DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #925407  autor: damiando
 12 maja 2017, 00:22
Witam
Mam problem dość istotny, biorąc pod uwagę XXI wiek.

Lokalizacja: 49.763070, 19.349687
Obszar od lat znany jako tzw. biała plama na mapach wszystkich operatorów.
Mówiąc wprost - gdzie bym nie był, telefon nie znajduje żadnej sieci. Muszę wyjechać 7km, żeby nawiązać łączność ze światem.

VoWiFi nie wchodzi w grę, ze względu na brak możliwości technicznych dot. łącza szerokopasmowego.

Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie mogę zasięgnąć wiedzy na temat planowanych inwestycji na tym terenie (o ile jakieś są) lub jak kontaktować się z operatorami? Aktualnie odbijam się od konsultanta do konsultanta, a efektu brak.
 #925440  autor: reboot
 12 maja 2017, 09:17
Antena kierunkowa?

W sprawie inwestycji może zapytanie do Telepolis?

Poza tym możesz pobierać pieniądze od ludzi, którzy chcą odpocząć w leśnej głuszy bez zasięgu :)

WKS
 #925471  autor: YttyXXU
 12 maja 2017, 12:20
słabo to wygląda jeśli chodzi o topografię.
Spróbował bym wpierw z anteną kierunkową jak poprzednik sugeruje (atk10 to niezbyt wielka inwestycja)

Ostatecznie można by się z sąsiadami dogadać i spróbować na grzbiecie potrójnej zrobić coś ala: https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_repeater W Polsce nie widziałem, ale we Włoszech np jest tego dużo. Nie wiem jak wygląda sytuacja prawna w Polsce ale teoretycznie jest to kompletnie pasywne więc raczej można by to robić na własną rękę.
 #925473  autor: Hods
 12 maja 2017, 12:25
Spróbuj może do działów PR:

Rzecznik Prasowy Play: [email protected], Twitter: @RzecznikPlay
Rzecznik Prasowy T-Mobile: [email protected], ew. na Twitterze mają w porządku obsługę @TMobilePolska
Rzecznik Prasowy Plusa: [email protected]
Rzecznik Prasowy Orange: [email protected], Twitter: @RzecznikOrange

Lub tak jak kolega @reboot mówi: LTE na jakiś pakiet bez limitu i antena kierunkowa i VoWiFi. :)
Ewentualnie jest jeszcze "Ekstra Sygnał Orange": http://www.orange.pl/kid,4000378054,id, ... ticle.html - otwiera się w zakładce dla małych i średnich firm, ale podobno dla indywidualnych też da radę. Ale do tego musisz mieć łącze ADSL z Orange.
 #925485  autor: kozien70
 12 maja 2017, 13:34
W takich przypadkach (budowa nowej stacji w białej plamie) najlepsze jest zebranie się mieszkańców danej okolicy/wsi w grupę i wystąpienie zbiorowe do operatorów, najlepiej poprzez władze gminne, sołtysa itp.
Pojedyncza osoba oczywiście może wysyłać takie maile, ale ich skuteczność powiedzmy sobie szczerze będzie znikoma. Dla jednej osoby nikt nie wybuduje stacji za ileśset tysięcy ;-)
 #925489  autor: -Gosc-
 12 maja 2017, 13:45
damiando pisze:Lokalizacja: 49.763070, 19.349687
Obszar od lat znany jako tzw. biała plama na mapach wszystkich operatorów.
Zgłaszaj wprost do UKE, pisz, monituj, niaciskaj niech przyjadą i sprawdzą, powinno pomóc.
 #925501  autor: kozien70
 12 maja 2017, 15:25
Wg warunków aukcji 800 do pokrycia białych plam na tym obszarze wyznaczone zostało Orange (o ile dobrze odczytałem koordynaty). Najbliższa biała plama do pokrycia zasięgiem wg tych warunków to Kocierz Rychwałdzki.
 #925502  autor: damiando
 12 maja 2017, 16:10
kozien70 pisze:Wg warunków aukcji 800 do pokrycia białych plam na tym obszarze wyznaczone zostało Orange (o ile dobrze odczytałem koordynaty). Najbliższa biała plama do pokrycia zasięgiem wg tych warunków to Kocierz Rychwałdzki.
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Dobrze odczytałeś koordynaty. Co dla mnie oznacza pokrycie białych plam przez Orange, jeżeli posiadam kilka numerów w T-Mobile bez perspektyw na zmianę operatora przez najbliższe 2 lata?
 #925504  autor: muddy
 12 maja 2017, 16:28
Dość szczęśliwy zbieg okoliczności, bo na 90% na masztach Orange będzie nadawało i T-Mobile w ramach NetWorkS!

MM
 #925506  autor: damiando
 12 maja 2017, 16:59
Ekstra.

Czy jeszcze ktoś z was mógłby podpowiedzieć gdzie mogę poczytać coś więcej na temat tej aukcji 800? Chodzi mi o jakąś dokumentację techniczną. I gdzie powinienem zasięgać informacji na temat planowanego umieszczenia stacji bazowej, bo jak rozumiem takie posunięcie będzie konieczne, a wolałbym wiedzieć czy nie postawią mi masztu przed domem.
 #925507  autor: Patryk_
 12 maja 2017, 17:14
I się jeszcze poodbijasz. To skrajnie trudny teren dla komunikacji radiowej - pod względem topograficznym jak i społecznym. Była przed laty planowana stacja TMobile, ale...wiadomo. Z resztą sam wspominasz o "maszcie po domem", jednocześnie chcąc mieć zasięg...

Uderz do Orange bo tam jest od dawna ADSL (a może nawet i VDSL,bo ONU stoi "we wiosce"), i nawet ludzi przyłączają, jak się partycypuje w kosztach. W niedalekiej Wielkiej Puszczy (też bez zasięgu jakiegokolwiek radia) ludzie mają gorzej, bo nie ma światła tepsy tylko centrala oddalona o 8 km i nawet o 512kbit można pomarzyć...
 #925666  autor: lord_kr
 13 maja 2017, 20:56
damiando pisze:Ekstra.

Czy jeszcze ktoś z was mógłby podpowiedzieć gdzie mogę poczytać coś więcej na temat tej aukcji 800? Chodzi mi o jakąś dokumentację techniczną. I gdzie powinienem zasięgać informacji na temat planowanego umieszczenia stacji bazowej, bo jak rozumiem takie posunięcie będzie konieczne, a wolałbym wiedzieć czy nie postawią mi masztu przed domem.
A tak z czystej i nieco przekornej ciekawości.... Co bys zrobil w przypadku planowanej budowy masztu w pobliżu Twojego domu ?

Wysłane z mojego Lenovo A2016a40 przy użyciu Tapatalka
 #925685  autor: bed
 13 maja 2017, 22:48
Może zaproponował postawienie go na działce ZA domem, bo jeszcze na tym trochę zarobi? :P

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #925730  autor: -Gosc-
 14 maja 2017, 11:20
lord_kr pisze:A tak z czystej i nieco przekornej ciekawości.... Co bys zrobil w przypadku planowanej budowy masztu w pobliżu Twojego domu ?
Koło mojego domu stoją trzy, najbliższy ok. 30m I żyją wszyscy wyobraź sobie, i nikt nie protestuje a bloków wkoło dużo.
 #925763  autor: lord_kr
 14 maja 2017, 13:36
-Gosc- pisze:
lord_kr pisze:A tak z czystej i nieco przekornej ciekawości.... Co bys zrobil w przypadku planowanej budowy masztu w pobliżu Twojego domu ?
Koło mojego domu stoją trzy, najbliższy ok. 30m I żyją wszyscy wyobraź sobie, i nikt nie protestuje a bloków wkoło dużo.
Ja to bym nawet chcial cos takiego w poblizu i absolutnie nie miałbym nic przeciwko temu by stalo na moim dachu. Nie wierze w szkodliwość BTSòw zwlaszcza teraz gdy ich moc nie jest duza. W naszym otoczeniu działają źródła fal o wiele silniejsze takie jak nadajniki radia, telewizji, linie wysokiego napięcia, radio taxi, etc.

Wysłane z mojego Lenovo A2016a40 przy użyciu Tapatalka
 #925834  autor: -Gosc-
 14 maja 2017, 20:40
Najlepszy zmierzony poziom sygnału jaki miałem wewnątrz mieszkania to bodajże -44dBm
 #925841  autor: marcinek243
 14 maja 2017, 21:22
damiando pisze: VoWiFi nie wchodzi w grę, ze względu na brak możliwości technicznych dot. łącza szerokopasmowego.
Czemu nie. Głos to zaledwie kilkadziesiąt kbit/s. Dużo ważniejsze są opóźnienia i mogą być one niezależne od prędkości łącza
 #927814  autor: damiando
 25 maja 2017, 13:27
lord_kr pisze: A tak z czystej i nieco przekornej ciekawości.... Co bys zrobil w przypadku planowanej budowy masztu w pobliżu Twojego domu ?

Wysłane z mojego Lenovo A2016a40 przy użyciu Tapatalka
W moim przypadku chodzi tylko i wyłącznie o zagospodarowanie dość dużej działki. Przy inwestycji jaką jest przebudowa domu, nie będę budować tarasu z widokiem na maszt, żebym przez kolejne naście lat słuchał gderania ;)

Jak już ktoś wcześniej wspomniał, to jest dość trudny teren do takich inwestycji. Nie ukrywam, że dla większości mieszkańców brak zasięgu jest dużym atutem lokalizacji, szczególnie że spora ilość nieruchomości jest wykorzystywana jako letniskowe.

W między czasie udało mi się skontaktować z technikami Eltel (podwykonawca Orange) - jest możliwość doprowadzenia łącza vDSL do mojego domu. Okazało się też, że docierają tutaj łącza Netii. Spróbuję też z jakimś masztem na dachu i zewnętrzną anteną LTE - na zasadzie łącza backupowego.