DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1010543  autor: f0ku5
 01 wrz 2018, 11:02
I to będzie dobry moment na kupno Apple Watcha ;)
 #1013470  autor: Tomaszfraczek
 12 wrz 2018, 22:29
Wojtek Jabczyński z Orange: „Pytanie, którego przy premierze nowych iPhone’ów nie dało się uniknąć - eSIM. Pracujemy nad tym i planujemy wprowadzić taką możliwość jeszcze w tym roku.”
 #1013665  autor: Mixiorek
 13 wrz 2018, 20:19
Ładnie zebrane. Do tego zrobił to GOL:
https://gsmonline.pl/artykuly/esim-kied ... obile-play

Wygląda na to, że Play i Plus raczej nie będą pierwsi. Pewnie Orange albo T-Mobile ze względu na wdrożenia w siostrzanych spółkach.
Ja na to czekam. Dual sim na iPhonie, brzmi nieźle :P

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1013730  autor: lordbyd
 14 wrz 2018, 08:25
Takie pytanie - sieć Centertel NMT450 nie używała czasem jakiś odpowiedników e-simów?
Pamiętam, że aby zmienić model używanego telefonu trzeba było udać się do salonu firmowego. Wtedy mówiono, że GSM jest "lepsze" bo można dzięki karcie SIM w urządzeniu w każdej chwili zmienić model używanego telefonu bez wizyty w salonie.

Jak obecnie/w przyszłości ma wyglądać zmiana użytkowanego przez siebie telefonu mając eSIM?
Trzeba będzie się zalogować na jakieś konto i tam wpisać numer IMEI nowego/innego urządzenia czy kontaktować się z Infolinią?
 #1018085  autor: ja.michal
 19 wrz 2018, 22:28
kemsinenu pisze:Można zapisać wiele kart w telefonie i przełączać w dowolnym momencie.
Dla podróżujących po prostu fenomenalne rozwiązanie. Wiele osób może przejść czy wrócić do iPhonów właśnie przez taką możliwość.
 #1020372  autor: lord_kr
 27 wrz 2018, 19:38
A ja nadal krytycznie podchodze do eSim. Uwazam ze to kolejny sposob kontroli czy tez ograniczania urzytkownikow. Co jak co ale fizyczna karta SIM wraz z kodem PIN to najpewniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Dziala z kazdym nawet 20 letnim aparatem, mozna ja po prostu wyjac i zabrac ze soba, klonowanie jest praktycznie niemożliwe.
 #1059578  autor: dionizosp
 16 gru 2018, 12:08
Odpaliłem usługę na prepaid Orange.
Szczerze mówiąc to na razie chyba jest to wersja BETA usługi. Samo uruchomienie to ciężka sprawa. Nie odbyło się bez 2 telefonów do BOK Orange.

Aby dodać profil e-sim potrzebujemy drugiego telefonu - niestety plastik na początku należy aktywować w standardowym telefonie (choćby po to aby otrzymać SMSy weryfikacyjne) później założyć konto na orange.pl oraz czekać aż karta załapie wszystko co powinna załapać. Potem tylko pare godzin czekania aż w orangeonline karta będzie widoczna i będzie można coś z nią zrobić.
Jak już kartę złapał orangeonline to nie można nic zrobić :) Musiałem dzwonić na BOK aby został mi wygenerowany link do nowego konta z opcją i możliwością zmiany na esim.

Brakuje opcji - kupna taryfy bez plastiku, sam wydruk kodu QR esima. Bo na dziś to tak lekko ułomnie to zrealizowali.
 #1059580  autor: f0ku5
 16 gru 2018, 12:29
Uruchomienie to w żadnym wypadku nie jest ciężka sprawa i bynajmniej nie wymaga to drugiego telefonu.
Fakt faktem, że trzeba najpierw aktywować zwykłą kartę SIM, ale tak jest chyba wszędzie.
Z "Mój Orange" jest taki problem, że faktycznie założenie konta ma miejsce w starym systemie, który nie jest już aktualizowany i do niczego się nie nadaje. Dopiero migracja do nowego systemu daje możliwość wymiany SIM'a na eSIM. W teorii powinno się to stać po paru dniach od założenia konta, u mnie po tygodniu cały czas był brak możliwości migracji. W dniu wdrożenia eSIM'a myślałem, że będę musial pojechać do salonu, ale na Twitterze znalazłem post Wojtka Jabczyńskiego, w którym podaje on linka do przeprowadzenia manualnej migracji do nowego systemu. Po tym wymieniłem kartę bez problemu :)
 #1069250  autor: mp107
 08 kwie 2019, 11:06
Tymczasem w Rosji…
Operatorzy telekomunikacyjni i FSB przeciwko wdrożeniu eSIM
„Wielka Trójka” operatorów i FSB wypowiedzieli się przeciwko wprowadzeniu technologii eSim, która umożliwia połączenie z siecią komórkową bez karty SIM. Technologia może prowadzić do wojen cenowych i nie obsługuje rosyjskiej kryptografii.
https://tvnews.by/tech/14134-operatory- ... -esim.html
https://www.iguides.ru/main/other/esim_ ... khnologii/


A coś więcej na temat "rosyjskiej kryptografii" w kontekście kart SIM i ogólnie infrastruktury operatorów sieci komórkowej oraz związanej z tym planowanej konieczności wymiany kart SIM w Rosji:
Operatorzy będą musieli certyfikować w FSB elementy swojej infrastruktury jako środek kryptograficznej ochrony informacji lub zainstalować zewnętrzny sprzętowy moduł bezpieczeństwa.
https://www.iguides.ru/main/other/chere ... sim_karty/
 #1080210  autor: iphoneski
 11 wrz 2019, 14:30
Po ostatnich zmianach w strukturach Play wiadomo będzie dopiero jak będzie wprowadzone i wyjdzie oficjalny komunikat. To już nie te czasy gdy rzecznik robił streamy z ludźmi od sieci. No chyba, że ktoś pracujący w Play będzie chciał się anonimowo takimi info podzielić ale w to raczej wątpię.