DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #913443  autor: Gregrin
 28 lut 2017, 19:41
Myślę ze to odpowiedni dział żeby zapytać o techniczna stronę opisanego tutaj przypadku http://www.telepolis.pl/forum/viewtopic ... 14#p913414
Ktoś może rozświetlić temat jak może to być realizowane (realne pogorszenie zasięgu u MVNO na zasięgu plus) ? Bo chyba nie da się "pogorszyć zasięgu" z nadajnika ? Tu chyba bardziej chodzi o przerzucenie na inny (bardziej oddalony) nadajnik ?
 #913448  autor: kozien70
 28 lut 2017, 20:10
Tak jak napisałem w tamtym wątku: wg mnie priorytety. Wobec obciążenia "swoimi" wywalają klienta MVNO mającego gorszy priorytet na mniej obciążoną stację, a że jest dalej to i sygnał gorszy.
 #913454  autor: kozien70
 28 lut 2017, 20:21
To jak tłumaczysz zachowanie opisane "w głębi wątku" ?
Może oficjalnie "nie ma, platforma nie pozwala" a w praktyce...
Ostatnio zmieniony 28 lut 2017, 20:23 przez kozien70, łącznie zmieniany 1 raz.
 #913468  autor: habish
 28 lut 2017, 20:46
BDI działa na innej platformie i Plus na innej, może tamta platforma BDI ma domyślnie takie ustawienia? Nie wiem.
Gadałem z kumplem z polko, kiedyś chcieli zrobić prio dla zarządu, ale nie było opcji bez dodatkowych prac, olali to bo i tak platformę zmieniają.
 #913485  autor: habish
 28 lut 2017, 21:20
Najpierw trzeba to zweryfikować Netmonitorem.
Może niech kupią jeszcze jeden starter Lajt Mobile i sprawdzą czy i na tym starterze sytuacja się powtarza?
 #913494  autor: Młody..
 28 lut 2017, 21:46
A ja miałem podobny przypadek, ale na zasięgu infrastrukturalnym T-Mobile, a oczywiście z poziomu sieci Play. U siebie w domu mam dwa mocne nadajniki N! - miejski Suchedniów, i gminny Czerwona Górka / Łączna. I właśnie sprawa dotyczyła tego drugiego nadajnika i dokładnie pasma / technologii GSM900. Telefony zalogowane do GSM (jeden macierzysty T-Mobile, drugi roaming Play). Na macierzystym T, logowanie / przeskok do GSM z Czerwonej Górki następował w zasadzie wtedy, gdy sygnał był silniejszy, niż ze stacji w Suchedniowie - czyli logiczna sytuacja. Natomiast na roamingu Play już tak nie było. Net Monitor pokazywał -10dBm różnicy na korzyść stacji w Łącznej, i dopiero telefon do niej się logował. Doskonale wiedziałem, że stacja była przeciążona. UMTS900 z tej stacji dla Play był często odcinany.. GSM tak jak w opisanej sytuacji.
Obecnie przez tą stacje przechodzą handovery głosowe dla Play, i nie sprawdzałem jak to wygląda obecnie - ale wydaje się, że takie manewry można zrobić konfiguracją.
 #913510  autor: Wosiu96
 28 lut 2017, 22:22
Ciekawe jak jest z priorytetami play a innych operatorów mvno, którym play udostępnia swoją infrastrukturę przykładowo taki play na kartę a virgin mobile na kartę.
Sprawdzał ktoś może z was czy są różne priorytety między nju a orange takowym programem?
 #913512  autor: kozien70
 28 lut 2017, 22:25
Patryk7588 pisze:BDI działa na innej platformie i Plus na innej
Jakiś czas temu moje słabe wyniki pomiarów prędkości Plusa w Warszawie przy Ciszewskiego skomentowałeś, że to wynik śmieciowego priorytetu prepaid-u Plusa. To w końcu są te priorytety w Plusie czy nie ma? Bo się już pogubiłem.
 #913514  autor: habish
 28 lut 2017, 22:33
Priorytet miedzy abonamentem głosowym > abonamentem data > kartą występuje, ale nie ma możliwości aby np. jedna karta SIM w abonamencie miała wyższy/niższy priorytet niż inna karta w abonamencie. Mam nadzieję że teraz jest zrozumiale.
 #913517  autor: kozien70
 28 lut 2017, 22:44
Zatem jeśli w opisywanym przypadku niezadowolonego klienta Lajt Mobile nie jest to usterka karty SIM, to jednak są jeszcze jakieś priorytety/możliwości przerzucania klientów MVNO na inne stacje, o których @Patryk nie wiesz.
Może dla kilkunastu osób z zarządu nie opłacało się tego zrobić, ale dla iluś tysięcy klientów MVNO już owszem.
 #913539  autor: JFK2016
 01 mar 2017, 00:07
Patryk7588 pisze:Nie ma priorytetyzacji w Plusie w tej chwili, platforma na to nie pozwala.
To raczej pobożne życzenie, takie praktyki stosowane są na każdej sieci. Plus nie jest tutaj żadnym wyjątkiem (usługi mogą być realizowane na 2 poziomach: serwerze głównym operatora z podziałem na usługi i na samej stacji bazowej). Użytkownicy usług robili porównania transferów na przykładzie np. usługi internetowej Plusa "LTE bez limitu" i taryfami voice z pakietem danych i uzyskiwali zupełnie odmienne transfery). Osobiście na prowincji znajomym którzy korzystali z Play na roamingu Plusa w voice, polecałem przejście do Virgin Mobile, bo Plus dawał im taki priorytet że nie szło się dogadać (oczywiście dzwoniąc w to samo miejsce na nr Plusa-problemów 0. :) ).
Patryk7588 pisze: Gadałem z kumplem z polko, kiedyś chcieli zrobić prio dla zarządu, ale nie było opcji bez dodatkowych prac, olali to bo i tak platformę zmieniają.
Kto się będzie zajmował garstką osób (powiedzmy kilkusetosobową, tutaj rozmawiamy o setkach tysięcy/mln).
Patryk7588 pisze:jedna karta SIM w abonamencie miała wyższy/niższy priorytet niż inna karta w abonamencie.
Przecież tak tego się nie dzieli, lecz tak jak napisałeś
Kod: Zaznacz cały
Priorytet miedzy abonamentem głosowym > abonamentem data > kartą występuje,prepaid...MVNO 
, bardziej obrazowo https://www.youtube.com/watch?v=kzIsHMsMNs8, oczywiście dotyczy to także sieci 2-3G.
 #913567  autor: macc
 01 mar 2017, 07:52
Cytat z regulaminu
„9. Podczas uzyskiwania przez Abonenta połączeń w sieciach
telekomunikacyjnych innych operatorów jakość świadczonych
usług może być inna niż w sieci głównego Operatora
Infrastrukturalnego,
na którego sieci świadczone są usługi”.

piszą sobie nw regulaminie by pisać czy coś jednak jest na rzeczy?
 #913640  autor: Wosiu96
 01 mar 2017, 16:17
Jeżeli kogoś by interesowały priorytety między Orange a Nju załączam tutaj odpowiedź Piotra Domańskiego z blog.orange.pl : ''Klienci nju i Orange są traktowani przez sieć dokładnie tak samo. #potwierdzoneinfo''
 #918911  autor: Remington
 02 kwie 2017, 22:15
Patryk7588 pisze:Nie ma priorytetyzacji w Plusie w tej chwili, platforma na to nie pozwala.
Z moich obserwacji wynika, że w tym samym miejscu net iPlusa (czy jak to się tam teraz zwie) na tym samym sprzęcie działa nieporównywalnie lepiej (stbilnośći i prędkości) niż MVNO Lajt Mobile. Skoro system nie pozwala im majstrować przy priorytetach, to stawiam, że robią to na poziomie APN-u.