DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1138324  autor: iphoneski
 12 lis 2022, 21:36
Te parametry to już właściwie padaka. Zresztą czego oczekujesz po L2100 przy takiej odległości i jeszcze bez dobrej widoczności stacji? Ja bym skakał pod sufit, że mam te 10 mega, a nie jeszcze marudził.
 #1138332  autor: matek451
 13 lis 2022, 10:50
A gdzie ty pokazaŁeś parametry sygnału na LTE2100 z tego LHGG, to nie ta zakładka. Masz szajsowaty sprzęt , LHGG 6 nie agreguje LTE2600+2100 i LTE2100+1800 a fakt ze z 5 km nie mozesz złapać na tym cudzie techniki od Mikrotika LTE2600 po raz kolejny obala miejskie legendy na temat sprzętu tego producenta.
Ja nie mam żadnych problemów z agregacją LTE2600+2100+1800 na porzadnym sprzęcie z 3 CC CA QAM256 ze skuteczna anteną kierunkową Dual LTE1800-2600MHz.
 #1138412  autor: ssjdamian
 13 lis 2022, 23:14
Panowie, serio każdy z was widzi przez okno swojego domu stacje bazowa? Zazdroszczę jak tak :) żaden z moich sąsiadów z antenami zewnętrznymi routerami z agregacja zarówno w Orange jak i Play nie ma takich osiągów jak ja - mają gorsze. Chciałbym tylko podpytać czy sądzicie że śpiewka konsultantów Orange z obciążeniem na sens skoro o 4 nad ranem i o 22 są takie same osiągi? Ja tu widzę jakiś "lejek techniczny". Ja nie oczekuje cudów, wystarczy mi stabilne 20Mb/s,
 #1138413  autor: matek451
 13 lis 2022, 23:33
A co ma za zanaczenie czy widzę czy nie. U siebie tak ale u dzięsiatek klientów tak nie było i udało się nawet z 5km od BTS-a uzyskać dużo większe prędkości niz u ciebie. Pokaż parametry sygnału na LHG i CID z BTS-a, sprawdż czy masz lejek wkładajac inna kartę Orange.
 #1138419  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 07:08
matek451 pisze:
13 lis 2022, 23:33
A co ma za zanaczenie czy widzę czy nie. U siebie tak ale u dzięsiatek klientów tak nie było i udało się nawet z 5km od BTS-a uzyskać dużo większe prędkości niz u ciebie. Pokaż parametry sygnału na LHG i CID z BTS-a, sprawdż czy masz lejek wkładajac inna kartę Orange.
Parametry sygnału są widoczne na 1 zdjęciu. Nie znam innego miejsca na tym urządzeniu, gdzie można sprawdzić parametry sygnału, jedna uważam, że wszystko co potrzeba jest na tym zdjęciu. Mam to urządzenie na kominie, na 2,5 metrowym maszcie. Nim wejdę na dach wolałbym wyczerpać wszystkie inne możliwości.
 #1138423  autor: harys
 14 lis 2022, 08:42
Żeby wykluczyć lejek techniczny włóż kartę SIM do telefonu, podjedź sobie bliżej nadajnika i zobacz czy jest szybciej.
SNR ujemny oznacza że nie uzyskasz dobrej modulacji, nawet o qam16 możesz pomarzyć. Stąd słabe wyniki moim zdaniem.
 #1138424  autor: matek451
 14 lis 2022, 08:48
Faktycznie, nie dojrzałem.Ale to jest dramat, RSRP praktycznie szczątkowe, SINR niski. LTE2100 bez agregacji, z BTS-A NetWorks Lidzbark-Główny Dworzec 3. Masz do niego 5 km? Przy tych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych LTE w tym na LTE2100 nie masz żadnych szans na większe prędkości, na dodaek bez agregacji pasm LTE.
Ten Mikrotik spisuje się u ciebie bardzo słabo, Lidzbark otoczony jest lasami, pytanie jak to wyglada u ciebie z tego dachu w kierunku BTS-A?
 #1138427  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 09:16
matek451 pisze:
14 lis 2022, 08:48
Faktycznie, nie dojrzałem.Ale to jest dramat, RSRP praktycznie szczątkowe, SINR niski. LTE2100 bez agregacji, z BTS-A NetWorks Lidzbark-Główny Dworzec 3. Masz do niego 5 km? Przy tych parametrach sygnału na pasmach pojemnościowych LTE w tym na LTE2100 nie masz żadnych szans na większe prędkości, na dodaek bez agregacji pasm LTE.
Ten Mikrotik spisuje się u ciebie bardzo słabo, Lidzbark otoczony jest lasami, pytanie jak to wyglada u ciebie z tego dachu w kierunku BTS-A?
Niestety jest las w stronę nadajnika na dodatek jestem w lekkim dołku, mikrotik wisi na wysokości 10 metrów nad gruntem na wysokości koron drzew. Dodatkowo w stronę nadajnika mam delikatny przesmyk między drzewami i właśnie na ten przesmyk jest ustawiony sprzęt. Uważam że jest skierowany dość precyzyjnie w stronę nadajnika na ul. Dworzec Główny w Lidzbarku.
@matek451 sądzisz, że w takich warunkach zmiana sprzętu coś pomoże? Dodam, że internet według mnie działa stabilnie, wszystkie usługi, z których korzystamy działają, oprócz streamingu 4K. Na razie korzystamy z żoną we dwoje tylko z tego internetu więc jakieś oszałamiające wyniki nie są mi potrzebne. Dodam, że blokowałem sobie każda z częstotliwości z osobna i mimo delikatnie lepszego sygnału LTE1800 oraz znacznie lepszego sygnału LTE800 wyniki na każdej z tych częstotliwości z osobna były gorsze. Jak ustawie wszystkie dostępne częstotliwości to sprzęt się loguje do B20 i tam pozostaje. Dodam, że raz udało mi się złapać agregację B3 z B7 ( nie wiem czy to możliwe dla tego sprzętu, ale taki mi winbox pokazał). Po chwili jedna agregacja zniknęła. Samego B7 nie jestem w stanie złapać.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2022, 09:23 przez ssjdamian, łącznie zmieniany 1 raz.
 #1138428  autor: matek451
 14 lis 2022, 09:22
Sprzęt bez agregacji 3 pasm pojemnościowych LTE i te parametry sygnału raczej nie pozwola na więcej, no i w mobilnym prędkości nie sa dane na zawsze, jak przybędzie uzytkowników na twoim sektorze to i na LTE2100 skończy się z 3-4Mb/s. Nie znam twojej lokalizacji ale czy na innych kierunkach nie masz innych BTS-ów N! , sprawdzałes pozostałych operatorów.
 #1138430  autor: iphoneski
 14 lis 2022, 09:32
ssjdamian pisze:
13 lis 2022, 23:14
Ja nie oczekuje cudów, wystarczy mi stabilne 20Mb/s,
Tylko właśnie chodzi o to, że w twoich warunkach 20 Mb/s można już rozpatrywać jako cud, a ty chyba nie chcesz tego przyjąć do wiadomości. Nikt cię nie ogranicza, po prostu masz fatalny sygnał i dla mnie to jest koniec dyskusji w temacie.
 #1138433  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 09:50
iphoneski pisze:
14 lis 2022, 09:32
ssjdamian pisze:
13 lis 2022, 23:14
Ja nie oczekuje cudów, wystarczy mi stabilne 20Mb/s,
Tylko właśnie chodzi o to, że w twoich warunkach 20 Mb/s można już rozpatrywać jako cud, a ty chyba nie chcesz tego przyjąć do wiadomości. Nikt cię nie ogranicza, po prostu masz fatalny sygnał i dla mnie to jest koniec dyskusji w temacie.
Widocznie mam jakieś pojęcie o sieci, skoro w takich warunkach tyle osiągnąłem?:)
 #1138438  autor: matek451
 14 lis 2022, 10:34
Wybór LHGG 6 był błedem, do takich stacji bazowych gdy chcemy korzystać z agregacji pasm pojemnościowych się nie nadaje, po prostu nie agreguje LTE2100+1800 nie wspominajac o LTE2600+2100 czyli dwóch najszerszych pasm Orange.
Mikrotik to sprzęt o którym stworzono miejskie legendy, w rzeczywistości pozostawia wiele do zyczenia. Antena ma spory zysk ale dobrze spisuje się gdy po drodze brak przeszkód do BTS-a lub z jego widocznością. W trudnych warunkach jest róznie ale często gorzej niż na antenie panelowej Dual LTE1800-2600MHz.
Ale kluczowy jest zabytkowy modem 6 kat. LTE, na szczęście w LHGG dodano port GE bo wczesniej w LHG był FE.
Wiadomo softowo jest OK ale jakość wykonania, materiały kiepskie. U mnie po 3 m-cach modem przestał widzieć kartę SIM.
Ogólnie teraz 1100-1200 zl za LHGG6 to kiepski żart, cena z kosmosu, sprzęt wart z połowę tej kwoty.
 #1138440  autor: iphoneski
 14 lis 2022, 11:03
ssjdamian pisze:
14 lis 2022, 09:50


Widocznie mam jakieś pojęcie o sieci, skoro w takich warunkach tyle osiągnąłem?:)
No chyba właśnie średnio masz pojęcie, skoro nie potrafisz wyciągnąć wniosków z podstawowych parametrów jakości sygnału. Kupić se modem i powiesić na kominie to żadne umiejętności - ja kiedyś ogarniałem internet z kilku kilometrów wywieszając router LTE w zaklejonej reklamówce za okno i osiągałem lepsze rezultaty, niż ty tym przepłaconym modemem. I było to w miejscu, gdzie telefony nawet 2G nie były w stanie złapać.
 #1138449  autor: ssjdamian
 14 lis 2022, 13:02
matek451 pisze:
14 lis 2022, 10:34
Wybór LHGG 6 był błedem, do takich stacji bazowych gdy chcemy korzystać z agregacji pasm pojemnościowych się nie nadaje, po prostu nie agreguje LTE2100+1800 nie wspominajac o LTE2600+2100 czyli dwóch najszerszych pasm Orange.
Mikrotik to sprzęt o którym stworzono miejskie legendy, w rzeczywistości pozostawia wiele do zyczenia. Antena ma spory zysk ale dobrze spisuje się gdy po drodze brak przeszkód do BTS-a lub z jego widocznością. W trudnych warunkach jest róznie ale często gorzej niż na antenie panelowej Dual LTE1800-2600MHz.
Ale kluczowy jest zabytkowy modem 6 kat. LTE, na szczęście w LHGG dodano port GE bo wczesniej w LHG był FE.
Wiadomo softowo jest OK ale jakość wykonania, materiały kiepskie. U mnie po 3 m-cach modem przestał widzieć kartę SIM.
Ogólnie teraz 1100-1200 zl za LHGG6 to kiepski żart, cena z kosmosu, sprzęt wart z połowę tej kwoty.
Co do cen - masz rację. W tej chwili Mikrotiki są na prawdę mega drogie, ja na szczęście kupiłem ten sprzęt jakiś czas temu w miarę sensownej cenie. Jak jeszcze tej jesieni pozwoli aura będzie słonecznie spróbuję jeszcze pokombinować z ustawieniem tej anteny. Patrząc na mapy terenu mógłbym jeszcze przekręcić urządzenie w lewą stronę, ale wtedy będę celował prosto w las, jednakże urządzenie będzie bardziej bezpośrednio skierowane w stosunku do nadajnika. Dowiedziałem się również na infolinii Orange, że akurat moja miejscowość wypada między sektorami. @matek451 jeśli miałbym zmienić sprzęt co proponujesz? Najlepiej coś, co pozwoli mi wykorzystać skrętkę, którą mam wyciągniętą na dach?
 #1138548  autor: JFK2016
 17 lis 2022, 10:55
ssjdamian pisze:
12 lis 2022, 17:33

Czy ktoś mógłby mi pomóc w interpretacji, czy faktycznie mam takie słabe parametry sygnału, które nie pozwalają na lepsze osiągi niż 9,3 Mb/s?

Mam Mikrotika LHHG LTE6 zablokowane na stałe pasmo 2100 Mhz w LTE - niestety agregacja niższych pasm nie daje lepszych wyników, a 2600 mhz w LTE nie mogę złapać. Poza tym osiągi są jakieś dziwne, od 4,5 Mb/s do 9,3 Mb/s niezależnie od pory dnia czy nocy. Tak jakbym miał lejek do 10Mb/s. Orange oczywiście milczy i twierdzi, że to obciążenie sieci. Czyżby nawet o 4 nad ranem? Mam jakieś 5 km do nadajnika, nie mam z nim widoczności bezpośredniej. Proszę o interpretację i ewentualną pomoc.
Już zostałeś okrzyknięty za błędny zakup, w ogóle nie jest to takie zero jedynkowe. Po raz parametry sygnału brutto są średnie, niestety jakość tego sygnału jest nieprawidłowa/słaba-może to wynikać przede wszystkim z obciążenia nadajnika, specyficznych warunków terenowych/odbić sygnału, specyfiki anteny (lecz w tak trudnych warunkach raczej szeroko promowane wynalazki "C..." , podobnej jakości do ww Mikrotika nie sprawdziłyby się, tutaj trzeba stosować autorskie rozwiązania z anteną paraboliczną-ale trzeba wówczas pamiętać jaki mamy na ten cel budżet/ w tys. złotych trudno będzie się zmieścić i to nie będzie takie łatwe do wykonania jak podłączenie Mikrotika na zewnątrz). A teraz co do agregacji-to nie jest czysta/prosta matematyka i dodawanie prędkości/bo na większości BTS stosowany jest QoS/FUP i bardziej wymierne efekty daje obsługa modulacji QAM256 (na którą też nie możesz liczyć przy takich parametrach sygnału), może efekt być odwrotny od zamierzonego i okazać się że przy aktywnej agregacji/ kiepskich parametrach sygnału internet gorzej działa-nie stabilnie/gubi pakiety/przycina się... .
ssjdamian pisze:
14 lis 2022, 13:02
Najlepiej coś, co pozwoli mi wykorzystać skrętkę, którą mam wyciągniętą na dach
Skrętka nie stanowi tutaj żadnego problemu/wręcz atut-podłączasz zasilacz PoE 48V a z drugiej strony adapter PoE 48V/12V i podłączasz dowolny modem-router, także tj. kwestia budżetu. Osobiście sprawdziłbym telefonem w godzinach szczytu ile można wyciągnąć w okolicy BTS (czy w ogóle tj. warte zachodu), spróbować z ustawieniami tej anteny Mikrotika (kierunek/polaryzacja/miejsce instalacji).
 #1157714  autor: przemo_one
 22 wrz 2023, 19:16
przemo_one pisze:
21 wrz 2023, 05:55
Który router mobilny ma jednocześnie działające 2.4 i 5 GHz WiFi? Czy np. TLC MW63 ma taką funkcję?
drobna korekta.... TCL i z tego co udało mi się ustalić wyżej wspomniany model nie ma tej funkcji