DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 223 z 308
  • 1
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • 225
  • 308
 #1025781  autor: Remington
 14 paź 2018, 12:41
Zaciekawiła mnie ta szybkość zestawiania połączeń i zrobiłem mały test dzwoniąc na kilka numerów. Oto wyniki:
Plus bez VoLTE - 5-6 sekund
Orange bez VoLTE - 5-6 sekund
Orange z VoLTE - 3 sekundy

Faktycznie, jest szybciej, choć jak dla mnie ta różnica jest wręcz niezauważalna.
 #1025785  autor: WellDone
 14 paź 2018, 12:47
Teraz pomnóż te 3 sekundy przez ilość telefonów wykonywanych w ciągu roku i zobacz ile czasu można zaoszczędzić :-D

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1025787  autor: Ubinoob
 14 paź 2018, 12:49
Generalnie przy niewielkiej transmisji danych zdecydowanie lepiej wypada LTE pod względem baterii (przynajmniej wedle moich obserwacji). Nie wiem jak to jest w trakcie rozmowy VoLTE. Fast Dormancy w HSPA jednak ma swoje uroki. Sytuacja się odwraca jak transmituje się dane z dużą przepustowością.

Swoją drogą ostatnio włączyłem sobie na próbę Wifi Calling w PLAY na S9+ (XEO). Wszystko fajnie, ale gdy zasięg wifi słabnie (ale wciąż jest dostatecznie dobry), telefon po prostu zrywa połączenie i wyłącza wifi-calling (wifi zostaje włączone). Rozumiem, że to tak ma działać póki nie dostanę obsługi VoLTE? A nawet jeśli już będzie VoLTE, ale będę w roamingu to też będzie tak rozłączało? Ktoś ma jakieś doświadczenia? W tej chwili musiałem wyłączyć wificalling bo jest skrajnie nieużywalne, jak przy słabszym sygnale zrywa sobie rozmowę (a ma na co się przełączyć, stacja playa obok).
 #1025820  autor: Mixiorek
 14 paź 2018, 13:42
Remington:
Po obu stronach są terminale z aktywnym VoLTE?

Ubinoob:
Jest tylko HO do LTE. Bez VoLTE jest drop.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1025850  autor: Barciur
 14 paź 2018, 14:48
Wedle moich obserwacji również lepiej wypada samo LTE. Siedziałem parę miesięcy w Polsce na Playu i telefon zdychał dość szybko. Siedzę teraz na sieci z voLTE gdzie 100% sieci ma pokrycie 4G więc nigdy nie widzę 3G ani 2G. Albo 4G albo nic - i różnica w zużyciu baterii jest ogromna.
 #1025866  autor: Remington
 14 paź 2018, 15:43
Mixiorek pisze:Remington:
Po obu stronach są terminale z aktywnym VoLTE?
Dzwoniłem na stacjonarki.

Odnośnie baterii, to porównanie mam tylko na własnym głównym telefonie. iPhone 7 z włączonym LTE najkrócej mi trzymał w Play (ręczny wybór sieci Orange), lepiej w Orange, a najlepiej... w niecertyfikowanym Plusie.
 #1025901  autor: kozien70
 14 paź 2018, 17:27
Remington pisze: A ja Was zapytam: Z jakiego powodu tak bardzo zależy Wam na VoLTE?

Z powodu handover-u rozmowy z WiFi Calling. Bez VoLTE rozmowa taka przy wyjściu z zasięgu WiFi jest zrywana.
 #1025906  autor: Remington
 14 paź 2018, 17:39
O, to jest konkretny argument.

Choć ja z samym WiFi Calling mam tylko negatywne doświadczenia. Włączyłem żonie na iPhonie w Orange. Ciągle coś zrywało, sklęła mnie i WiFi Calling... Jakość głosu też była gorsza niż w HD Voice po normalnej sieci. Ostatecznie, po kilku dniach takich testów jej to wyłączyłem i więcej nie próbowałem. Traktuję to tylko jako rozwiązanie awaryjne tam gdzie nie ma zasięgu oraz podczas pobytu za granicą, no i dlatego o WiFi Calling nawet nie pytałem :).
 #1025927  autor: Mixiorek
 14 paź 2018, 19:28
Remington pisze:Faktycznie, jest szybciej, choć jak dla mnie ta różnica jest wręcz niezauważalna.
Spróbuj mieć VoLTE po każdej stronie, najlepiej w tej samej sieci. Mam tak w firmie i rodzinie. Zestawianie połączenia trwa zwykle 1s. Najczęściej jest tak, że klikam połącz i nie zdążę podnieść telefonu do ucha i jest sygnał. Sprawdzone przed chwilą wewnątrz Orange. Jest w tym magia. Największa była na początku. Teraz już się przyzwyczaiłem i gdy zestawianie połączenia trwa dłużej to już jest dla mnie zauważalne.

Ja VoWiFi włączam rzadko. Tylko gdy faktycznie sygnał jest słaby lub go nie ma wcale a jest WiFi. No i za granicą. Moim zdaniem nawet w kraju jest lekki "poślizg" w przesyłaniu głosu. Przynajmniej takie jest moje wrażenie podczas prowadzonych rozmów. Tak jakbym był za granicą.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1025928  autor: Mateusz7
 14 paź 2018, 19:42
Remington pisze:A ja Was zapytam: Z jakiego powodu tak bardzo zależy Wam na VoLTE?
Remington pisze:IMO jest to nownika techniczna dla freaków.
Ja przez wiele lat miałem problem z dłuższymi rozmowami np. w centrum Poznania. Dobra jakość była jedynie na samym początku rozmowy. Nagle cisza przez 2 sekundy, HD Voice znikał, mijało kilkadziesiąt sekund i znów cisza przez 2 sekundy, włączał się Half Rate. W dodatku przemieszczając się po pomieszczeniu rozmowa się chwilowo rwała przy przełączaniu między nadajnikami.

Odkąd mam telefon z VoLTE (oprócz jednodniowej awarii) nie miałem żadnych problemów z rozmowami. Wszystko jest bardzo dobrej jakości, połączenia się nie rwą, nie ma problemu z zestawianiem.

W dodatku gdy osoba po drugiej stronie też ma telefon z VoLTE, to działa to jak w bajce.
 #1025943  autor: spotify
 14 paź 2018, 21:11
Mateusz7 pisze: Odkąd mam telefon z VoLTE (oprócz jednodniowej awarii) nie miałem żadnych problemów z rozmowami. Wszystko jest bardzo dobrej jakości, połączenia się nie rwą, nie ma problemu z zestawianiem.
W jakiej sieci masz tak dobrze ;)?
 #1025968  autor: WellDone
 14 paź 2018, 22:50
Dla mnie VoLte to krok tak samo historyczny jak zmiana NMT na GSM. Niestety docenimy to dopiero za rok, dwa jak będziemy mieć większe pokrycie LTE i więcej ludzi będzie używać sprzętu z VoLte.

Akurat (trochę w tym mojej zasługi :oops: ) u mnie w rodzinie prawie wszyscy mają ajfony, to samo znajomi i ludzie pracy. Mieszkam w Krakowie gdzie zasięg LTE jest wszędzie. Tym samym 99% rozmów idzie po VoLTE/VoWifi. Do tego zmieniłem Nju na Playa i w końcu mogę powiedzieć, że to działa i jest genialne!
Dlaczego:

- Fantastyczna jakość rozmów!
- Pracuje w korpo którego szklane "mury" mega zakłucają połączenia po 2G/3G, o dziwo po VoLTE jest dobrze.
- Elegancko przechodzi z Wifi na Lte/3G/2G itp.
- O wiele szybsze zestawienie połączeń! Jak wybieram numer do żony to po sekundzie czasami już rozmawiamy. Bardzo przydatne też jest dla mnie, bo mam szlaban na osiedlu otwierany przez połączenie. Dzięki szybszemu połączeniu te kilka sekund codziennie jestem szybciej w domu :lol:
- Bateria trzyma o wiele lepiej przy połączeniach po Volte czy WIfi. Wyjątkiem jest Volte przy słabym sygnale u mnie w Orange/T-Mobile, bo kurczowo trzyma się L2600 na jednej kresce i bateria leci. W Play jest ok.
- I chyba największa zaleta o której się mało mówi: Można rozmawiać i w tym samym czasie korzystać z szybszego internetu. Bardzo często w terenie wyciągam Maca i jednym kleknięciem (Instant Hotspot) mam internet z iphona. Często przy tym wisze cały czas na telefonie i w tym samym momencie mogę normalnie pracować! Albo przy dłuższej trasie udostępniam dzieciakom wifi do tabletów i teraz nie muszę już słuchać ich narzekania jak ktoś do mnie zadzwoni, że im jutjub nie działa :)
- I ostatnia rzecz: jeszcze większa dostępność sieci / zasięgu. Jest bardzo wiele miejsc w każdej sieci gdzie działa tylko LTE. Bez Volte jesteśmy wówczas zmuszeni korzystać z jakiegoś Voipa :)

Opisałem to z swojej strony, bo akurat tak się składa, że naprawdę wykorzystuje zalety tych technologii i nie wyobrażam sobie teraz używać np. Plusa który tego nie ma, albo innej sieci w której nie działa to ZA KAŻDYM RAZEM ;)

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1026011  autor: dagonPL
 15 paź 2018, 06:44
Czy Vo-WiFi działa w Playu na S8/S8+ XEO ?

Twitter @FonRuchalFest
 #1026097  autor: matteo
 15 paź 2018, 17:27
Słuchajcie, jak w nju sprawdzają lokalizację gdzie się przebywa podczas korzystania z VoWiFi? Moja żona ma nju z rachunkiem, iPhone XS z włączonym VoWiFI, odpalonego VPNa z Polską i naliczyło opłatę jako połączenie spoza Polski.
 #1026164  autor: kemsinenu
 15 paź 2018, 23:49
matteo pisze:Słuchajcie, jak w nju sprawdzają lokalizację gdzie się przebywa podczas korzystania z VoWiFi? Moja żona ma nju z rachunkiem, iPhone XS z włączonym VoWiFI, odpalonego VPNa z Polską i naliczyło opłatę jako połączenie spoza Polski.
iOS zestawia VoWiFi z pominięciem VPNa, bezpośrednio, więc stąd prawdziwa lokalizacja. Jedynym pewnym obejściem jest odpalenie VPNa do Polski na routerze i puszczenie tych połączeń lub całego ruchu przez VPN.
 #1026169  autor: matteo
 16 paź 2018, 00:38
kemsinenu pisze:
matteo pisze:Słuchajcie, jak w nju sprawdzają lokalizację gdzie się przebywa podczas korzystania z VoWiFi? Moja żona ma nju z rachunkiem, iPhone XS z włączonym VoWiFI, odpalonego VPNa z Polską i naliczyło opłatę jako połączenie spoza Polski.
iOS zestawia VoWiFi z pominięciem VPNa, bezpośrednio, więc stąd prawdziwa lokalizacja. Jedynym pewnym obejściem jest odpalenie VPNa do Polski na routerze i puszczenie tych połączeń lub całego ruchu przez VPN.
Cenna informacja, dzięki
 #1026215  autor: wojdo2000
 16 paź 2018, 09:10
matteo pisze:Słuchajcie, jak w nju sprawdzają lokalizację gdzie się przebywa podczas korzystania z VoWiFi? Moja żona ma nju z rachunkiem, iPhone XS z włączonym VoWiFI, odpalonego VPNa z Polską i naliczyło opłatę jako połączenie spoza Polski.
Moim zdaniem połączenie odbyło się po GSM, nie po WiFi. Jeżeli jesteś pewien, że to było vowifi, to pozostaje reklamacja. Gdyby było po WiFi to nie powinno być rozliczone jako roaming:
Usługa działa także za granicą. Po połączeniu się z dowolną siecią Wi-Fi będziesz mógł wykonywać i odbierać połączenia i będzie to rozliczane w następujący sposób:
- połączenia wychodzące na numery komórkowe i stacjonarne w Polsce - opłata jak za połączenia krajowe
 #1026216  autor: matteo
 16 paź 2018, 09:20
wojdo2000 pisze:
matteo pisze:Słuchajcie, jak w nju sprawdzają lokalizację gdzie się przebywa podczas korzystania z VoWiFi? Moja żona ma nju z rachunkiem, iPhone XS z włączonym VoWiFI, odpalonego VPNa z Polską i naliczyło opłatę jako połączenie spoza Polski.
Moim zdaniem połączenie odbyło się po GSM, nie po WiFi. Jeżeli jesteś pewien, że to było vowifi, to pozostaje reklamacja. Gdyby było po WiFi to nie powinno być rozliczone jako roaming:
Usługa działa także za granicą. Po połączeniu się z dowolną siecią Wi-Fi będziesz mógł wykonywać i odbierać połączenia i będzie to rozliczane w następujący sposób:
- połączenia wychodzące na numery komórkowe i stacjonarne w Polsce - opłata jak za połączenia krajowe

Był włączony tryb samolotowy, a poza tym nawet na bilingu pokazało, że to przez wifi.



Obrazek


Chyba faktycznie reklamacja...
  • Strona 223 z 308
  • 1
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • 225
  • 308
  • 1
  • 221
  • 222
  • 223
  • 224
  • 225
  • 308