DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #95445  autor: szczupak90
 15 sie 2006, 17:08
Wiem, że za pomocą tej sieco można prowadzić wideokonferencje oraz oglądać TV czy słuchać radia. A jakie są jeszcze zalety sieci 3G?

Sony Ericsson T68i -> Siemens MC60 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K500i -> Nokia 6670 ->Sony Ericsson K610i -> Nokia 6310i -> Nokia 6021 -> Nokia E51 -> co dalej?

 #95447  autor: D@rio
 15 sie 2006, 17:13
Główne zastosowania UMTS-u to:

1. wideorozmowa
2. wideookonferencja
3. szybki internet i szybka transmisja danych
4. telewizja
5. wideo na rządanie
6. mobilna muzyka
7. szybka wymiana plików między użytkownikami P2P (w przyszłości)

...i z grubsza to by było tyle.

Obrazek

 #95574  autor: Kaczy
 15 sie 2006, 22:38
Ja jeszcze dorzucę:
Usługi lokalizacyjne (Location-Based Services – LBS)- mogą posłużyć w celu określenia
dokładnej pozycji użytkownika (podobnie jak GPS). Innym zastosowaniem może być
zastosowanie jako usługa informacyjna (najbliższa poczta, sklep).

...::: Made for loneliness :::...

 #95577  autor: D@rio
 15 sie 2006, 22:42
Kaczy pisze:Ja jeszcze dorzucę:
Usługi lokalizacyjne (Location-Based Services – LBS)- mogą posłużyć w celu określenia
dokładnej pozycji użytkownika (podobnie jak GPS). Innym zastosowaniem może być
zastosowanie jako usługa informacyjna (najbliższa poczta, sklep).
serwery LBS działają już od jakiegoś czasu u wszystkich naszych obecnych operatorów i pracują zarówno w sieci GSM jak i UMTS ;)

Obrazek

 #95579  autor: Kaczy
 15 sie 2006, 22:47
Ale też są jedym z założeń odnośnie przeznaczenia UMTS`u :)

...::: Made for loneliness :::...

 #95587  autor: D@rio
 15 sie 2006, 23:06
Kaczy pisze:Ale też są jedym z założeń odnośnie przeznaczenia UMTS`u :)
eeee...dyskutowałbym ;) ja wiem czy przeznaczeniem. To poprostu usługa sieciowa która będzie działać zarówno w sieci GSM jak i UMTS.

Ponadto, znalazłem książke o UMTS-ie i tam sa wymienione jeszcze dodatkowe przeznaczenia typowo charakterystyczne dla sieci UMTS:

KOMUNIKACJA

Telemedycyna: Diagnostyka, leczenie, pomoc
Ochrona: Zdalny monitoring, systemy ostrzegawcze, przeciwpożarowe
Faksy: usługi specjalne (zapamiętywanie lub późniejsze przesyłanie faksów, odbiór potwierdzeń), wysyłanie i odbiór faksów.
SMS: Wysyłanie i odbieranie SMSów, wysyłanie kartek pocztowych
Poczta elektroniczna: Wiadomości głosowe, wysyłanie i odbiór poczty elektronicznej
Tabilice ogłoszeniowe: Komunikaty, ogłoszenia publiczne, wiadomości
Komunikacja samochodowa: Nawigacja, lokalizacja położenia, telemetryka w ruchu drogowym

PLANOWANIE
Asystent osobisty: Narzędzia do tłumaczenia, wiadomości głosowe, fakt, email, SMS, zarządzanie korespondencją, zarządzanie połączeniami
Organizowanie: Kalendarz, książka adresowa, lista zadań do zrobienia, planowanie dnia, przypominanie o zdarzeniach
Narzędzia: Kalkulator, przelicznik walut, słownik, tłumacz
Rodzina: Równocześne wykonywanie zadań, VPN obejmujący rodzinę
Różności: Płacenie przy kasie, weryfikacja tożsamości, zdalnie uruchamianie urządzeń domowych

INFORMACJA

Finanse i usługi bankowe: Bilanse, ceny akcji, ceny metali, ceny walut, kursy walut, natychmiastowy dostęp do konta, skup akcji, stopy procentowe, transfery
Handel i sprzedaż: Aukcje, kupno biletów, sklepy i promocje, tablice ogłoszeniowe
Hobby: Motororyzacja, serwisy i strony internetowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, telefonia komórkowa
News: Kultura i Sztuka, loteria, polityka, sport, wiadomości
Serwisy lokalne: przewodniki po miastach, apteki, data i godzina, kina, kluby nocne, koncerty, mapy miast, pogoda, pogotowia, pomoc drogowa, przewodniki, restauracje, taksówki, teatry, usługi związane z lokalizacją, wystawy
Turystyka: Hotele, informacje ostrzegające przed kontrolami drogowymi i zatorami na drogach, rozkłądy jazdy pociągów, rozkłady lotów samolotów, transport publiczny, usługi związane z nawigacją, wakacje

ROZRYWKA
Astrologia: Biorytmy, horoskopy, horoskopy specjalne (np. erotyczne)
Gry: quizy, tamagochi, układanki, zawody
Muzyka: Dzwonki telefonu, krótkie klipy, w tym muzyka Mp3
Rozmowy: Dyskusje prywatne, dyskuje na temat (także grupowe)
Styl życia: Gastronomia, hobby, impreza, moda
Wideo i TV: Wideo na żądania, programy telewizyjne
Zabawa: analiza myśli, dowcipy, przyslowia
Zdjęcia: ikony, kartki pocztowe, zdjęcia, znaki

...ufff ;) do tego wszystkiego jak widzimy można wykorzystać UMTS. Przynajmniej tak twierdzi autor ;)

Ponadto te usługi powyżej można zaliczyć do 3-ech stref: strefa publiczna, prywatna i biznesowa.

Natomiast typowe usługi dla UMTS-u to (inaczej IMT-2000):
- system nawigacji (lokalizacji)
- ochrona osobista
- system informacji o zagrożeniach
- Information System For Pagers (aktualności, prognoza pogody, centrum finansowe itp.)
- gazeta elektroniczna, telezakupy, książka elektroniczna (eBOOK), home-shooting system
- wideo na żądanie, interaktywna telewizja, interaktywne gry
- muzyka na żądanie, karaoke na żądanie
- wideo-baza
- serwis informacyjny
- baza danych, poczta e-mail
- wideo-konferencje
- telefon mobilny, wideo-telefon.
- konwergencja usług wąsko i szerokopasmowych
- inne liczne usługi multimedialne

...może komuś się przyda...

Obrazek

 #95590  autor: Kaczy
 15 sie 2006, 23:11
Ba... to co Ty podajesz to też albo usługi sieciowe, albo jakieś usługi związane z przesyłem wiadomości tekstowych lub multimedialnych (grupa INFORMACJA).
Zaś ten dział PLANOWANIE, to już ściema totalna. Co ma UMTS do kalkulatora czy jakiegoś planera dnia?

To są bardziej możliwości samych terminali niż usługi UMTS. :-D

...::: Made for loneliness :::...

 #95592  autor: D@rio
 15 sie 2006, 23:14
Kaczy pisze:Ba... to co Ty podajesz to też albo usługi sieciowe, albo jakieś usługi związane z przesyłem wiadomości tekstowych lub multimedialnych (grupa INFORMACJA).
Zaś ten dział PLANOWANIE, to już ściema totalna. Co ma UMTS do kalkulatora czy jakiegoś planera dnia?

To są bardziej możliwości samych terminali niż usługi UMTS. :-D
było napisane tak to tylko przepisałem ;) fakt, można by z niektórymi dyskutować ale uznałem że autor jest mądrzejszy...w sumie może chodzić o jakieś aplikacje sieciowe, usługi internetowe...kto wie...

Obrazek

 #95644  autor: szczupak90
 16 sie 2006, 10:37
Trochę się tego nazbierało, ale nam przyjdzie jeszcze poczekać pewnie kilka lat zanim będziemy mogli się na dobrę cieszyć 3G. Tym bardziej, że mieszkam na takim zadupiu który ma ok 25 tys. mieszkańców.

Sony Ericsson T68i -> Siemens MC60 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K500i -> Nokia 6670 ->Sony Ericsson K610i -> Nokia 6310i -> Nokia 6021 -> Nokia E51 -> co dalej?

 #95649  autor: D@rio
 16 sie 2006, 10:54
szczupak90 pisze:Trochę się tego nazbierało, ale nam przyjdzie jeszcze poczekać pewnie kilka lat zanim będziemy mogli się na dobrę cieszyć 3G. Tym bardziej, że mieszkam na takim zadupiu który ma ok 25 tys. mieszkańców.
No u Ciebie niestety to 3G narazie nie prędko będzie...póki co większe, wojewódzkie miasta narazie tylko.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2006, 12:49 przez D@rio, łącznie zmieniany 1 raz.

Obrazek

 #95671  autor: szczupak90
 16 sie 2006, 12:26
A jak to jest z Gdańskiem? Jest pokryty w całości siecią 3G czy stoi tylko kilka masztów? Chodzi mi głównie o plusa.

Sony Ericsson T68i -> Siemens MC60 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K500i -> Nokia 6670 ->Sony Ericsson K610i -> Nokia 6310i -> Nokia 6021 -> Nokia E51 -> co dalej?

 #95685  autor: D@rio
 16 sie 2006, 12:47
szczupak90 pisze:A jak to jest z Gdańskiem? Jest pokryty w całości siecią 3G czy stoi tylko kilka masztów? Chodzi mi głównie o plusa.
Całe 3miasto jest pokryte bardzo ładnie zasięgiem sieci UMTS Plus'a.

Obrazek

 #95754  autor: szczupak90
 16 sie 2006, 18:45
To wdedy fajnie, bo myślałem, że operatorzy stawiają kilka masztów w centrum i mówia ludziom, że w całym mieście jest UMTS.

Sony Ericsson T68i -> Siemens MC60 -> Sony Ericsson T610 -> Sony Ericsson K500i -> Nokia 6670 ->Sony Ericsson K610i -> Nokia 6310i -> Nokia 6021 -> Nokia E51 -> co dalej?

 #95810  autor: D@rio
 16 sie 2006, 22:29
szczupak90 pisze:To wdedy fajnie, bo myślałem, że operatorzy stawiają kilka masztów w centrum i mówia ludziom, że w całym mieście jest UMTS.
Nie - akurat tak nie jest ;) choć pewnie znalazło by się parę przykładów na to stwierdzenie i takich przypadków. Ale to akurat żadkość. Aby to Ci to udowodnić polecam zobaczyć mapkę zasięgu sieci UMTS w Lublinie ;)

Obrazek