DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

• Strona 35 z 37
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
 #1085753  autor: darekka
 17 gru 2019, 20:38
Wiadomo, że efektu nagłego skoku zasięgu nie będzie, bo stacje się będą wzajemnie zakłócać ale zniknie problem z rozbudową stacji stojących blisko zabudowań(ja mam na wsi stacje 200m od domu z pełną widocznością z only LTE800 i aby nie przekraczała norm anteny są jak na złość wycelowane tak, że dom jest pomiędzy ich głównymi wiązkami-ja mam 36Mb, a 4km dalej ale w świetle wiązki spokojnie 60Mb jest) więc wiele stacji tego typu wreszcie będzie mogła być zmodernizowana, bo i nie przekroczą nowych norm. Dodatkowo stacje dostaną 5G, które bez podniesienia norm nie byłoby możliwe do wdrożenia. Teraz czas na widoczne zmiany.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #1085774  autor: Pawrzes
 18 gru 2019, 00:07
kozien70, to rozporządzenie obowiązuje i są zaprojektowane stacje z jego uwzględnieniem ale w zasadzie niczego ono nie zmieniło, teraz rozpatruje się wiązki główne dla pojedynczych anten i bez sumowania wszystkich na całej stacji - teraz przepisy wreszcie jednoznacznie to określają.

Nowe normy to przede wszystkim możliwość uruchomienia 5G w miastach gdzie stacje są zlokalizowane w gęstej zabudowie. Trudno ocenić jak operatorzy wykorzystają nowe normy bo przy zagęszczaniu sieci również celowo zmniejsza się moc sąsiednich stacji a inne gdzie nie ma planów nowych lokalizacji teraz pewnie da się zwiększyć moc do optymalnej wartości. Generalnie powinien się poprawić zasięg wewnątrz budynków tam gdzie na zewnątrz jest mocny a wewnątrz bardzo słaby. Na obszarach wiejskich gdzie najbliższa wieża jest daleko i jest szczątkowy sygnał też nie poprawi się znacznie bo moc maleje wraz z odległością od anteny...

Co do N! to tylko taka niezrozumiała polityka, to samo dotyczy też wysokich budynków, masztów czy kominów (gdzie na dodanie 5G pozwalają obecne normy) - również najpierw pojawia się 2600 a po wielu miesiącach podłączają 800 choć zawsze anteny na to pasmo są po ich wymianie tam gdzie jest pasmo 900, odwrotnie bywa na miej obciążonych stacjach miejskich gdzie najpierw odpalają 800 a później 2600 choć technicznie mogło by być od razu. Pomiary PEM robią i tak tylko z uwzględnieniem jednej sieci.

Pozdrawiam
 #1085778  autor: -TACS-
 18 gru 2019, 08:11
Ja z kole z rozlicznymi stacjami z mnogimi pasmami LTE w odległości od kilkuset metrów do kilometrów (najbliższą 3 pasma LTE), anteną zewnętrzną i z zasięgiem 5 kresek LTE+, mam 9mb/s i nie będzie szybciej. Ani wymuszenie 800 ani 2100, ani 2600 nic nie daje. Bez anteny przy 4 kreskach mam tak 7 mb/s. Albo spiskowo tyle jest ustawione na na stacjach, bo na tyle jest wykupione światłowodów, albo racjanolnie na pasmach wszystko się przeciążyło i koniec.
Tak mam w zaawansowanym technologicznie T-Mobile, jak przyjdzie ktoś z zacofanego i mającego mniej stacji Plusa to ma 20 mb/s.
Inna prawidłowość, że tam gdzie jest w ofercie światłowód jest 9 mb/s, a gdzie nie ma to jest lepiej, może przypadek.

I co tu myśleć? Chyba prawda jest taka, że internet to jest światłowód z routerem. 5G to kwestia lat, a pakiety danych LTE są coraz większe, żeby każdy oglądał telewizję w tramwaju i LTE zwolniło z 9 na 5.
Jak wejdzie 5G też będzie na chwilę i zwolnią do 9, LTE ma maksymalną szybkość 150 a zwolnili do 9, to 5G nie dadzą rady.
 #1085779  autor: matek451
 18 gru 2019, 09:18
Kreski to interesują panienki na testach ciążowych, na technicznym forum parametry sygnału podaje się w konkretnych jednostkach. O przeciążeniu pasma na BTS-ie świadczy stosunek DL/UL. Przy prawidłowym sygnale jesli DL<<<<<UL to pasmo jest przeciążone. Antena kierunkowa pozwala wymusić połaczenie z najmniej obciążonym BTS-em jeśli jest kilka w pobliżu i są na różnych kierunkach. No i nie zawsze Plus działa gorzej od T-Mobile, zależy od lokalizacji. niemiecki operator trochę przesadził z internetem bez limitu sprzedawanym za grosze przez dwa lata i bywa różnie, tam gdzie nie brakuje takich użytkowników nawet stacje z 4 pasmami LTE nie dają rady.
Ja nie narzekam na LTE, korzystam z 4 operatorów. Play to "stałe" łącze 200Mb/s , w nocy rośnie do 250-300Mb/s. BTS to często wyśmiewany 5g ready na światłowodzie z 4 CC CA ale bez MIMO4x4.Orange gorzej bo 100-150Mb/s a T-mobile 30-60Mb/s, z BTS-a NetWorks na wypasie czyli 4 CC CA, MIMO4x4 na światełku. Tylko Plus odstaje ze swoim 5-20Mb/s ale tylko LTE1800+900 na wolnej radiolinii.
Oczywiście te prędkości na konkretnym sprzęcie i idealnych parametrach sygnału u każdego. W mojej lokalizacji internet mobilny nie ma konkurencji jesli chodzi o prędkości już na LTE, nie muszę czekać na 5g ale z chęcią powitam gdy się pojawi.
 #1085780  autor: kozien70
 18 gru 2019, 10:35
Pawrzes pisze:
18 gru 2019, 00:07
Co do N! (...) Pomiary PEM robią i tak tylko z uwzględnieniem jednej sieci.
Bo nie ma sensu robić pomiarów obydwu sieci przy założeniu, że obydwie skonfigurowane są z taką samą mocą, a tak jest w N!

Rzadko teraz piszę na forum telepolis. Zainteresowanych rzeczową dyskusją o budowie wszystkich sieci - zapraszam na @priv
 #1085781  autor: -TACS-
 18 gru 2019, 10:49
Na poziomie zwykłego panelu mojego routera nie chciałem podawać, bo to niski opis, a po szczegółowy trzeba ściągnąć Huawei Menager ominąć antywirusy traktujące go jako malware... skoro pytasz:
Pasmo 10 MHZ, RSSI-73 dbm, RSRQ -10 db, RSCP -145, RSRP-98 dbm, SINR 0 db, PCI 40, ECIO -32
Upload jest rzeczywiście dwukrotnie wyższy downloadu. Szybkości download z reguły około 9 mb/s.
Przekaźniki są stawiane mniej więcej co około kilometr. Do jednego mam ok. 806 do drugiego ok. 832, oba z mnogimi pasmami LTE, loguje mnie do tego drugiego oddalonego o 832, ma 3 pasma LTE, stricte w linii prostej pomiędzy anteną a przekaźnikiem nie ma budynków tak wysokich jak piętro na którym mieszkam.

Nie wiem czy T-Mobile przesadziło z nolimitem, bo zachowują się przeciwnie, wszystko zwolniło a oni supernet video żeby oglądać bez limitu, coraz większe pakiety, teraz promocja nielimitowanego internetu dla każdego na 14 dni...

Twoich parametrów zazdroszczę.
 #1085798  autor: kozien70
 18 gru 2019, 16:34
Panowie, czy możecie zakończyć offtop i dyskusję o prędkościach i parametrach prowadzić w odpowiednim wątku?

Rzadko teraz piszę na forum telepolis. Zainteresowanych rzeczową dyskusją o budowie wszystkich sieci - zapraszam na @priv
 #1085803  autor: lord_kr
 18 gru 2019, 17:54
W O2 coś dziwnego stało się z 5G. Zasięg wyraźnie się zmniejszył a w niektórych miejscach całkiem zniknął. dotyczy to zarówno stanu faktycznego jak i mapki zasięgu na stronie operatora. Jednocześnie w statusie sieci jest sporo adnotacji o niedziałających stacjach w miejscach gdzie zasięg zupełnie zniknął

Zastanawiam się czy to kłopoty z konfiguracją sieci, konkretnym dostawcą (sieć w Londynie bazuje na sprzęcie Nokii lub Huawei w zależności od lokalizacji) a może po prostu zmiana sposobu obliczania propagacji fal radiowych.
 #1085833  autor: spotify
 18 gru 2019, 23:40
matek451 pisze:
18 gru 2019, 09:18
Ja nie narzekam na LTE, korzystam z 4 operatorów. Play to "stałe" łącze 200Mb/s , w nocy rośnie do 250-300Mb/s. Orange gorzej bo 100-150Mb/s a T-mobile 30-60Mb/s, z BTS-a NetWorks na wypasie czyli 4 CC CA, MIMO4x4 na światełku. Tylko Plus odstaje ze swoim 5-20Mb/s ale tylko LTE1800+900 na wolnej radiolinii.
Tak już wiemy, że Play najlepszy i najszybszy.....
Nie musisz tego pisać w każdym temacie ile osiągasz u siebie u każdego operatora

Natomiast jestem ciekaw jak zmiana norm PEM wpłynie na działanie stacji operatorów?
Głownie chodzi o N!, bo Play sieje i tak chyba na granicy (mało stacji i wielkie wieże)
 #1085854  autor: iphoneski
 19 gru 2019, 12:46
spotify pisze:
18 gru 2019, 23:40
Natomiast jestem ciekaw jak zmiana norm PEM wpłynie na działanie stacji operatorów?
Głownie chodzi o N!, bo Play sieje i tak chyba na granicy (mało stacji i wielkie wieże)
Tego nikt ci nie powie bo chyba jeszcze nikt tego nie wie. Z tego co wiem to nie będzie „cyk i jest”. Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi, ale wg mnie na obecną chwilę zwiększenie norm pozwoli jedynie dodać pasma, których wcześniej dodać nie można było bo operator przekroczyłby normy. A co oznacza dodatkowe pasmo na stacji tłumaczyć chyba nie muszę.
 #1085891  autor: Mixiorek
 19 gru 2019, 17:57
Witold Tomaszewski
@WitekT
Nie 24 grudnia, a 1 stycznia wchodzą w życie nowe normy pól elektromagnetycznych. Rozporządzenie
@MZ_GOV_PL
własnie opublikowanio w Dzienniku Ustaw. http://dziennikustaw.gov.pl/du/2019/2448/1

https://twitter.com/WitekT/status/12076 ... 15808?s=20

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
  • Strona 35 z 37
  • 1
  • 33
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 1
  • 33
  • 34