DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 469 z 533
  • 1
  • 467
  • 468
  • 469
  • 470
  • 471
  • 533
 #1071762  autor: RicoExus
 14 maja 2019, 18:21
Trójmiasto moje tereny więc mogę powiedzieć, że jeśli Play odpalił czy odpali nową stację GDA1032
Gdańsk, Jelitkowska 20 z sektorem skierowanym w stronę Mola w Sopocie to stacja ładnie zgarnie tam ruch z plaży i okolicy. Więc nie będzie aż tak źle. To tylko trochę ponad 2km od mola bez żadnych przeszkód. Nawet ta stacja może sprawić, że idąc z Sopotu w stronę Gdyni będzie lepiej Play działać niż Plus. Niestety przez wzgórza miedzy Gdynią a Sopotem Plus spada miejscami do słabego 3G mimo, że mają antenę na molo. Taka ciekawska nawet dla mnie była bo myślałem, że jest ok. Co innego Ulica Bohaterów Monte Cassino w Sopocie tam jedna stacja to trochę mało na taki tłum ludzi.
 #1071778  autor: Młody..
 14 maja 2019, 20:27
piotrzet pisze:
14 maja 2019, 14:42
Nie tylko Bydgoszcz. Kielce, Częstochowa, i jeszcze kilka innych miast, które są zrobione jak należy dalej mają RK, a taki Sopot będą wyłączać, a nie ma się co oszukiwać wygląda słabo szczególnie jeśli przyjdzie okres wakacji. Przecież nawet lepiej by to wyglądało marketingowo jakby na raz wyłączyli kilka miast.
Z tymi Kielcami, to jak dojdą Mąchocice, Masłów, no i może jeszcze kilka stacji w CK, aby jeszcze troszkę zagęścić + od biedy piko w Galerii Echo, to będzie perfekt.
 #1071784  autor: Mixiorek
 14 maja 2019, 21:58
Mixiorek pisze:
09 mar 2019, 14:48
Nowa wieża Play w powiecie piaseczyńskim. Sobików/ Cendrowice.

Bum! Czyżby stacja już działała?!
Pawrzes, to jest 6606? Złapałem LTE 800 na cidach 86 i 96. Jeżeli tak to tempo chyba 4x szybsze niż przy odpalaniu Cieciszewa a to ten sam powiat. Może Żabieniec też odpalą szybciej?
Wieża w Tarczynie obok biedry wygląda na gotową. Dwie anteny na sektor. Jeden z sektorów jest skierowany idealnie wzdłuż DK7 (na południe). Chyba rozumiem czemu w ogóle powstała. Stacja Play na kominie dawnych zakładów przetwórstwa Tarczyn ma tylko L1800 i L2100. Pewnie jest kłopot z rozbudową (?). Plus ma tam L900 i L1800 a N! cztery pasma LTE. Na miejscu Play dałbym na wieży własnej wszystkie pasma. W sumie mogli dać też 4 sektory.
Wieża w Grzędach nadal z tablicą budowy. Na dziś jest jedna antena na sektor. Czyżby stary projekt?

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1071786  autor: iphoneski
 14 maja 2019, 22:20
@RicoExus
Dobrze by było sprawdzić obciążenie w miesiącach letnich. Ja nie pojadę pewnie szybciej niż w połowie lipca a i to nie jest pewne ze względu na ilość obowiązków.
 #1071791  autor: Pawrzes
 14 maja 2019, 23:23
W Łodzi od kilku dni trwają przygotowania do wyłączenia RK i wdrażana jest nowa konfiguracja sieci ;-)

Mixiorek, tak to PIA4440 :-) Świeci pasmami L800/1800/2100
W Tarczynie to może być zamiennik, miejscami Play przenosi się na własne lub dzierżawione nowe maszty z lokalizacji gdzie istniejące stacje nie mają nowych pasm.
Stary projekt sprzed 2013 to generalnie brak pasma 1800 albo projekty sprzed ostatniej aukcji bez pasm 800/2600. Stacje z tylko U900, tylko U2100 czy L800/U900 są z nowych projektów zamiennych aby jak najszybciej była możliwość uzyskania pozwoleń na budowę stacji w problematycznych lokalizacjach (protesty, różna interpretacja tych samych przepisów przez gminy i powiaty)

Pozdrawiam
 #1071793  autor: spotify
 14 maja 2019, 23:36
Pawrzes pisze:
14 maja 2019, 01:49
Tiaaa i wychodzi na to, że 3 jednosektorowe 1800/2100 mikro stacje to więcej niż jedna typowa stacja z co najmniej 3 sektorami z wszystkimi pasmami i o znacznie większym zasięgu :roll:
Tiaaa, większość stacji N! są w miastach jednosektorowe a pozostałe do mikro stacje.....
Jak można takie dyrdymały pisać?

Super wypas stacje Play (pisał Rico o tym)
viewtopic.php?f=24&t=82629&start=9105

Reda
Wielki słup betonowy i anteny na jeden sektor
ID: RED0005

I wiele innych przykładów. Ale oczywiście Play najlepszy i nic złego napisać nie można.
Reszty niestworzonych rzeczy nie chce mi się komentować w tym przypisywania slow których nigdy nie powiedziałem i nie miałem na myśli...

Najlepiej sie wyprzeć. Z kimś się tutaj "kłóciłeś" i wkleiłeś mapki kilku dzielnic. A teraz oczywiście nie Ty.....
RicoExus pisze:
14 maja 2019, 18:21
Trójmiasto moje tereny więc mogę powiedzieć, że jeśli Play odpalił czy odpali nową stację GDA1032
Gdańsk, Jelitkowska 20 z sektorem skierowanym w stronę Mola w Sopocie to stacja ładnie zgarnie tam ruch z plaży i okolicy. Więc nie będzie aż tak źle.
Rewelacji nie będzie. Na tym hotelu stacje ma też N!.
Ogólnie Play bez RK w Trójmieście jeszcze nie istnieje. Na szczęście wyłączają na razie tylko Orange. Tutaj Play ma dużo do nadrobienia.
 #1071798  autor: bed
 15 maja 2019, 00:09
Pawrzes pisze:
14 maja 2019, 23:23
W Łodzi od kilku dni trwają przygotowania do wyłączenia RK i wdrażana jest nowa konfiguracja sieci ;-)
Całego roamingu czy tylko któregoś opa? ;) Przy większej ilości stacji niż Plus, skoro ten daje radę, to Play chyba też powinien. No i pozostaje kwestia jaki obszar - centrum, cała Łódź, coś więcej? 8)

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1071802  autor: RicoExus
 15 maja 2019, 00:44
@iphoneski
Latem jak ładna pogoda to ja akurat często jestem w Sopocie, wtedy jak jest tłum sprawdzę. Dodatkowo popatrzę skąd dochodzi sygnał plaża, molo itp. dam tu znać. Może wcześniej jak pogoda lepsza będzie.

@spotify
Że rewelacji nie będzie to też tak obstawiam. Wiem chociaż z kilku stacji w Gdyni i właśnie Sopotu jak sprawa wygląda. Choć wczoraj w centrum Gdyni testowałem Plusa, dużo stacji gdzie jest tylko L1800 i cienko to już wygląda wyssane, że 30Mbps nie idzie wyciągnąć. A co do tej stacji na hotelu mam nadzieję, że już dział dlatego roaming O mogli wyłączyć.
 #1071803  autor: WellDone
 15 maja 2019, 00:52
Jak byłem w listopadzie w Sopocie to Play działał o wiele lepiej niż służbowy Orange, rzadko kiedy speedtest pokazywał mniej niż 20mbps.

Samsung Galaxy S20 - Plus
iPhone 12 mini - Orange Flex 5G eSIM / T-Mobile 5G SIM2
 #1071806  autor: Pawrzes
 15 maja 2019, 01:21
spotify, mówię tylko aby nie liczyć tylko baloników nie sprawdzając w praktyce jakie to są stacje, jak wygląda zasięg czy transfery w danej sieci itp. po drugie sieć Play jest w budowie cały czas.

No jeśli ta instalacja to nie super wypas to czy są konkurencji na tym kominie? :P Normy PEM i nośność obiektu mogą nie pozwalać na większy zakres rozbudowy.

Druga to nie jeden a dwa i z czasem może być więcej ale protesty ciągle trwają i okoliczni mieszkańcy domagają się rozbiórki, po drugie nawet betonu od stali pomalowanej na biało nie potrafisz odróżnić... :roll:

Można ale prawdę a nie brednie wyssane z palca bez jakikolwiek materiałów dowodowych.

Reszta dotyczyła innych postów, nie tylko w tym wątku....

bed, nie wiem ale raczej dwuetapowo. Podejrzewam, że całe miasto :wink: Ilość to jedno a pasma to drugie ;) W ostatnim czasie po 3 x L800 i 2600 otrzymały stacje Perla 11 i Pomorska 96, Lumumby 12/18 rozbudowana z 3 do 5 sektorów, 5 nowych stacji odpalili w tym roku + 3 nowa stacja full wypas w Rzgowie :-)

Pozdrawiam
 #1071817  autor: iphoneski
 15 maja 2019, 09:07
WellDone pisze:
15 maja 2019, 00:52
Jak byłem w listopadzie w Sopocie to Play działał o wiele lepiej niż służbowy Orange, rzadko kiedy speedtest pokazywał mniej niż 20mbps.
Ja przyjechałem w lato o 8 rano już i wtedy prędkości też były ok, jakieś 30 mega na 2600. Dramat zrobił się dopiero ok 14/15 gdy ludzi zrobiło się tyle, że nie było jak się ruszyć. No ale tak jak pisałem to rok temu było.
 #1071819  autor: micial
 15 maja 2019, 09:20
Pawrzes pisze:
14 maja 2019, 23:23
W Łodzi od kilku dni trwają przygotowania do wyłączenia RK i wdrażana jest nowa konfiguracja sieci ;-)
A są już jakieś mapki?
 #1071823  autor: Mixiorek
 15 maja 2019, 09:34
Pawrzes pisze:
14 maja 2019, 23:23

Mixiorek, tak to PIA4440 :-) Świeci pasmami L800/1800/2100

Znakomite tempo odpalenia po postawieniu stacji. Natomiast póki co zasięg pasma L800 jest rozczarowujący. Na DK 50 powinno to lepiej wyglądać. Zobaczymy za kilka tygodni.
Będę się kręcił w miarę możliwości przy stacji w Żabieńcu. Zobaczymy kiedy odpalą.

Grzędy jeszcze nie działają więc nie wiem co popłynie z tej jednej anteny. O ile nie dołożą przed odpaleniem kolejnych.

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1071824  autor: spotify
 15 maja 2019, 09:37
@Pawrzes
Mnie chodzi o obiektywność.
Napisałem wyraźnie, że liczyłem baloniki żeby poznać sytuację "mniej więcej" a nie 1:1
Poza tym sam wiesz, że w Trójmieście Play ma dużo jeszcze do zrobienia i taki jest fakt.

Jak ostatnio jechałem był tylko jeden sektor. Może ostatnio dołożyli drugi. Nie jestem tam codziennie. To raz.
Dwa - widziałem z SKMki, więc wybacz - z daleka wygląda jak betonowy.
Trzy - problemy ze stawianiem stacji dzisiaj ma każdy operator. Wiadomo dlaczego. Ale czyja to wina, że Play teraz właśnie się buduje?
N! próbuje w Gdyni już od ponad dwóch lat postawić stację na ulicy Tetmajera i w okolicach i nadal się kopie z koniem

Cztery. Wszyscy operatorzy się rozbudowują. Wystarczy czytać tutaj forum. Czy to w Wawie nowe stacje czy nawet u mnie. Nie tylko Play się buduje. Oczywiście inni nie muszą na takich poziomie, wiadomo dlaczego.
Pięć - jeśli chodzi o protesty to one zawsze były ale nie na taka skalę jak dzisiaj. W sumie wg mnie - są cały czas na takim poziomie jak były, tylko przez teraz intensywną rozbudowę Play częściej o tym słyszymy. P4 cisną terminy.
Sześć - protesty w historii również W3 się odbijały czkawką. Dlatego do dzisiaj w wielu miejscach mają stacje "wybrakowane" (jeśli nazwać to tak można) i nic się nie zapowiada na lepiej. Co właśnie masz na przykładzie Play w Redzie. Słup metalowy a na raty dokładają sektory a być może zaraz będą zawijać graty. W sumie nie dziwi. Przecież to jest na środku osiedla mieszkaniowego

Co do Sopotu - mam trochę znajomych z branży gastronomicznej którzy pracują w lokalach w Sopocie. Jeśli chodzi o zasięg raczej nie narzekają (tam gdzie nie ma najwyżej RK) ale o zamulenie Play w Sopocie już bardziej.
WellDone pisze:
15 maja 2019, 00:52
Jak byłem w listopadzie w Sopocie to Play działał o wiele lepiej niż służbowy Orange, rzadko kiedy speedtest pokazywał mniej niż 20mbps.
W listopadzie w porównaniu do wakacji to w Sopocie jest pustka. Ludzi tylko w lokalach w sumie doświadczysz.
RicoExus pisze:
15 maja 2019, 00:44
Choć wczoraj w centrum Gdyni testowałem Plusa, dużo stacji gdzie jest tylko L1800 i cienko to już wygląda wyssane, że 30Mbps nie idzie wyciągnąć. A co do tej stacji na hotelu mam nadzieję, że już dział dlatego roaming O mogli wyłączyć.
Jeśli chodzi o "skansen" Plusa to w Trójmieście działa dobrze. Oczywiście prędkości maksymalne nie powalają ale nie osiąga nigdzie prędkości na poziomie 1-2Mb/s jak Play. Rzadko kiedy w Plusie spadasz poniżej 7-8Mb/s. 20Mhz L1800 robi swoje.
Oczywiście mam na myśli normalny dzień i a nie impreza masowa. I ostatnie testy z mojej strony Plusa skończyły się w grudniu 2018 ;) (ale Plusa abonentów w miastach jest chyba najmniej)
 #1071830  autor: iphoneski
 15 maja 2019, 12:24
https://gsm.biz.pl/2019/05/14/droga-woj ... y-da-rade/
Reasumując, patrząc na inwestycje Play – żywimy nadzieję, że sieć u tego operatora zostanie wybudowana lepiej, aniżeli u konkurentów. Lokalizacje będą bardziej przemyślane, azymuty dopasowane do miejsc bez sygnału, a pasma dobrane tak, aby sygnał nie tylko był, ale zapewniał należytą jakość świadczonych usług. Jeśli operator nie zaliczy kolejnych, marketingowych wpadek, zaś poziom inwestycji i rozwoju technologii utrzyma dłużej, aniżeli zakłada pierwotny plan budowy własnej sieci – bierna postawa najstarszych graczy lada moment w znaczący sposób może się obrócić przeciw nim. Tym bardziej, że przez kilka ostatnich lat można odnieść wrażenie, że potencjał globalnych podmiotów jest marnowany, zaś grupa Zygmunta Solorza nie ma specjalnego pomysłu na to, co będzie jutro ?
W sumie trochę teraz tak to wygląda.
 #1071833  autor: matek451
 15 maja 2019, 13:16
W sprawie Łodzi mam pytanie do kolegi @Pawrzes. Uruchomiono eNB 6523 na 4 pasmach LTE i tu pytanie czy jest MIMO4x4 na niej ? Korzystam z eNB4097 i ta mimo "5G Ready" ma tylko MIMO2x2 i QAM256. Obecnie korzystam z WF860 od ZTE Polska, ma możliwość agregacji 2 CC CA z MIMO4x4 lub 4 CC CA w QAM256. Póki co korzystam z 3 CC CA B7+B3+B1 z QAM256 i DL dochodzi do 300Mb/s. Sprawdziłbym chętnie 2 CC CA w MIMO4x4 z tego eNB6523 jeśli ma . Inny pobliski eNB4037 tez '5G ready" i pytanie podobne, ma MIMO4x4? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 #1071835  autor: RicoExus
 15 maja 2019, 13:59
@spotify
Tak pod tym względem co napisałeś to fakt. Znam sytuacje gdzie w Play w ogóle nie mogłem zrobić testu bo stacja nie wyrabiała. Ale tak to jest sieć ma najwięcej użytkowników to musi w każdym mieście mieć gęstszą siatkę stacji. Albo chociaż robić w miastach jak najwięcej gdzie można, stacji czerto sektorowych to już by dużo pomogło. I na pewno pokrycie sygnałem było by dużo lepsze.
 #1071838  autor: iphoneski
 15 maja 2019, 15:29
RicoExus pisze:
15 maja 2019, 13:59

sieć ma najwięcej użytkowników to musi w każdym mieście mieć gęstszą siatkę stacji. Albo chociaż robić w miastach jak najwięcej gdzie można, stacji czerto sektorowych to już by dużo pomogło. I na pewno pokrycie sygnałem było by dużo lepsze.
Gdyby mogli to by robili, nie można często dołożyć kolejnych sektorów, nawet czasem pasm na tym co już jest bo normy promieniowania byłyby przekroczone.
 #1071840  autor: RicoExus
 15 maja 2019, 16:20
iphoneski pisze:
15 maja 2019, 15:29
RicoExus pisze:
15 maja 2019, 13:59

sieć ma najwięcej użytkowników to musi w każdym mieście mieć gęstszą siatkę stacji. Albo chociaż robić w miastach jak najwięcej gdzie można, stacji czerto sektorowych to już by dużo pomogło. I na pewno pokrycie sygnałem było by dużo lepsze.
Gdyby mogli to by robili, nie można często dołożyć kolejnych sektorów, nawet czasem pasm na tym co już jest bo normy promieniowania byłyby przekroczone.
To też prawda, choć znam stację gdzie były trzy sektory, a po rozbudowie o nowe pasam zostały tylko dwa. A jest pewne, że więcej sektorów to lepsze pokrycie, na czym Play pewnie też bardzo zależy jak już wyłączą roaming. Od razu piszę, że wiem dodatkowe pasam i normy, chociaż jakby w N nie mieli aż tak z tym problemu z okolic, które znam.

Play GDY0019 Gdynia, Kowieńska 4
Przed rozbudową 3 sektory po dwie anteny. Trochę słabe zdjęcie.
Obrazek

Ta sama stacja po rozbudowie na zdjęciu Google. Już na pewno pokrycie trochę ucierpiało. I czy pojemność przy słabym zasięgu L2600 coś da trudno powiedzieć?
https://www.google.pl/maps/@54.4811609, ... 8192?hl=pl
 #1071852  autor: JFK2016
 15 maja 2019, 20:12
Pawrzes pisze:
15 maja 2019, 01:21
Podejrzewam, że całe miasto :wink: Ilość to jedno a pasma to drugie ;) W ostatnim czasie po 3 x L800 i 2600 otrzymały stacje Perla 11 i Pomorska 96, Lumumby 12/18 rozbudowana z 3 do 5 sektorów, 5 nowych stacji odpalili w tym roku + 3 nowa stacja full wypas w Rzgowie :-)
Płacenie za RK w Łodzi to czyste marnotrawstwo, Play działa najlepiej/najwydajniej ze wszystkich opów (do 1.11.2018 nie można było tego zrobić, infrastruktura była zajechana DiL, w tych godzinach na gołym L2600 trudno było wyciągnąć 2Mbps, teraz nigdy nie ma poniżej 20Mbps) Obrazek.
  • Strona 469 z 533
  • 1
  • 467
  • 468
  • 469
  • 470
  • 471
  • 533
  • 1
  • 467
  • 468
  • 469
  • 470
  • 471
  • 533