DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

  • Strona 71 z 141
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 141
 #1023946  autor: Spacedust
 04 paź 2018, 19:43
Zapraszam do Urzędu Skarbowego na Chłapowskiego w Poznaniu - 1-2/4 kresek U900 w N! to szczyt marzeń, a zdarza się, że telefon po wsadzeniu do kieszeni ląduje w GSM. LTE nie łapie, nawet L800, U2100 także.

Jest tak duża różnica terenu i bardzo grube ściany, że sygnał ledwo się dostaje do środka.
 #1024013  autor: Barciur
 05 paź 2018, 01:31
Ciekawostką w USA jest to, że ATT i T-Mobile podeszli zupełnie inaczej do tematu refarmingu.

AT&T, posiadając GSM na 850 i 1900 oraz LTE na 850, 1900 i 700, wyłaczył swoje 2G dwa lata temu. Budują LTE tylko tam, gdzie mają już 3G / HSPA+.

T-Mobile natomiast zawsze miał tylko 1900 na GSM (co sprawiało, że jest słabą siecią poza miastami w całym kraju) oraz 1700/2100 (AWS) na UMTS/HSPA. W ostatnich latach trwa jednak refarming 3G na 4G, a 2G jest nietknięte. Wobec czego, dzisiaj jadąc w trasę z ciekawości przestawiłem sięć na max 3 i w momencie wyjazdu z miasta miałem tylko 2G - mimo, że parę lat temu 3G to był standard. Widać więc, u nich GSM potrwa dłużej, niż 3G.

Ciekawe, czy w Polsce u niektórych też tak może być. Pewnie nie w Playu, bo Play zaczynał od 3G a 2G było tylko dodane trochę na odczepne.
 #1027768  autor: ManiacGSM
 21 paź 2018, 17:10
Zbierałem się z tym dobre trzy miesiące (jak nie więcej) ,aby udzielić się z tym wątku. Moje zdanie jest takie ,że w Polszy jeszcze długo to będzie science-fiction. Jest pełno starszych ludzi ,którzy używają starych słuchawek i jak by jutro znikło z dnia na dzień 2G to byli by w czarnej dziurze. To może być tylko dodatkowa opcja w środowisku technicznym i nic więcej- już pomijając koszta i chęci naszych opów. Tak samo jak podniety redaktorów stron szeroko pojętej telekomunikacji oraz innych serwisów którzy rozpisują się w tematyce telefonii komórkowej na tematy eSIM. A potem z d**** wzięte przepychanki słowne rzeczników wielkiej czwórki. Że sieć X nie planuje w tym roku, sieć Y jak najbardziej... a nic i tak z tego nie będzie. Chyba ,że jest moda na artykuły clickbait- no to gratuluję. Bo ''jest'' o czym pisać.

PLUSH na Kartę x1. Virgin Mobile x1, Orange FREE x1, PLAY MIX x1.
iP 5s, NOKIA C7, HUAWEI Y5, BB 9810, NOKIA 2610.
 #1028330  autor: p2225
 24 paź 2018, 20:07
p2225 pisze:
Dostępy M2M (bankomaty, liczniki energii elektrycznej itp.) odnotowały wzrost do 1,225 mln(...)
Wskaźnik penetracji dla smartfonów wśród klientów głosowych usług abonamentowych przekroczył na koniec grudnia 70% wobec 67% na koniec 2016 roku.
http://www.telepolis.pl/wiadomosci/wyni ... 41461.html
Obecnie jest tak:
Wzrost do 1,385 mln odnotowały tylko dostępy M2M (bankomaty, liczniki energii elektrycznej itp.),
Smartfonów w abo jest 73,3%.
https://www.telepolis.pl/wiadomosci/pra ... -po-3q2018

5G3600+4CA+QAM256+MIMO4x4:
https://www.speedtest.net/pl/android/9862555658.png
 #1042483  autor: kozien70
 10 lis 2018, 18:12
Pojawiła się do opiniowania nowa wersja projektu ustawy "częstotliwościowej". Nie mam teraz za bardzo czasu porównać zmiany względem wersji z marca. Może telko.in się pochyli nad tematem ;-)
 #1042488  autor: Pabloeq
 10 lis 2018, 18:41
ManiacGSM pisze:Zbierałem się z tym dobre trzy miesiące (jak nie więcej) ,aby udzielić się z tym wątku. Moje zdanie jest takie ,że w Polszy jeszcze długo to będzie science-fiction. Jest pełno starszych ludzi ,którzy używają starych słuchawek i jak by jutro znikło z dnia na dzień 2G to byli by w czarnej dziurze.
Polsza? Co to takiego?

To skandal będzie jak wyłączą 2G "bo dziadki używają", no... to jest argument żeby jeszcze ze 30 lat trzymać stary GSM. Tak samo jak z telewizorami jak wchodziło DVB-T, dziadki jakoś dały radę i wymieniły sprzęty. Tak samo będzie z telefonami.
Spacedust pisze:Jest tak duża różnica terenu i bardzo grube ściany, że sygnał ledwo się dostaje do środka.
No to może raczej przyczyną jest polskie maniackie bezsensowne 0,1W/m2 ?
 #1042517  autor: Spacedust
 10 lis 2018, 21:45
Indyjski Airtel planuje wyłączenie sieci 3G i refarmuje całe 900 MHz do LTE zostawiając 2G jako DCS: https://www.telegeography.com/products/ ... -shutdown/

Indyjski Vodafone Idea planuje całkowity refarming sieci 2G i 3G: https://m.dailyhunt.in/news/india/engli ... -100669886

Brazylijski TIM refarmuje 10 MHz z 22 MHz UMTS2100 do LTE2100: https://translate.google.pl/translate?s ... edit-text=
 #1042529  autor: SACZI
 11 lis 2018, 09:04
A tak czysto teoretycznie, gdyby wyłączyć 3G i zostawić szkrawek pasma dla 2G, a pozostałę zasoy radiowe przeznaczyć na LTE.
4G dzisiaj może być wykorzystane jako standard transmisji głosu (VoLTE).
Czy nie byłoby to rozsądniejsze, niż użeranie się z 3 standardami sieci?
 #1042530  autor: bed
 11 lis 2018, 09:31
Dopóki VoLTE nie będzie rzeczywistym standardem to nie ma o czym mówić. Nadal wygląda to słabo, tym bardziej niebrandowo.

B7+ B1 + B3 + B20 Orange (QAM256 MIMO 2x2):
https://www.speedtest.net/result/a/6024915549.png
 #1042533  autor: kozien70
 11 lis 2018, 09:54
@SACZI
Nie wiem, czy dobrze pamiętam dane Orange sprzed kilku miesięcy, ale jakieś 70% ruchu głosowego jest obsługiwane przez sieć 3G co daje Ci mniej więcej pogląd, ile jest w sieci (a w sumie w Polsce) telefonów bez VoLTE.
Wyłączenie 3G spowodowałoby, że to 70% musiałoby być obsłużone przez 2G.
Nie wiem,jak chciałbyś ten ruch obsłużyć na skrawku pasma 2G, które na dodatek jest sporo mniej efektywne w kwestii "pojemności" dla głosu niż 3G. Przypomnij sobie, ile pasma 2G musiały sieci mieć przed erą LTE, żeby zapewnić odpowiednią pojemność dla połączeń głosowych. A liczba telefonów wzrosła, doszły do tego pakiety głosowe no-limit.

3G jest wyłączane generalnie w dwóch przypadkach: bogaty kraj z dużym nasyceniem drogimi najnowszymi smartfonami (głównie Apple/Samsung) obsługującymi VoLTE albo sieć która od początku miała bardzo słabo rozwinięte 3G, a rozbudowane 2G i LTE.
Polska póki co nie kwalifikuje się do żadnego z tych przypadków.
 #1042648  autor: zwariowany.kurczak
 11 lis 2018, 22:21
kozien70 pisze:Polska póki co nie kwalifikuje się do żadnego z tych przypadków.
PL opy kwalifikują się do:
- przestania udawania jelenia i masowe udostępnienie aplikacji/wsparcia/aktualizacji VoLte/VoWifi, rynki biedniejsze mają to w tanich telefonach (indie), a bogatsze apki...(uk)
- 2G pozostanie, opy obcięły zasoby 3G dla LTE i skierowały priorytet głosu na 3G...

Dlaczego w PL tego nie masz? KASA misiu... jeszcze 5-10 lat coś co jest normalnością, u nas będzie "łłoooo nowe" i sprzedawane jako lot poza układ słoneczny, mimo dawno klepniętych standardów...
PS. są u nas oferty bez MMS, czy data, a zawieszanie/przekierowanie/konferencja połączenia to fizyka kwantowa więc....

Ruch głosowy "bez-limitu" w czym Ci to przeszkadza? Pakiety standardowo mają wszystko w płaskiej cenie, a to ruch data rośnie, wolumen głosu jest +- taki sam. Technicznie biznes ma słuchawki VoLte, Kowalski 2/3~4g, ruch możesz skierować na lepsze technologie...

Pojawiają się już za 1zł/umowa czy 500-700zł tel. z ofert opów z VoLte/VoLTE np. LG K10 (2017), nadzieja iż Google wymuszając wsparcie dla Andrzeja, "przypadkowo" może ułatwić dostęp do tych technologi... Bo co się będzie producent trudził? Pliki konfiguracyjne wgra, sieć nawet oficjalnie nie wspiera modelu, a tu "rybka" działa... Mało jest przypadków egzotycznych tel działających z PL sieciami?
Pytanie kto kogo w bambuko robi?
 #1042653  autor: lord_kr
 11 lis 2018, 22:57
zwariowany.kurczak pisze:
kozien70 pisze:Polska póki co nie kwalifikuje się do żadnego z tych przypadków.
PL opy kwalifikują się do:
- przestania udawania jelenia i masowe udostępnienie aplikacji/wsparcia/aktualizacji VoLte/VoWifi, rynki biedniejsze mają to w tanich telefonach (indie), a bogatsze apki...(uk)
- 2G pozostanie, opy obcięły zasoby 3G dla LTE i skierowały priorytet głosu na 3G...

Dlaczego w PL tego nie masz? KASA misiu... jeszcze 5-10 lat coś co jest normalnością, u nas będzie "łłoooo nowe" i sprzedawane jako lot poza układ słoneczny, mimo dawno klepniętych standardów...
PS. są u nas oferty bez MMS, czy data, a zawieszanie/przekierowanie/konferencja połączenia to fizyka kwantowa więc....

Ruch głosowy "bez-limitu" w czym Ci to przeszkadza? Pakiety standardowo mają wszystko w płaskiej cenie, a to ruch data rośnie, wolumen głosu jest +- taki sam. Technicznie biznes ma słuchawki VoLte, Kowalski 2/3~4g, ruch możesz skierować na lepsze technologie...

Pojawiają się już za 1zł/umowa czy 500-700zł tel. z ofert opów z VoLte/VoLTE np. LG K10 (2017), nadzieja iż Google wymuszając wsparcie dla Andrzeja, "przypadkowo" może ułatwić dostęp do tych technologi... Bo co się będzie producent trudził? Pliki konfiguracyjne wgra, sieć nawet oficjalnie nie wspiera modelu, a tu "rybka" działa... Mało jest przypadków egzotycznych tel działających z PL sieciami?
Pytanie kto kogo w bambuko robi?
Twoja opinia to typowy przykład "cudze chwalicie, swego nie znacie". Owe "bogate kraje" miewają znacznie gorsze oferty a i dostępność VoLTE i VoWiFi bywa różna. Przykład ? w UK jedynie Three oferuje je użytkownikom prepaidów (co nie dziwi biorąc pod uwagę ogromnie ograniczone zasoby radiowe), zaś pozostałe sieci maja BARDZO krótkie listy obsługiwanych modeli telefonów. Przykładowo O2:

https://www.o2.co.uk/connectivity/wifi-and-4g-calling

Jak widać są to głownie flagowce. Dodatkowo żaden MVNO (prócz BT) nie udostępnia VoLTE i VoWiFi więc większość głosu leci przez zapchane 3g a i bardzo często bywa zrzucane do 2g w którym prócz EE nie ma HD Voice. dodatkowo EE i Three mają dostęp do LTE Band 20 tylko i wyłącznie dla urządzeń z VoLTE, reszta musi się zadowolić wyższymi pasmami a więc gorszym zasięgiem.

Aplikacje posiada jedynie Three. Jest ona fatalna i baaaardzo spowalnia telefon. Był to jeden z powodów mojej zmiany operatora na Vodafone. O2 w zeszłym roku wyłączyło swoją O2 TU co zresztą było traktowane jako podstawa do zerwania umowy.

Nigdy też nie widziałem (przynajmniej w O2 i Three) działającego przełączenia rozmowy z WiFi na 4g choć ponoć się da. Od roku ponad mam zgodne telefony ale taka magia to chyba zbyt dużo dla brytyjskich opów

Daj Boże w UK taką jakość i zasięg jak w Polsce. Kto nie wierzy zapraszam do Londynu puki brexitu nie ma :-)
Ostatnio zmieniony 11 lis 2018, 23:12 przez lord_kr, łącznie zmieniany 3 razy.
 #1042654  autor: kozien70
 11 lis 2018, 23:00
zwariowany.kurczak pisze:
Ruch głosowy "bez-limitu" w czym Ci to przeszkadza? (...)wolumen głosu jest +- taki sam.
W niczym mi nie przeszkadza. Za to przeszkadza mi u kogoś brak umiejętności czytania ze zrozumieniem. Jeśli uważasz, że obciążenie ruchem głosowym jest obecnie takie samo, jak ileś lat temu przed erą pakietów no-limit, no to nie masz pojęcia o czym piszesz.
 #1050186  autor: Spacedust
 14 lis 2018, 19:56
T-Mobile Holandia wyłączy całą sieć 2G w 2020 roku i to rozumiem ;-)

https://www.telecompaper.com/news/t-mob ... 0--1268935

"T-Mobile Netherlands announced plans to shut down its GSM network from 15 November 2020. The operator said the large majority of traffic already goes over its 3G and 4G networks, and few customers will notice the loss of 2G services.

Any customers still relying on 2G will have two years to transition to a new phone. T-Mobile said customers can check that their phone still works on the website willmyphonework.net.

T-Mobile is the first Dutch operator to announce a 2G shutdown. Its main rivals are instead planning to discontinue their 3G networks, from the start of 2020 for Vodafone and by 2022 at KPN. These operators have more M2M traffic on 2G still.

According to recent research by Telecompaper, 88 percent of the Dutch already have a 4G phone and 83 percent have access to 4G networks."
 #1050639  autor: lord_kr
 17 lis 2018, 02:00
Vodafone uk wyłączył 3G 2100 w większości dużych miast w UK przeznaczając całe pasmo dla LTE 2100.

Nie wiem jak gdzie indziej ale w rejonie Londyńskim ostały się pojedyncze BTSy z WCDMA2100, dominującym pasmem dla Voice jest WCDMA900, cześć GSM 900 tez idzie pod refarming choć jeszcze nie teraz. Wszystkie starsze urządzenia 3G są obecnie ograniczone do EDGE. Odkryłem to przypadkiem podczas zabaw starą Nokią. Podstawowym pasmem LTE jest obecnie zabrane z 3G L2100 następnie 2600 oraz 800 a także gdzieniegdzie pojawia się już 900.

O2 jak na razie jedynie obcięło U2100 jednak widać tą samą tendencje co Vodafone. Intensywnie rozbudowywane jest LTE2300 choć jak na razie nie ma agregacji innymi pasmami.

Three chwali się uruchomieniem agregacji w 4G w pasmach 1800 i 2100 zabranym z 3G- tak do tej pory nie mieli w ogole. Nie wiem co o tym myśleć ;lecz odkąd to uruchomili mój domowy router HomeFi działa..... znacznie gorzej :-)
 #1057128  autor: Spacedust
 26 lis 2018, 11:52
Właśnie dzisiaj podpatrzyłem jakiego modelu terminala używa mój kurier DPD i jest to taki model: http://www.dci.pl/public/files/87/Honey ... G_spec.pdf

Okazuje się, że to ma zarówno U900 jak i U2100. LTE niestety nie ma.

Także DPD i DHL na pewno jadą po 3G. Jak z resztą to nie wiem.

Software definable Gobi 3000 (data only) 3.75G radio with five-band UMTS/HSPA+ (800/850/900/1900/2100MHz),
quadband GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900MHz) and dual-band EV-DO/CDMA (800/1900) support for
dual SIM card
Voice and data 3.75G radio with five-band UMTS/HSPA+ (800/850/900/1900/2100MHz) and quad-band
GSM/GPRS/EDGE (850/900/1800/1900MHz)
  • Strona 71 z 141
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 141
  • 1
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • 73
  • 141