DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 499 z 533
  • 1
  • 497
  • 498
  • 499
  • 500
  • 501
  • 533
 #1076635  autor: Athantor
 21 lip 2019, 13:00
spotify pisze:
21 lip 2019, 12:14
Athantor pisze:
21 lip 2019, 11:34
Obrazek
No i pięknie się robi fioletowo ;) Aż strach co było przed budową :-)
No, było różowo albo pomarańczowo :lol:
Teraz, od akcji 7K, 5-10% czasu moich jazd po podlaskim, nie w lesie, jest w RK; wcześniej było odwrotnie. Tak więc, jest nie najgorzej. :smt023

:-)
 #1076676  autor: Pijo
 21 lip 2019, 21:38
EGSM900 zawitał na Pragę Północ jak widać na screenie niżej. Połączenia idą w Half Rate. Po zestawienu połaczenia następuje hopka do G1800, czyli wygląda to na Common BCCH.
Obrazek Obrazek Obrazek
 #1076679  autor: wiertolot
 21 lip 2019, 22:10
I jeszcze ciekawostka, patrzcie jak ładnie smaży MIELNIK nad BUGIEM (xD):

ObrazekObrazek

Ostatni sąsiad– LTE2100 z 25km.
:wink:

Re: Athantor-odpowiedź:

tak smaży ładnie po dolinie rzeki BUG i tam gdzie nie ma lasu i Puszczy Mielnickiej....

u mnie 7 km. na północny-wschód od Mielnik nad Bugiem i od tego nowego nadajnika tam w linia prosta poprzez puszczę i knieję w miejscowościach Adamowo,Adamowo-Zastawa, w budynku zero zasięgu, nawet w telefonie sieci PLAY nie wynajduje, muszę, żeby zadzwonić po Play iść na górkę, na drogę, z dala od lasu, wskakuje na jedną kreskę, zrobię dwa kroki w bok znika wszystko, zrywa połączenia, nie nadaje to wcale do korzystania, ani niczego,
jeden nadajnik na całą zalesioną mocno gminę Mielnik nad Bugiem to zdecydowanie za mało, wszystko, cały sygnał z niego ginie w lasie i puszczy i nic nie dochodzi........

Dopiero jak zbliżam na 2 km. do tego nadajnika autem sporo za Mętna,już prawie przed sam Mielnik oraz zakładami kredowymi i go widzę już za lasem na horyzoncie pojawia wszystko. To samo jest i dzieje od strony Radziwiłłówka i Moszczona Królewska.
Liście z drzew spadną to trochę poprawi, ale..........jeden nadajnik to za mało na tą gminę, w samym Mielnik tylko można z niego korzystać i nad rzeką w dolinie Bug, gdzie nie ma puszczy i lasu, na otwartej przestrzeni, niezalesionej, podobnie wewnątrz budynków położonych tylko w samym Mielniku i to nie wszystkich, za górą w dole nic nie dochodzi........taki zasięg.

Do Sutno, Niemirów też nic z niego nie dochodzi za pagórkami,lasem i puszczą. Pobliski Wajków, Serpelice podobnie. To samo Koterka, Tokary. Do Klukowicze i Wilanowo, też z Siemichocze praktycznie tam nic nie dociera.

Jest po prostu fatalnie i na terenie tej gminy z jednym nadajnikiem Play wypada najgorzej i blado, podobnie jak sieć Plus, choć oni mają jeszcze dwa nadajniki w Maćkowicze i Klukowicze, a jeszcze Serpelice za Bugiem, ale też tego zasięgu nie mam i nie wynajduje mi wcale w telefonie Plus z podobnej lokalizacji i z boku masztu Play w Mielnik na ul.Sadowa nic mi nie dochodzi.
Zero zasięgu jednego i drugiego i to 7 km. w linii prostej od tych nadajników w Mielnik Plus i Play na drodze wojewódzkiej numer 640. Może tylko w dwóch,góra trzech miejscach na tej drodze tylko na kreskę gdzieś wskoczy za lasem na górce na kreskę jak jedzie i znika wszystko.
Trudny teren i choć do częściowego pokrycia muszą być przynajmniej jeszcze ze dwie lokalizacje i to przy DW-640, inaczej trzeba jechać do samego Mielnika pod zakłady kredowe i tam tylko rozmawiać i z tego korzystać.
 #1076706  autor: Mixiorek
 22 lip 2019, 11:55
Mały kamyczek RK, tzw. zdziś:
Karta sim z dwa razy wyłączanym RK. Dziś przełączenie do 3G Orange na warszawskich Sielcach. Po dojechaniu w okolice Targówka karta wróciła do zasięgu macierzystego.

Wywaliłem Orange z sieci preferowanych (Umidigi). Teraz nic tam nie ma. Zobaczymy czy to coś da bo może karta odświeży się za jakiś czas i znowu powróci tam Orange :/

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1076746  autor: ST
 22 lip 2019, 17:58
Też tak zrobiłem (Umidigi) - niestety bez praktycznego efektu. Próba deaktywacji sieci preferowanych przez BOK (zgodnie z sugestią w tym wątku) także nic nie dała - karty SIM z włączonym RK płynnie wbijają się w sieci partnerów, tak w automacie, jak i przy ręcznym wyborze P4. Czyli - nie chcesz RK, deaktywuj, a i to nie jest 100% gwarancją, bo u mnie zdarza się, że przy wyłączonym RK SIM ląduje (z automatu, ręcznie się nie da) w Plusie lub Orange...
 #1076747  autor: ST
 22 lip 2019, 18:02
Play wreszcie, po ponad roku od montażu obiektu, uruchomił SZA3062 Sękowo. Konfiguracja - jak na start - dość ciekawa: 3 G + 4 D + 4 U900 + 4 U2100.
LTE (jakiegokolwiek) brak.
 #1076755  autor: marcellove
 22 lip 2019, 19:34
Rok to mało, w Koszalinie przy ulicy Gdańskiej/Bukowej stacja stała 2,5 roku zanim ją odpalili. Ach ta polska biurokracja....

http://www.speedtest.net/result/7605798589.png
 #1076883  autor: Barciur
 23 lip 2019, 23:08
Ciekawa sprawa, bo mi BOK twierdzi, ze wylaczyl dostep do jakiegokolwiek RK i faktycznie, kolega konsultant w Playu pokazal mi screena na moim numerze - dostep do RK oraz preferowanie sieci jest wylaczony. A telefon loguje sie do Plusa oraz mozna wybrac Plusa manualnie. Wiec nie da sie go wylaczyc i o.

Ale ja glownie nie o tym. Byłem w Trójmieście, w Helu i na Kaszubach. Jestem bardzo mile zaskoczony tą kartą bez RK. Naprawdę dał radę. W drodze na półwysep oraz do samego Helu sieć macierzysta gubiła zasięg tam, gdzie T-M też miał problemy i się gubił. Na samym cyplu działał tylko Plus w 2G, z ktorego roamingu wykonalem telefon bez problemu. Brak był innych sieci.

kaszuby trochę zjechałem z Cellmapperem, więc za parę dni mapa wycieczki dokładna będzie dostępna, ale tam praktycznie łeb w łeb z T-M, minimalnie lepszy zasięg w niektorych miejscach miał Plus. Ale nad jeziorem Kniewo czy w Szymbarku ogólnie Play chodził tak, że żadnych problemów nie było. Naczytałem się trochę o ich słabosci tam i jestem mile zaskoczony, że problemów nie było.
 #1076887  autor: iphoneski
 23 lip 2019, 23:19
Ja podczas drogi z Zakopanego do Bydgoszczy miałem trochę czasu żeby pobawić się telefonem. Przez Znaczną większość drogi nie miałem żadnych problemów przy korzystaniu z Internetu na macierzystym zasięgu Play, całkowitych braków zasięgu miałem może kilka, częściej były szczątki zasięgu ale też nie jakoś Permanentnie. Trasa dość długa i szczerze myślałem Że będzie gorzej.
 #1076923  autor: Athantor
 24 lip 2019, 13:29
Z ogólnych obserwacji:
– GSM 900 jest nieużywalne jeśli chodzi o dane: ping 500 ze średnią prędkością 30kb/s jeśli w ogóle da się dopchać; w speedtest często błąd
– Północ jeszcze przed migracją na Ericssona

:!: (kliknięcie prawym myszy → "pokaż obraz" na stronie ibb, po wczytaniu pełnej rozdzielczości, wyświetla w jeszcze wyższej, pełnej jakości)

:arrow: Janów ul. Białostocka 25, gm. Janów, podlaskie, SKL4440 – {poprzednio: foto1}, nowość

Zrobili od nowa anteny: trzy na standardowej wysokości zamiast dwóch niżej, jak początkowo.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

▸ LTE1800+2100+800
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U2100
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U900
Obrazek Obrazek

▸ G1800
Obrazek ObrazekObrazek

:arrow: Kopciówka dz. nr 52/2, gm. Suchowola, podlaskie, SKL4402 – {poprzednio: foto1}, nie działa

Wieża kratownicowa Orange, po środku Plus, na skraju Play.
Z daleka Play wydaje się być wyższy od plusa i być równym z wieżą Orange, ale to pewnie wynika z faktu że podstawę ma wyżej O: 202m, P4+P: 210m

Budka jeszcze nie szumi, więc pewnie z trzy miesiące do odpalenia...

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


:arrow: Frącki dz. nr 41/9, gm. Giby, podlaskie, SEJ4410 nowość

Eleganckie, patriotyczne malowanie, a nie to co ciemny, ponury siwy plus :lol:

Panowie technicy, jeśli ktokolwiek czyta: macie otwartą furtkę w ogrodzeniu stacji; może warto by było zamknąć, zanim kto sprzęt wyniesie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

▸ LTE2100+1800+800
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U2100
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U900
Chyba jest; nie udało się złapać skrinszota.

▸ G900
Obrazek ObrazekObrazek

:arrow: Kopanica dz. nr 13/4, gmina Nowinka, podlaskie, AUG4420 nowość

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

▸ LTE1800+2100+800
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U2100
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U900
¯\_(ツ)_/¯

▸ G1800
Obrazek Obrazek

▸ G900
Obrazek Obrazek
Speedtest błąd, ale około 30kb/s

:arrow: Olszanka dz. nr 12/2, gm. Nowinka, podlaskie, AUG4475nowość

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

▸ LTE2100+1800+800
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U2100
Obrazek ObrazekObrazek

▸ U900
¯\_(ツ)_/¯

▸ G900
Obrazek Obrazek
Speedtest błąd, ale około 30kb/s


@Pawrzes, można Cię jeszcze prosić o pomoc z uzupełnieniem bazy? :roll:

:-)
 #1076964  autor: spotify
 24 lip 2019, 19:59
Barciur pisze:
23 lip 2019, 23:08
kaszuby trochę zjechałem z Cellmapperem, więc za parę dni mapa wycieczki dokładna będzie dostępna, ale tam praktycznie łeb w łeb z T-M, minimalnie lepszy zasięg w niektorych miejscach miał Plus. Ale nad jeziorem Kniewo czy w Szymbarku ogólnie Play chodził tak, że żadnych problemów nie było. Naczytałem się trochę o ich słabosci tam i jestem mile zaskoczony, że problemów nie było.
O Kaszubach już pisaliśmy niedawno. W zeszłym roku oraz już w tym Play postawił tam łącznie około 10 swoich stacji, więc się mocno poprawił (wcześniej nydza przez duże N). I pisaliśmy, że zasięgiem praktycznie dorównuje sieci N!.
Plus na Kaszubach jest strasznie wyspowy i są miejsca gdzie jest dobrze a są miejsca, gdzie nie ma ich wcale. Tak jest od lat.
@marcin19(..) już o tym pisał również, bo tam mieszka.

@Athantor
Jak zwykle świetna robota! :smt023
 #1076979  autor: WellDone
 24 lip 2019, 21:16
Athantor pisze:
24 lip 2019, 13:29
Z ogólnych obserwacji:
– GSM 900 jest nieużywalne jeśli chodzi o dane: ping 500 ze średnią prędkością 30kb/s jeśli w ogóle da się dopchać; w speedtest często błąd
W G900 mogliby calkowicie zablokowac DATA i zostawić sam Voice. W wielu krajach tak to działa.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1076997  autor: Athantor
 24 lip 2019, 23:14
spotify pisze:
24 lip 2019, 19:59
@Athantor
Jak zwykle świetna robota! :smt023
Dziękuję. :smt006
WellDone pisze:
24 lip 2019, 21:16
Athantor pisze:
24 lip 2019, 13:29
Z ogólnych obserwacji:
– GSM 900 jest nieużywalne jeśli chodzi o dane: ping 500 ze średnią prędkością 30kb/s jeśli w ogóle da się dopchać; w speedtest często błąd
W G900 mogliby calkowicie zablokowac DATA i zostawić sam Voice. W wielu krajach tak to działa.
De facto już tak jest. Użycie tego co jest, wymaga nie lada cierpliwości, jeśli już w ogóle się uda i chrome nie wywali timeout wcześniej.

:-)
 #1077005  autor: bed
 24 lip 2019, 23:49
Data po prostu nie powinno działać, a być stricte do głosu.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1077008  autor: WellDone
 25 lip 2019, 00:08
Raz, że bez sensu zajmuje szczeliny czasowe, dwa telefony z GPRS class B przy aktywnej transmisji blokują możliwość dodzwonienia się w tym czasie.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1077013  autor: kozien70
 25 lip 2019, 07:11
WellDone pisze:
25 lip 2019, 00:08
Raz, że bez sensu zajmuje szczeliny czasowe
:D No i co z tego, że zajmuje?
WellDone pisze:
25 lip 2019, 00:08
telefony z GPRS class B przy aktywnej transmisji blokują możliwość dodzwonienia się w tym czasie.
Whaat? :shock:
Jeśli telefon i sieć nie obsługuje DTM-a transmisja danych jest wstrzymywana na czas połączenia głosowego. Jeśli obydwie strony obsługują DTM, transmisja jest możliwa w trakcie rozmowy.
Wiki się czytało, co? Sprawdź jeszcze raz :mrgreen:
BTW pamiętam czas, gdy DTM działał tylko w T-mobile i jakoś nikt nie wyłączał transmisji danych w 2G, żeby ludzie mogli się do niego dodzwonić ;-)
 #1077052  autor: WellDone
 25 lip 2019, 15:13
Ja wyłączałem :)
Stare iPhony (na pewno 3G, 3Gs, 4) nie obsługują Dual Transfer Mode w GSM.
Masz rację, że przy DTM nie ważna jest klasa GPRS, ale duża część tych z class B nie obsługuje właśnie Dual Transfer Mode.

Odnośnie zajętości czasowych to pamiętam, że uczono nas, że przy ich pełnej zajętości pojawiają się problemy z zestawieniem połączenia albo (jeśli sieć obsługuje) rozmowa idzie po Half Rate.

I nie, nie wikipedia tylko stara szkoła Ery GSM :D

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1077054  autor: kozien70
 25 lip 2019, 15:23
Nie wiem w jakim celu wyłączałeś, ale wstrzymywana jest transmisja, a nie rozmowy :-)
Ja nigdy nie wyłączałem. Ba, pamiętam jak daawno temu przez długi czas korzystałem na telefonie z internetu na Edge, w sztywno ustawionym trybie 2G, bo 3G było u mnie mega kulawe i to właśnie na UMTSie miałem problemy z połączeniami. W GSM wszystko hulało.
Zresztą to jakaś prehistoria, nie ma o czym mówić.
Co do zajętości - konfiguruje się sieć tak, by voice miało priorytet nad data i już. Wyłączenie data dla 2G byłoby przy na stacjach z małym obciążeniem głosem marnotrawieniem zasobów. Jeśli rozmów jest mało, to niech sobie data leci, co to szkodzi. Pamiętajcie, że transmisja danych w 2G to np. urządzenia m2m, telemetria itp którym nieraz wystarczy transfer co jakiś czas kilkuset bajtów/kilku kB. Tak więc nędzny speedtest nie oznacza bezużyteczności takiego Edge. To nie ma służyć do streamingu i przeglądania netu na telefonie ;-)
 #1077058  autor: WellDone
 25 lip 2019, 15:46
Moimi pierwszymi smarfonami od samego początku były iPhony (równo od 2008 do 2018 :mrgreen: ) i tam zawsze był problem. Telefon niby w idle, a tu sms o nieodebranym połączeniu, bo iphone sobie coś tam wysłał :) Oczywiście wraz z nadejściem pokrycia UMTS o tym zapomniałem, ale doskonale pamiętam te problemy :)

Co do transmisji dla kart telemetrycznych nie zapominaj, że bardzo łatwo dla nich zarezerwować taką możliwość. Z tego co pamiętam wszystkie działają na tym samym numerze HLR.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1077061  autor: kozien70
 25 lip 2019, 15:59
Nie używałem iPhonów, może dlatego nie miałem takich problemów :D
Nie za bardzo kumam, co ma taki sam HLR do wyłączenia transmisji danych w sieci 2G.
Nie zapominaj też, że jest sporo kart wykorzystywanych do transmisji danych w urządzeniach tylko 2G, które nie są kupowane w specjalnych taryfach m2m (nawet nie wiem, czy Play w ogóle ma takie taryfy/oferty dedykowane) i w bazie operatora wcale nie widnieją jako karty dedykowane do takiej komunikacji. A skoro można dać klientom możliwość skorzystania z transmisji Edge, to nie widzę solidnego argumentu by jej nie dawać.
  • Strona 499 z 533
  • 1
  • 497
  • 498
  • 499
  • 500
  • 501
  • 533
  • 1
  • 497
  • 498
  • 499
  • 500
  • 501
  • 533