DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.
Wszystko, co dotyczy ofert Internetu mobilnego.

Moderator: Moderatorzy

 #1026911  autor: ART74
 18 paź 2018, 09:42
3G to chyba z innego BTS mam ale pewny nie jestem
Co do Play Jasień to sprawdzę (chyba działa ) bo mieszkam od Jasienia 11km


Obrazek
 #1026927  autor: ART74
 18 paź 2018, 10:02
dokładnie od modemu do bts 11.22km , modem mam na zewnątrz w skrzynce hermetycznej bez anten dodatkowych , w podobnej odległości jest kilka bts , najbliżej 3,5 km jest w Bytowie na ul. Przemysłowa tylko między nim a mną jest górka . Jest jeszcze 10 km ode mnie bts w Parchowo , Jerzkowice , Unichowo , miałem antenę zewnętrzną ale nie polepszała parametrów a nawet pogarszała ping , zastanawiam się nad kupnem B2368 Obrazek

To taki lepszy wynik i w godzinach szczytu 19.00 (LTE800)

Obrazek
 #1027333  autor: ART74
 19 paź 2018, 17:29
kupiłem do testów kartę play internet i działa rewelacyjnie w porównaniu do t-mobile


ktoś podpowie jaka to lokalizacja bts i może mi wytłumaczy gdzie mogę sprawdzić i jak lokalizację bts
Obrazek
 #1027344  autor: matek451
 19 paź 2018, 18:57
Na Kaszubach Play buduje w takim tempie że koledzy z btsearch.pl nie nadążają z dodawaniem BTS-ów na mapie ale jest już w bazie, eNB 17931 to BTS w Jasieniu, działa póki co na LTE1800 i LTE800, korzystasz z agregacji LTE1800 jako pasmo podstawowe i do niego LTE800. Bardzo dobre parametry sygnału na 1800MHz w takich warunkach . 25MHz pasma w MIMO2x2 pewnie robi swoje. To nie te 10MHz w T-Mobile na zapchanym LTE800 z Jasienia. Jak m-c temu byłem na Kaszubach i pisałem ze tam P4 robi super robotę to byli tacy to wątpili gdy pisałem że Play tam działa dużo lepiej od N! czy Plusa.
 #1027364  autor: ART74
 19 paź 2018, 20:41
fajnie działa Play , a myślisz że jak wezmę modem z play B2368 to będę miał lepsze parametry , bo jak wiesz mam do bts ponad 11 km
 #1027376  autor: matek451
 19 paź 2018, 21:04
Nie wiem, B2368 ma antenę dookólną. Póki co były z tym urządzeniem problemy ale jest już dostępne nowe FW na nie, udostępnione przez Play. Na tym urządzeniu można wybrać konkretne pasmo LTE a nawet połączenie z konkretną stacją bazową Play w twojej okolicy. Póki co nie wiadomo jak z agregacja pasm na nim, próbuję się coś dowiedzieć jak to działa po aktualizacji FW, wiadomo że na nim nie ma już simlocka. Sprzęt od 2 tygodni tylko na użyczenie. Pojawił się tez w ofercie Play, też na użyczenie CPE LTE od ZTE czyli WF830 z agregacja 2 pasm LTE. Zarządzanie nimi oraz diagnostyka z poziomu WebUI. Można wybrać 2 konkretne pasma LTE do agregacji oraz sprawdzić parametry sygnału i CID, coś na wzór HManagera dla Huawei. Ma antenę kierunkową o zysku około 7dBi.Masz B525 z T-Mobile?
 #1027402  autor: iphoneski
 20 paź 2018, 01:08
matek451 pisze: Jak m-c temu byłem na Kaszubach i pisałem ze tam P4 robi super robotę to byli tacy to wątpili gdy pisałem że Play tam działa dużo lepiej od N! czy Plusa.
To dopiero miesiąc temu zdałeś sobie sprawę, że albo chwalisz N albo jesteś płatnym klakierem? Przecież według niektórych N to jedyny słuszny wybór i jak nie działa to na pewno wina użytkownika bo coś źle zrobił.
 #1027545  autor: ART74
 20 paź 2018, 08:56
Na Kaszubach w koło Bytowa Play bardzo dużo postawił BTS , stawia wszędzie tam gdzie stoją anteny N , Play ma dużo wyższe maszty , maszty pojawiły się : Czarna Dąbrówka , Unichowo ,Jasień , Parchowo , Nakla ,Studzienice ,Borzytuchom , te maszty wszystkie okalają Bytów i już stoją . Mają po 9 anten .
 #1027588  autor: spotify
 20 paź 2018, 14:33
ART74 pisze:Na Kaszubach w koło Bytowa Play bardzo dużo postawił BTS , stawia wszędzie tam gdzie stoją anteny N , Play ma dużo wyższe maszty , maszty pojawiły się : Czarna Dąbrówka , Unichowo ,Jasień , Parchowo , Nakla ,Studzienice ,Borzytuchom , te maszty wszystkie okalają Bytów i już stoją . Mają po 9 anten .
Standardowy pewnie masz Play - 3 sektory po 3 anteny na sektor.
Play zaczął w końcu stawiać stacje i na Kaszubach zrobił robotę. Za to brawa. Mozna powiedzieć - lepiej późno jak wcale. Po 10 latach istnienia na rynku w końcu się pojawił na terenach, na których nigdy go nie było.
Ale niektórzy podniecają się jak dzieci prezentem na gwiazdkę.
Ile tam ludzi jest w Play? 5-10%? Bo albo roaming na telefonie albo nic - internet mobilny w roamingu nie działa. Całe obciążenie ludzi zbiera W3 od lat. Stąd W3 może być zapchane i wcale nie jest to dziwne.
Postawił Play nadajnik, gdzie nikt z mobilnego nie korzystał to hula wiatr, bo kto ma obciążyć teraz tą stację, jak 90% siedzi na nadajnikach W3? Ale minie rok dwa i Play też skiśnie i będzie obciążony. I jak w miastach, gdy nie wyrabia to telefony przerzuca na roaming (data i voice), też z czasem będzie tak robić. Do czasu wyłączenia roamingu.
W3 na szczęście jeszcze ma zapas mocy bo rzadko wykorzystuje na takich terenach wszystkie swoje pasma a po drugie - część obciążenia z czasem skoczy na Play.
Poczekajcie z rok dwa, gdy ludzie do Play przejdą i wtedy obciążenie się rozłoży na wszystkich. Bo teraz podniecanie się Playem jest dziecinne. To tak jakby cała "wioska" miała Pegasusa i jeden z nich przywiózł z HaAmeryki Playstation4
Był Plus ze swoim LTE, się zapchał. Pojawiło N!, zostało zapchane. Zaraz zapchają nowe stacje Play. Przyjdzie Plus dorzuci pasma, odetknie i inni znowu do Plus wrócą z N! czy Play. Później N! cos dołoży itd. I tak w koło Macieja.
 #1027601  autor: matek451
 20 paź 2018, 15:12
Idąc tym tokiem rozumowania to obecni klienci N! i Plusa powinni uzbroić się w cierpliwość i czekać kolejne lata aż operator zmodernizuje sieć albo w ogóle zrezygnować z internetu mobilnego bo to i tak z czasem lipa i wszystko się zatka.
 #1027603  autor: spotify
 20 paź 2018, 15:27
Nie. Po prostu, jak Play hula to trzeba z tego korzystać. Po co się kisić w Orange Plusie czy w Tmobile? Chyba że umowa niedawno podpisana i trzeba z tym żyć.
Mi chodziło o to, że fajnie że Play postawił stacje ale pisanie, że "Play to super sieć a reszta to shit" jest nie na miejscu.
iphoneski pisze: To dopiero miesiąc temu zdałeś sobie sprawę, że albo chwalisz N albo jesteś płatnym klakierem? Przecież według niektórych N to jedyny słuszny wybór i jak nie działa to na pewno wina użytkownika bo coś źle zrobił.
To działa w dwie strony. Jak można poczytać od lat argumenty P4 lub "ich klakierów" to można paść śmiechem. Teraz dopiero zaczynają mieć solidne argumenty, ponieważ Play się rozbudowuje. Natomiast przez 10 lat jakie fantazje o tej sieci były pisane, to Hollywood miałby niezły materiał na komedię ;)
 #1027645  autor: JFK2016
 20 paź 2018, 19:42
matek451 pisze:Idąc tym tokiem rozumowania to obecni klienci N! i Plusa powinni uzbroić się w cierpliwość i czekać kolejne lata aż operator zmodernizuje sieć albo w ogóle zrezygnować z internetu mobilnego bo to i tak z czasem lipa i wszystko się zatka.
W Łodzi na dzielnicy przemysłowej korzystam z Orange (nadajnik działa ponad 2-lata), LTE1800 wyciąga w godzinach szczytu 80-100Mbps). Z czasem zapewne prędkości spadną, lecz tam gdzie nadajniki będą uzbrojone w komplety pasm przyjmą obciążenie bez problemów (korzystam z Plusa od lat, miała być taka apokalipsa po 2014 roku, a nic takiego się nie wydarzyło-z "Rusałki" leci kilkanaście Mbps w szczycie, a po skierowaniu anteny na "Politechnikę" leci ponad 30Mbps w LTE1800, podobnie w LTE2600).
spotify pisze: To działa w dwie strony. Jak można poczytać od lat argumenty P4 lub "ich klakierów" to można paść śmiechem. Teraz dopiero zaczynają mieć solidne argumenty, ponieważ Play się rozbudowuje. Natomiast przez 10 lat jakie fantazje o tej sieci były pisane, to Hollywood miałby niezły materiał na komedię ;)
+1 :)
 #1028347  autor: ART74
 24 paź 2018, 22:20
matek451 pisze:Nie wiem, B2368 ma antenę dookólną. Póki co były z tym urządzeniem problemy ale jest już dostępne nowe FW na nie, udostępnione przez Play. Na tym urządzeniu można wybrać konkretne pasmo LTE a nawet połączenie z konkretną stacją bazową Play w twojej okolicy. Póki co nie wiadomo jak z agregacja pasm na nim, próbuję się coś dowiedzieć jak to działa po aktualizacji FW, wiadomo że na nim nie ma już simlocka. Sprzęt od 2 tygodni tylko na użyczenie. Pojawił się tez w ofercie Play, też na użyczenie CPE LTE od ZTE czyli WF830 z agregacja 2 pasm LTE. Zarządzanie nimi oraz diagnostyka z poziomu WebUI. Można wybrać 2 konkretne pasma LTE do agregacji oraz sprawdzić parametry sygnału i CID, coś na wzór HManagera dla Huawei. Ma antenę kierunkową o zysku około 7dBi.Masz B525 z T-Mobile?
Można kupić modem B2368 , są 2 opcje za 1zł na start jest dzierżawa i 49zł zakup na własność ale tylko przez infolinie , sprawdziłem osobiście i zakupiłem na własność . Choć nie chętnie informują o tym w Play
 #1028349  autor: iphoneski
 24 paź 2018, 22:47
@spotify Gdyby było tak jak piszesz to play by grosze płacił W3 za RK. Tam, gdzie play nie miał albo nadal nie ma zasięgu też są już ich klienci, którzy z automatu przejdą na zasięg własny, o ile nie wymusili wcześniej jakiegoś partnera ale to raczej wątpliwe, bo większość nie wie, że tak można. Masz rację twierdząc, że za te 2 lata 200 mega na tych stacjach raczej nie będzie bo przyjdą aktywacje internetu ale spektakularnego zapchania raczej nie przewiduję. Po pierwsze wioski to nie jest target play i dlatego przez wiele lat ich tam nie było. Po drugie na wsiach nie dają kompletu pasm - jest zwykle 800 i 1800 do LTE, i 900 do rozmów, czasem 2100 W razie dużej liczby aktywacji są jeszcze pasma, które można dostawić a samo 150 mega z 2600 już sporo odetka. A po trzecie ludzie tak zaraz sieci nie zmienią, bo nie zdają sobie zwykle sprawy, że u konkurencji może być lepiej i siedzą od 20 lat u jednego operatora. Będzie wolniej i to jest raczej oczywiste ale bes przesady.
Trzeba pamiętać, że przed wprowadzeniem 800 i 2600 N miał tylko 15 MHz do podziału na dwie sieci i to w miastach i jakoś to działało, a teraz play najmniej daje tyle na stacjach wiejskich, gdzie ludzi jest dużo mniej.
 #1028352  autor: JFK2016
 24 paź 2018, 23:40
Używałem w mieście od samego startu LTE1800 w Play (miałem jeszcze umowę w abonamencie data/Plus sztywny limit GB, a wszystkie wówczas startery data prepaid Play były z promocją 6-m-cy LTE bez limitu) i z rosnącym obciążeniem operator sukcesywnie dokładał kolejne pasma (nie jednocześnie), najpierw LTE2100, a później LTE800/LTE2600, to ostatnie w brew pozorom nie jest takie fajne przy bardzo dużej liczbie terminali w mieście i dobrym zasięgu, większość pcha się właśnie w najwyższe pasmo z automatu (najmniej zakłóceń). Po wyłączeniu DiL, uporządkowaniu prepaid, przy obecnej ofercie nie wierzę że po 2 latach im się to zatka (chyba że rzucą jakieś nowe usługi...).
 #1029421  autor: spotify
 29 paź 2018, 13:09
JFK2016 pisze:z rosnącym obciążeniem operator sukcesywnie dokładał kolejne pasma (nie jednocześnie), najpierw LTE2100, a później LTE800/LTE2600
W rosnącym obciążeniem? :mrgreen:
Najpierw zamieniali U2100 na LTE2100 więc dołożyli a potem była akcja na LTE800/2600 i też dołożyli. Teraz co dołożą jak spuchnie? Nic, bo nic nie mają. Dotyczy to każdej sieci.
iphoneski pisze: Gdyby było tak jak piszesz to play by grosze płacił W3 za RK. Tam, gdzie play nie miał albo nadal nie ma zasięgu też są już ich klienci, którzy z automatu przejdą na zasięg własny
Pisałem już o tym ze 100 razy.
Po pierwsze wioski to nie jest target play i dlatego przez wiele lat ich tam nie było.
Nie był ale będzie. Gdzieś klientów muszą szukać, tym bardziej, że chcą po swojej sieci mieć TV.
Po drugie na wsiach nie dają kompletu pasm - jest zwykle 800 i 1800 do LTE, i 900 do rozmów, czasem 2100
Każda sieć liczy grosze. Więc taka polityka nie jest ciekawostką. Każda sieć tak robi lub będzie robić.
A po trzecie ludzie tak zaraz sieci nie zmienią, bo nie zdają sobie zwykle sprawy, że u konkurencji może być lepiej i siedzą od 20 lat u jednego operatora.
Wioski mają to do siebie, że wszyscy się znają. Fama szybko się roznosi. Nikt przez tyle lat nie zmieniał na Play, bo zazwyczaj siedzenie na RK nie jest jakimś wyczynem.
 #1029510  autor: JFK2016
 29 paź 2018, 16:13
spotify pisze: Najpierw zamieniali U2100 na LTE2100 więc dołożyli a potem była akcja na LTE800/2600 i też dołożyli. Teraz co dołożą jak spuchnie? Nic, bo nic nie mają. Dotyczy to każdej sieci.
Sorry może potrafisz coś napisać o tym jak działa transfer danych na telefonach komórkowych w taryfach voice, ale o taryfach data, możliwości sieci LTE1800/2100/2600 to już mniej niż "średnie" masz rozpoznanie. Rozpatrujemy ww przypadku że działa tylko LTE800/LTE1800 w rezerwie są pasma LTE2100/LTE2600. I nie pisz o każdej sieci, bo widać że masz "blady obraz" tych sieci. Używam sieci w taryfie data w dużym mieście, małym i na działce-szeroko rozumianej prowincji pogranicze województw łódzkiego/świętokrzyskiego, gdzie np. Plus miał ponad 2 lata wcześniej działające LTE2600, gdzie w rynku ISP GSM-y mają około 90% udziału, bo tereny trudne i WISP-y nie działają, sieć światłowodowa bardzo słabo rozwinięta. Tam internet działa u każdego szybciej niż w Łodzi, tam też dodatkowo się zarabia na transmisji danych. Orange w Łodzi mimo bajzlu w sieci, na LTE1800 w godzinach szczytu na lite osiągalne 30/30Mbps, LTE2600 na nielicznych nadajnikach (standard w Play), LTE2100 w ogóle nie ma. Także co tu jakieś "pierdoły" pisać jak to jest źle, jest bdb, a będzie jeszcze lepiej jak uporządkują sieć, w Play wyłączają patologię DIL, także również zapowiada się lepiej, a na tym "skansenie" Plusa spokojnie można uzyskać 30/30Mbps na gołym LTE1800. Poza T-Mobile i Orange w ofercie dla firm, nie ma ofert które są w stanie skrajnie "dojechać sieć" (po prostu abonentom nie wystarczy danych, zanim włączą się im lejki).
spotify pisze: Wioski mają to do siebie, że wszyscy się znają. Fama szybko się roznosi. Nikt przez tyle lat nie zmieniał na Play, bo zazwyczaj siedzenie na RK nie jest jakimś wyczynem.
Jesteś w dziale "internet mobilny", także nie ma co się rozpisywać o RK Play, bo on na nim nie działa.
 #1031799  autor: spotify
 30 paź 2018, 21:32
JFK2016 pisze: Plus miał ponad 2 lata wcześniej działające LTE2600, gdzie w rynku ISP GSM-y mają około 90% udziału
Szkoda tylko, że to LTE2600 w znacznej części Polski w sieci Plus jest jak Yeti. Każdy słyszał, nikt nie widział. Nie oceniaj jednego miejsca w Polsce. Co mnie obchodzi jakaś Twoja działka w wygwizdowie?
Orange w Łodzi mimo bajzlu w sieci, na LTE1800 w godzinach szczytu na lite osiągalne 30/30Mbps, LTE2600 na nielicznych nadajnikach (standard w Play), LTE2100 w ogóle nie ma.
Poczekaj. W Łodzi też nastąpi podział, dołożą L2100. Itd. Play dostawi pewnie kilka stacji, jak wrócić z wycieczek po lasach i łąkach. A Plus? Na razie nikt nie zna ich planów i jak na razie na duże zmiany się nie zapowiada.
N! ma taki ból, że dzielą się sprzętem i nie mogą nadawać pełną mocą jak np Play (stąd L2600 jest ciężko złapać. Zmiana idzie na lepsze, bo dokładają L2600, zwłaszcza Tmobile). Ale Play za to, mając mało L800 oraz z reguły w Polsce zasięg wyspowy (jeszcze tak, zobaczymy po 2020) wyżyłowuje inne pasma dla uzupełnienia pojemności. Plus za to mysli, że mają 20Mhz L1800 nikt mu nie podskoczy. I takie mamy własnie w Polsce super świetne sieci.
 #1031818  autor: JFK2016
 30 paź 2018, 22:46
spotify pisze: Szkoda tylko, że to LTE2600 w znacznej części Polski w sieci Plus jest jak Yeti. Każdy słyszał, nikt nie widział. Nie oceniaj jednego miejsca w Polsce. Co mnie obchodzi jakaś Twoja działka w wygwizdowie?
I vice versa, kiepska infrastruktura na Kaszubach interesuje mnie średnio. Zygi chytrzy i inwestycje w Plusie muszą się amortyzować (dlatego inwestuje tam wcześniej gdzie najwięcej zarabia/ma największe udziały w rynku voice/data/TV).
spotify pisze: N! ma taki ból, że dzielą się sprzętem i nie mogą nadawać pełną mocą jak np Play (stąd L2600 jest ciężko złapać. Zmiana idzie na lepsze, bo dokładają L2600, zwłaszcza Tmobile). Ale Play za to, mając mało L800 oraz z reguły w Polsce zasięg wyspowy (jeszcze tak, zobaczymy po 2020) wyżyłowuje inne pasma dla uzupełnienia pojemności. Plus za to mysli, że mają 20Mhz L1800 nikt mu nie podskoczy.
A do czego ta większa moc LTE2600 w miastach?! Jak się wchodzi w LTE2600 to trzeba go uruchamiać prawie na każdym nadajniku (tak jak robi to P4), a nie wyspowo jak N-bo z tego wychodzi dramat, w zaszumionym środowisku radiowym telefony z automatu wbijają się w wyższe pasma i zamiast przyśpieszenia jest spowolnienie lub jeszcze gorzej... Jak porównam transfery w L2600 Orange do L1800 Plusa tj. dużo lepiej w Plusie, równolegle w L1800 Orange jest zdecydowanie lepiej niż w Plusie. Co do T-Mobile to mają ofertę internetu bez limitu i zdecydowanie powinni na maxa inwestować w LTE2600, ole... klientów voice z abonamentem za 25 zeta miesiąc. Co do Play to ciekawi mnie jak sieć odżyje od grudnia, po wyłączeniu DIL (sprawdzę to bo mam do rozładowania skarbonkę na 1 nr :) ). W Plusie na dziś nie ma dramatu, ale martwi to co ma się wydarzyć do przodu (czyli jak czytam pozwolenia radiowe na LTE2600, prawie nic...), jeżeli właściciel nie wyłoży kasy, to sieć skończy jak tanie linie lotnicze. :!: