DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 4 z 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308
 #891365  autor: kozien70
 13 paź 2016, 18:42
Patryk, to samo mówiono o LTE, gdy startowało u ZSZ.
W Orange HD voice działa już testowo z Plusem i Playem. Komercyjnie tzn. w pełni ma być do końca roku.
 #891367  autor: habish
 13 paź 2016, 18:53
Kozien70, jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB, czyli 2-3 sekundy szybsze połączenie, jakości to nie poprawi. Jestem za VoLTE i dobrze że już działa komercyjne ale w tej chwili to tylko ciekawostka dla garstki abonentów. HD Voice między operatorami odczują wszyscy, WiFiCalling przyda się w miejscach bez zasięgu, nawet przez aplikację w starszych smartfonach.
 #891368  autor: f0ku5
 13 paź 2016, 18:59
Patryk7588 pisze:Kozien70, jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB
Że co? Jakości to może drastycznie faktycznie nie poprawi, ale przede wszystkim rozmowy będą zjadały mniej z baterii...
 #891373  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 19:22
myk6414 pisze:Włącznie usługi tylko dla dwóch modeli telefonów to nie jest komercyjne wdrożenie tylko co najwyżej beta testy publiczne...
O włączeniu komercyjnym możemy mówić jak każdy tel. z odpowiednimi ustawieniami będzie to wspierał.....
Ale tak nie będzie bo VoLTE nie wspiera na dziś każdy telefon. Flagowce tak, średnia półka? Nie wiem. Nie mówiąc o słuchawkach low cost. Z Samsunga mamy S7 i S7 EDGE. Moim zdaniem szanse mają jeszcze S6, S6 EDGE i S6 EDGE Plus. Iphony wspierają chyba od 6 w górę. Nie wiem jak inne marki.
Tak było kiedyś z wieloma usługami, potem weszły do wszystkich urządzeń.
xander21 pisze:Co prawda nie korzystam z tych appek, ale napewno HD jakość rozmów? ludzie na forach piszą, że np. w a2mobile wificalling jest w kiepskiej jakości..
a2mobile korzysta z aplikacji Plusa. Jak dla mnie jest to nieporozumienie. Tylko natywna obsługa tych funkcji, żadne apki.
Zainstaluj whatsapp a poczujesz różnicę. Na moje ucho jakość jest lepsza niż np: HD Voice w Orange-Orange.
Ludzie na forach piszą różne rzeczy. Ja mogę odnieść się do tego co znam i z czego korzystam.
Patryk7588 pisze:Usługa ciekawostka, dla promila klientów.
O każdej usłudze tak się mówi na początku. Szczególnie mówią Ci, którzy tego nie wprowadzają... Czysta retoryka i nic więcej.
Pamiętam jak wprowadzali WAP, pierwszy był właśnie Plus GSM. Wtedy to była jeszcze sieć pełną gębą. Miałem u nich pierwszą swoją aktywację GSM ;) w tamtych czasach mieli coś z lidera i może nim byli. Pierwsi GPRS, HSCSD (mieli jedyni), WAP. Na Nokii 7110 wyglądało to czadowo, miała jak na tamte czasy wieeelki wyświetlacz.
Patryk7588 pisze:jedyne co daje VoLTE to pominięcie CSFB, czyli 2-3 sekundy szybsze połączenie, jakości to nie poprawi. Jestem za VoLTE i dobrze że już działa komercyjne ale w tej chwili to tylko ciekawostka dla garstki abonentów. HD Voice między operatorami odczują wszyscy, WiFiCalling przyda się w miejscach bez zasięgu, nawet przez aplikację w starszych smartfonach.
Zapominasz o odciążeniu 3G i kilku innych ważnych kwestiach. Ruch zawędruje do 4G, które jest dla operatorów czystym dobrodziejstwem w zarządzaniu zasobami, IP itp. Połączenie w ciągu 1-2 sekund zamiast np: 7 to jest przepaść i duży skok. Klikasz i masz połączenie, tak jak teraz w Whatsapp i FaceTime.
Jakość HD Voice nie zawsze jest taka sama. W Przypadku Orange-Orange jest bardzo ok, natomiast z Orange-Plus jest jakaś metaliczno/ plastikowa.

Liczę, że ten ruch Orange spowoduje, że inni też szybko wprowadzą VoLTE. W zasadzie konkurować mogą już tylko ilością terminali, która to obsługuje więc liczę na pozytywną lawinę :) Orange ma na dziś 2. Za tydzień odpala to TMobile i by się wyróżnić i "być lepszym" będzie mieć 10, a potem inni.
Wprowadzenie tej usługi pokazuje kolejny raz różnicę IOS vs. Android. Owszem IOS będzie wspierać później ale każde urządzenie u oficjalnego partnera Apple będzie wspierać a nie tylko te z brandem na danego opa.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891375  autor: habish
 13 paź 2016, 19:25
Energooszczędność także się drastycznie nie zmieni.

3G nie jest przeciążone odkąd ruch data przeszedł do LTE. Serio w Orange się czeka 7 sekund na sygnał od chwili wciśnięcia zielonej słuchawki?
 #891377  autor: p2225
 13 paź 2016, 19:29
Mixiorek pisze: Ale tak nie będzie bo VoLTE nie wspiera na dziś każdy telefon. Flagowce tak, średnia półka? Nie wiem. Nie mówiąc o słuchawkach low cost.
Mój telefon ze średniej półki sprzętowo wspiera. Gorzej z softem. Samsung Galaxy s3 już wspierał także jest sporo telefonów, ale brakuje im oprogramowania albo nie mają możliwości zrzucania do 2G/3G.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2016, 19:32 przez p2225, łącznie zmieniany 1 raz.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #891378  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 19:31
Patryk7588 pisze:Serio w Orange się czeka 7 sekund na sygnał od chwili wciśnięcia zielonej słuchawki?
Czeka się różnie. W zależności od tego gdzie jest Twój rozmówca. Napisałem "np: 7 sekund". Ja mam różnie, z różnymi osobami, w różnych częściach kraju. Wydaje mi się, że jeżeli terminal jest w ruchu, np: samochód 150km/h, pociąg 150km/h to trwa to nieco dłużej. Nie wiem od czego to zależy i czy to moje wrażenie, czy fakt. Faktem jest, że czasem sieć jakby dłużej "szukała" słuchawki.
Skrócenie czasu do kliknięcia i przystawienia telefonu do ucha np: Whatsapp a zwykłe połączenie jest drastyczne.
p2225 pisze:Mój telefon ze średniej półki sprzętowo wspiera. Gorzej z softem. Samsung Galaxy s3 już wspierał także jest sporo telefonów, ale brakuje im oprogramowania albo nie mają możliwości zrzucania do 2G/3G.
Szczerze wątpię by S3 wspierał VoLTE. Mam na myśli terminale, które wspierają sprzętowo, będą wspierać softowo i finalnie dostaną obsługę VoLTE. Z androidem moim zdaniem mogą być jaja polegające jeszcze na wersji andka itp. Zbyt duże rozwarstwienie itp.
A Apple, o proszę:
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/appl ... 37249.html
Ostatnio zmieniony 13 paź 2016, 19:34 przez Mixiorek, łącznie zmieniany 1 raz.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891379  autor: p2225
 13 paź 2016, 19:34
To zapewne zależy od ilości modeli telefonów w sieci. Oczywiście poza obecnymi flagowcami.

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #891386  autor: myk6414
 13 paź 2016, 20:12
Mixiorek pisze:
myk6414 pisze:Włącznie usługi tylko dla dwóch modeli telefonów to nie jest komercyjne wdrożenie tylko co najwyżej beta testy publiczne...
O włączeniu komercyjnym możemy mówić jak każdy tel. z odpowiednimi ustawieniami będzie to wspierał.....
Ale tak nie będzie bo VoLTE nie wspiera na dziś każdy telefon.
Skoro rozmowa jest o VoLTE to chyba nie trudno się domyśleć że mam na myśli telefony wspierające tą funkcje.....
 #891389  autor: Mixiorek
 13 paź 2016, 20:33
Nie wiesz, które telefony będą wspierać LTE bo jest to kwestia sprzętowa, oprogramowania terminala oraz jak się okazuje softu/ brandu od danego opa. Obejrzyj specyfikację telefonów, nie jest prosto wskazać, który ma obsługę VoLTE. Przykład - w instrukcji obsługi Huawei P9 lite jest mowa o VoLTE więc na zdrowy rozum może mieć. W specyfikacji tego telefonu nie ma mowy o wsparciu dla VoLTE. A czy będzie miał? Cholera go wie bo zależy to od producenta i operatora.

Idąc tym tokiem rozumowania operator, który uruchomił LTE ale nie miał jeszcze autoryzacji od Apple prowadził publiczne beta testy a nie komercyjną usługę. Iphony miały funkcję LTE ale nie było ono aktywne dla danej sieci.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #891399  autor: mariokpnc
 13 paź 2016, 21:18
Aby telefon wspierał VoLTE musi obsługiwać specyficzne ficzery z tzw. Feature Indication Group

http://niviuk.free.fr/fgi.php - tutaj jest lista FGI i oznaczone, które są wymagane dla VoLTE, dodatkowo telefon musi wspeirać ficzery z adnotacją SRVCC aby można było robić hanover z VoLTE do 2G/3G.

Dużo telefonów wspiera te ficzery, nie tylko flagowce. Sprawdzałem np. Samsunga A3 (2016), Xperie ze średniej półki, S5,S6, HTC M8/M9, nexus 5x/6/6p.
 #891401  autor: kozien70
 13 paź 2016, 21:34
p2225 pisze:
kozien70 pisze:Działa działa ;-)

A na Orange Neva 80?
Głos nadal w 3G. Pewnie wypuszczą update za jakiś czas, gdy "S7/S7Edge Exclusive" wygaśnie.
 #891402  autor: cedrus
 13 paź 2016, 21:36
Co ciekawe podczas dzisiejszej rozmowy (kiedy to po raz pierwszy zauważyłem) połączyłem się z użytkownikiem korzystającym z P9lite.
 #891404  autor: f0ku5
 13 paź 2016, 21:43
To jest niezależne do kogo dzwonisz. Ważne żebyś Ty był w zasięgu LTE.
 #891406  autor: xander21
 13 paź 2016, 21:52
Mixiorek pisze:
xander21 pisze:Co prawda nie korzystam z tych appek, ale napewno HD jakość rozmów? ludzie na forach piszą, że np. w a2mobile wificalling jest w kiepskiej jakości..
a2mobile korzysta z aplikacji Plusa. Jak dla mnie jest to nieporozumienie. Tylko natywna obsługa tych funkcji, żadne apki.
Zainstaluj whatsapp a poczujesz różnicę. Na moje ucho jakość jest lepsza niż np: HD Voice w Orange-Orange.
Właśnie specjalnie zainstalowałem whatsappa na dwóch telefonach i testowałem. Jakośc rozmów jest na dosyć dobrym poziomie, ale nie jestem pewien czy to może się równać z HD voice.
 #891583  autor: xander21
 15 paź 2016, 01:27
Hods pisze:Jakość połączeń na WhatsApp jest moim zdaniem dużo lepsza, niż HDV.
Ja słyszałem lekkie w tle szumy, ale takie naprawdę minimalne. :D
 #891744  autor: kvasir
 16 paź 2016, 17:40
Ja czekam dokładnie jak to będzie w praktyce działać, mam wynalazek czyli Microsoft Lumia 550 i Microsoft oficjalnie w kilku komunikatach potwierdził że mam VoLTE oraz SnapDragon 210 ma w swojej specyfikacji VoLTE oraz VoWLAN ale pewnie nie będę miał dostępne. Co do HD Voice działa w Orange bez problemów. Moja stara Nokia 500 bez problemów wykonywała połączenia po HD Voice jak oczywiście odbiorca miał HD Voice i był w tej samej sieci. Telefon mam nie brandowany (Operator 000-PL), pisze mi IMS nie zarejestrowany ale nie mam opcji rejestracji czyli nie wysłali do karty odpowiednich informacji. Zobaczymy jak to wyjdzie jak pisałem wcześniej
 #891760  autor: kozien70
 16 paź 2016, 19:11
Jeśli chodzi o VoLTE w Orange, to nie wiem, czy się doczekasz na Lumii x5x... Chodzą plotki po mieście, że ze względu na znikomą sprzedaż w stosunku do androida/iOS Orange może w ogóle nie wypuścić aktualizacji do VoLTE w Lumiach... To byłby błąd, bo skoro te telefony same w sobie mają obsługę VoLTE, to czemu "dokuczać" ich aktualnym posiadaczom i nie dawać dostępu do głosu po LTE? To byłby aż taki problem dla operatora wypuścić aktualizację do firmware z ustawieniami VoLTE Orange?
Argument o małej sprzedaży Lumii mnie nie przekonuje, bo nie sądzę, by wynalazków typu Orange Dive lub Orange Neva sprzedawali więcej niż Lumii. A dla wspomnianych telefonów marki "Orange" (czyli tak naprawdę ZTE) update do VoLTE planowane jest :?
 #891769  autor: kvasir
 16 paź 2016, 20:44
Ja nie dostaje update od Orange tylko od Microsoftu po za tym pisze mi nie zarejestrowany IMS czyli tylko brakuje rejestracji IMS. Generalnie dla mnie to byłby idiotyzm aby ludzie którzy kupują na wolnym rynku telefon często nie występujący u operatora mieli by być ludźmi drugiej kategorii bo nie kupili w Orange. Idąc tym myśleniem nie mógłbym korzystać z HD Voice bo telefon miałem bez branda (Nokia 500) a mam bardzo złe zdanie o niektórych brandach telefonów. Dno to mało powiedziane. Miałem taki telefon z brandem Orange. Tylko rzucić o ścianę. Odbrandowany chodził mi bardzo długo. Gdyby nie problemy z płytą główną to bym dalej używał. Microsoft Lumia 550 nie występuje w sprzedaży Orange.
  • Strona 4 z 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 308