2100+1800 i dopiero po połączeniu się z stacją oddaloną o te 5km i dodam LTE800 to prawie z automatu przełączy mnie na samo LTE800 z "mojej" przydomowej bida stacji.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1116016  autor: rsig
 04 maja 2021, 22:39
darekka pisze:
04 maja 2021, 22:09
u mnie spore znaczenie ma nawet obracanie routera, bo wyniki bywały różne zależnie od jego umiejscowienia na strychu plus po znalezieniu optymalnego miejsca zmiany widać było po obracaniu routera w miejscu...
We wszystkich routerach tak jest? I dlaczego tak nie jest w telefonach? Mając telefon w ręku i obracając się na cztery strony świata (cały czas stojąc w tym samym miejscu) otrzymam w Speedteście cztery pomiary różniące się wszakże niewiele.
 #1116061  autor: forum_tg
 05 maja 2021, 15:38
proszę o informację, jaką powierzchnię w poziomie B818 szacunkowo pokrywa Wam zasięgiem wi-fi?
Oczywiste jest że ściany i inne urządzenia pogarszają, ale na jaką odległości od routera działa wam WiFi?
 #1116073  autor: darekka
 05 maja 2021, 16:11
W tym routerze masz jednocześnie 2 częstotliwości 5GHz i 2,4GHz więc zasięg dość dobrze się rozchodzi w niższym paśmie ale ściany, stropy zależnie od budynku mogą w różnym stopniu blokować sygnał. U jednego router da rade na powierzchni np.100m2, a u innego 50m2 nie ogarnie-kwestia indywidualna.
rsig pisze:
04 maja 2021, 22:39

We wszystkich routerach tak jest? I dlaczego tak nie jest w telefonach? Mając telefon w ręku i obracając się na cztery strony świata (cały czas stojąc w tym samym miejscu) otrzymam w Speedteście cztery pomiary różniące się wszakże niewiele.
Routery z racji swojej kubatury mają po kilka anten na różne częstotliwości, do tego są one ułożone/ustawione wewnątrz obudowy na około jej środkowej części. Zważywszy na moje warunki odbioru(4,9km) i pasmo LTE2100+1800 znaczenie ma nawet odbicie sygnału od bydynków w sąsiedzctwie i względem tych zawirowań sygnału efekty(prędkości) się różnią zależnie od ustawienia. W innych lokalizacjach nie jest to aż tak bardzo widoczne ale są odczuwalne różnice(choćby ping i osiągnane prędkosśći się różnią) zależnie od ustawienia frontu routera. Dotyczy to w zasadzie wszystkich routerów stacjonarnych.

Do tego dochodzi propagacja WiFi z routera w danej lokalizacji i jego ustawienie ma wpływ na praktyczne osiągi choć testy robiłem stojąc max 1m od routera i samo jego o bracanie miało spory wpływ na prędkość.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1116116  autor: JFK2016
 06 maja 2021, 19:21
darekka pisze:
04 maja 2021, 13:25
ze stacji Dawidy gm.Jabłoń, woj.lubelskie https://rapidshare.io/1jyw/MAPA.jpg?pt= oddalonej o ok.4,90km na pasmach LTE2100+1800 https://www.speedtest.net/pl/result/a/7306560345 w podanej juz wyżej lokalizacji .
Mieszkam w sąsiedztwie stacji T widocznej w dolnym prawym rogu mapki http://beta.btsearch.pl/?dataSource=loc ... 33&zoom=14 żeby nie było na stacji a, której mam internet oddalonej o ok 4.90km jest jeszcze LTE800 ale w moją stronę nie dociera, bo "moja" stacja spod domu ma właśnie tylko LTE800 i aby sę nie zakłócały skręcono stacji w Dawidach moc LTE800 na mój kierunek do minimum o ile faktycznie ono tam działa(nie byłem pod stacja więc opieram się tylko na danych BTSerch.
Dane z Huawei Menager odczytane z H122 dla stacji oddalonej o 4,9km:
Pamo LTE2100/LTE1800
LongCID:123901720/72701750
eNBID:483991/483991
Szerokość pasma:15MHz/10MHz
RSSI: -75dBm/-75dBm
RSRQ: -4dB/-5dB
RSRP: -101dBm/-98dBm
SINR:18dB/20dBm
i test po spisaniu parametrów https://www.speedtest.net/pl/result/a/7306621474 143Mb/20,6Mb/ping 21ms na H122 z 4,9km na 2 pasmach LTE2100+1800
Świetnie że zamieściłeś konkretne dane (lubię opierać się na realnych danych), niestety ostudzę/urealnię entuzjazm potencjalnych klientów podobnego sprzętu. Otóż parametry sygnału masz średnie, na szczęście nie obciążony nadajnik i pozwala ci na komfortowe transfery (są takie stacje nie tylko poza miastami/na obrzeżach ich ale również w miastach/w dzielnicach przemysłowych z rozwiniętą siecią światłowodową ). Gdyby nadajnik był bardziej obciążony/zawęziłby się zasięg, parametry sygnału uległyby pogorszeniu i z takiej odległości bez anteny zewnętrznej trudno byłoby ci przebić 100/10Mbps. Przy obciążonej stacji trudno byłoby ci wybić się poza 50Mbps, a upload poleciałby między 1-10Mbps. Teraz ja 2 przykłady z realu: Obrazek, akurat live nie mogę dać bo mam w tej chwili lejek 1Mbps, zwykle download oscyluje około 50Mbps, nadajnik około 500m wg GPS w widoczności optycznej (modem ZTE MF286D agregacja L1800+L2100+L2600); przykład 2-5G Plusa, mimo że to miasto bardzo słabo obciążona sieć, odległość około 1,5km wg GPS bez widoczności nawet z zewnątrz, telefon w środku domu https://www.speedtest.net/result/a/7313965633. Przy średnim obciążeniu można byłoby liczyć na transfery rzędu może 50/na kilka Mbps, przy dużym telefon nie nawiązałby w ogóle połączenia w tym paśmie-taka jest specyfika sieci radiowych i na dziś nie do przeskoczenia żadnym sprzętem.
darekka pisze:
04 maja 2021, 13:25
Te płacze na ceneo to chyba piszą ludziska co wetknęli router do piwnicy albo w najgorsze miejsce pod względem zasięgu w domu, a do tego bez pojęcia żadnego, bo w salonie daly 5G to ma być i uj-nieistotne, że nie jest to "niby 5G" wszędzie dostepne ale "mo być i już, bo majo taki abo z 5G to mo być". Słowem kupujący w salonach biorą często to co im wciśnie obsługa...efekty często są mizerne i żale wypisują...a i programy typu "Sprawa dla nosacza jednoznacznie pokazują ludzką naiwność w stylu"przyniesły, kazaly podpisać, my podpisali a tero cza płacić".
"Sparzonych" jest wielu (niewielu ma odwagę się przyznać że mimo wydania sporej kasy efekty są mizerne...). Tutaj @matek451 bardzo racjonalnie namawia ludzi do dokładnego przetestowania sieci w realu, później nie ma lamentu, a sprzęt bez opcji podłączenia anteny zewnętrznej, łączący się z siecią 4/5G na odległość kilku km to "bomba zegarowa".
 #1116150  autor: darekka
 07 maja 2021, 11:06
Aplikacja na andka HuaweiManager i masz wszystko:dane parametrów sygnału, opcję blokowania/wyboru pasm itp.
Link do wszystkich wersji https://www.mediafire.com/file/q8sm8681 ... l.zip/file pożyczony z http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=51231&start=15

Jak ustawisz częstotliwości, któe chcesz agregować to gdy ona zadziała zobaczysz "+" przy LTE i to oznacza, że działa agregacja ale które z ustawionych pasm się agreguje już nie zobaczysz ale widać tylko pasmo podstawe.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D