DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 40 z 46
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 46
 #1138138  autor: 3G
 09 lis 2022, 17:40
A czy da się w ogóle uniknąć komunikatu o aktualizacji? Dorwałem właśnie A51, który ostatnią aktualizację miał w 2021 roku, więc pasma powinno dać się wymuszać. Zamierzam go wykorzystać jako dodatkowy egzemplarz wyłącznie do monitorowania sieci. Kiedyś na jeszcze starszych modelach był jakiś trick, który blokował komunikat o aktualizacji, ale to trzeba było zrobić zanim telefon "wywącha" aktualizację. Niestety nie pamiętam jak to się robiło. Kojarzy ktoś?

Edit.
W opcjach programisty domyślnie włączone mamy "Automatycznie aktualizuj system". Można wyłączyć, chociaż automatycznie to się i tak nie aktualizuje, wymaga potwierdzenia. A komunikat pewnie pojawi się i tak.

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1138144  autor: kozien70
 09 lis 2022, 21:05
W prosty sposób nie wyłączysz. Można albo użyć płatnej apki Hide Persistent Notifications, albo wyłączyć przy pomocy adb lub Package Disablera pakiet androida odpowiedzialny za aktualizacje.
 #1138866  autor: Moonoon
 23 lis 2022, 13:37
Czy ktoś instalował Android 13 na Galaxy S21 lub podobny model ?
Jak wygląda kwestia dostępu do *#0011# i działanie NetMonstera ?

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1139229  autor: kozien70
 03 gru 2022, 00:31
Taka ciekawostka: pojawił się pierwszy smartfon obsługujący MIMO 4x4 w niskich pasmach (800, 900): Sony Xperia 1 (IV). Jest to o tyle ciekawa sprawa, że do tej pory praktycznie niemożliwe było 4x4 dla niskich częstotliwości przy tak małych antenach.
Oprócz tego obsługuje on agregację 800 i 900. Póki co nie ma to zastosowania w polskich sieciach, ale w niedalekiej przyszłości, gdy N! wdroży L900 to kto wie... Oczywiście pod warunkiem, że wdrożą również CA 800-900.
 #1139248  autor: Ubinoob
 04 gru 2022, 12:46
kozien70 pisze:
07 lis 2022, 18:59
Ktoś wrzucał ostatnie aktualizacje na S9 XEO i potwierdza/zaprzecza blokadzie wymuszania pasm? Mam takiego rupiecia do monitorowania sieci, od iluś miesięcy nęka mnie komunikat o aktualizacji, ale po tym co podziało się na innych modelach ciągle ją odrzucam.
Ja Ci mogę potwierdzić że na S9+ XEO żaden z softów nie ma tej blokady. Możesz wymuszać co chcesz, więc na S9 jest raczej identycznie. Jedynie jakieś dziwne jazdy z VoLTE zaobserwowałem, ale to w wątku o VoLTE opisałem.

A co do blokady (usunięcia) tego menu z nowszych wersji softów w nowszych telefonach, to od biedy można zrobić downgrade. Próbował ktoś? Ja swoje s9+ ostatnio downgradowałem nawet o dwie wersje wstecz i da się. ODIN3 (z patchem 3B) i można szaleć. Jedyne co to może nie dać się zrobić downgrade bootloadera poniżej którejś tam wersji, ale raczej nie będzie to koniecznie. Chociaż na upartego to też powinno być możliwe po zdjęciu flagi blokady BL. Tylko zastrzegam, że downgrade softu odinem najczęściej kończy się uwaleniem danych (mimo wgrania HOME_CSC).

Samo menu z blokadem pasm do dodatkowa apka, która prawdopodobnie komunikuje się z modemem przez AT lub inny protokół (nie analizowałem tego). Nie sądzę, że to jest jakaś wymyślna technologia i że samsung usunął w ogóle to z modemu (chociaż firmware modemu też można cofnąć :D). Raczej zniknęła sama apka, więc prawdopodobnie dałoby się ją wyciągnąć ze starszych softów i załadować. Nie mam egzemplarza testowego, ale w wolnej chwili coś popatrzę.
 #1139536  autor: 3G
 08 gru 2022, 16:35
O, super wiadomość, dzięki! A ja się bałem aktualizować :-)

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
 #1139825  autor: kacperek_z
 14 gru 2022, 23:46
W sprawie zablokowania wstępu do menu Band Selection na samsungach po aktualizacji zabezpieczeń z czerwca 2022 r.:
aby wywołać androidową aktywność samsungowej aplikacji ….telephonyui uruchamiającą menu wyboru pasm, potrzebne jest teraz posiadanie specjalnego prawa uruchamiania (coś z Knoksem, sprawdzałem kiedyś przez ADB, już zapomniałem, jak konkretnie ta flaga uruchomieniowa się nazywała).

Nie zagłębiałem się w to, jak można tę flagę ustawić, pewnie wymaga to roota i modyfikacji jakichś plików startowych, ale…
Jest aplikacja, która umożliwia ominięcie konieczności posiadania ustawionej flagi potrzebnej do uruchomienia Band Selection — nazywa się ona AllianceX Shield Rebirth. Jej instalacja jest niestety mocno zagmatwana odkąd unieważniono certyfikację Samsung Knox dla poprzedniej wersji aplikacji, AllianceX Shield (podobno przez możliwość omijania FRP). Do samej instalacji wymagany jest też Android 12, więc jeśli ktoś jest po upgrade'zie do One UI 5, musi wrócić do poprzedniej wersji systemu Odinem, co wiąże się niestety z wyczyszczeniem partycji danych (co jest w ogóle możliwe, o ile bootloader wciąż jest w tej samej wersji — seria S21 na ten moment w najnowszym oprogramowaniu DVKF nadal wykorzystuje bootloader, który był w ostatnich wersjach Androida 12). Trzeba też uiścić symboliczną opłatę 1 USD na rzecz autorów oprogramowania.

Zmierzam jednak ku temu, że rozwiązanie przedstawione powyżej działa. Na moim S21 byłem na oprogramowaniu DVKF, wróciłem do Androida 12, flashując w moim przypadku akurat oprogramowanie, które jeszcze wspierało normalnie uruchamianie Band Selection (CVDD — bootloader nadal w wersji 5.), wykonałem kroki podane przez autorów Shield Rebirth, by uruchomić ten program i nadać mu pokrętnie dostęp do Knoksa, a stamtąd już gładko uruchomiłem Band Selection Menu i na dodatek zablokowałem możliwość wyłączania tej aktywności w app switcherze. Po aktualizacji z powrotem do DVKF Band Selection menu nadal działa elegancko. Jestem ostatecznie bardzo zadowolony, mimo że musiałem backupować i przywracać zawartość pamięci telefonu (a niestety nie idzie to tak gładko, jak na iPhone'ach :wink:)

Co warto zauważyć, dla zapaleńców telekomunikacyjnych, Shield Rebirthem można też odpalić wewnętrzne aplikacje Samsunga do modyfikacji działania klienta IMS-a (EpdgTestApp i IMSConfig), a tam można niemalże wszystko pozmieniać co dotyczy VoLTE/VoWiFi, także progi RSSI uruchamiające/kończące sesje VoWiFi czy VoLTE, o których wspomniałem tu: viewtopic.php?p=1132215&sid=2b73161e06f ... 2#p1132215

Jest do sprawdzenia jeszcze inna opcja, niezweryfikowana przeze mnie, by pozostawić dostęp do Band Selection po aktualizacji — gdzieś mi się mignęła na zagranicznych forach:
wystarczy na jeszcze obsługiwanej wersji oprogramowania (z poziomem Security Patch sprzed 2022-06-01) zablokować możliwość czyszczenia z app switchera Band Selection menu — wystarczy przycisnąć ikonę aplikacji na ekranie otwartych aplikacji i tam wybrać opcję "Nie zamykaj". Rozważałem przywrócenie tego menu wyboru pasm właśnie tym sposobem, ale ostatecznie uruchomiłem Shield Rebirth, na pewno jest on bezpieczniejszy pod względem możliwości zachowania dostępu do wspomnianego menu.

Na koniec: nie odpowiadam za jakiekolwiek szkody, które mogą powstać w wyniku zastosowania podanych powyżej wskazówek :) Natomiast u mnie po tych operacjach flaga Knox jest nienabita i gwarancja jest ważna… i mogę pomijać niedoinwestowane BTS-y LTE800-only, a VoWiFi Orange działa znacznie dalej od routera niż dotychczas. 8)
 #1140048  autor: muddy
 19 gru 2022, 11:58
kacperek_z pisze:
14 gru 2022, 23:46
Do samej instalacji wymagany jest też Android 12, więc jeśli ktoś jest po upgrade'zie do One UI 5, musi wrócić do poprzedniej wersji systemu Odinem, co wiąże się niestety z wyczyszczeniem partycji danych (co jest w ogóle możliwe, o ile bootloader wciąż jest w tej samej wersji — seria S21 na ten moment w najnowszym oprogramowaniu DVKF nadal wykorzystuje bootloader, który był w ostatnich wersjach Androida 12).
Jak ja dawno nie bawiłem się ODINem, może najwyższy czas :D
Czy dobrze pamiętam, że wersja bootloadera jest zawarta w numerze wersji oprogramowania? Mam Note20 Ultra po aktualizacji do OneUI 5.0/Android 13, wersja to N986BXXS5GVK1 (choć dostępna jest już GVK9), a ostatnia z Androidem 12 to N986BXXS5FVI5 - rozumiem, że ta "piątka" to właśnie boot loader? (Nawiasem mówiąc, nigdy nie znalazłem, jaką informację niesie literka "wcześniej" czyli czasem S czasem U - tylko takie się pojawiają - ktoś wie?)

Czy jest gdzieś dokładny opis, jak bawić się AllianceX Shield Rebirth?

MM
 #1140052  autor: Moonoon
 19 gru 2022, 13:22
W planach miałem aktualizować mojego S21 do Androida 13 ale skoro jest szansa na przywrócenie wymuszania pasm to się wstrzymam. Czekam na wyniki Twoich prób z NOTE-em

PS. Zupełnie nie rozumiem zmiany podejścia Samsunga do tej kwestii. Komu to przeszkadzało, wystarczyło uczulić serwisy i w razie zgłaszania problemów przez niedoświadczonych użytkowników kasować pieniądzę za przywrócenie ustawień. Moja opinia jest tak, ze to pracownicy linii suportu zgłaszali i dla świętego spokoju ktoś się wykazał... :?

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1140060  autor: Moonoon
 19 gru 2022, 15:13
Przecież napisałem "linie supportu" Samsunga, operatorów jeden czort.
Kwestią pozostaje jaka mogła być skala "hipotetycznych problemów" ...

Play "ala" 5G
https://www.speedtest.net/result/a/8325716393
 #1140067  autor: kacperek_z
 19 gru 2022, 18:20
muddy pisze:
19 gru 2022, 11:58
Czy dobrze pamiętam, że wersja bootloadera jest zawarta w numerze wersji oprogramowania? Mam Note20 Ultra po aktualizacji do OneUI 5.0/Android 13, wersja to N986BXXS5GVK1 (choć dostępna jest już GVK9), a ostatnia z Androidem 12 to N986BXXS5FVI5 - rozumiem, że ta "piątka" to właśnie boot loader?
Tak, dokładnie.
Czy jest gdzieś dokładny opis, jak bawić się AllianceX Shield Rebirth?
Co nieco zapisałem tutaj:
viewtopic.php?p=1139848#p1139848
Te kroki dotyczą co prawda zmiany progów sygnału dla sesji VoWiFi, ale wystarczy znaleźć aplikację telephonyui i aktywność HiddenNetworkSetting, by wywołać Band Selection Menu.
 #1140500  autor: f0ku5
 27 gru 2022, 14:09
Ja nawet nie wiedziałem, że to są problemy po stronie aplikacji ;) Myślałem, że może tak wygląda doagregowanie UL.
 #1143821  autor: 3G
 16 lut 2023, 18:11
Orientuje się ktoś może czy na A52 któraś tam aktualizacja blokuje możliwość wymuszania pasm tak jak na topowych modelach?

https://www.speedtest.net/android/6734171506.png
  • Strona 40 z 46
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 46
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 46