DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 281 z 308
  • 1
  • 279
  • 280
  • 281
  • 282
  • 283
  • 308
 #1075802  autor: WellDone
 09 lip 2019, 23:46
Powyższe zjawisko zostało praktycznie wyeliminowane po wprowadzeniu VoLTE. W przypadku słabego stosunku sygnału do interferencji zrzuca na U900/U2100 i połączenie jest inicjowane co właśnie zauważył Kozien70. W przypadku gdy jesteśmy już w 3G, albo nie mamy VoLTE problem może wystąpić i druga strona może się do nas nie dodzwonić ;) Dział techniczny PLAY-a nazywa to efektem "przeciążonego nadajnika."

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1075808  autor: kozien70
 10 lip 2019, 07:37
No właśnie nie jest tak, jak napisałeś. Zaznaczyłem: sygnał LTE ma dobre, a nawet bardzo dobre parametry. Zrzucane są tylko połączenia przychodzące. Wychodzące w tej samej chwili działają cały czas w VoLTE bez zastrzeżeń.
Co do "Abonent czasowo niedostępny" to niestety też się zdarza, mimo zalogowania do VoLTE w dobrym sygnale :( W Orange już od lat zapomniałem o takiej sytuacji. W Play w ostatnim tygodniu miałem powiadomienie o nieodebranym połączeniu już dwa razy...
 #1075811  autor: Mixiorek
 10 lip 2019, 07:59
Mojej drugiej połówce zdarzają się "połączenia nieudane" VoLTE (tak to się nazywa na iPhonie 8 ) w Play. Przy bardzo dobrym sygnale macierzystym. Podpięcie pod VoWiFi pomaga. Także coś tam z siecią jest niekiedy nie halo. W N! nie pamiętam kiedy miałem taką sytuację.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1075837  autor: spotify
 10 lip 2019, 12:07
Mixiorek pisze:
10 lip 2019, 07:59
Także coś tam z siecią jest niekiedy nie halo. W N! nie pamiętam kiedy miałem taką sytuację.
Takie jedno zdanie z mojej strony.

Prawda jest taka, że Play również jak widać ma trochę za uszami w swojej sieci.
Mało to widać na forum, bo Playowcy "milczą" a starzy wyjadacze jak @Mixiorek czy @kozien70 oraz inni, których nie wymieniłem, mają numery główne głównie gdzie indziej (głównie w N!) Więc mają do czynienia z N! 24h na dobę praktycznie codziennie. Dlatego też testy innych sieci od czasu do czasu nie jest tak dokładne jak N! i nie ma możliwości wykrycia wszystkich anomalii.
Koniec końców w N! znamy praktycznie wszystkie wady, w Plusie praktycznie to samo. W Play jak widać dopiero je poznamy ;) I pewnie jest ich więcej w sieci fioletowej, tylko nie jest ona tak przeryta/zbadana jak inne sieci :-)
Nawet na nielubianym gsm.biz można wyczytać ile błędów konfiguracyjnych ma Play, nawet ze stacją full wypas (już pomijam zasięg wyspowy)

Choćby przykład tutaj z naszego podwórka
viewtopic.php?f=3&t=129254&sid=8bde3852 ... 15e6d3491c
Jestem ciekaw czy ktoś też taką anomalię zauważył czy to tylko jednostkowy przypadek?
 #1075863  autor: spotify
 10 lip 2019, 18:13
Dzisiaj i wczoraj testowałem Wifi Calling z załączonym VPN na telefonie.
Niestety w takim przypadku nie ma co liczyć na stabilność połączeń z WoWifi zarówno w O jak w i TM. Często wywala z Wifi Calling.
Teraz pytania są do wyjaśnienia:
1) Czy to zależy od dostawcy VPN? Testowałem dwa (NordVPN, F-Secure Freedome)
2) Czy to wina jednak dostawcy WIFI? Testowane na UPC
3) Czy to zależy od terminala? Testowane ( Iphone 7, Iphone 6s)
3) Czy po prostu z włączonym VPN nie da się rozmawiać przez Wifi Calling?

Czy ktoś z Was próbował rozmawiać przez Wifi mając VPN?

Jeszcze Play ma usługę Wifi Calling ale nie mam karty fioletu. Jestem ciekaw, czy również takie anomalie są w tej sieci związane z zainstalowanym i włączonym VPN na telefonie?

PS
NordVPN i F-Secure Freedome to są płatne VPN. Z czego ten drugi ma ileś tam dni darmowych bez ograniczeń (chyba na 5 dni)
Jeśli ktoś chce to może z ograniczoną ilością danych (200MB dziennie) spróbować Bitdefender albo (500Mb na miesiąc jeśli mnie pamięć nie myli) Avira VPN ale nie mają ograniczeń czasowych
Można również spróbować Proton VPN, który nie ma okresu czasowego i danych ale jest wolny (przycina mocno prędkość)
Lub inne ale nie miałem i nie używałem innych, więc nie wiem jakie tam są warunki.
 #1075901  autor: sql
 11 lip 2019, 08:16
Spotify jeśli znasz VPNy (najlepiej darmowe) z IP z PL to możesz podać.
Wiesz w Orange WiFi calling działa tylko w kraju.
 #1075914  autor: spotify
 11 lip 2019, 11:22
Widzisz, nawet o tym nie pomyślałem, że musi być IP PL
Orange tylko w kraju? A Play i TMobile?

Na szczęście na płatnych (NordVPN i FSecure) testowałem z IP PL bo jest mozliwość wyboru i głównie z IP PL korzystam
Natomiast na bezpłatnych zazwyczaj masz serwer losowy albo do wyboru 2-3 i jeśli mnie pamięć nie myli to brak IP PL. Nie znam wszystkich rozwiązań na rynku więc jeśli chodzi o darmowe to nie wiem co polecić z IP PL.

FSecure Freedome testowy jest na 5dni i daje możliwości pełnego płatnego. I na 100% ma Polski serwer, który możesz używać. Jego spróbuj ;)

Natomiast mnie zastanawia jedna rzecz. W przypadku telefonu w spoczynku VPN potrafi rozłączać całkowicie WIFI (ale działa w tle) bo włącza oszczędzanie baterii i może z tego wynika wysypywanie często WIFI Calling ? :smt102
Nie zawsze kończy się wywaleniem z WifiCalling ale więcej niż 50% prób jest wynikiem negatywnym
 #1075919  autor: sql
 11 lip 2019, 12:55
W Orange działa tylko w kraju (prepaid). Abonament także poza granicami kraju,
Play brak żadnych ograniczeń (kraj, poza granicami kraju, prepaid, abonament).
T-Mobile tylko abonament (także poza granicami kraju).
 #1075929  autor: spotify
 11 lip 2019, 15:02
Dzięki za wyjaśnienie ;)

Dzisiaj miałem mnóstwo telefonów (dzień biurowy) gdzie wszystkie połączenia w VoLTE.
Bateria znika migiem w takim przypadku. Mam wrażenie, że 20-30% więcej mi zjadło baterii niż normalnie rozmowy na 3G.
Czy to normalne podczas rozmów VoLTE? (wiadomo, że gadamy po data)
Terminal Iphone 6s, operator O
 #1075933  autor: maniek357
 11 lip 2019, 16:39
Jeśli chodzi o VPN i Wifi Calling, to nie ma tak łatwo. Z tego, co wiem, to połączenie przez Wifi Calling będzie szło z pominięciem VPN (mimo połączenia VPN skonfigurowanego w ustawieniach terminala). Najlepiej mieć jakieś urządzenie pośredniczące (router wifi), które będzie cały ruch kierowało przez serwer VPN. 2 lata temu robiłem krótki test będąc w Rosji na karcie Orange prepaid. Jako dawca netu posłużył mi tablet z rosyjską kartą SIM, podłączony do polskiego vpn. Pamiętam, że musiałem rootować tablet, aby zainstalować apkę, która pozwalała cały ruch z tetheringu kierować przez VPN. Do "tabletowego" Wifi łączyłem się Samsungiem Galaxy S7 (SIM Orange prepaid). Ikonka Wifi Calling się pokazywała, dało się dzwonić. Niestety, nie było czasu na dłuższe testy.

Jeśli chodzi o polski VPN, to ciężko znaleźć coś darmowego. Z płatnych warto przyjrzeć się ofercie https://www.mydevil.net/vpn.html. Co prawda ich VPN nie używałem, ale korzystam z ich hostingu i nie ma żadnych problemów. Teraz mają promocję VPN 5 zł / miesiąc.
 #1075935  autor: sql
 11 lip 2019, 16:47
"Pamiętam, że musiałem rootować tablet, aby zainstalować apkę, która pozwalała cały ruch z tetheringu kierować przez VPN"

Jaka to aplikacja ?
 #1075976  autor: spotify
 12 lip 2019, 09:00
Dalej testuje VPN
Jeśli chodzi o działanie poza strefą Wifi to vpn działa bez problemów po sieci Orange
W Tm nie zawsze
Wyeliminowałem problemy telefonu bo przekładałem karty między terminalami
Terminale - IPhone 6s i 7
Vpn - Fsecure
 #1076144  autor: ja.michal
 15 lip 2019, 02:39
spotify, w iOS WiFi Calling ustawia oddzielny tunel VPN do operatora. Jeśli uruchomisz VPN do wszystkich usług to w praktyce będą dwa - jedno, które ustawiłeś i drugie oddzielne do WiFi Calling. Tutaj o tym pisałem: viewtopic.php?f=24&t=128665&p=1064978&h ... g#p1064978

Druga taka uwaga co do VPN na iOS. Są podobno różne opcje działania VPN na telefonie. Pierwsza to ustawienia na telefonie, ale druga to przez specjalną aplikację, która dostępna jest tylko na MACa. Tutaj podawałem link do większej ilości informacji: viewtopic.php?p=973888#p973888

Tak dodając. Jest opcja VPN Always-On do ustawienia (tylko przez aplikację na MACa Apple Configurator 2), która kieruje cały ruch przez VPN.
Funkcja VPN Always-On obsługuje również tunele dla określonych interfejsów. W przypadku urządzeń iOS istnieje jeden tunel dla każdego aktywnego interfejsu IP (jeden tunel dla interfejsu połączenia komórkowego i jeden tunel dla interfejsu Wi-Fi). Gdy tunele VPN są utworzone, cały ruch sieciowy jest przez nie przesyłany. Ruch ten obejmuje pakiety kierowane przez i na adresy IP (ruch sieciowy z oryginalnych aplikacji, takich jak FaceTime i Wiadomości). Jeśli tunele nie są utworzone, cały ruch w sieci IP jest odrzucany.
Skoro nawet takie rzeczy jak FaceTime przez to idzie to rokuje, że również WiFi Calling będzie musiało przez to iść.

Tylko uważaj, trochę się może dziać przy tym konfigurowaniu. Tutaj więcej info: https://www.howtogeek.com/218851/how-to ... e-or-ipad/
 #1076244  autor: Marysiateki
 16 lip 2019, 13:09
Od wczoraj VoLTE Playa szwankuje, połączenia przychodzące w VoLTE są zrywane albo osoba dzwoniąca słyszy, że jestem niedostępny. A połączenia wychodzoące rozpoczynają się w VoLTE ale w trakcie jestem zrzucany do 3G. Play pokazał swoją prawdziwą twarz 😂. Zachodniopomorskie Szczecinek, sprawdzone na S8+ i A5 2017
 #1076255  autor: piotrzet
 16 lip 2019, 13:57
Im więcej mają nadajników tym więcej zaczyna się sypać w systemach.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
 #1076258  autor: Mixiorek
 16 lip 2019, 14:44
Ciekawa teoria/ opinia. To dobrze, że Plus ma ich nie za dużo! A N! to chyba dzień w dzień coś musi robić.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1076260  autor: piotrzet
 16 lip 2019, 15:06
Pokaż w takim razie wcześniejsze problemy, które były w Play z VoLTE/VoWiFi. Jak doskonale wiadomo na forum ta sieć miała wzorowo wprowadzone i najbardziej stabilne te usługi. Teraz od jakiegoś czasu zaczyna się coś dziać. I widać to po kolejno pojawiających się postach odnośnie problemów w tej sieci dotyczących tych usług i nie tylko.
Akurat co do N! to teraz stabilność VoLTE czy VoWiFi o wiele się bardziej poprawiła co również widać na forum.

https://www.speedtest.net/result/a/6235774785.png
  • Strona 281 z 308
  • 1
  • 279
  • 280
  • 281
  • 282
  • 283
  • 308
  • 1
  • 279
  • 280
  • 281
  • 282
  • 283
  • 308