DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #974500  autor: Camis
 27 sty 2018, 19:41
:?:
CHIP: eSIM w Polsce realnie najwcześniej w połowie przyszłego roku

Jak ustaliliśmy, sieć Plus podejmie decyzję w sprawie wprowadzenia eSIM do końca roku. Ale telefony w ofercie operatora, obsługujące to rozwiązanie, możemy zobaczyć dopiero w 2018. Orange i Play również pracują nad technologią eSIM, nie precyzują jednak terminu. T-Mobile nie odpowiedziało na nasze pytania.
https://www.chip.pl/2017/10/chip-esim-p ... lego-roku/

Niedługo pożegnamy karty SIM. Nadchodzi eSIM – czym jest i kiedy będzie dostępny w Polsce?

Już niebawem będziemy mogli na dobre zapomnieć o kartach SIM. Zostaną one zastąpione przez układy eSIM umieszczone na płycie głównej telefonu. Rozwiązanie to na pierwszy rzut oka może wydawać się kontrowersyjne, ale ma naprawdę wiele jasnych stron.
https://www.spidersweb.pl/2017/10/esim-co-to-jest.html

Technologia eSIM – na czym polega i czy warto na nią czekać?

Jedną z najważniejszych nowości ostatnich lat w segmencie mobilnym było wprowadzenie eSIM. Największym zaskoczeniem dla wszystkich pozostaje fakt, że w najbliższej przyszłości przy zmianie operatora czy numeru nie będziemy musieli jednocześnie wymieniać karty w smartfonie czy w smartwatchu. Czy technologia ta rzeczywiście jest czymś rewolucyjnym i praktycznym z punktu widzenia użytkownika?
http://antyweb.pl/esim-o-co-chodzi-technologia/

Karty eSIM wchodzą na rynek smartfonów. Co trzeba o nich wiedzieć?


Google przed Samsungiem i Apple'em
Od wielu lat mówi się, że rozwiązanie eSIM (Embedded SIM), które w Polsce określa się jako "wbudowana karta SIM", zastąpi już wkrótce tradycyjne karty SIM. Tym bardziej, że w ostatnim czasie giganci jak Samsung czy Apple, kierują swoje zainteresowanie w stronę tego standardu, a organizacja GSM Association (GSMA) jakiś czas temu zaprezentowała jego finalną wersję.

Oczywiście, na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia, które obsługują kartę eSIM. Samsung wprowadził to rozwiązanie już w wersji 3G modelu Galaxy Gear S2 classic, a Apple niedawno wydał edycję LTE Watch Series 3. Na pojawienie się wbudowanych kart SIM w smartfonach trzeba było jednak czekać do teraz, a do tego nie wprowadził ani gigant z Suwon, ani ten z Cupertino.

Pierwszymi smartfonami, które na rynku pojawią się oficjalnie ze wsparciem standardu eSIM, są dopiero co zaprezentowane Google Pixel 2 i Pixel 2 XL. Urządzenia te wyposażone są w pojedynczy slot na karty nanoSIM, ale do tego wspierają rozwiązania eSIM amerykańskich operatorów. Dlaczego to ważne?

Czym właściwie jest standard eSIM?
Wbudowane karty SIM — jak sama nazwa wskazuje — cechuje to, że służące do przechowywania danych użytkownika czipy są umieszczone na płycie głównej urządzenia, a proces rejestracji i pobierania danych przebiega w systemie OTA (Over-the-Air). Na pierwszy rzut oka rozwiązanie może przypominać wirtualne karty, które stosowane są od dawna w Stanach Zjednoczonych.

Ich założenia są jednak przeciwne. Karta wirtualna, która jest substytutem tradycyjnych SIM-ów, jest umieszczana na stałe w wybranych modelach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją przenieść do innego sprzętu. W przypadku eSIM czip jest na stałe wbudowany w urządzenie, ale można na nim korzystać z usług wielu różnych operatorów.
https://komorkomania.pl/35203,karta-esim-co-to

What's an eSIM, how it works and why it's important to you
https://www.gsmarena.com/what_is_an_esim-news-27716.php

How eSIMs will change phones for you – forever
https://whatphone.com.au/esim-plans/esi ... an-market/


Jak myślicie kiedy wprowadzą tą funkcję w Polskich sieciach. Mi tam to by bardzo odpowiadało, bardzo dobre rozwiązanie.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2018, 13:02 przez Camis, łącznie zmieniany 2 razy.
 #974585  autor: lordbyd
 28 sty 2018, 12:42
Miałem jakiś czas temu do czynienia z urządzeniami telemetrycznymi, które działały na zasadzie eSIM.
Fizycznie nie było w nich kart SIM. Na każdym z urządzeń podany był jedynie numer GSM oraz IMEI. Numery GSM były zagraniczne, pracowały jednak w roamingu polskich sieci.
 #977248  autor: lord_kr
 13 lut 2018, 03:57
Jestem przeciwny takim rozwiazaniom. W chwili pbecnej karte SIM mozna kazdej chwili wymienic, przelozyc do innego urzadzenia, etc. W sieciach CDMA cos podobnego bylo stosowane od lat i sie od niego odchodzi.

Pytanie: jakie KONKRETNE plusy ma eSIM i co komu przeszkadza kawalek plastiku ?

Wysłane z mojego MYA-L11 przy użyciu Tapatalka
 #977249  autor: kvasir
 13 lut 2018, 04:28
@lord_kr Producentom, użytkownikom, bo telefony maja być co raz szczuplejsze, producenci starają się o to. My konsumenci wymusiliśmy takie zmiany. Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Karta sim technologicznie przestarzała lecz dopracowana, kiedyś pokazano prototypową kartę sim https://www.pcworld.pl/news/Karta-SIM-z ... 02220.html i na tym zakończyło się. Urządzenia telemetryczne rozumiem z taką kartą, tam nie ma miejsca ale w telefonie, no cóż rynek i konsumenci zdecydują
 #977341  autor: lord_kr
 13 lut 2018, 16:38
kvasir pisze:@lord_kr Producentom, użytkownikom, bo telefony maja być co raz szczuplejsze, producenci starają się o to. My konsumenci wymusiliśmy takie zmiany. Nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Karta sim technologicznie przestarzała lecz dopracowana, kiedyś pokazano prototypową kartę sim https://www.pcworld.pl/news/Karta-SIM-z ... 02220.html i na tym zakończyło się. Urządzenia telemetryczne rozumiem z taką kartą, tam nie ma miejsca ale w telefonie, no cóż rynek i konsumenci zdecydują
Szczerze ? Nie wierzę by kawałeczek plastiku z niewielkim chipem był przeszkodą w opracowywaniu lekkich i szczupłych smartfonów. Sytuacja podobna jak z gniazdkiem mini jack: większa kontrola, konieczność wymiany istniejących urządzeń, etc. Czyli kasa, jak zwykle...
 #977371  autor: Mateusz7
 13 lut 2018, 18:56
lord_kr pisze:Pytanie: jakie KONKRETNE plusy ma eSIM i co komu przeszkadza kawalek plastiku ?
Ja eSIM rozumiem w ten sposób, że będzie można się logować do swojego konta/profilu/numeru za pomocą loginu i hasła tak, jak teraz logujemy się np. na konto Google/Gmail w telefonach z Androidem (co jest obowiązkowe, jeżeli chcemy np. instalować oficjalne aplikacje ze sklepu Google Play). I będzie można tych kont mieć więcej niż jedno i swobodnie dokonywać wyboru z którego obecnie korzystamy. Marzeniem byłoby, gdyby pozostałe konta mogły działać w trybie stand-by (np. ktoś dzwoni na służbowy numer, prywatny przestaje działać - trochę jak w telefonach z dual-SIM).

Problemem może być swobodne przenoszenie numeru pomiędzy nowymi telefonami (pierwsza konfiguracja). Z kolei gdy mamy już podpięte te samo konto do dwóch telefonów przenoszenie powinno być dużo prostsze. Swoją drogą pojawi się nowy problem - kradzież tożsamości. Dzisiaj niezależnie od tego czy znamy kod PIN czy nie, musimy mieć jednak fizyczną kartę SIM. Oczywiście złodzieja będzie można łatwo namierzyć, ale do tego czasu będzie mógł narobić szkód.

No i widzę jeszcze jeden potencjalny plus. Do Internetu mobilnego dołącza się dzisiaj routery mobilne, które się rozładowują, trzeba je mieć przy sobie itp. Ewentualnie do komputera możemy podpiąć modem na USB, ale tracimy agregację pasma i możliwość podłączenia kolejnych urządzeń. W przypadku eSIM każde urządzenie mogłoby mieć wbudowany modem LTE (później też 5G) oraz skonfigurowane konto, które korzystałoby z tej samej puli GB. Nie trzeba by było żadnych dodatkowych urządzeń. Sieć komórkowa szłaby wtedy powoli w kierunku wielkiego ogólnokrajowego płatnego hotspotu.

Podkreślę jednak jeszcze raz: powyższy opis jest tym, czego ja bym oczekiwał po eSIM. Być może w praktyce będzie to wyglądać inaczej.
 #977406  autor: Pabloz
 13 lut 2018, 21:04
Mateusz7 pisze:Ja eSIM rozumiem w ten sposób, że będzie można się logować do swojego konta/profilu/numeru za pomocą loginu i hasła
Też mam nadzieję, że tak to będzie wyglądać. Tylko niech mi ktoś powie do czego w ogóle potrzebujemy tutaj jakiegoś chipu eSIM - przecież to można zrealizować w 100% software'owo...
Mateusz7 pisze:W przypadku eSIM każde urządzenie (...) korzystałoby z tej samej puli GB
Operatorom bardziej opłaca się sprzedać klientowi kilka pakietów danych osobno na smartfon, tablet i komputer, mimo że żadnego z nich większość osób nie wykorzysta w całości. Coś takiego jak opisałeś jest niby możliwe już dzisiaj - jedna pula GB na kilka kart SIM - ale takie oferty raczej nie są zbyt powszechne albo wymagają comiesięcznych opłat za każdą kartę tak, że nie każdemu się to opłaca.

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
 #979741  autor: Camis
 24 lut 2018, 13:01
Karty SIM będą wbudowane w procesor, by nie zajmowały zbyt dużo miejsca

Wraca temat stale podłączonych do Internetu urządzeń mobilnych. Od początku mówiło się, że aby zapewnić im stałe podłączenie do Sieci, obok Wi-Fi wyposażane będą w łączność komórkową, najpewniej opartą o wykorzystanie elektronicznych kart SIM (eSIM). Podobnie zrobiono to na przykład w smartwatchu Gear S2 Classic 3G, pierwszym urządzeniu, które z tej technologii zrobiło użytek.

Teraz w tym zakresie pojawiają się nowe informacje. ARM przedstawiło swoją wizję dalszego rozwoju w tym kierunku. Do 2035 roku na świecie ma być ponad bilion połączonych z siecią sprzętów. Jednym z wyzwań będzie natomiast zapewnienie bezpieczeństwa oraz jednoznacznej identyfikacji urządzeń i w tym zakresie proponowane jest wykorzystanie kart SIM.

Nie będą to jednak oczywiście typowe karty, jakie znamy z telefonów, ale ich wbudowane odpowiedniki, które szerzej opisywaliśmy przy okazji premiery Apple Watcha 3. W przypadku nadchodzących rozwiązań mówi się jednak teraz o jeszcze ciekawszym rozwiązaniu – kartach iSIM (integrated SIM), które zaszyte będą bezpośrednio w procesorze urządzenia.

...
https://www.dobreprogramy.pl/Karty-SIM- ... 86277.html

Niebawem zapomnimy o kartach SIM. Zastąpią je chipy iSIM od ARM

Smartfony to urządzenia wykonane z zegarmistrzowską precyzją. Są zaprojektowane tak, by pomieścić mnóstwo skomplikowanej elektroniki na jak najmniejszej przestrzeni. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że cała branża głowi się nad tym, jak pozbyć się kart SIM, które zajmują relatywnie sporo miejsca.

Do tej pory uważano, że można to zrobić za pomocą osobnych wbudowanych w telefon chipów eSIM (embedded SIM). Teraz jednak ARM zaproponował stosowanie chipów iSIM (integrated SIM) zaimplementowanych bezpośrednio w procesorze urządzenia. Do obu rodzajów układów byłyby przypisywane dane operatora. Oczywiście nie na stałe.

...
https://www.spidersweb.pl/2018/02/arm-isim-esim.htmlCiekawe, ale i tak prawie na pewno wygra oficjalny standard eSIM...
 #990033  autor: mp107
 21 kwie 2018, 23:57
Development of eSIM standard halted after allegations arise that AT&T and Verizon colluded to sabotage it

According to the NYTimes, AT&T and Verizon have been accused of working with the GSM Association (GSMA), the organization that is responsible for standardizing the technology used in the mobile telecommunications industry, to “establish standards that would allow them to lock a device to their network even if it had eSIM technology.”
Rozwój standardu eSIM wstrzymany po zarzutach, że AT&T i Verizon zmówili się, aby go sabotować

Według NYTimes, AT&T i Verizon zostali oskarżeni o współpracę ze Stowarzyszeniem GSM (GSMA), organizacją odpowiedzialną za standaryzację technologii wykorzystywanej w branży telefonii komórkowej, w celu "ustanowienia norm, które pozwoliłyby im zablokować urządzenie ich na sieć, nawet gdyby miała technologię eSIM.
Tłumaczenie własne.

https://www.xda-developers.com/esim-sta ... -sabotage/
 #1005668  autor: Camis
 31 lip 2018, 17:24
Na smartfony z eSIM jeszcze poczekamy. GSMA wstrzymuje prace
https://www.tablety.pl/technologie-2/20 ... sim-kiedy/

eSIM - co dalej z tą technologią?

Następcą kart SIM miała być technologia eSIM, jednak na jej masowe wdrożenie będziemy musieli jeszcze poczekać.
https://www.pcformat.pl/News-eSIM---co- ... ia,n,18821

Exclusive: Orange pracuje nad wprowadzeniem eSIM w Polsce jeszcze w tym roku, również dla Apple Watcha
https://imagazine.pl/2018/07/02/exclusi ... le-watcha/


Standard eSIM w Polsce jeszcze w tym roku? Podobno trwają nad tym prace
https://myapple.pl/posts/17244-standard ... -tym-prace:?
 #1005673  autor: Pabloeq
 31 lip 2018, 17:59
Właściwie jaki jest sens i cel zastępowania obecnego rozwiązania z odłączalną całkowicie i każdej chwili kartą SIM? Nie mogą się skupić na jej udoskonaleniu? Po grzyba robić jakieś sprzętowe utrudnienia...
 #1005686  autor: Pabloz
 31 lip 2018, 20:21
Pabloeq pisze:Właściwie jaki jest sens i cel zastępowania obecnego rozwiązania z odłączalną całkowicie i każdej chwili kartą SIM? Nie mogą się skupić na jej udoskonaleniu? Po grzyba robić jakieś sprzętowe utrudnienia...
Ja nie rozumiem po co karta i po co jakikolwiek chip: czy logując się do Skype'a też potrzebujecie jakiegoś chipu? Nie, i logowanie do sieci też można by zrealizować w 100% software'owo.

Lista telefonów z obsługą WiFi Calling (VoWiFi) i VoLTE w Polsce: https://wificalling-volte.pl/
 #1005694  autor: Remington
 31 lip 2018, 22:38
Chodzi o to, by w dowolnym urządzeniu łatwo uwierzytelnić dane konto abonenckie. I to uwierzytelnić tak, by nikt się łatwo nie podszył. Karty SIM zostaną jeszcze na długo, bo na żadną masę krytyczną póki co się nie zanosi.