DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #925347  autor: WR841ND
 11 maja 2017, 18:55
Zadałem to pytanie na innym forum ale nie uzyskałem odpowiedzi..
Szukam danych o szerokości toru audio w trybach 2g 3g 4g ( inaczej pasmo przenoszenia ile KHZ )

Nie mam 2 telefonów by zbadać tą sprawę ( generator audio to nie problem ).

Ktoś coś wie ? Podają tylko dane w Kbit (ale nie wiem czy to w dupleksie czy simplex ) i z tego też niewiele idzie wywnioskować..
Np :
Ha znalazłem :
AMR-WB : kodek szerokopasmowy do 7 Khz
AMR-WB+ porafi wysłać sygnał stereo ( telefonu stereofonicznego jeszcze nie widziałem )

Całe pasmo od GSM do VoLTE :
Obrazek

20Khz ... no no
 #925352  autor: kozien70
 11 maja 2017, 19:10
Kodek AMR NB czyli wąskopasmowy, stosowany w 2G, 3G w rozmowach zwykłej jakości " telefonicznej" daje od 200 do 3400Hz.
Odmiana szerokopasmowa AMR-WB stosowana w rozmowach HD voice 2G i 3G daje od 50 do 7000Hz.
Full HD voice w VoLTE daje 20-20000Hz, ale to wymaga odpowiedniego kodeka, a i tak obligatoryjnie stosują u nas ten sam co w HD voice 3G czyli AMR WB.

Są jeszcze w 2G np. half-rate​, które brzmią jak bulgot i nie dają nawet tego, co AMR.
 #926143  autor: Pre100
 16 maja 2017, 10:40
Hej,

Tzw. "best practice" stosowany w sieciach mobilnych w Polsce i chyba całkowicie zbieżny ze standardami, per pasmo akustyczne:
Narrowband: GSM HR/FR/EFR + AMR-NB
Wideband: G.722.2 (i jego "podzbiór", czyli AMR-WB w mode-set'cie=0,1,2),
Super Wideband / Fullband: EVS - na razie w powijakach, ale pojawiają się już na świecie chyba pierwsze słuchawki i sieci, które go wspierają (???)

per RAT:
2G: narrowband'y (GSM'y + AMR-NB) + AMR-WB (0,1,2)
3G: (to, co w 2G, ale bez GSM'owych) *)
4G(VoLTE): (to, co w 3G, ale AMR-WB może być rozciągnięty do pełnego G.722.2, czyli wszystkie bitrate'y, aż do 23,85kbps włącznie) + EVS (na razie rzadko spotykany)

*) w 3G AMR-NB w zasadzie tylko w 12,2kbps

...to oczywiście sieci mobilne 3GPP, a w stacjonarnych "często i gęsto" z wideband'owych jeszcze np G.722 (ten bez ".2"), narrowband'owe G711 oraz G729a/b i pewnie coś jeszcze... Słyszałem jeszcze o wideband'owym OPUS'ie, ale nie wiem jak to w praktyce wygląda.

Pzdr,
Pre100.